Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?: 13 Altın Öneri

 

Ayrılık acısının öncesinden bahsedelim biraz. Kıpır kıpır olduğunuz o an anlarsınız aşık olduğunuzu. Hele karşılık buldu mu değmeyin keyfinize, mutluluktan uçak olursunuz alimallah. Amma maalesef aşkın soyadıdır ayrılık. Ne dersiniz? Aşkın başında ne kadar tutku dolu ve heyecanlıysanız, sonunda da bir o kadar hayal kırıklığıyla baş başa kalıyorsunuz. İşin gerçeği aşk meselesi ilişkinin ilk 6 ila 12 ayı, sonrası anlaşma biçimiyle ve sevgi kavramına bakış açısıyla alakalandırılıyor.

Her neyse uzun uzun sohbet etmek, dil dökmek isterdim sana sevgili okur. Ancak ayrılık acısıyla ilgili bu makaleyi bekleyen senin gibi birçok insan var. Birazda onlara saygı gösterelim yahu.

İlişkinin nasıl bitmiş olduğu “ayrılık acısı potansiyelinde” değişkenlikler gösterebiliyor tabi. Kimisi haksızlığa uğradığını düşünüyor, kimisi olması gerekiyordu ama yine de böyle bitmemeliydi diyor, kimisi yarım kalıyor, kimisi kandırılıyor… maalesef hayatın içinde böyle şeylerde var; acıdan çok gerçekler.

Erkeklerde ayrılık acısı 2 ila 3 ay sonra sonlanmaya başlıyor diyebiliriz. Ancak tabi ki bu acının kalıntılarıyla mücadele etmek ilişkinin ne kadar iz bıraktığıyla da alakalandırılabilir.

Kadınlarda Ayrılık Acısı Ne Kadar Sürer?

Brown’un söylediğine göre kadınlarda ayrılık acısı sevgi ve yaşanmışlıklara bağlı olarak 6 ay ila 2 sene arasında gidip geliyor. Ancak tabi ki bu acının natürel bir sürecin parçası olduğunu söylemekte mümkün.

Tabi ki değer verilen birinin hayattan aniden çıkartılması bir “yas süreci” demek. Geçirilen onca anı, hissedilen duygular vs. boşuna değil. Ayrılığın üstesinden gelmek oldukça zor gibi gözükse de bu süreci ne kadar iyi yönetirseniz, o kadar iyi atlatırsınız.

Yas sürecinde yaşanılanlara hakimsinizdir herhalde, öyle değil mi? Acı, mutsuzluk, keder, ağlama hissiyatı… vakıfsınız bunlara. Burada önemli olan nokta, ilişkinin sonunda hissettiğiniz duygular. Kendinizle alakalı bir hatanın olduğunu düşünüyor ve sürekli kendinizi suçlamanız kendinize duygusal ve psikolojik anlamda hasar vermeye başladığınızı gösteriyor.

Peki ayrılık acısı ne kadar sürer?

Bu süreci kişinin anlaşmalı olarak ayrılıp, ayrılmadığına bağlı olarak cevap verilebilir. Kimisine göre 1-2 ay oluyor, kimisine göre 5-6 ay. Anlayacağınız daha çok ilişkiye ve kişilere bağlı.

Adım Adım Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

Ayrılıktan sonra hissedeceğiniz muhtemel duygular. Suçluluk, değersizlik hissiyatı ve yalnızlık korkusudur. Bu duygulardan arınmak için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. İşte sevgiliden ayrıldıktan sonra yapılması gerekenler:

1.İlişkiden Neler Kazandığınızı Bir Kağıda Yazın

İlişkinin size neler kattığını, neler kazandırdığını ve kaybettirdiğini bilmek ve bunun farkında olmak bir yerden güzeldir. Hem böylece yaşadıklarınıza daha objektif bir şekilde yaklaşmış olursunuz. Bu anlarda rasyonel düşünebilmek oldukça zordur. Ancak bu yaptığınız bir nevi farkındalığınızı artırmak için bir pratiktir.

2.Ayrılık Acısını Kabul Edin ve Yaşayın

Neymiş kardeşim bu ayrılık acısı? Hiç kimse sizden boşuna gitmiyor, her şeyin bir anlamı var. Dünyanın sonu mu yahu! Söylemesi ne kadar kolay be adam, dediğini duydum sevgili okur. Ama şunu da iyi biliyorsun ki “dünyanın sonu” değil.

Kabul ediyorum güzel duygular ve anılar biriktirmiş olabilirsiniz. Ayrılık acısının da adı bu yüzden acı olmuş. Acınızı yaşamayı ihmal etmeyin. Dolu dolu ağlayın. Bu durumun bir süreç olduğunu ve toparlanacağınızı kendinize her daim hatırlatın.

Sürecin ne zaman bitmesi gerektiğine kendiniz karar vereceksiniz. Bu süreçten sıkılmaya başladıktan sonra kendinizin yeni versiyonuyla tanışmalısınız. Yeni bir hayat, yeni bir sayfa.

3.Sürekli Kendinizi Suçlamayın

Kendinizi sürekli suçlarsanız, işin içinden çıkamayabilirsiniz. Uzmanlar ayrılık acısının anksiyeteyi tetiklediğini söylüyorlar. Aşırı fazla düşünmek ve kaygı dolu olmak istemiyorsanız, kendinizi sürekli suçlamaktan vazgeçmelisiniz.

Tek bir kelimeyle bile bu suçlamalardan kurtulmak mümkün. Hayırlısı! Ne kadar güzeldir, hayırlısıymış diyebilmek. Bazen sorun sizde değil, sorun karşınızdaki kişide de olmayabilir. Sorunu aramamak ve ilişkinin bittiğini kabul etmek en güzeli.

4.Kendinize Zaman Tanıyın

Kendinize zaman tanımanızda tabi ki fayda var. Bu süreci illaki atlatacaksınız, sizin amacınız en az hasarı alıp, bu süreçten alnınızın akıyla çıkabilmek değil mi? Kabul ettik, suçluluk duymadık ve zaman tanıdık. Bu üçüyle ilerlemeyi başarırsanız, zaten geriye kalanlar pamuk ipliği misali gelecektir.

En önemlisi zaman, zamana bıraktığınızda göreceksiniz, yavaş yavaş bir şeyler yerine geliyor.

5.Acıyı Sağlıklı Hale Getirin

Acınızı sağlıklı hale getirebilmek için kendinize ilişkinin bittiğini tamamen kabul ettirmiş olmakta yatıyor. Ayrıldığınız kişinin arkadaşlarıyla irtibata geçip, nasıl olduğunu sormak, fake sosyal medya hesaplarından kişiyi takip etmek vs.

6.Ayrılık Acısında Yaşadığınız Duyguları Değer Verdiklerinizle Paylaşın

Paylaşmak her daim güzel gelir. İçinizden ne geçiyorsa, değer verdiğiniz kişilerle paylaşın. Kendinizi sıkıntıya sokmak yerine, paylaşıp bu acıyı halledebileceğinizi, değer verdiğiniz kişilere de söyleyin.

Anlayacağınız ayrılık acısını tek başınıza yaşamayın.

7.Yapmaktan Keyif Aldığınız Şeyleri Yapın.

Her şey tamam. Şimdi sıra aktiviteler ve sosyal yaşama geldi. Yazı yazmak size iyi mi geliyor? Yazın. Futbol maçı mı iyi geliyor, durmayın yapın. Alışveriş yapmaktan mı keyif alıyorsunuz? Yapın. Beklemeyin, gidin keyif aldığınız ne varsa yapmak için harekete geçin.

8.Sosyalleşin.

Tiyatroya gidin, arkadaşlarınızla toplu bir şekilde kafeye gidin, gezilere çıkın… alın başınızı gidin. Her şey sizin elinizde değil mi? İmkanlarınız doğrultusunda ne yapmanız gerekiyorsa yapın. Hayat sizin hayatınız, giden kendi kaybetti okurum. Benim okurumdan iyisini bulacaksa gitsin bulsun, bilmiyorlar ki bizden iyisi Şam’da kayısı eeheey!! 😊

9.Kendinizle Vakit Geçirmeyi Öğrenin.

Yalnızlık korkusu hala üstünüzdeyse, kendinizi hırpalamaktan vazgeçin. Kendinizle de vakit geçirmeyi öğrenmek sizin elinizde. Kendinizin en yakın arkadaşı olmak zor değil. Sadece biraz pratikle kendinizle vakit geçirmekten keyif alacağınızdan şüpheniz olmasın.

İşte fikir sahibi olabilmeniz için bir ipucu: Yalnız Başına Vakit Geçirmek

10.Melankolik Şarkılar Dinlemekten Vazgeçin.

Melankoliden uzak kalmanız gereken, en doğru zamandasınız. Tamam ayrılık acısında kendinize tanıdığınız sürede melankolik şarkının dibine vurmuş olabilirsiniz. Artık süreci tamamladınız ve attığınız adımlar var. Bu adımları hiçe sayarak, sürekli melankolik şarkılar dinleyip, malum şahısla olan anılarınızı hatırlamaya gayret göstermeyin.

11.Spor Yapmak

Egzersiz yapmanın birçok faydası var. Ayrılık acısına da egzersizin iyi geldiğini söylemek mümkün. Kendinizi spora adayın. Sınırlarınızı zorlayın, kafanızı dağıtmayın. Spordan sonra girilen duşun keyfini almaya bakın.

Egzersiz yapmanın ayrılık acısına ilaç etkileri var. Bu etkilerden mahrum kalmayın derim.

12.Sağlıklı Beslenmeye ve Uyku Düzeninize Önem Gösterin

Bu ikilide bu süreçte hayati önem taşıyor. Ruhsal sağlığın ve bedenin sağlıklı olmasını ne kadar iyi sağlayabilirseniz, süreci o kadar kolay yönetebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek ve uyku sağlığının iyi olmasının sonunda gün içinde enerjik olduğunuzu ve yapıcıda düşünebildiğinizi göreceksiniz.

13.Sürekli Düşünmekten Vazgeçin ve Anı Yaşayın.

Sürekli düşünmek size hiçbir şey kazandırmayacak. Düşündükçe bir kötü senaryo ve suçluluk daha duyacaksınız. Suçlu olmasanız dahi kendinizi düşündükçe suçlu konumuza sokma ihtimaliniz çok yüksek. Düşündükçe işlerin sarpa sardığını ve git gide kaygılandığınızı da görebilirsiniz.

Daha çok anı yaşamaya odaklanmalısınız. Şimdiki ana odaklanarak, kendinizi meşgul etmelisiniz.

Yolun sonunda umarım, ayrılık acınızın hafiflediğinize rastlarsınız. Her hafta attığım yazılardan haberdar olmak isterseniz, sol üst köşede bulunan e-bültenimize abone olabilirsiniz. Esenle kalın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir