Aşırı Düşünmek Nasıl Kurtulurum?: Psikolojini Fark Etme Sanatı

Psikolojide yeri olan, önemi tartışılmaz bir konuyla hepinizi selamlıyorum, aşırı düşünmek. Aşırı düşünmenin ilerisi, psikolojik birçok rahatsızlık. Aşırı düşünmekten nasıl kurtulurum? sorusundaki kurtulurum kelimesinin kimileri için çıkılmaz bir girdap, kimileri için yeni başlayan bir sorun, kimileri için stres, endişe, olumsuzluk olarak hissedildiğini tahmin edebiliyorum.

Hissedilen durumdan ziyade, yaşadığınız psikolojinin içerisinde “kurtulamam, hiç geçmeyecek” gibi kaygıların da yer aldığını tahmin edebiliyorum. Duruma alışmış beynin, her olayda stres ve kaygı türetiyor ve istemsizce düşünüyorsan, bu yazının içerisinde işine yarayacak birçok bilgi ve çözüm önerisinin olduğunu göreceksin. Hatta şunu söyleyebilirim, sana vereceğim adımlamalar doğrultusunda, bu sorunu aşmak için bir fikir elde edebileceğini ve hatta sorunu aşabilmek için önünde hiçbir engelin kalmadığını göreceğine inanıyorum.

Aşırı Düşünmenin Zararları Nelerdir?

Aşırı düşünmenin, atlatılamayacak bir sorun olmadığı, yapılan araştırmalarda da görülüyor, yeter ki inancın olsun. Sonuçta her insan bu tür ruh hallerine, psikolojik durumlara maruz kalabiliyor. Yalnız olmadığının, seninle birlikte aynı durumu yaşayan birçok kişinin olduğunun çağrısını da yaptığıma göre “aşırı düşünme nedir?” sorusunun cevabıyla başlayayım. Aşırı düşünme, kaygı, stres ve olumsuzluklardan oluşan bütünlemeler üzerinde istemeden fazlasıyla durmaya denilebilir. Aşağıda kısaca aşırı düşünmenin ardından ortaya çıkacak zararlardan da bahsedeyim.

  • Kaygı bozuklukları.
  • Stres ve kaygının getirdiği bedensel rahatsızlıklar (Eklem, baş, sırt ağrıları vs.)
  • Psikolojik rahatsızlıklar (Obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete)
  • Ruhani yorgunluk.

Bunlardan kısaca söz etmemin sebebi aşırı düşünmenin ne olduğunu yaşıyor ve zararlarını hissediyor olman. Yani bir nevi aşinalık söz konusu olduğundan, çözüm önerileri üzerinden senin üzerinde etkili olmak istiyorum.

Neden düşünüyorum ben bu kadar? Bunun ihtimal olan birçok sebebi var sevgili okur. Ben sana ihtimalleri sayayım.

  • İnce düşünceli birisi olabilirsin.
  • Duygusal bir yapıya sahip olabilirsin.
  • Kronik stres yaşıyor olabilirsin.
  • Gizli kaygıların olabilir. Gizli kaygı ve kronik stresin olduğunu düşünüyorsan gizli kaygı nasıl geçer? yazımı okuyabilirsin.
  • Anı yaşamıyor olabilirsin. Ana odaklandığını hatırla, odağın kusursuz olduğunu hatırlıyor musun?
  • Geçmişi saplantılı olabilirsin.

Hissettiğiniz kaygı ve stres sizi olumsuz düşünmeye sürüklüyor ve böylece beyniniz bir inanca sahip oluyor. Kendinizi düşünmekten alıkoyamıyorsunuz, farkındayım çok sıkıntılı bir çıkmazın içerisindesiniz. Önce sizi anladığımı anladığınız için biraz rahatlamanızı istedim, şimdi müsaadenizle yardımcı olmam gereken konuya döneyim.

Açıkça söylemek gerekirse, bu tür durumlardan sıyrılabilmek için bir tür “beceri” elde etmeniz gerekiyor. Bunun yanında aşırı düşünmeyi kontrol edemediğinizi kabul etmek, bir sürecin içerisinde olduğunuzun farkında olmak ve bu durumdan kurtulabileceğinize dair inancınızın olması da oldukça önemlidir.

Bu tür durumlardan sıyrılabilme becerisi elde edebilirseniz, yaşam kalitenizin ve konforunuzun ne denli değiştiğini gördüğünüz de şaşkınlığa uğrayacağınızdan eminim. Sıyrılabilme becerisi elde ettikten sonra ayrı bir özgüven ve “bu muydu yahu?” sorusunu içiniz rahat bir şekilde kendinize soracaksınız. Yeter ki “kendinle çatışmak yerine, atlatabileceğine inan” mantığıyla hareket edin.

Gelelim sürecin içerisinde yapmanız gerekenlere. Size 10 adım vereceğim, bu adımlamalara dikkatli bir şekilde göz gezdirmenizi istiyorum. Mantığınıza yatacağından ve uyguladığınızda “oluyor galiba!” diye heyecanlanacağınızı da umut ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

10 Adımda Aşırı Düşünmekten Kurtulmanın Yolları

Koskoca bir düğümü, 10 adımda çözebileceğini umuyorum. Kendine ne kadar çok inanırsan ve bu durumun ne kadar farkında olursan, o kadar kolay şekilde düğüm çözülmeye başlayacak. Düğümün sabır istediğini, adım adım çözülmesi gerektiğini de anladığını düşünüyorum.

1.Kabul Edin

İçerisinde bulunmuş olduğunuz durumu kabul etmeniz, istemsizce bilinç yaratacaktır. Kendinize bu durumdan “kurtulmak” istediğiniz mesajını vermek büyük önem taşıyor. Yapabilirsin, bu sorunun bir süreçten ibaret olduğunu kavra ve sabret.

2.Düşündüklerinizi Kağıda Yazın

Size bir meditasyon tekniği veriyorum, aynı zamanda bu sorunu da hafifletecektir. Fazla düşünmeye başladığınızı hissettiğinizde yazmak sizi rahatlatır. Düşünmekten korktuğunuz ve inkar etmeniz gereken konuları cesurca kağıda yazın.

3.Beyninizi Anlayın

Beyninizle savaştıkça, beyniniz her daim üstün geliyor. Beyinle savaşmaktan, düşünmeyeceğim demekten çok beynin yapısını algılamaya çalışın. Algoritma olarak düşünün, beynin uzun zamandır alıştığı bir düzen var, bu düzeni kırmak kolay olmayacak. On beş gün düşünmeye alışmış bir beyin, 16. Gün düşünmeyi kesmeyecek. İlk başta da söylediğim gibi sürecin içerisinde olduğunuzu kabullenmek hayati önem taşıyor.

4.Düşüncelerinizi Anlayın

Düşüncelerinizi anlamaktaki noktada, düşüncelerin sadece bir “düşünce bulutu” olduğunu fark etmek yatıyor. Beyniniz bu zamana kadar kaygı, stres, endişe ve olumsuzluklarla dolu olduğundan, istemsizce aklınıza gelen düşünceleri umursamamanız gerekiyor. O düşüncelerin sizin olmadığını kavrayın, önemsedikçe daha çok üstünüze geliyorlar biliyorum. Söylediğim gibi bir beceri elde ediyorsunuz, beyninizi ve psikolojinizi idrak etmeye çalışıyorsunuz.

5.Bakış Açınızı Değiştirin

Olumlu veya olumsuz düşünmek sizin elinizde, beyniniz olayların olumsuz tarafından bakmaya alışmış olabilir. Engel olmaya çalışmak yerine, olayların olumlu olan taraflarını görmeye çalışın. Her acının, bir ders olduğunu anlayabilmek gibi, büyük resimden bakmayı da deneyebilirsiniz. Başınıza gelen her kötülüğün veya olumsuzluğun sizin bir sonraki versiyonunuza ulaşabilmeniz için bir değer olduğunu düşünün.

6.Boş Kalmamaya Özen Gösterin

Aşırı düşünmenin ilacına boş kalmamak diyebilir miyiz? Bence bir mahsuru yok. Süreç içerisinde ne kadar boş kalmazsanız, o kadar düşünmemeye başladığınızı göreceksiniz. Uğraşlarınızı çoğaltıp, sosyal hayatta aktifliğinizi artırabilirsiniz.

7.Stres ve Kaygılarınızı Analiz Edin

Her an stres ve kaygı sorunlarını yaşıyor olmanız muhtemelen, belirsizlikten veya kendinize itiraf edemediğiniz bir sorundan kaynaklanıyor. Cesur olabildiğinizde bu sorunu atlatabilirsiniz, kendinize dürüst olun.

8.Anı Yaşayın

Anı yaşamaya aşinalığınız yoksa bir türlü odaklanamıyor ve kaybediyorsanız. Odak probleminizin farkı, nereye odaklanmanız gerektiğini bilmemenizle alakalı olabilir. Anı yaşama sanatı yazımı okuyup bu sorunu da aşabilirsiniz.

9.Meditasyon Yapın

Meditasyon için naçizane önerim, güne iki öğün olarak yedirmenizdir. Günün başlangıcı ve sonunda yapacağınız meditasyonun sizi rahatlatabileceğini bilmeniz gerekiyor. Ancak şunu da söylemekte fayda var; bu adımı da her adım gibi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Süreklilik haline geldiğinde, refah seviyenizin yükseldiğini hissedeceksiniz.

10.Spor Yapın

Spor yapmak aynı zamanda anı yaşamak, kendine değer vermek, gelişmek ve fazla düşünmemek değil midir? Sporun ruh ve beden sağlığına faydaları çoğu kaynakta bulunmakta, bunu açmayacağım. Sporu minimal olarak yapabilirsiniz. Burada 1 veya 1.5 saatlik pahalı idmanlardan bahsetmiyorum, 15 ila 20 dakikalık vücut ağırlığıyla ve kalp ritmini yükseltecek şekilde idman yapmanız yeterlidir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir