Asosyalliğin Ruh ve Beden Sağlığına Zararları

Asosyal, kendini toplumdan soyutlamış yani kendisini toplumun dış tarafında tutmuş, insan ilişkilerinden hoşlanmayan kişilere denilmektedir. Sosyal alanlarda bulunmaktan haz almayan asosyal kişiler, globalleşen dünya da kendine yer bulabileceği birçok oyundan nasibini alabiliyorlar. Asosyallik geçmiş dönemlere göre, bu dönemlerde fazla olmasının nedeni, para kazanabilme durumlarıdır. Genellikle ise, sıkıntılarından arınmak nedeniyle veya aile baskısından kurtulabilmek amacıyla kendilerini ayrı bir dünyaya mahkum ederler. Hayatın sorunlarıyla karşı karşıya gelmemek nedeniyle de asosyallik durumunu kişiler kalkan niyetine kullanırlar. Kendilerini toplumsal çevreden ve dünyadan soyutlayan kişiler, bir nevi bitkisel yaşamda yaşamaya hazırlardır. Çoğu asosyalin, ruhsal sağlığı birçok nedenden dolayı zedelenmektedir; doktorların tavsiyeleriyle ve kendi yöntemleriyle birçok yol denerler. Bu yazımda sizlere asosyalliğin ruh ve beden sağlığına zararlarından bahsedeceğim.

Asosyalliğin alışkanlık haline getirmiş olduğu birçok durum vardır; bu durumlardan bazıları, oyun bağımlılığı, depresyona girme, gün içerisindeki stres ve sinir durumu, ailevi bireylere karşı davranış bozukluğu gibi sayabileceğimiz birçok etkene bağlı durumlardır. Bu durumların yanı sıra, ruhsal rahatsızlıklar da asosyalliğin getirdiği problemler arasındadır. Genelde ergenlik çağının ortalarında veya ergenlikten bir adım sonraki yaşlarda asosyallik durumu kişilerde görülebiliyor. Bu saydıklarımızın aksine de birçok durum ortaya çıkmıştır; günümüzde çoğu bilgisayar tutkunu ve bilgisayar oyunu seven insanlar da para kazanabiliyor. Bu durum bazı insanların para kaynağı olsa da, geriye kalan insanların ise bir nevi zevkleri ve çileleridir. Asosyalliği bir çeşit virüse benzetebiliriz; vücudumuza yayılan virüs, günler ve aylar geçtikçe kendini belli etmeye başlıyor. Bu durumla birlikte, virüs birçok sağlık problemleri oluşturmaya başlıyor. Bu yazımızda kapsamlı bir araştırma yaparak, bahsettiğimiz sağlık problemleri ve asosyalliğin sonucunda oluşan durumlar hakkında birçok söylevde bulunduk. Peki asosyalliğin sağlığa zararları ve etkileri nelerdir? Bu durumlarda neler yapmalıdırlar? Tavsiyelerimiz ve açıklamalarımızla aşağıda görmüş olduğunuz şekilde listeledik.

Asosyalliğin Sağlığa Zararları Nelerdir?

  • Asosyal kişiler, depresyon başlangıçlarına aşinalardır. Hazır oldukları gibi de, bu durumdan bir süre sonra zevk almaya başlarlar; depresyon sonucunda beden ve ruh sağlıklarına birçok zarar geldiğinden habersiz durumdalar. Bu durum sonucunda hasta oldukları zaman, sebebi mevsimsel gribe bağlamaları içten bile değildir.
  • Yaşadıkları hareketsizlikten dolayı aşırı şekilde kilo alımı. Asosyal kişilerin kilo almaları sonucunda, obeziteyle karşılaşmaları da muhtemel bir durumdur. Obezite sorunları kişiyi oldukça etkiler ve ruhsal problemlere de neden olabilir; bu durumun oluşmasındaki temel etken, dış dünyayla alakalarının olmaması ve düşünce yapılarıdır.
  • Asosyallik, stres oluşturur. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur; stresin insan sağlığına birçok yönden zararı bulunmaktadır. Sürekli olarak strese maruz kalan asosyal kişilerde, iştahsızlık veya aşırı iştah, uyku problemleri, saç dökülmesi, saç beyazlaması sorunları meydana gelebilir.
  • Duruş bozuklukları. Asosyal kişilerde duruş bozukluklarının oluşmasındaki temel etken, gün içerisinde sürekli bir şekilde aynı oturuş tarzıyla oturmalarıdır. Hareketsiz bir şekilde yaptıkları oturma biçimi, onların duruş bozukluklarının oluşmasındaki temel etkendir. Bu durumdan kurtulmak veya bu durumun oluşmamasını istiyorlarsa, spor yapabilirler.
  • Kendini ifade etmekte güçlük çekerler. Asosyal bireyler, gün içerisinde sıkça sohbet etmediği veya insanların içine girip sosyalleşmedikleri için, kendilerini ifade ederlerken güçlük çekerler.
  • Dalgınlıkdikkatsizlikodaklanamama problemleri yaşarlar. Bu durumsa, kişilerin hayat konforlarını oldukça düşürür.
  • Duygu durum bozukluğu yaşarlar. Asosyal bireylerin, an içinde birçok duyguyla mücadele ettiğine seyirci kalabiliriz; ansızın değişen duyguları içerisinde savaşırlar.
  • Asosyal kişilerin ruh sağlığı iyi durumda değildir. Bunun yanında bipolar hastalığı ve birçok sendrom eşliğinde gelen rahatsızlıklara meyilli durumdadırlar.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi, asosyalliğin birçok etkiledi nokta bulunmaktadır. Sağlığınıza önemli seviye de zarar veren bu rahatsızlığı geçiren kişilerin, bir an önce psikologlardan randevualınması tavsiye edilmektedir. Seanslarınızda ne kadar dürüst olabilirseniz, o kadar çabuk iyileşebilirsiniz. Asosyalliğin ruh ve beden sağlığına iyi gelmediği bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur. Bu yazımızda asosyalliğin getirdiği sağlık sorunları, kişide oluşturmuş olduğu problemler ve asosyalliğin tanımından bahsettik. Sağlıklı günler dileriz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir