Cesaret Nasıl Kazanılır?: Cesur Olmanın Yolları Nelerdir?

 

Son zamanlarda cesur olan kişilerin daha başarılı olduğu algısı oldukça yayılmaya başladı. Bu algının üstüne günümüz dünyasında kişilerin girişmeye korktukları birçok girişim hikayesinin oluşması, cesaretli olmak için yeterli bir sebep haline geldi. Çocukken cesareti bir eğlence kaynağı olarak görürken, yetişkinlik çağında tamamen korkutucu bir risk olarak görüyoruz.

İş hayatınızda ve kişisel yaşamınızda gerektiği yerde cesur olabilmeyi göze aldığınızda ummadığınız güzel meselelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Karar verip, kararınız yönünde eyleme geçerek cesur olduğunuzu kendinize kanıtlayabilirsiniz. Ancak çekimser kalıp, her daim kararsızlıkla mücadele ederseniz, cesaretin ne olduğunu tadamazsınız. İzin verin biraz cesaretten bahsedeyim.

Cesaret Nedir?

Cesaret, korkularınıza rağmen tereddütsüz bir şekilde eyleme geçebilme kabiliyetinize veya isteğinize denilebilir. Korku bir iç güdüdür. Kaybetme korkusu ve belirsizlik sizi hayatta cesur olmaktan alıkoyabilir. Oluşan korku duygusuna rağmen bir şeyler yapabilme yeteneğiniz tam olarak cesaret oluyor.

Hatta kendinize inanmakta bir cesarettir. İnandığınız ve umut ettiğiniz bir yolda kimsenin olumsuz cümlelerine kulak asmadan, kendi yolunda ilerlemeyi bilmekte cesarettir.

Psikolojide cesaret, ünlü yazar Nelson Mandela’nın da söylediği gibi “Cesaret korkunun yokluğu değil, ona karşı kazanılan bir zaferdir.” Nelson’un da bu sözleriyle cesaretin ne olduğunu kavradığınızı düşünüyorum.

Cesaret Nasıl Kazanılır? Nasıl Cesur Olunur?

Aslında bakarsanız cesareti kazanmayı korku nasıl yenilir? Sorusuyla da eşleştirebilmek mümkün.

Kararlarınızla aranız nasıl? Ne kadar kararlı ve stressiz bir şekilde hareket edebiliyorsunuz? Bu altın soruların cevapları sizin elinizde. Cesareti kazanabilme yollarını sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. İşte cesareti kazanmak için yapılması gerekenler:

Korkularınızı Tanımlayın, Analiz Edin ve Kabul Edin.

Bir kağıda tüm korkularınızı, alamadığınız riskleri, içinizden geldiği gibi yazın. Böylece tüm korkularınızdan kesin bir şekilde haberdar olacaksınız. Korkularınızı tanıdıktan ve kendinize açıkladıktan sonra onları analiz edip, olduğu gibi kabul etmeyi öğrenin.

Unutma sevgili okur, halının altına süpürdüğün korkular, asla peşini bırakmaz. Bu aşamada kendinize dürüst olabilmek bir hayli önemli. İnsan hayatında korkuların gayet normal ve olması gerektiğini unutmayın. Utanılacak veya çekinilecek hiçbir şey yok.

Korkularınızla Yüzleşmeyi Öğrenin.

Korkularınızla yüzleşirken ilk adımda korkularınızın altındaki nedenleri anlamaya gayret göstermelisiniz. Nedenleri bulduktan sonra bir kördüğümün yavaş yavaş söküldüğünü anlayacaksınız. Kendinize soru sorarak bu adımı atlatacaksınız.

Aklınızda bir şeylerin canlanması için örnek vereyim: bir işe başvurmak istiyorsunuz ve bunu yapamıyor musunuz? Kendinize neden yapamadığınızı sorun. Reddedilmekten korktuğunuzdan mı? Yeterli bilgi veya kariyere sahip olamadığınızdan mı? Başarısız olabileceğinizi düşünmekten mi? Bu soruların ardından aslında korktuğunuz bir durum olmadığını sadece egonuzun kırılmasından endişe duyduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kendi Kendinizi Motive Edin.

Kendi kendinize konuşmanız yani iç sesinizle aranız nasıl? Ona sürekli olumsuz kodlar göndererek, negatif bir akış mı bıraktınız. Yoksa tam tersi kendinize güvenerek olumlu akış mı sağladınız. Nasıl gittiyse öyle devam eder. İç sesiniz sizi çoğu şeye inandırabilir.

Mesela bir olayda eleştirel iç sesinize kapılıp, başaramayacağınızı düşünmeniz, sadece iç sesinizle alakalı bir olaydır. Kendinize inanarak, olumlamalar yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz sürece, cesur kararlar almayı ve cesaret gerektiren işler yapmaya başladığınızı göreceksiniz. Kendinize olan inancınız ve güveniniz bu konuda fazlasıyla önemlidir.

Eleştirel bir iç sese sahipseniz: İç Sesi Susturmanın Yolları yazımı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Cesur Davranmayı Alışkanlık Haline Getirin.

Ne kadar pratik yaparsanız, o kadar cesaret kazandığınızı görebilirsiniz. Öne çıkmanın ve sorumluluk almanın cesaret getirdiğini düşünüyorsanız, en başta yatağınızı toplayarak kendinize “bu sorumluluğu alıyorum!” mesajını verebilirsiniz. En küçükten, büyüğe doğru ilerleyeceksiniz.

Cesareti bir kas olarak düşünün. Ne kadar cesur olmaya başlarsanız, o kadar kasınız güçlenecek.

Cesur olun ve yapmanız gereken her şeyi yapın.

Farkındalığınızı Artırmak İçin Çabalayın.

Öz farkındalık hayatınızda size birçok şeyi değiştirme imkanı sunar. Farkındalığın psikolojide mutluluk olduğunu da söyleyebilirim. Yapabileceğiniz birçok farkındalık uygulaması bulunuyor. Bunların arasında en bilinenler, meditasyon yapmak ve nefes çalışmasıdır. En basit meditasyon, olumlama meditasyonlarıdır. Her gün üç farklı cümleyle gününüzde iyi ki dediğiniz olayları yazarak işe başlayabilirsiniz.

Hayatınızdaki endişe, stres ve kaygıları yönetmek ve cesaretinizin oluşabilmesi için bu öneriyi de ciddiye almanızı öneririm.

Başarısızlıktan Korkmayın.

Hatta gerekirse başarısızlığı kucaklayın! Bildiğimiz kucaklayın yahu, sarılın, sevin başarısızlıklarınızı. Hepsi birer tecrübe oldu ve yapacaklarınızı şekillendirmedi mi? Hayatta hatalarınızı bir başarısızlık olarak sayarsak, ne kadar çok hata yaptıysanız, o kadar çok ders çıkartmadınız mı? Başarısızlık güzeldir. Başarısızlığın ardından gelen başarı kadar güzeldir.

Çoğu şeyi başarısız olma kaygısından dolayı erteleme ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Ancak başarısızlığı olan bakış açınızı değiştirdikten sonra cesur bir karar vermiş ve başarısızlıktan korkmamaya başlamış olduğunuzu göreceksiniz.

Mükemmeliyetçi Olmaktan Kaçının.

Korkunun üstesinden gelebilmek için mükemmeli hedeflemekten vazgeçin. Neden mi? Her zaman en mükemmelini arayacak ve başlamaktan çekineceksiniz. Her ne olursa olsun, başlamaktan çekinecek veya kararsızlıktan can çekişeceksiniz. Asla mükemmeli hedeflemeyin, çabaladıktan sonra ne kadar iyi olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Mükemmeli beklemediğiniz bir şeyden korkma ihtimaliniz çok düşüktür. Ancak başarısızlık ihtimali veya mükemmel olmama ihtimali her daim korkuyu çağrıştıracaktır.

Mükemmel olmak yerine hedefinizi öğrenmeye ve büyümeye yöneltin. Kendinizin en iyi versiyonunu içinizdeki cesareti keşfederek bulun.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir