Depresyon Belirtileri Nelerdir?

İnsan neden mutsuz olur?

Günümüz dünyasında, kişilerin psikolojik problemlerinin arttığını ve bilinçsizce birçok durum yaşadığını tahmin etmek zor değil. Virüsle savaştığımız bu günlerde yani pandemi zamanlarında oldukça fazla artış göstermiştir. Psikolojik problemlere zemin hazırlayan pandemi, kişiyi depresyona sokmak için oldukça yeterli sebeplere neden olabiliyor. Depresyonun tanımını ise, süreklilik halinde olan hüzün ve kaygı durumlarının tümüne depresyon denilebilir. Bu duygu durum bozukluğu, kişinin ruhsal sağlığına da oldukça zarar vermektedir.

Kişinin psikolojik olarak kendini hazırladığı bu rahatsızlığı fark etmesi muhtemel bir durum olabilir ancak beyninde oluşturduğu düşünceler onun bu durumdan kurtulmasını engeller. Yani depresyona girmeden önce kişi, düşünceleriyle depresyonu zihninde yaşamaya başlar. Ne kadar fazla düşünmeye devam ederse, o kadar depresyon haline yaklaşmış olur. Depresyona girme durumunuzu, bu yazımızda depresyon belirtilerini belirlediğimiz maddelere bakarak anlayabilirsiniz; kendi duygularınızı ve düşüncelerinizi reddetmediğiniz sürece, içinde bulunduğunuz durumu anlayabilir ve bu buhrandan kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızdaki asıl amacımız, depresyonun belirtilerinden bahsedip, araştırmalarımız sonucundaki açıklamaları ve tavsiyeleri sizlerle paylaşmak. Depresyonun belirtileri hakkında bilgilendirme yapmadan önce, bu belirtilerin size kazandıracaklarını bilmek ister misiniz? Depresyon belirtilerini bilmek, bu rahatsızlığa aniden hakim olmanızı sağlar ve depresyondan çıkmanıza yardımcı olacak birçok durum kafanızda şekillenir. Bunun yanında, bu olumsuz durumdan kurtulabilmek için, aradığınız sebepler çoğalır; bu durumsa düşüncelerinize olumlu yönden yansıyabilir.

Bilimsel olarak depresyonun birçok yönden ayrılabileceği türleri bulunmaktadır; fakat bizim ele aldığımız depresyon, genel olarak yaşanılan ruhsal veya psikolojik duygu durum bozukluğu yaşayan kişilere hitap etmektedir. Aşağıda görmüş olduğunuz gibi depresyon belirtilerini maddeler halinde sizlerle paylaştık. Bu maddelerin iki veya üç tanesini yaşamanız halinde, depresyona girmiş olduğunuzu düşünebilirsiniz ve bu durumdan kurtulmak için harekete geçmelisiniz. Unutmayın ki depresyon halinde sağlıklı bir şekilde düşünemezsiniz. Depresyonun belirtilerini kapsamlı bir şekilde araştırdık ve bunların yanında araştırmalarımız dahilinde, yanlarına bilimsel olarak açıklamaları ve tavsiyelerimizi ekledik.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik ve Konuşmak İstememe

Depresyon kişide halsizlik ve konuşmak istememe durumlarını oluşturabilir. Kişi bir tür enerji kaybıyla karşı karşıya kalıyor diyebiliriz; düşünceleriyle yaşadığı durumu oldukça zor hale getiren kişi, fazla düşünerek halsizliğe bir adım atmış olur. Kişi kendini halsiz bırakacak kadar düşündüğü zaman, vücut bu duruma tepki gösterir ve birçok hastalığa  karşı bağışıklık sisteminiz savunma mekanizmasını yitirebilir. Bu durumların ilerlemesi sonucunda, kişinin kendini fazla yemeye iteceği söz konusu olabilir. Fazla kilo alımı nedeni ile, kişi kendini obeziteye doğru sürükler. Obezitenin yanında duygu durum bozukluğundan dolayı, kişi sürekli alkol içerek bu durumu atlatabileceğini düşünür. Bu iki durumunda en tehlikeli ve hayati noktası kalp hastalığı oluşturabilmesidir. Bu durumlar, kalp krizi geçirme riskinizi de artırabilir.

İştah Kaybı veya Fazla İştahlı Olma

Bu iki durumda, sağlık problemlerini getirebilecek durumlardır. Depresyona girmiş kişilerin, aşırı yemek yeme istekleri genelde obeziteye yol açmaktadır. İştahlarının kabarması durumunda, önlerine gelen yiyecekleri yiyebiliyorlar. İkinci muhtemel durum ise, iştah kaybıdır. Bu durum fazla rastlanılmasa da bazı kişilere denk gelebilme ihtimali bulunuyor. Aşırı şekilde kilo vermek kişinin, metabolizmasından tüm organları bu durumdan kötü bir şekilde etkilenirler.

Uykusuzluk

Depresyon belirtilerinden bir tanesi ise, uykuda oluşan problemlerdir. Bu durum uykusuzluk ila fazla uyumak arasında değişmektedir. Kişiden kişiye değişen bu durum, dengesiz bir hayat yaşıyor olduğunuzu gösterir ve hayat konforunuzu oldukça düşürür. Hayatın sevincini kaybetmiş hale geldiğinizde, fazlasıyla uyumak isteyebilirsiniz. Beyninizin size zannettirdiği durumları yapmak kolay hale gelir. Oysa bu durumları ayarlamaya ve bu durumdan kurtulmaya çalışmanız gerekiyor. Büyük bir buhranın içine düştüğünüzde kendinize neden yaşadığınızı, asıl amacınızın ne olduğunu sorarak ilham olabilirsiniz.

Kendini Değersiz ve Suçlu Hissetmek

Uzmanlar, depresyona giren bireylerin çoğunda bu durumla karşı karşıya geldiklerini söylemektedirler. Kişi sevgilisinden ayrıldığında, aile ortamındaki sadelikten veya arkadaş çevresinin samimiyetsizliğinden kaynaklı bir çok durumda, kendisini değersiz ve suçlu hissedebilir. Bu durumlarınsa, düşünceleriyle alakalı olduklarını fark edemezler. Kişinin elinde olmayan imkanları, elinde olması lazımmış gibi düşünmesi kişide ayrı bir suçluluk duygusu oluşturur. Bu durum için ise tavsiyemiz, düşüncelerini kontrol edebilen birey, depresyondan daha erken kurtulabilir.

  • Uyuşukluk, dikkatsizlik, odaklanamama. Kişinin duygu durum bozukluğu sebebiyle, ayağa kalkmaya dahi isteği olmaz; bu durum olaylara ve yaşamaya dahi odaklanamamasına sebep olur.
  • Sürekli bir şekilde hüzünlü ve üzgün hissetme hali. Depresyon halindeyken, düşüncelerine istemsizce kötümserlik ve negatiflik ekleyen birey, kendini bu buhranın içinden çekip çıkartmak istemez. Sürekli hüzünlü ve üzgün hissetme durumu depresyonun en bilinen belirtilerinden biridir.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir