10 ADIMDA ÖZ GÜVEN SAHİBİ OL: Güvensiz Bir Yaşam Tedirginliktir

Parmak kaldırırken çekiniyor musunuz? Ya da para üstünü unutan dolmuşçudan para üstü istemeye, dolmuşa durması gerektiğini söylemeye, toplum içerisinde dikkat çekmeye, aynaya bakmaya, konuşmaya, hakkını savunmaya, gülmeye ve korkmaya dahi çekiniyor musunuz? Öz güven, hayatımızın her noktasında bize avantaj sağlayan, bu doğrultuda davranışlarımıza ve tavırlarımıza etki eden faktördür. Öz güvensizlik ise insanı “kötü yönde” etkileyen bir duygu durumudur; ruha korku ve utanç duygularını yayar, bu olan ise oldukça sağlıksızdır.

Öz güven eksikliği, sizi yaşamak istemeyeceğiniz sorunlara sürükleyebilir veya içinde bulunmak istemediğiniz durumlara sokabilir. Bu durumdan artık şikayet etmeye başladığınızı görebiliyorum; çünkü bu yazının içerisindesiniz. Bu durum ise, eksikliğinizi gidermeye başlamışsınız, şimdiden sizleri en içten dileklerimle kutluyorum. Cesaret edip, kendini değiştirmek büyük meseledir; bu değişimle birlikte kendinize yeniden bir sayfa açtığınızı göreceksiniz. Ara ara naçizane fikirlerimden ve yapmış olduğum araştırmaları da yazının içine katarak bu konuda fikir sahibi olmanızı sağlayacağım. Sizlere bu yazının devamında “10 adımda nasıl öz güven sahibi olursunuz?” sorusunun cevabından bahsedeceğim.

Spor Yapın

Spor yapmak, fiziksel ve duygusal yorgunluğu almakla birlikte kişilere öz güvende depoluyor. Görünüşün altında ruhunuzun da bu durumdan fazlasıyla etkilendiğini zaman içerisinde hissedebilirsiniz. Bu yolu araştırdığınız her öğretide görebilirsiniz (Yazının içerisinde sıradan söylentilerden çok söz edilmeyen yollardan bahsetmeye çalıştım.) ancak dikkate almanız gerektiğini de anlamanız gerekiyor. Spordan kastım, büyük bir spor salonuna yazılıp yıllarca kaslanmaya çalışmanız değil, gün içerisinde 15 dakikalık tempolu vücut idmanı veya yürüyüş vs. tarzındadır.

Kitap Okuyun

Kitap okumak bilimsel olarak araştırıldığında vücuda tepkisi stresi azaltmak olarak biliniyor. Bunun yanında kitap okumanın genel kültüre, kendini ifade etmekte gelişmekte ve bilgilenmekte vs. birçok faydası da bulunuyor. Bu tür bilgilenmelerin ve katkıların ardından kitap okumanın öz güven getirmemesi zaten saçma olurdu; bu sebepten dolayı günde 10 sayfa kitap okumakla başlamanızı öneriyorum.

Gözleriniz alıştıktan sonra günde 25-30 sayfaya kadar çıkabilirsiniz; bu süreci doğru analiz ettiğinizde “kitap okuma alışkanlığı” edinebilirsiniz. “Okuma alışkanlığım yok!” “Okuma alışkanlığı edinemiyorum çünkü zamanım yok.” gibi bahanelerden kaçınabilmeniz için, kitap okumayı günün sonuna saklayabilirsiniz. Bir başka avantajı ise kitap okumaya başladıktan sonra “bilinçsiz” bir şekilde öz güven kazanma ihtimalinizde kaybolacaktır.

Duygularınızı Analiz Edin

Duygularınızı analiz edebilmeyi başarırsanız, farkına varabileceğiniz birçok mesele olacaktır. En başta kendinizi tanımaya ve anlamlandırmaya adım atacaksınız; ve bu durumsa bazı olayların içerisinden kolayca sıyrılabilmenizi sağlayacak. Öz güven faktörü farkındalıkla birlikte de gelişim gösteriyor; davranış, tavır, duygu yani kısacası kendinizi anlamaya çalışın.

İnsanlarla Sohbet Edin

Sohbet etmek sizi genel olarak rahatlatır ve gün içerisinde yaşadığınız stresi alır. Her sohbet ettiğiniz insandan farklı bir şey kaparsınız; öz güven kapacağınız söz konusu değildir fakat bir zaman sonra “sohbet edebilme duyusu” ve “sohbeti başlatabilmek” öz güven faktörü için oldukça önemlidir. İnsanlarla sohbet etmek ve bunu süreklilik haline getirebilmek şüphesiz ki “öz güven gelişimi” açısından önemlidir.

Sosyal Aktivitelerinizi Artırın

Sinema, tiyatro, herhangi bir seyahat vs. bu tür aktiviteleri ne kadar çoğaltırsanız o kadar çevreye karşı çekingenliğiniz gidecektir; aklınızdaki soru işaretlerini ve çevreye karşı ön yargılarınızı üstünüzden alacaktır.

İnsanlara Yardım Edin

Yardım etmek “şefkat” duygusunu açığa çıkarır; bu durumsa size ayrı bir mutluluk verir. İnsanlara yaklaşımınız ve onların gözünde göreceğiniz “teşekkür” size güven verebilir. Bu durumu alışkanlık haline getirmeniz halinde öz güven faktörünüzün iyiye gittiğini hissedebilirsiniz. Yardım etmek derken büyük maddi yardımları kastetmiyorum, yaşlı bir teyzeyi karşıdan karşıya geçirebilmeniz bile söylediğim etkiyi yapabilir.

İnsanlarla Kendinizi Karşılaştırmayın

Kendinizi bir kılıfa koymanız ve kişilerle karşılaştırmanız tamamen öz güvensizliğinizin sebebi olabilir. Herkes kendi hayatının başrolünde ve bu kıstasın altında başkalarıyla kendinizi karşılaştırmak yerine “kendinizi gelişime adamayı” deneyebilirsiniz. Hepimiz insanız, kusur dolu birçok farklılıkları olan bireyleriz, kendimize ait kararlarımızın olması gerekiyor; bu farkındalıkla ilerlemeniz halinde kendinizi insanlarla karşılaştırmamaya başlayabilirsiniz.

Olumsuzluklardan Kendinizi Arındırın

Olumsuzluklardan kendinizi arındırabilmeniz için ilk söylemem gereken şey çevrenize dikkat etmeniz gerektiğidir. Çevrenizde bulunan insanların “olumsuz düşünceleri” veya “gereksiz stres durumları” sizi fazlasıyla etkiler. Bir başka yapabileceğiniz şey ise, gün içerisinde yaşadığınız stresi veya olumsuzlukları bir kenara bırakıp “meditasyon” yapabilmenizdir. Meditasyon, kişinin şükranlığı ve pozitifliğiyle bütünleştikten sonra stresi alır ve mutluluk hormonunu harekete geçirir.

Kendinize İyi Davranın

Kendinize suçlamaktan veya haksızlık yapmaktan vazgeçin. Olayları kabullenebilme gücünüz ve kendinize davranışınız duygularınızı etkiler; düşünce ve tavırlarınızla dahi kendinizi değersizleştirebilirsiniz. Kendinize davranırken dikkat etmenizi öneriyorum; herkes gibi bir kalbi, düşünceyi ve beyni taşıdığınızın farkında olmalısınız.

Hedef Belirleyin

Küçük hedeflerle başlayarak yapmak istediklerinize kadar bir hedef şablonu oluşturabilirsiniz. Bu hedefleri teker teker yerine getirmeye başladıkça kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz; bu hissiyatın size ayrı bir güven vereceğini göreceksiniz. Hedef belirlemeye en küçük maddelerle başlamak sizin “motivasyonunuzu” sağlar. Unutmayın ki hedefleriniz için adım atabilmenin en mühim yolu “ilk adımı” atabilmektir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir