Belirsizliğe Karşı Tahammülsüzlük: Stres ve Kaygılarınızı Yok Edin

Önümde defterim, karşımda bilgisayarım ve bu yazıyı görme ihtimali (belirsizlik mevzuatı) olan okuyucularım. Hepinizi karanlık bir odadan selamlıyorum, bugünün değerli konusu belirsizliği sizler için araştırdım ve bende böylelikle bir konu hakkında daha aydınlandım. Yazının içerisinde yer alan konu başlıkları:

 • Belirsizlik nedir?
 • Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük nedir?
 • Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük nelere yol açar?
 • Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük nasıl geçer?

Belirsizlik, bir durumda beklenen herhangi bir olasılığın bilinememesine söylenebilir. Günümüzde hemen hemen her noktada belirsizlikle karşılaşmamız oldukça tabii bir durum olarak kabul edilir. Belirsizliklerin içerisinde yer alan durumları, beynimizde oluşan “acaba ne olacak” sorusuyla karşılayınca, ortaya stres ve kaygı durumları meydana geliyor. Belirsizliğin tahammül seviyesiyle doğru orantılı bir şekilde ilerlediğini söyleyebilirim, tahammül seviyeniz ne kadar azsa, o kadar stres ve kaygı sizi bekliyor. Kendinize stresten kaygıya, kaygıdan birçok sağlık sorununa uzanan koskoca bir yol inşa etmiş oluyorsunuz. Bu yolda olup bitenleri fark etmeye başladığınızda umarım çok geç olmaz aksi takdirde tahammülsüzlüğünüzün ilerlemesinin ardından birçok psikolojik sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Stresin ve kaygının baş göstermeye başladığı sıralar beyninizde belli inançlar oluşmaya başlar. Bu inançlar aslında size ait değilken, yersiz sorunlar yaşamaya başlarsınız. Her belirsizliğin ardından bir felaket senaryosu yazmaya çoktan hazır olan beyniniz, sizi istemediğiniz noktalara sürükler. Bu sorunla mücadele içerisindeyseniz, ilerleyen satırlarda çözüm önerilerimi dikkate almanızı öneririm. Ancak önce bu sorunu biraz daha tanımayalım mı?

Belirsizliğe Karşı Tahammülsüzlük Nelere Yol Açıyor?

Anlayacağınız belirsizliğe tahammülsüzlük sağlığınızı tehdit eden ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu tahammülsüzlüğün nelere yol açtığını anlatayım:

 • Belirsizliğe tahammülsüzlük sorunsalı birçok konuda olumsuz düşünmeye yardımcı olur. Olumsuza odaklanırsınız, olumsuza odaklanan bir beyin çok yıpranır ve böylece bu durumdan beden sağlığınızda olumsuz yönde etkilenir.
 • Stres ve kaygı sorunu ortaya çıkar. Tahammülsüzlüğün ardından, beyin olabilecek kötü olaylar arasında senaryo yazmaya başlar, böylece stres ve kaygı doğmuş olur. Doğum esnasında stres ve kaygı kişinin ruhunda ciddi sarsılmalara neden olabilir. Stres ve kaygı ile ilgili olan stres yönetimi bu yazımı da okumanızı tavsiye ederim.
 • Gün içerisinde düşünmekten ve stres yüzünden verimliliğinizi düşürür.
 • Yorgun ve halsiz hissedersiniz.
 • Uyku sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebilir. Anksiyete bozukluğu, depresyon, sosyal kaygı, obsesif-kompulsif bozukluk ve yeme sorunları gibi rahatsızlıklar engellenemez hale gelmeye başlar.

Bu sorunu ve sorunun ardından nelerin ortaya çıkabileceğini anladıktan sonra, tabi ki bu sorun hakkında neler yapılabileceğini merak etmek en büyük hakkınız.

Belirsizliğe Karşı Tahammülsüzlük Nasıl Geçer?

Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük, psikolojide belirsizlik olarak da araştırılıyor. Bu durum için için formül niteliğinde maddeler vereceğim. Bu maddeleri doğru bir şekilde uygulamaya başladığınızda (tabi ki sabır gerektiriyor) bu duruma karşı farkındalığınız yükselecek ve yavaş yavaş bu sorunun kaybolduğunu göreceksiniz. Maddeleri vereyim:

 • Hayatın içerisinde kontrol edebildiğimiz ve edemediğimiz birçok durum bulunuyor. Kontrol edebildiğin ve edemediğin durumları kağıda yaz ve edemediklerini kabul et.
 • Durumların senin kontrolün dahilinde olmadığının farkına var.
 • Düşüncelerine odaklanma, düşünceler stres ve kaygı durumundan dolayı seni manipüle ediyor. Onların gelip geçici bir sis olduğunu anla ve kendini yaşadığın ana ver.
 • Belki de tek yöntemle bu sorundan kolayca sıyrılabileceksiniz. Bu yöntem ise “belirsizliği sevmekle” alakalı. Tabi ki diğer üç yöntemle belki tahammül seviyenizi artırır veya istek doğrultusunda sabırla bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak belirsizliğin hayatın eşsizliğinden geldiğini, hayatın içerisinde var olan bir taş olduğunu anlamak bambaşkadır. Acaba hayat size ne getirecek, bekleyin ve görün.

Hayatı hissederek yaşamak istiyorsanız Anın neresindesin? bu yazımı da incelemenizi öneririm.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir