Dikkat Dağınıklığına Ne İyi Gelir?: Odak Problemi Sorunsalı

Dikkat Dağınıklığı

Bir sohbetin içinde, ne olup bittiğini unutuyor musunuz? Tam olarak karşınızdaki kişiyi dinleyemiyor musunuz? Bir işe uzun süre odaklanamıyor musunuz? Konsantrasyonunuz hep kayıplarda mı? O halde gelin, hep birlikte yazıma göz gezdirelim. Bende merak ediyorum, dikkat dağınıklığı neden oluyor, belirtileri neler, bu soruna ne iyi geliyor.

Benimde merak konum olan “dikkat dağınıklığı” gözle görülür bir şekilde popülaritesini artırmaya devam ediyor. Ne yazık ki bu sorundan bende nasibimi alıyorum. Özenle ve titizlikle yaptığım araştırmalar sonucunda, bende uygulamalı olarak birkaç yöntemle bu sorunumu gidermeye ilk adımımı attım.

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat dağınıklığı, hemen hemen her insanın başına gelebilecek bir sorundur. Araştırmalarım sonucunda bu sorunun çocuk ve yetişkinlerin üzerinde daha fazla oluştuğu görülüyor. Herhangi bir şeye konsantre olmakta zorluk, bir iş üzerinde uzun süre çalışılamaması ve ilginin kaybı dikkat dağınıklığıdır.

Konsantrasyonunuz dağıldıktan sonra toparlaması, dağıldığı kadar kolay olmuyor değil mi? Zihninizi toparlamaya çalışıyım derken, birçok şeye gidiyor aklınız. Adapte olamıyorsunuz. Bir süre sonra sakinleşmeye başlıyor ve kendinizi tekrar yapmak istediğiniz işe verince odağınız düzeliyor.

Şöyle söyleyeyim: Dikkat dağınıklığı ile dikkat eksikliği arasında dağlar kadar fark var. Dikkat dağınıklığı için uygulamanız gereken birçok yöntemle birlikte bu sorunu “minimum” seviyeye getirebilirsiniz. Dikkat dağınıklığı çevrenizdeki herkeste ve sizde de olabilir; ancak dikkat eksikliği çoğu kişide olan bir sorun değil, hastalıktır.

Kendinizi bir şeye verdikten sonra dikkat dağınıklığınız olabilir. Ancak kendinizi bir şeye veremiyorsanız ve sürekli bir şekilde bunun için çabalıyorsanız, dikkat eksikliğiniz olabilir.

Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı

Yetişkinlik çağına eriştikten sonra birçok görevimiz ve sorumluluğumuz artış gösterir. Bu dönemlerde yapılacak işi belirlemekte güçlük, görevleri yerine getirememe, öz disiplinde yaşanılan sorunlar, karar vermede güçlük, bir işe tam tamına odaklanamama… sorunları meydana gelebilir. Bunların çoğu dikkat dağınıklığından veya dikkat eksikliğinden dolayı olabilir.

Dikkat Dağınıklığının Nedenleri

Dikkat dağınıklığının kısaca nedenleri:

 • Çevresel faktörler.
 • Beyinde zedelenme ve hasar.
 • Çok fazla işle aynı anda uğraşma.
 • Aklın sürekli bir şekilde başka yerde olması.
 • Tek bir şeyle ilgilenmemek.
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenmek.

Gördüğünüz gibi bu tarz faktörler dikkat dağınıklığına neden olabiliyor. Peki bu sorunu yaşadığınızı nasıl anlayacaksınız?

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Çeşitli sebeplerce ve farklılıklarla bu sorunla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Şartlar ve koşullar değişiklik gösterse de dikkat dağınıklığı belirtilerinin temelini belirteyim:

 • Tanıdık insanların yüz ve isimlerini unutmak.
 • Kitap, dergi, gazete vs. uzun süreli okumakta oldukça zorlanmak. Odak problemleri yaşadığınızı bu tarz aktiviteler yaptıkça görebilirsiniz.
 • Bir konu üzerinde fazla durmamak. Konu üzerine haliyle odaklanamamış oluyorsunuz.
 • Etraftan gelen ses, herhangi bir uğultu, horlama vs. duyular açıktır. Hemen etkilenilebilir.
 • Acele etmek ve sürekli panik hali.
 • Kendini ifade etmede zorluk.

Dikkat dağınıklığı belirtileri ve nedenlerinden sonra bu sorunu nasıl kontrol altına alabileceğinizi ve nasıl en az etkiyi alabileceğinizi anlatayım.

Dikkat Dağınıklığı

Dikkat Dağınıklığına Ne İyi Gelir?

Dikkat dağınıklığı nasıl geçer? Dikkat dağınıklığına iyi gelecek çeşitli faktörleri belirledim. Bu faktörleri sorunsuz bir şekilde uygulamaya başlarsanız, dikkat dağınıklığı probleminizin ne kadar azaldığına şahitlik edebilirsiniz.

Tek Bir Şeye Odaklanmayı Öğrenin

Bir işle uğraşıyorsanız, sadece ona odaklanmanız gerektiği farkındalığıyla yaşamaya başlamalısınız. Yani oyun oynarken, bir arkadaşınızla konuşmak yerine, oyunu bitirdikten sonra bir arkadaşınızla konuşmayı deneyin.

Aynı anda birkaç şeyle uğraşmak, konsantrasyonunuzu kesin kez etkiler.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmanın çeşitli faydaları olduğu gibi, dikkati toplamaya ve odaklanmaya da faydası bulunuyor. Egzersiz yapmayı “spor salonuna” gidip 1-1.5 saat spor yapma olarak algılamanızı istemem. Günün belli vakitlerinde 15-20 dakika esneme-germe ve vücut ağırlığıyla idman yapma olarak da egzersiz yapabilirsiniz.

Kahve Tüketin

Kahve tüketimi odaklanmaya bire bir. Odaklanma için kahve kullanımını düzenli seviyeye getirdiğinizde, odağınızın herhangi bir şeyle ilgilenince ne kadar arttığını göreceksiniz.

Kitap Okumayı Alışkanlık Haline Getirin

Kitap okumaya ilk başladığınız sıra, alışkanlığınız olmadığı için odağınızı 10-15 dakika içinde kaybedeceğinizi göreceksiniz. Bu süre zamanla uzayacak ve odaklanma becerinizi de pratik hale getireceksiniz.

Meditasyon Yapın

Sadece bir ana odaklanabilen insan, biraz da odağını tek bir yöne eğitmeyi bilen insandır. Odağını sadece şu anki ana yönlendirebilmek için, meditasyon yapmanızı tavsiye ederim. Meditasyon yapmanın aşırı bir olayı yok. Sadece izlemeniz gereken iki üç adım var; hepsi de her insanın yapabileceği cinsten.

İlgili İçerik: Meditasyon Nasıl Yapılır?

Küçük Hedeflerle Güne Başlayın

Hedefler halinde listenizi oluşturun. Ve gün içerisinde oluşturduğunuz hedeflerinize göre hareket etmeyi öğrenin. Hedefler sizi “tek bir odak noktasına” yönlendirmeyi başaracaktır. Hedef sırasına göre hareket etmeyi öğrendikten sonra dikkat dağınıklığı yaşamayacağınızı görebilirsiniz.

Sağlıklı Uyku Uyuyun

Sağlıksız ve kalitesiz uykunun bir diğer getirisi de odak kaybı ve konsantrasyon bozukluğudur. Sağlıklı ve kaliteli uykuyla birlikte ne kadar sağlıklı olduğunuzu hissettiğiniz gibi, odağınızın da fazlasıyla değiştiğini hissedersiniz.

İlgili İçerik: Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Yürüyüşe Çıkın

Dışarı çıkın ve yürüyüş yapın. Çok basit; kendinizle bir yürüyüş yapmanız ve yaptığınız yürüyüşten keyif almanız dahi odak kaybınızı önleyebilir.

Sağlıklı Beslenin

Uzmanlar dikkat dağınıklığı yaşayan kişilerin için omega3 yönünden zengin olan gıdaların konsantrasyona iyi geldiğini söylüyor. Protein bakımından yüksek besinler tüketmeyi ve her gün en az 2-2.5 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Dikkat Dağınıklığı İçin Vitaminler

 • Omega3 Yağ Asidi. Omega3’ün beynin hacmini artırdığını biliyor muydunuz? Hafızayı ve sinir iletim kuvvetini fazlasıyla sağlamlaştıran bu vitamini tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • B vitaminlerinin vücuda ne kadar etkili olduğunu anlatayım. B vitamini eksik tutulduğunda vücutta halsizlik ve yorgunluk hissetmeye başlarsınız. Bu nedenden dolayı hafızada sorunlar ve odaklanmada güçlük çekersiniz.
 • C Vitamini. İyi bir şekilde odaklanabilmek ve odağınızın sürekliliğini devam ettirebilmek için C vitamini tüketmenizi öneriyorum. Araştırmalarda C vitaminin odağı geliştirdiği görülüyor.

Dikkat Dağınıklığı İçin İlaçlar

Aslında dikkat dağınıklığının durdurulamaması sonucunda kişide “dikkat eksikliğinin” olduğu ortaya çıkar. Eğer böyle bir sonuçta hangi ilaçların kullanıldığını merak ediyorsanız, açıklayayım. Söyleyeceğim ilaçların hiçbirini reçetesiz alamadığınızı da ayrıca bilmenizi isterim. Nitekim doktor tavsiyesinden geçmeyen ilaçların da, hiçbir faydasının olabileceğini de söylemek güç olurdu.

İşte dikkat dağınıklığı için ilaçlar:

 • Ritalin
 • Concerta
 • Adderal
 • Klonidin
 • Pemolin
 • Karbamazepin
 • Antidepresan ilaçlar

Bu ilaçların çoğu dikkat eksikliğini azaltan ve dikkati yüksek seviyeye çıkartan ilaçlardır. Ancak reçete olmadan kullanılması ve alınması mümkün değildir.

Bu vitaminleri Google amcadan da aratıp, ne işe yaradıklarını öğrenebilirsiniz. Hangi gıdaların içinde bulunduğunu araştırıp, tüketmeye başlayabilirsiniz. Odağınızı artırmak ve kendinizi zinde tutmak için en nihayetinde “vitamin” tüketmeniz gerekiyor.

Beslenmenizde bir sorun yaşamamanız halinde odak problemleriniz devam ediyor ve buna engel olamıyorsanız, hastaneye gidip değerlerinize baktırmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir