DAHA SAĞLIKLI BİR CİLDE NASIL ULAŞABİLİRİM?: Cilde Zarar Veren Etkenler

Globalleşen dünyada ve günümüzde cilt bakımı her birey için önemli bir durum haline gelmiştir. Ciltte oluşan aknesivilce ve izler, kişinin cilt sağlığının yanında ruh sağlığına da zarar vermeye başlamıştır. Cilt rahatsızlıkları ve problemleri, oldukça sık rastlanmaya başlanan bir durum olmakla birlikte cildiye ve dermatologlardan alınan randevuların üst seviyede olduğu da bilinmektedir. Cilt hastalıkları yaşayan insanlar ayrı ayrı yollar aramaktadırlar. Konu başlığında da gördüğünüz gibi “daha sağlıklı bir cilde nasıl ulaşırım?” sorusunun da bir nevi cevabını vermiş olacağız. Bu problemden kurtulmak için krem, doğal tedavi yöntemleri, maske ve ilaç tedavisi gören birçok kişi bulunmaktadır. Cilt rahatsızlıklarının başlıca birçok nedeni bulunmaktadır; bu nedenler çoğu zaman, kişinin beslenmesiyle, kullanmış olduğu kötü maddelerle alakalı olabiliyor.

Cilt sağlığınızı ne şekilde korumanız gerektiğini, nasıl dinç ve parlak bir cilde sahip olabileceğinizi ve neden cildinizde belirli izler, akneler, sivilceler oluştuğunu bu yazımızda öğrenebileceksiniz. Cildinizin kötü görünümü sonucunda anlaşılabilecek birçok rahatsızlık ve problem bulunmaktadır. Akne, sivilce, döküntüler, cilt lekeleriyle mücadele edebilmeniz için birçok tavsiye bulunmaktadır. Kişiler genellikle, bu sıkıntılarını bir günlük, maske, krem, doğal tedavi yöntemleriyle geçirmeye uğraşırlar. Cilt problemleri genelde dış etkenlerden kaynaklanır; bu durum dışarıdan gelen virüs, bakteri, zararlı yağlar ve şekerden kaynaklanır. Vücutta oluşan ekosistemin var olması nedeniyle, cildinizde belirgin izler, akneler ve sivilceler oluşabiliyor. Ekosistemin oluşmasındaki temel neden ise, birçok bakterinin bir araya gelip birlik oluşturmalarıdır. Ekosistem, kişinin zamanla, ruhsal problemlerinden, sağlıksız beslenmesinden yararlanarak büyümeye başlar. Düzensiz ve sağlıksız beslenmemizin sonucunda, cildimizde çeşitli sıkıntılara maruz kaldığını söylememiz gerekiyor. Bu durum sonucunda cilde gelen zararları aşağıda görmüş olduğunuz gibi listeledik ve bir bir açıkladık.

Cilde Zarar Veren Etkenler Nelerdir?

Cilt biliyorsunuz ki oldukça hassas bir yapıya sahiptir; birçok sebepten dolayı cilt içerisinde tahrişler, yaralar veya sorunlar yaşanır. İşte bu saydıklarımızı aşağıda görmüş olduğunuz gibi maddeler halinde sıraladık.

 • Akneler ve cildimizde çıkan izler. Kişinin ergenlik çağında oldukça fazla görebileceği durumlardır; fakat ergenlikten sonra da her bireyde görülebilir. Bu durumun temel nedeni beslenmedeki bozukluktur. Kişi beslenmesini düzgün ve sağlıklı hale getirdiği takdirde, vücudundaki su miktarını da olması gerektiği gibi tutması halinde, bu durumlardan kurtulabilirler; ve sağlıklı bir cilde sahip olurlar.
 • Gül hastalığı. Bu hastalık, yüz bölgesinde ve çevresinde bir çeşit kızarık hastalığıdır. Bu hastalığın neden olabileceği sıkıntı, kırmızı sivilcelerdir; hastalığı geçirmeniz halinde doktorunuzdan randevu alıp, tedavi olmak isteyebilirsiniz.
 • Sedef hastalığı. Gerekmediği kadar kaşıntı hissiyatı ve cildde oluşan kabarıklar halinde sedef hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Belirgin bir durum olmasa da tahliller sonucunda anlaşılabilen bir hastalıktır. Bu hastalığı genellikle 13 ila 26 yaş arasında olan bireyler tarafından görüldüğü bilinmektedir.
 • Egzama. Cildin tahriş olma durumuna denilmektedir; bu rahatsızlık, kişiye kaşıntı ve ciltte morarma, soyulma olarak geri dönüş yapmaktadır.

Cildin zarar görme durumunu ve hastalıklarını açıkladığımıza göre, cildimize iyi gelen ve cilt sağlığı içinde tavsiyeler verebiliriz. Cilt sağlığına iyi gelen birçok faktör bulunmaktadır, bu faktörleri ve tavsiyelerimizi sizlere sunacağız.

Cilt Sağlığına İyi Gelen Faktörler Nelerdir?

 • Bazı güneş koruyucuları ve nemlendiricileri, uzmanlar cilt sağlığınız için tavsiye etmektedir.
 • Uzmanların cilt sağlığı için ayrıca söyledikleri bir diğer durum ise, kişinin gün içerisinde tükettiği su miktarıdır. Kişi günde 2,5-3 litre arası su tükettiği takdirde, cildinde olumlu yönde birçok durumla karşılacaktır.
 • Yüzünüzü yatmadan önce yıkamayı unutmayın. Günün içerisinde, yüzünüzde biriken birçok zararlı madde, virüs ve bakteriler bulunmaktadır. Bu durumun yanında, yüz havlunuzu da değiştirmeyi ihmal etmeyin; bu durumsa havluda birikmiş olan bakteriler ve zararlı maddeler olabileceğinden ötürüdür.
 • Bir hafta içerisinde yüzünüze 2 defa doğal maske uygulayabilirsiniz; ancak cildinize yapmanız gereken bakımı abartmamalısınız.
 • Cildinizin vücudunuzun en hassas yerlerinden birisi olduğunu unutmayın. Yüzünüzde var olan, sivilceleri, akneleri ve lekeleri incitmeyin, sıkmayın; Bu durum cilt sağlığının temel etkenlerinden birisidir.
 • Alkol, sigara, uyuşturucu yani temelinde bütün kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.
 • Spor yapmak cilt sağlığınız açısından oldukça faydalı bir durumdur. Fiziksel güç isteyen aktivitelerde, vücudunuzdan akan ter, cildinizi yeniler ve içinde var olan gözenekler açılır.

Cilt sağlığıyla alakalı pek çok sebep bulabiliriz. Bunların yanında en önemli sebep, beslenme tarzınızdır. Sağlıklı, düzenli ve dengeli bir beslenme tarzının ardından, güzel ve parlak bir cilt kaçınılmazdır.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir