Kalp Krizi Nedir, Belirtileri Nelerdir?: Kalp Krizine Neden Olan Faktörler

Babamın evde nefes nefese kaldığı anlar aklıma geldi de, o kadar çaresiz ve tedirgindim ki. Kalp krizi geçirdiğine dair en ufak fikrim bile yoktu, oysa kaç defa da doktora git ikazı almıştı milletten. Kalp krizi belirtileri nelerdir? Sorusunun cevabını vermeden önce bu durumun nasıl gerçekleştiğini anlatayım. Hayati önem taşıyan ve sürekli atması gereken kalp, günde ortalama 100 bin kez kasılarak yaklaşık 8000 litre kanı “dolaşım sistemine” pompalar. Günümüz dünyasında ölüm nedenlerine bakılınca “kalp krizi” en üst sıralamada yerini alıyor. Dünya sağlık örgütünün bilgilerine göre sene 2030’u gösterdiğinde her sene kalp hastalıklarından 23,6 milyon kişinin yaşamını yitireceği tahmin ediliyor.

Kalp Krizi Nedir?

Kalbin içerisinde yer alan koroner damarlarının görevi oksijen ve besin desteği sağlamaktır. Koroner damardaki tıkanıklıktan ve daralmalara da bağlı şekilde kalp kasına basıncın kesilmesi sonucunda kalp krizi meydana gelir. Kalıcı hasar, kalp dokusundaki yetersiz kanlanmanın ardından gerçekleşiyor.

Kalp krizi geçirmenin temel etkenlerinde sağlıksız beslenme, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların sürekliliği, stres, sinir ve genetik faktörler yer alıyor. Türkiye’de her yıl kaç kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor? Yürütmeye çalıştığınız faktörden eminim ki daha fazladır, 200bin kişi “kalp krizi” nedeniyle hayatını kaybediyor; bu rakam yılda trafik kazası nedeniyle hayatını kaybedenlerin 25 ila 30 katına denk geliyor.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtilerin arasında en net şekilde bilinen ve görülen belirti göğüs ağrısıdır. Kişilerin 15 dakika boyunca şiddetli bir şekilde yaşadığı göğüs ağrısı baskıcı bir şekilde kişiyi zor durumlara sokar. Bu ağrının genel süresi 10 ila 15 dakikadır. Diğer kalp krizi belirtilerine gelecek olursak:

 • Sebepsiz yere terleme durumu sağlığınızı tehdit eder ve kalp krizi belirtisi olarak bilinir.
 • Nefes darlığı.
 • Aşırı stresin ardından halsizlik meydana gelir; kriz öncesi dönemde de görülebilir.
 • Sersemlik, baş dönmesi, sırt ağrısı.
 • Çarpıntı. Kalp krizine bağlı bir şekilde çarpıntı yaşanılabilir.
 • Baş dönmesi, mide bulantısı.
 • Sıkıntı hissiyatı.

Kalp krizi belirtilerini verdik peki bu krizin neden gerçekleştiğine bakalım mı?

Kalp Krizine Neden Olan Faktörler?

Vereceğim nedenlerin her biri risk faktörü olarak kabul edilir, sizde kalp sağlığınızı korumak istiyorsanız bu risk faktörlerinden uzak durmalısınız. Buyurun konumuza dönelim:

 • Herkesin de bildiği üzere sigara içmek kalp krizi riskini kat ve kat artıran faktörler arasındadır. Normal bir kişiye göre sigara içen kişilerin kalp krizi geçirme riski üç katıdır.
 • Fazla kolesterol içeren besinler tüketmek. Sucuk, salam, kırmızı et, sosis, kızartma, midye, tam yağlı olarak bilinen süt ürünleri, krema, yüksek tatlı, mayonez, tereyağı vs. gıdalarını aşırı tüketmekten vazgeçmelisiniz.
 • Şeker hastalığı ve yüksek şeker tüketimi.
 • Yaş artışının ardından gelen kalp sağlığının etkilenmesi.
 • Genetik faktörler.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir