Aldatma Psikolojisi Nedir?: Bir İnsan Neden Aldatır?

Herkesin aldatmak için bir nedeni vardır. Kimi kendime engel olamıyorum naraları atar, kimi cinsellik yoktu bende bastım aldatmayı der. Kiminin heyecan isteği vardır; kimine göre aldatma bir zaaftır.

Bazı ilişkilerde aldatmanın affı yoktur. Bazı ilişkilerde aldatma affedilebilir bir meseledir; her durum gibi bu durumunda çeşitli faktörleri ve nedenleri var. Bu konu hakkında bulabileceğiniz tek bir doğru yok demek istiyorum.

İhanete uğramak, aldanmak ve aldatılmak aniden yüksek dozda kötü hissiyat içerir. Bu nedenden dolayı travmaya açık hale gelir insan. Uğranılan hayal kırıklığının, kaynama ihtimali çok azdır; hayal kırıklığının sayısını sayamazsın. Bir anda kimseye güvencin kalmaz; güvenden yoksun sosyal ilişki kuramazsın. Daha nice sıkıntı ve sorun skandalları…

Aldatma Psikolojisi Nedir?

İkili ilişkilerde bir kişinin partnerini başka birisiyle aldatması duygusal bir yasaktır aslında. Zannımca sadakatsizlik toplumda ilan edilmiş sosyal bir yasaktır; aldatma kesinlikle bir davranış biçimi olarak gözükse de, aslında üst üste gelen düşünce biçimidir. Çeşitli düşünceler eşliğinde, birey düşünmeksizin aldatır ve sadakatsizlik yapar.

Aldatma psikolojisi, çeşitli düşünceler sonucunda meydana çıkıyor. Bir kereden ne olur? Bir kere yapsam ne olacak? Aslında bazıları aldatmayı sadece bir “heyecan” olarak da görüyor. Aldatmanın tabi ki birçok sebebi var. Bir sebebi de aranılan heyecandır. Kişi sürekli bir şekilde bu kafaya girmeye başladıysa, bir sebebi kendine uygun bulup, vicdanını rahatlatır ve aldatma girişiminde bulunur.

Belki aldatan kişi sizsiniz. Ve neden partnerinizi aldattığınızı düşünüyorsunuz? Tatminsiz misiniz? Artık duygularınızı eskisi kadar içten hissedemiyor musunuz? Sizce ilişkiniz ne kadar tat veriyor? Ve en önemlisi bu hissettiklerinizi ve bildiklerinizi partnerinizle paylaştınız mı?

Biliyorsunuz ki aldatmanın tek bir şekli de yoktur. Bir insan bir insanı sürekli bir şekilde “yalan” söyleyerek de aldatabilir; fiziken değilse de duygusal anlamda aldatabilir. Aldatmaların en şiddetlisi de fiziki olanıdır. Fiziki olanından sonra ilişki tamamen sarsılabilir. Ve duygu beslediğiniz o kişiye karşı vicdan azabı çekmeye başlayabilirsiniz.

Günümüzde birçok örneğiyle, her aldatmanın ilişkiyi bitirmediğini biliyoruz. Ancak görünen o ki, aldatmanın ardından bağlar kesinlikle eskisi gibi olmuyor. Neden mi? Çünkü “güven” denilen olgu zarar görüyor. E güven zarar görünce, kıskançlık seviyeleri tavan yapıyor; kıskançlık tavan yaptıkça gerilim artıyor ve şiddetli tartışmalar ortaya çıkıyor. Yani kısacası ilişkinin tadı kaçıyor.

Aldatan kişi aldatılan kişiyi düşünür mü? Belki bir an düşünür. Ancak yakalanacağını hiç düşünmediği için aldatmayı kafasına koyar ve yapar. Olan aldatılan kişiye olur; ruhsal sorunlar, psikolojik sorunlar ve kimlik bozukluklarıyla karşı karşıya kalabilir.

Bir İnsan Neden Aldatır?

Aldatma psikolojisi neden olur? Diye de sorabilir miydik? Tabi ki sorabilirdik. Kişinin aldatmayı tercih etmesinin tek bir sebebinin olmadığını söyledik. Bu söylevle birlikte aldatan kişinin hissedebileceği veya düşünebileceği şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Aldatma psikolojisine giren kişinin hissedebileceği şeyler:

 • Edilen sohbetten eskisi kadar zevk alamama, eskisi kadar eğlenememe vs.
 • İlişkide eylemsizlik. Ya da yapılan eylemlerin sıradanlaşması ve azalması.
 • Cinsel arzularının yerine getirilmemesinden dolayı huzursuzluk. Bu huzursuzluğun bir süre sonra sinir ve öfkeyle karıştığını düşünürsek, kişinin aldatma psikolojisine girmesi muhtemel bir durum haline geliyor.
 • İlişkide beklentiyi büyük tutmak. Beklediğiniz şey filmlerde yaşanılan aksiyon dolu bir aşk mı? Yoksa gerçekçi yaklaşmıyor musunuz? Olayları ve ilişkinizi ne kadar yönetebiliyorsunuz.
 • Her daim bir şeyler beklemek. Karşısındaki kişiden her daim bir şeyler bekleyen kişilerin, ilişkilerinden kısa süre içinde soğuyabileceğini söylemek mümkün.

Veya bütün bunları es geçersek, bazı kişilerinde şu eğilimlerden dolayı aldatma psikolojisine girdiklerini veya aldattıklarını söyleyebiliriz.

 • Kendilerine karşı öz güvenlerini artırmak için aldatabilirler.
 • Duygusal ihmale uğradıklarını düşündükleri için aldatma ihtimalleri olabilir. Böylelikle duygusal ihmali gidereceklerini düşünürler.
 • Yeni bir heyecan arama arayışından olabilirler. Bu durumsa onları aldatmayı itebilir. Halbuki ilişkisinde de insan yeni heyecanlar oluşturabilir.
 • Çeşitli spesifik arzularından aldatma girişiminde bulunabilirler. Mesela kişi tek eşliliğe karşı olduğunu düşünüp, karşısındaki kişiyi aldatıp, hiçbir şey yapmamış gibi düşünebilir.
 • Kendisini partnerinden üstün gören bir kişi aldatmaya meyilli olabilir ve bu psikolojinin içine düşebilir. Bunun nedeniyse narsistlikten kaynaklıdır.

Yapılan araştırmalara göre narsistlik ve kişi bağımlılığına yatkın bireylerin “aldatmaya daha çok yatkın” oldukları biliniyor.

Aldatma psikolojisine giriyorsunuz. Ancak aldatmaktan korkmaya başlamış olabilirsiniz. Ya da aldatmaya çok yakın da olabilirsiniz; kendi fikrimce yapmanız gerekenleri söyleyeyim.

Aldatma Psikolojisinden Nasıl Kurtulunur?

Aldatma psikolojisi nasıl atlatılır? Sizce bu psikolojiden nasıl kurtulabilirsiniz? Buraya gelip, bu yazıyı okuyorsanız, çoktan çözümleri kafanızda sıralamış olabilirsiniz. Bende naçizane size yardımcı olabilmek için 2 çözüm tavsiyesi bırakıyım.

 • Çözüm arayın. Aldatma psikolojisi nasıl atlatılır? Bu psikolojiden kurtulmak istiyorsanız, ilk olarak ilişkinize göz gezdirmelisiniz. Karşılıklı olan ilişkinizin durumu ne halde? Hangi seviyede. Neden böyle hissediyorsunuz? Sizce çok az mı konuşuyorsunuz, çok az mı iletişim kuruyorsunuz? Sebebi ney. Sebebini bulun ve çözüm arayın.
 • İletişim kurun. İlişkinizde yolunda gitmeyen şeyleri tespit ettiniz. Ve şimdi ne yapmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tek yapmanız gereken partnerinizle dürüst bir şekilde iletişim haline geçmek. Ve ne hissettiğinizi onunla da paylaşmak. Bu hissettiklerinizin ardında ne tür bir tepki alacağınızdan korkmamalısınız. Çünkü yaşadığınız hissiyatlar size daha fazla zarar verebilir. Veya ilişkiye zarar verebilir.

Aldatma psikolojisine giriliyorsa, araştırmalarımın başında kesinlikle “iletişim” geliyor. Bu psikolojideyken sağlıklı düşünemediğinizi ve ilişkinizde nelerin eksildiğini -eksik olduğunu- karşınızdaki partnerinizle konuşmalısınız. Belki partneriniz bu hissettiklerinizden ve ilişkinize bakış açınızdan haberdar değildir.

Karşınızdaki partnerinizin tepkisiyle birlikte kendinizi de yoklamış olursunuz. Böylece kendinize belki de ilişkinize bir şans daha vermiş olursunuz.

Erkek Neden Aldatır?

Sadakatsizlik bir ilişki probleminden doğan eylemdir. Hissedilen duyguların azlığına ve düşüşüne istinaden seçer erkek aldatmayı. Kendince birçok sebep vardır kafasında; cinsellik, tatminsizlik, sıradanlık, duygusal ihmal, boşluk…

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir