ETKİLİ İLETİŞİM KURABİLME SANATI: Kaliteli İletişim İçin Yapılması Gerekenler

İletişim hayatımızın her noktasında işimize yarayacak ve sosyal yaşantımızı idame ettirebilmek için tabiri caizse en mühim araçtır. Etkili iletişim sayesinde edeceğimiz avantajın sayısını söylemek bile güç gelirken, iletişimini geliştirmeyi planlıyorsan, sana vereceğim yöntemlere sadık bir şekilde uyarsan zaman içerisinde, iletişim becerilerini geliştirdiğini göreceksin. Yazının başında uzun bir maratondan geçeceğini sana şimdiden söyleyeyim, giriş bölümünde yazıda bahsi geçen durumlardan kısa bir şekilde sana bahsetmek istiyorum. İletişimin önemi, öneminden çok iletişimin nasıl kurulması gerektiği ve etkili iletişim becerilerinden söz ettim.

İletişim kurabilmek için öncelikle ihtiyacımız olan şey saygıdır. Saygı olmadan kesinlikle iletişim sağlıksız sayılır; anlayacağın sana ilk önerim insanlara karşı saygılı olman. Saygı anadır, babadır, doğadır. Asıl saygı özünde gizlenen saygıdır, bunu fark ettiysen ne mutlu sana, diğer insanlara da saygı duyuyorsan, önünde düğmemi ilikleyip yazıma devam etmeme müsaade et. 😊

Sağlıklı İletişimin Püf Noktaları Nelerdir?

Etkili iletişimi, sağlıklı iletişim olarak da adlandırmamız mümkün. Herkes güzel iletişim becerilerine sahip olmak ister fakat bu becerilerin yanı sıra bazı psikolojik etkenlerde önemlidir. Aşağıda gördüğün gibi sana sağlıklı iletişimin püf noktalarından bahsedeceğim.

 • Samimi ve kendin olmak.
 • Saygılı olmak.
 • Empati kurabilmek.
 • Kendini açık bir şekilde ifade etmek.
 • Şahsa değil probleme odaklı eleştirilerde bulunmak.
 • İlgili olmak.
 • Farkındalıklı olmak.
 • Uzlaşmacı yapıya sahip olmak.
 • Güven vermek ve kişileri yargılamamak.

E kardeşim, madde madde verdin geçtin demeyin, devamını açıklayıcı bir dille hemen veriyorum.

Dikkatli Dinle

Konuşmayı bilmekten çok dikkatli bir şekilde karşındaki kişiyi dinlemen gerekiyor. Bu durum karşındaki kişiye duyduğun saygıyla birlikte, anlatabildiğin kadar dinleyebildiğini de karşındaki kişiye gösterir. Etkileşim, iletişimde tam da bu noktada meydana gelir, birbirlerini dikkatli bir şekilde dinleyerek sohbet üzerine yapılan iletişim gerçekten de sağlıklı kabul edilir. Yoksa dinlemeyip, iyi konuştuğunu düşünürsen ve sadece kendi söyleyeceklerine odaklanırsan tabiri caizse havalara girersen, iletişimde yanılgılar ortaya çıkar.

Her Söze Atlama

Her konu hakkında bir fikrin olabilir fakat bırak başkaları da sözlerini söylesinler. Muhalif olacağına, dinleyici olarak kalıp sana fikir talebi gelince fikrini bildirebilirsin. Böylelikle etkili iletişimin kalbini tutacağından emin olabilirsin.

Sürekli Kendini Övme

Kendini övmenden tatmin olabilirsin fakat bırak bunu karşındaki insan yapsın. Kendinden bahsedip durdukça ortamın seviyesini de kendine doğru çekebilirsin, kendin yerine karşındaki insanla alakalı düşüncelerini ona söyleyebilirsin.

Kalp Kırma

Dobra sıfatının adı altında yaptığın bir kalp kırma eylemi sana hiçbir şey kazandırmayacak. Karşındaki insanın yaptığı hatayı ona hatırlatman ve bu hatayı yapmaması gerektiğini veya neden yapmaması gerektiğini ona anlatabilirsin.

Duvar Örme

Sohbet anında örebileceğin herhangi bir duvardan bahsedeyim, karşındaki insanla siyaset tartışmaya kalkmak. Siyasetin sonu gelmeyecek, bununla birlikte haklı çıktığın da karşındakinin oyunu veya görüşünü değiştirebileceğini mi düşünüyorsun? Siyaset sadece bir örnek, duvar örecek herhangi bir konuya girmene gerek yok.

Etkili İletişim Nedir?

Etkili iletişim, farkındalıkla birlikte becerilerin karşı tarafa iyi yansıtılması durumuna denilebilir. Sosyal çevrene karşı dahi etkili bir iletişimin varsa bu durumun farklı şekillerde faydasını göreceğini söyleyebilirim. İnsanın doğasında, iletişim kurmak varken bu durumu o kadar aksatan insanın olduğunu görmek biraz üzücü. İletişimin her türlüsü, ruh ve beden sağlığına iyi gelmektedir, sürdürdüğünüz yaşamda elde edebileceğiniz başarılar, aktiviteler, sosyal yaşam üzerinde de oldukça fazla katkısı vardır. Sevgili okur inan bana etkili iletişim topyekun bir özgüven kaynağıdır.

Etkili İletişim Becerileri Nasıl Meydana Çıkıyor?

Kişilerin birçok gereksinimleri karşılamasının ardından iletişim becerilerinin yeterli hale geldiğini görebiliriz. Karşılanması gereken gereksinimler:

 • Kişinin kendini iyi bir şekilde tanıması. Kendini bilen insan, karşısındakini de anlayabilir.
 • Kendini doğru bir şekilde ifade etmek. Duygulara, davranışlara ve düşüncelere hitap eden bir iletişim sağlıklı olandır, ifade biçiminin de kendini tanımakla bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Karşıdaki insanı etkili ve dikkatli dinlemek. Bu durumsa karşıdaki insana saygıyla olabilecek bir şeydir.
 • Empati özelliğinin geliştirilmesi. Kendimizi bazı durumlarda haklı görsek de karşımızdaki kişinin bakış açısıyla olaylara ne kadar baktığımız meçhule kalabilir. Hakkaniyetli olmak ve etkili iletişim kurabilmek istiyorsanız empati kurabilme yeteneğinizi geliştirmelisiniz.
 • Önyargısız olmak. Önyargısız bir sohbetle, önyargılı sohbetin arasında birçok fark bulunur. Önyargı samimiyet ve doğallıktan uzaktır, önyargısız bir sohbetin içerisinde keşfedeceğiniz birçok duygu ve davranış bulunur.
 • Hoşgörülü olmak. Suratsız ve sert bir dille sohbet etmek ne kadar doğru olur? Hoşgörülü olmak karşınızdaki insanı net bir şekilde anlamanıza ve kendinizi daha net ifade edebilmenize yardımcı olur.
 • Eleştirilere karşı açık olabilmek. Bazı mükemmeliyetçi kişiler kendisine eleştirileri saldırı olarak algılıyor, oysa yapıcı eleştiriler sizin iyiliğiniz için söylenen geliştirici maddelerdir.
 • Türkçeyi güzel konuşabilmek ve göz kontağı. Karşındaki kişiye kekeleyerek veya belli belirsiz sesler çıkartarak bir şeyler anlatmak ne kadar doğru? Daha iyi konuşabilmek için diksiyon ve nefes egzersizlerine başvurabilirsin. Bununla birlikte göz kontağı da aynı şekilde önem taşımaktadır, kişiye saygı duyduğunu ve onu dinlediğini hissettirirsin.
 • Ses tonu, hitap ve samimiyet. Bu üçü de etkili iletişim becerilerinde önem arz ediyor, ses tonunuzun, hitabınızın ve samimiyetinizin gidişatı sohbetin seviyesini belirler.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

 1. Haziran 11, 2022

  […] İlgili İçerik: Etkili İletişim Kurma Sanatı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir