Başarısızlık Korkusu Nasıl Geçer?: Çocukluğunuzun Yasını Mı Tutuyorsunuz?

Başarısızlık Korkusu

Başarı duygusunun “doyumsuz” bir duygu olduğunu biliyor muydunuz? Sevgili okur, başarıya verdiğin önemin “zihinsel ve sosyal” hayatını ne kadar etkilediğinin farkında mısın? Soru silsilesine tutmak istemem sizi. Ancak birkaç naçizane tavsiyeyle başlamak beni rezil bir yazar yapmaz.

Öncelikle “başarı” kavramını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kavrama kesinlikle “Jeff Bezos gibi olmalıyım” gözüyle bakarsanız, bir süreden sonra yıpranacak ve kendinize dahi küsecek hale gelirsiniz.

Peki bir soru daha “başarısızlık” kavramını nasıl değerlendiriyorsunuz? Eğer başarısız olunca dünyanın sonunun geleceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü başarısızlığa bakmanız gereken açının “tecrübe ve deneyim” edindiğinizi bilmek olduğunu düşünüyorum.

Başarısızlık Korkusu Nedir?

Başarısızlık korkusu, kişilere pasif bir yaşamı benimsetmeyi başarmış ve hayat konforunuzu etkileyen psikolojik bir problemdir. Bu korku sizde antipatik olabilecek hatta saplantı haline gelebilecek birçok şey oluşturmuş olabilir.

Mesela boş kaldığınızda ve biraz durduğunuzda her şeyin “berbat” olabileceğini ve aniden strese girdiğinizi görebilirsiniz. Çünkü her anınızı kendinizi kısıtlayarak başarıya odaklamışsınız. Peki ne yapmak lazım? Dur hemen sabırsızlanma, ne yapmak lazımı da çok sade bir şekilde naçizane tavsiyelerimle anlatacağım.

İlk olarak başarısızlık korkusuna dair belirtilerden bahsetmek istiyorum.

Başarısızlık Korkusu Belirtileri

Aslında başarısızlık korkusu testi de diyebilirdim. Belirttiğim soruların 2 veya daha fazlasına evet cevabı veriyorsanız, başarısızlık korkusu yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Aşağıda gördüğünüz belirtilerden birkaçına sahipseniz, bu korkudan sizde nasibinizi alıyorsunuz demektir. İyi inceleyin derim:

 • Başarısızlığa verilen önemin ardından tipik bir “fobi” haline gelmesi. Bu durumu o kadar önemsemiş ve kurmuşsunuz ki artık başarısızlığı bir fobi olarak görüyorsunuz. Ve bu saplantı hali, inanın hayatın her yerinde sizi etkileyebilir.
 • İnsanların başarısızlığınızın ardından sizin “hakkınızda ve yapınızda” kötü düşünmesi sizi tedirgin ediyor mu? Herhangi bir tedirginlik hissediyorsanız, başarısızlık korkusu sizi yıpratabilir.
 • Başarılı olamayınca insanların ilgisinden mahrum kalacağınız endişesini taşıyor musunuz? Bir soruyla daha geldim; bu soruyu da dürüst bir şekilde cevaplamalısın sevgili okur.
 • Değer verdiğiniz ve size değer veren insanları son sürat bir hayal kırıklığına uğratacağınızı düşünüyor olabilir misiniz? Sizce de içten içe bunu düşünmüyor musunuz?
 • Devamlı “keşke” ile başlayan cümleler mi kullanıyorsunuz?
 • Başarısız olunca insanların sizi aşağılayacağını düşünüyor musunuz? Zeka ve yeteneklerinizin aşağılanacağını düşünüyor olabilir misiniz?
 • Başaramayacağınızı anlayınca kesin kez “başarısız” olduğunuzdan söz etme hali. Ve sürekli başarıyla alakalı olumsuz konuşma.

Araştırmalarımdan harmanlandığım başarısızlık korkusu belirtilerini bunlar. Nasıl buldunuz? Size uyanı da var, uymayanı da var. Ancak birkaç tanesine sahipseniz, bu konu hakkında oturup biraz düşünmenizi tavsiye ederim. Sonuçta yenilemeyecek bir korku değil bu. Sadece kendine itirafta bulunacaksın ve bilinçli hareket edeceksin. O kadar!

Başarısızlık Korkusu Nedenleri

Başarısızlık korkusunun belirtilerinden sonra nedenlerini de verip, bu korkudan nasıl kurtulmanız gerektiğine geçeceğim. İşte başarısızlık korkusunun nedenleri:

 • Çocukluk çağında yaşadığınız çeşitli olumsuz deneyimler. Bu deneyimleri sıralayabilirim; psikolojik şiddet, fiziki şiddet ve yaşanılması muhtemel çeşitli travmalar. Sevilmeme
 • Ebeveynlerin tutumu. Ebeveynleriniz küçüklük çağından beri sizi baskıcı büyütmüşlerse, istemsizce başarısız olmaktan sürekli korkar hale gelmeye başlarsınız. Bu durum yetiştirilme tarzınızla alakalıdır.
 • Kendini beğenmeme, mükemmeliyetçilik, toplum ve ebeveynler tarafından onay bekleme durumu. Bunların hepsi çocukluk deneyimlerinizle alakalı.
 • Takdir görmeme.
 • Reddedilme

Bu tip durumların ardından başarısızlık korkusunu hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Kendinizi bir şekilde değiştirmek ve bu yaşadığınız hissiyattan arınmak istediğinizi biliyorum. Durumun farkındayım sevgili okur; korkuyu nasıl yenmen gerektiğini anlatayım.

Başarısızlık Korkusu Nasıl Geçer?

Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Alıntıların en güzeliyle başlamak isterim.

En büyük zaman hırsızı, kararsızlıktır.

Hiçbir zaman zaten “başarısız” olacağım algısıyla hareket etmemeyi kendimize alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. İnanın yaşadığınız şeye bende vakıftım; atlattım. Bazı şeylerin zamanla değişeceğine inanmalıyız. Çok geçmeden tavsiyelerimi vermeye başlayayım.

Çabuk Pes Etmekten Vazgeçin

Bu durumu sürekli başarısız oldum, başarısız olmaya da devam edeceğim algısıyla yapma ihtimalinizde var. Zaten yapsam da başarısız olacağım, algısıyla yapma ihtimalinizde var. Her iki ihtimalle de “başarısızlık korkusu” olan kişilerin çabuk pes ettiği uzmanlar tarafından tespit edilmiş.

Ne dersin? Çabuk pes ediyor musun? Bunun yerine kendinizi telkin edip, başarıya hangi adımlarla ulaşmanız gerektiğini düşünmenizi tavsiye ederim. Bu nasıl olacak? Hemen aşağıdaki maddeye geçin.

İç Motivasyonunuzu Sağlayın

İç motivasyon bu konuda oldukça önem arz ediyor. Önem arz etmesindeki yegane sebep, kişinin kendisiyle olan bağı. Bu bağı güçlendirebilmeniz için bir olayda veya ulaşılması gereken bir hedefte kendinizi “motive” edebilmeniz lazım. İç motivasyon, kendinizle kurduğunuz bağı da güçlendirmenize neden olur. Aşağıya bıraktığım linki kaçırmayın derim.

İlgili içerik: İç Motivasyon Nedir? Nasıl Geliştirilir

Pozitif Düşünmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Pozitif düşünmek mi? O da ne! O pis, o kötü! Oysa bütün bunların başında zihninizin olumsuz kodları yer alıyor. Zihninize doğru kodlar göndermeye başladıkça, korkunun ne kadar azaldığını ve zihninizin yapısının değiştiğini göreceksiniz. Tabi ki hemen gerçekleşmeyecek; bu zamana kadar sürekli karamsar oldunuz. Ve negatifi buldunuz. Sıra pozitifte; zamanla, sabırla ve azimle…

İlgili İçerik: Olumlu Düşünme Teknikleri Nelerdir?

Hedef Belirleyin

Küçükten başlayarak, büyüğe doğru hedefli, planlı ve programlı yaşamayı bir “yaşam tarzı” haline getirin. Bu şekilde öz disiplininizi de kazanacaksınız. Kendinize olan güveniniz ve inancınızda artış gösterecek. Hedefleriniz doğrultusunda ilerlemenizi tavsiye ederim; bunun önemli sebebi ise ne yaptığınızı bilmeniz.

Ne yaptığını bilmemek, stres ve endişe yaratabilir.

Bahanelerin Arkasına Saklanmayın

O şunu yaptı böyle oldu, o şöyle dediği için böyle oldu, şunu şu yüzden yaşadım vs. bahaneleri bir kalkan olarak görmeyin. Bahanelerin sıfırı ifade ettiğini mantıken düşünmeye odaklanın. Çünkü hiçbir yararları yok. Uzaktan baktınız mı hiç? Var mı? Yok değil mi, bulamadınız. Bahane sendromu yaşıyorsanız, bahane türeten zihninizi biraz da umursamamayı öğrenmelisiniz.

Odağınızı Geliştirin

Odağınızı konuya ve uğraştığınız hedefinize vermeye bakın. Odağınız ne kadar hedef ve konu olursa, o kadar iyi olur.

Başarısızlık Korkusunun Farkındalığıyla Yaşayın

Biraz bu farkındalıkla yaşamaya başladıktan sonra gerçekten de geçmişin getirileri olduğunu fark ediyorsunuz. Başarısızlık korkusu sadece bir endişe hali değildir; aynı zamanda geçmişin izleridir. Böylece bu farkındalıkla korkuyu yönetmeyi de öğrenmiş olacaksınız.

Başarısızlık Kavramını Tanıyın

Başarısızlığa “aşağılık” olarak bakmayın demek istiyorum. Siz başarısız oldukça “tepinmeye ve gayret etmeye” devam ederseniz, başarının sizi bulmama ihtimali yok. Bunu beyninize anlatmalısınız; yeter ki motivasyonunuzu düşürmeyin ve bu yönde ilerleyin. İlk maddede de dediğim gibi asla pes etmemeyi alışkanlık haline getirin.

Velhasıl başarısızlıkta insana has bir durumdur. Başarısızlıkta güzeldir bazen; rengi belli başarılardan kat kat daha güzeldir. Tecrübe ve deneyimdir.

Umuyorum başarısızlık korkusundan arınabilirsiniz; geçmişte yaşanılanları unutmak imkansız. Ancak sürekli hatırlamak sizin elinizde. Kendinize olan inancınız ve güvenciniz, sizin çabanızla alakalı. Belki de ezilmiş ve sevilmemiş bir çocukluk geçirdiniz; ama kendinizi sevmek ve çözüm aramak sizin elinizde.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir