Depresyon Nasıl Atlatılır?: 12 Bilimsel Yöntem

Ne durumdasınız? Kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve isteksiz hissettiğiniz oluyor mu? En önemlisi hayata dair umutlarınıza ne kadar bağlısınız şu aralar? Çağın en popüler ve en yaygın sorunu depresyon! Efendim ben deniz ruh halleriyle mücadele etme derneğinden… Bilemediniz, ben deniz size depresyonun ne olduğunu, neden olduğunu, nasıl oluştuğunu, belirtilerini ve depresyonu nasıl atlatacağınızdan bahsedeceğim.

Depresyonda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Depresyonun ne olduğuna pek aşikar olduğunuzu düşünüyorum. İçerisinde bulunmuş ruh halini illaki analiz etmişsinizdir. Depresyon sürekli bir şekilde duygu, düşünce ve davranışlarınıza olumsuz bir şekilde yansıyan sorundur. Uzun süreli üzüntülü halleriniz, hiçbir şeyden zevk alamamanız ve ciddi şekilde oluşan halsizliğiniz depresyonla alakalandırılabilir.

Her insan tarafından oluşan bu depresif ruh hali günümüz çağında daha etkin diyebilir miyiz? Tabi ki diyebiliriz. İnsanın tabi ki sürekli bir mutluluğa yelken açması çok zor hatta imkansızdır. İnsan doğasında üzüntü, karamsarlık, mutsuzluk gibi duygularda ön safhalarda yer alıyor. Yani diyeceğim o ki sürekli mutlu olma arzusundaysanız, gireceğiniz depresyonların ardı arkası kesilmeyebilir.

Benim düşüncem ve araştırmalarımda edindiğim bilgiler doğrultusunda depresyondan “olumsuzluklarla başa çıkarak” ve “özyönetiminizi iyi sağlayarak” çıkabilirsiniz. Yeter ki depresyonda olduğunuzu fark edin ve kabul edin.

Depresyon bir moral bozukluğu değildir; ancak bir süreçtir diyebiliriz. Depresyon halindeyken düşündüğünüz ve aklınıza gelen düşünceler depresyondan çıktıktan sonra inanın size dahi çok saçma gelir. Merak etmeyin yazımın devamında depresyona dair her bilgiye ve çözüm önerisine ulaşacaksınız. Sizler için içerisinde bulunmuş olabileceğiniz bu ruh hali için bütün ince ayrıntılara göz attım.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtilerinde depresyonda olduğunuzu nasıl anlarsınız? Sorusunun da cevabını veriyorum. Buraya biraz dikkat:

 • Sürekli üzgün hissetmek.
 • Değersizlik hissiyatı.
 • Hiçbir şeyden zevk alamama.
 • Her şeye karşı isteksizlik.
 • Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik.
 • Odak sorunları.
 • Uyku bozuklukları.
 • Kararsızlık.
 • Erteleme, üşengeçlik.
 • Yaşama sevincinde düşüklük.
 • Kendini hiçbir yere ait hissetmeme.
 • İştah kaybı veya fazla iştah. İştah dengesizliği.
 • Baş ağrısı.
 • Kas ve eklem ağrısı.

Belirtilerini versem tabi ki yetmez burada depresyona neden olan durumlardan da bahsetmek istiyorum.

 • Değer verdiğiniz herhangi birinin kaygı depresyona yol açabilir.
 • Çok bağlı olunan bir ilişkiden ayrılmak uzun süreli depresyona yol açabiliyor.
 • Bağlı olunan ilişkideki eşin ölümü.
 • Düşük finansal durum. Geçinememe derdi ve gelecek kaygısından dolayı birçok kişi depresyonla mücadele ediyor.
 • Sınav stresi. İki kelime ama derdi de tasası da kimisine çok büyük.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı.
 • Boşanmadan sonra depresyona girme ihtimaliniz yüksektir.
 • Kötü bir çocukluk geçirmiş bireyler. Çocukluk travmalarını unutamayan kişilerin depresyona girme oranları bir hayli fazla.

Geldik merak konusu olan ve herkesin derdine şifa olabilecek depresyondan kurtulma yollarına. Depresyondan nasıl kurtulurum? Diyorsanız kesinlikle aşağıda yer verdiğim başlığa ve maddelere göz atmanızı tavsiye ederim.

Depresyondan Kurtulmanın 12 Yolu

Depresyondayken bu durumdan kurtulmanın yollarını aramak size belki saçma gelebilir. Ancak depresyona girme oranınız artış gösterdikçe siz bu yolları aramaya başlayacaksınız. İlk deneyimlerden sonra öğrenmeniz gereken durumlar size depresyonla nasıl baş etmeniz gerektiğini öğretecek.

1.Düşüncelerinizi Fark Edin

Düşüncelerinizi fark edin derken depresyona girdiğinizi de fark edin diyebilirim. Depresif haldeyken aklınıza milyon tane olumsuz düşünce geliyor olabilir. Her durumda ve konuda veya yaşadığınız geçmiş olaylar hakkında olumsuza yönelme ihtimaliniz yüksektir.

Bu düşüncelerin sadece bir düşünce olduğunu ve depresif ruh hali sebebiyle aklınıza iliştiklerini asla unutmayın. Düşünceler sadece bir toz bulutudur; sizin olmayan çoğu düşünceye önem verdiğiniz için belki de depresyondasınızdır. Yani bu psikolojinin size getirisini ve içerisinde bulunduğunuzu tahmin edin. Haliyle böyle düşünceler gelecek ve sizde bunlarla başa çıkmaya çalışacaksınız. Nasıl mı? İşte en basit çözüm önerisi.

2.Düşüncelerinizi Kağıda Yazın

Yaşadığınız olayları belki kişiselleştiriyorsunuz belki kendinizi suçluyorsunuz. Bilemeyiz, bazen sorun sizde değildir ve olması gerektiği gibi olur her şey. Herhangi bir şekilde düşündüğünüz size etki etmiş bütün düşüncelerinizi kağıda yazın. Cesur bir şekilde yazın. Unutmayın çoğu sizin düşünceniz değil ve mantıkları dahi yok. Böylelikle kaygı, stres ve endişelerinizi tamamen bir kağıda fırlatmış olacaksınız; inanın bana çok güzel bir tekniktir. Ruhunuzdaki sorunun temelini bir anda çökerteceksiniz.

3.Hislerinizi Kabul Edin ve Yaşayın

Bazı duygular engellenirse işin içinden çıkamayabiliyorsunuz. Yeri geldiğinde ağlamayı ve mutsuz olmayı da bilmeliyiz. Hislerinizi içinizde tutmak, yok saymak veya onları engellemek yerine onları yaşamaya çalışın. Yaşadıkça azalır, azaldıkça rahatlarsınız. Duygu ve hislerinizi kabul edip yaşamak belki de en önemli maddedir.

4.Anı Yaşamaya Çalışın

Çok manidardır. Bir hocadan dinlemiştim, depresyon halinde içerisinde bulunduğun ana odaklandığında aklına gelen düşünceler aniden azalıyor. Tamam kabul ediyorum, sürekli bir şekilde ana odaklanamıyor olabilirsiniz; ama ana odaklanmaya çalışarak bu süreçte alınacak darbeleri en az seviyeye indirebilirsiniz.

5.Yalnız Kalmaktan Vazgeçin

Yalnız kaldıkça daha derine battığınızı görmüyor musunuz? Yalnız kaldıkça iç sesiniz daha da olumsuza yönelir ve kendi hakkınızda istemediğiniz kadar vızıltıya maruz kalabilirsiniz. Bu vızıltıları sizde biliyorsunuz bende. Çoğunun manası olmadığını bu ruh halinden çıktıktan sonra anlıyoruz.

Ailenizle daha da çok bunalacağınızı düşünüyorsanız, bir kuzenle görüşün. Kuzende olmazsa arkadaşlarınızla görüşmeyi deneyin. Deneyin denemekten inanın zarar gelmiyor. En kötü telefonunuzdan sohbet edebildiğiniz ve değer verdiğiniz kişilerin numaralarını çevirin ve onları arayın.

6.Beslenmenize Dikkat Edin.

Yediğiniz sağlıksız ve yapay gıdaların ruh sağlığınıza zararı olduğunu biliyor musunuz? Tatlandırıcı, yapay gıdalar, sağlıksız yağlar ve şekerler. Bunların hepsi sağlık avcıları. Sağlığınızı işgal etmek için sizin hamlenizi bekliyorlar. Sabahları doğal beslenmek ve fazla kalori almamak. Akşamları lif ve protein almak bu noktada sizi koruyabilir.

7.Dağınık Olmayın.

Dağınık olmakta ne? Burada ciddi bir meseleden bahsediyoruz diyorsanız bu ciddiliğin bende farkındayım sevgili okur. Dağınık ve kirli bir odada bulunduğunuzdaki ruh halinizle odanın tertemiz ve düzenli olduğu ruh haliniz bambaşkadır. Her ne olursa olsun düzenli ve derli toplu olmaya çalışmanızı öneririm.

8.Evden Çıkın ve Yürüyüş Yapın.

Evden çıkmanız hatta yataktan çıkmanız bile bu sorunu etkiliyor. Neticede hareket berekettir. Eminim ki depresyondayken spor yapın desem, yapmazsınız. Ancak yürüyüş yapmak gerçekten de mantığa uygundur. Gerçekleştirilmesi de öyle zahmetli bir mesele değildir.

Evden kendinizi zar zor attıktan sonra kendinizi yürümeye odaklayın. Yürümek hem yaşadığınız bu ruh haline hem de kemiklerinize iyi gelecektir. Hareketsizliğin ruh sağlığına birçok zararının olduğu aşikar. Bunun bilincinde olmanızı istedim geçelim diğer maddeye.

9.Duş Alın.

Duş almanın sağlığa birçok faydasının olduğu biliniyor. Günde gerekirse iki defa duş alıp ruhunuzu dinlendirmeyi ve sadece teninize değen suyu hissetmeyi ihmal etmeyin. Depresyona iyi gelenlerde “duş almak” beyni uyarır ve kaslarınızı gevşetir. Böylelikle depresyonun yan etkilerinden olan uykusuzlukla mücadele etmeyebilirsiniz. Sıcak su yerine, soğuk suyu tercih etmenizi de ayrıca öneriyorum.

10.Keyif Aldığınız Bir Aktiviteyi Yapın.

Futbol maçı, tenis, eğlenceli bir online oyun, kitap okumak, enstrüman çalmak, hareketli müzik dinlemek, yazı yazmak… Kendinize iyi gelen herhangi bir aktiviteyi yapmak size bu zor zamanınızda yardımcı olacaktır. Daha önceki kadar keyif vermese de bu dönemde tekrarlayabilmeniz sizi ısrarcı kılar. Böylelikle depresyondan kurtulmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

11.Kendinize Zaman Tanıyın.

Her türlüsünü uyguladım ancak hala geçmedi, geçmiyor, geçmeli… söylemlerinden uzaklaşın. Kendinize ve depresyon sürecinize zaman tanımalısınız. Her an kendinizi iyi hissetmek veya mutlu olmak zorunda değilsiniz.

Bazen bu ruh hallerini tanımak size tecrübe kazandırır. Zor durumlarla baş etmeyi ve özyönetimin nasıl oluşabileceğini öğrenirsiniz. Unutmayın ama öyle ama böyle her olumsuzluğun bir iyi yanı vardır; o yana odaklanmayı tercih edin.

12.Nedenini Sorgulamaktan Vazgeçin.

Bir neden arıyorsanız ve bu nedeni birçok duruma bağlıyorsanız, birikmişsinizdir. Belki bu sorunun kolay ve tek bir cevabı vardır, birikmek. Sorguladıkça daha fazlasını düşünecek ve kendinizi yıpratmaya devam edeceksiniz. Kısacası sorgulamayın efendim, gelişi varsa gidişi yok mu bu meretin.

Bütün bunları uygulamadan kendinize “depresyon neden geçmiyor?” sorusunu yöneltmenizi önermem. Depresyonun geçmemesindeki sebep depresyon etkenlerine fazlasıyla uymanızla alakalıdır.

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar ise:

 • Çeşitli antidepresanlar.
 • Duygudurum dengeleyicileri.
 • Ağrı kesiciler.

İlerleyen depresif ruh halinde kullanılanlar ise:

 • Sarı kantaron ve folat bitkisel ilaçlar.
 • B12 ve omega-3 yağ asitleri bitkisel türü ilaçlar.

Unutmayın her insan depresyona girebilir. Bu yazı da depresyondan kurtulma sürecini en aza nasıl çekeriz bundan bahsettim. Sorun değil! Bir yaşa, iki yaşa ama üç değince dur sevgili okur. En azından durmayı öğren.

Ey ahali, duyduk duymadık depresyondan kurtulmadık kalmasın, yorumlarda buluşalım; değer katması dileğiyle sağlıkla kalın. 😊

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorum

 1. Hazal dedi ki:

  Ne güzel anlatmışsınız bu olayı keşke uygularken de bu kadar kolay olsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir