Beyin Sağlığına İyi Gelen 7 Besin: Hafızanızdan Ne Kadar Eminsiniz?

Unutkanlıktan sıkılmadınız mı? Hafızanızı güçlendirmek için hangi besinleri tüketiyorsunuz? Hazır cevap olabilmek ve kendinizi daha iyi ifade edebilmenin beslenmenizle alakalı olabileceğini düşündüğünüz oldu mu? Bu yazımızda beyin sağlığına iyi gelen besinlerden, beynin vücuttaki yerinden ve işlevinden bahsedeceğim.

Beyin, insan vücudunun temel mekanizmasıdır; bu mekanizmayı düşüncelerimizle ve kararlarımızla yönlendiririz. Beyin kişinin kendisi gibi olabilmesindeki tek sebeptir; iş hayatımızda başarılı durumlar sergilememiz, insan ilişkilerinde iyi bir iletişimci ve dinleyici olabilmenin, eğitim gördüğümüzdeki başarılarımız, sosyal aktivitelerde eğlenebilmemiz, adım atabilmemiz dahi beyin sayesindedir. Kişi zihin ve beden ilişkisini hangi orantıda iyi tutarsa, o kadar başarılı ve güzel bir hayat yaşar. Kafatasının içinde var olan beyin, sinir sistemi içindeki faaliyetleri yönetmekle de görevlidir. Birbirine bağlı milyon tane nörondan oluşan beyin, insanın vücudunda bulunan en önemli organlardan birisidir. Beyin düzenleyici sayesinde, vücudumuzun hareket fonksiyonlarına kadar etkisi olan ve her birini düzenleyen bir yapıya sahiptir. Beynimizde birçok bağlantı oluşmaktadır; bu bağlantının temel sebebi düşüncelerimizdir. Düşüncelerle oluşan bağlantı, nefes almamızdan, aşık olmamıza kadar etki etmektedir; beyin sağlığımız bu nedenle vücudumuz için ve organların işleyişi açısından çok önemli bir noktadır. Beyindeki kontrol hareketleri, yürümemize, dudaklarımızı hareket ettirmemize ve bunların yanında daha birçok duruma neden oluyor. Beyin sağlığına iyi gelen besinler hakkında birçok araştırma yaptık; bu araştırmaların sayesinde, sizlere beyin sağlığına iyi gelen 7 gıdadan bahsedeceğiz.

1-) Balık

Beynimizin yarısından fazlası yağlardan oluşmaktadır. Sağlığa faydalı yağların, beyne inanılmaz derece de artısı bulunmaktadır. Omega-3 olarak adlandırılan sağlıklı yağın beslenme yoluyla alınması halinde, beyin sağlığımız bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir. Özellikle çocuk bireylerin gelişiminde fazlasıyla katkısı olan balığın, yaşlılar içinse hafıza kaybını geciktirdiği bilinmektedir. Yani balık, Alzheimer hastalığına ve diğer hafıza kaybı rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Beynimizin sağlığı için, haftada en az 2 kez balık tüketmeyi ihmal etmemeliyiz; balığın içinde bulundurduğu vitaminler ve minerallerde gözden kaçmamalı. Protein miktarı oldukça yüksek bu besinin, sporcular tarafından oldukça fazla tüketildiği bilinmektedir. Et grubu besinleri arasında yer alan balık, diğer etlerin içerdiği karbonhidrat sayısı gibi bir karbonhidrata sahip değildir; bu yüzden tüm bireylere tavsiye edilebilecek bir gıdadır.

2-) Kuruyemiş

Tüm kuruyemişlerin beyne ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır; bunların aralarında beyne en yararlı olanları, ceviz, fındık, fıstık, leblebi gibi kuruyemişlerdir. Doymamış yağlardan oluşan bu gıdalar, karbonhidrat ve protein açısından oldukça zenginlerdir; bu gıdaların sporcular tarafından da tüketildiği bilinmektedir. Sağlıklı bir beyin istiyorsanız, kuruyemiş tüketmeyi unutmayınız; günlük 60 ila 70 gram tüketeceğiniz kuruyemiş yeterli seviyededir.

3-) Böğürtlen ve Yabanmersini

Antioksidan, kan basıncı, dolaşım, damar sağlığı, beyin sağlığına iyi gelen bir vitamindir. Bu nedenle beyniniz için antioksidan içeren gıdaları da tüketmeniz gerekiyor; bu durum hafızamızı da güçlendirir. Zihninizi ve beyninizi oldukça dinç hale getiren bu besinleri, tükettiğiniz zaman, daha sağlıklı ve dinç bir beyne sahip olacağınız bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.

4-) Zerdeçal

Son yılların en çok konuşulan besinlerinden birisi olan zerdeçal, günümüzde sağlığa olan faydaları açısından oldukça popüler bir gıdadır. Zerdeçalın içinde barındırmış olduğu vitamin ve mineraller, beden sağlığımız için de ayrı bir önem taşımaktadır; beyne iyi geldiği bilinen zerdeçalın, yaşanması muhtemel hastalıklardan da vücudu koruyor. Uzmanlar tarafından zerdeçalın, bağışıklık sistemine iyi geldiği söylenmiştir. Zerdeçalın uzmanlar tarafından söylenen sağlığa faydaları şunlardır:

  • Beyni zinde ve dinç tutmayı sağlar. Beyni bir nevi gençleştirir diyebiliriz; bu durumun yanı sıra yaşlanmanın getirdiği hafıza kayıplarına engel olabilir. Zerdeçalın yaşlılar tarafından oldukça fazla tüketildiği de bilinmektedir.
  • Alzheimer hastalığına ve diğer hafıza hastalıklarına iyi gelir.
  • Pankreas kanseri olma riskinizi azaltır.

5-) Brokoli

Çoğu uzmanın ısrarla yemenizi tavsiye ettiği sebze brokoli, günümüzde sağlığa faydalarıyla ve içerdiği protein, mineral, vitaminlerle öne çıkmaktadır. Beyin sağlığına oldukça faydası olan bu besinin, uzmanlar tarafından haftanın her günü tüketilmesi gerektiği belirtilmiştir. İçermiş olduğu K vitamini sayesinde beyin sağlığına çok iyi gelmektedir. Beyni genç tutmaya ve kas geliştirmede de oldukça etkisi olan brokolinin, gün içerisinde iki öğün de tüketilebilir.

6-) Yumurta

Yumurta, anne sütünden sonra insan sağlığına en faydalı besindir. Bu durum, yumurtanın doğallığından ve içermiş olduğun, vitamin, protein, minerallerden kaynaklanıyor. Beyin kimyasına ve beyin nöronlarına etkisi olduğu bilinen yumurtanın, her birey tarafından günlük 2 ila 3 adet tüketilmesi gerektiği söyleniyor. Yumurtanın insan sağlığına her açıdan olumlu faydaları bulunuyor; beyin sağlığı içinde oldukça önemi bir besindir.

7-) Kahve

Beyin sağlığına iyi gelen kahvenin sağlığa birçok yönde faydası bulunmaktadır. Şu anki konumuz beyin olduğu için, kahve beyne dinçlik katabiliyor. Düşünsel performansa da etkisi olduğu bilinmektedir; beyin daha hızlı düşünebilir. Kahvenin ağrı kesici özelliği de olduğu bilinmektedir. Gün içerisinde enerjik hissetme durumunuz, beyninizin yorgun olmaması ve kahvenin beyne getirdiği dinçlikten kaynaklanıyor. Gün içerisinde 1 ila 2 fincan kahve tüketebilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir