Dopamin Nedir? Dopamin Eksikliğine Ne İyi Gelir?

İnsan vücudunun bildiğiniz üzere birçok maddeye ve vitamine ihtiyacı var. Bu maddelerden bir tanesi de dopamindir. Dopamin kimyasal bir maddedir; dopaminin ne olduğu konusuyla ilgilenen alanlar: Nöroloji ve psikiyatri alanlarıdır.

Halsiz ve bitkin hissettiğiniz bir günü düşünün. Sürekli bir şekilde kötü ruh halinde olduğunuzun veya depresyonda olmanızın nedeni dopamin eksikliği olabilir. Bu eksikliğin nedenini ve dopaminle ilgili bilmeniz gereken her şeyi yazının devamında sizlerle paylaşacağım.

Dopamin Nedir?

Dopamin, duygu durumunu doğrudan etkileyen bir kimyasal maddedir. Bu maddenin oluşmasında çeşitli faktörler yardımcı olur. Doğal bir kimyasal olmasıyla birlikte vücutta oluştuğu sürece ruh sağlığınızda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Depresyon, psikolojik rahatsızlıklar vs. bu tarz psikolojik ve mental sorunları dopamin eksikliğinden dolayı yaşayabilirsiniz.

Yani dopamin vücudun ihtiyacı olduğu bir maddedir. Vücuttan çok beynin sağlıklı çalışabilmesi için “dopamine” ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Beyne giden sinyalleri en çok bu maddeler etkiliyor.

İlk olarak bu dopaminin eksikliğinde nelerin yaşanacağını bilmenizi istiyorum. Ardından dopaminin faydaları ve bilinmesi gereken diğer sorulardan da bahsedeceğim.

Dopamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bu maddenin eksikliğini anlayabilmek için aşağıda vereceğim maddelerden birkaç tanesinin sizde olması yeterlidir. İşte dopamin eksikliğinin belirtileri:

 • Düşük enerji ve halsizlik.
 • Sebepsiz yere üzüntü hali.
 • Uyuşukluk ve yavaş hareket etme.
 • Endişe ve kaygı.
 • Yemek yemede güçlük.
 • Aşırı iştah veya iştahsızlık.
 • Kilo kayıpları veya alımları.
 • İntihar düşüncesi.
 • Suçluluk hissiyatı.
 • Anksiyete.

Bu maddenin eksikliği sonucunda birçok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki bu sorunlar neler? Hemen onlara geçeyim.

Dopamin Eksikliği Nelere Neden Olur?

Dopamin eksikliğinin sonucunda yaşayabileceğiniz birçok sıkıntı sizi bekliyor olabilir. Bu sıkıntıları kısaca özetleyecek olursam:

 • Depresyon
 • Kaygı bozukluğu (anksiyete)
 • Aşırı düşünme.
 • Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar.
 • İçine kapanma.

Dopamin Ne İşe Yarıyor?

Dopaminin faydaları nelerdir? Olarak da sorabiliriz bu soruyu. Vücudun çeşitli fonksiyonlarında görev niteliğini taşıyan dopamin, insan hayatı için önemli bir yerdedir. Sürekli mutsuz ve bedensel uyuşukluk hissetmek istemiyorsanız, düzenli dopamin alımınızı gerçekleştirmelisiniz. Dopaminin ne işe yaradığını öğrenmek için faydalarını söylemek lazım. İşte dopaminin faydaları:

 • Dikkat ve odaklanma sorunlarınızı azaltır ve aksine artırır. Odaklanma problemi yaşayan kişilerin çoğunda dopamin eksikliği olduğunu da söylemekte fayda var.
 • Hafıza gelişimi ve bir konuyu öğrenme açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Dopamin beyni daha iyi ve sık çalıştırır. Bu sebepten dolayı hafızanız kuvvetli olur.
 • Algılama da zorluk yaşamazsınız. Bu durumu bir konuyu öğrenmeyle açıklayabiliriz; algı seviyesi oldukça yüksek bir kişi, öğrenmekte zorluk yaşamaz.
 • Kaliteli uyku üzerinde dopamin etkilidir. Bu etkinin en temel sebebi, verdiği dinçlik ve mutluluktur. Uyku düzeniniz için dopaminin etkili olduğunu bilmelisiniz.
 • Yaratıcılık getirir. Dopaminin birçok faydasının yanında yaratıcılıkta var tabi ki.
 • Motivasyonunuzu sağlar. Birçok konu üzerinde motivasyonunuzu sağlamayı başarırsınız.
 • Ruh halinizi belirler. Dopamin eksikliğiniz veya dopamin seviyeniz ruh halinizi belirler.
 • Stres ve heyecan anında dopamin etkiniz fazlasıyla önemlidir. Stres ve heyecana iyi gelir.

Dopamin Eksikliği Neden Olur?

Dopamin eksikliği, hareketsizlikten veya sosyal yaşamdan kopmaktan dolayı meydana gelebilir. Bunun yanında kişinin hiçbir aktivite yapmaması ve kendine dahi küsmesi sonucunda oluşabilir. Depresyon ve diğer çeşitli rahatsızlıkların içinde dopamin seviyesi bir hayli düşüktür.

Dopamin Nasıl Artar? Dopamin Eksikliği Nasıl Giderilir?

Artık dopamine aşinasınız. Peki bu dopamin nasıl artacak; nasıl eksikliği giderilecek? Gelelim bu soruya. İşte dopamin artırma yolları:

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmeyi şöyle kısaca özetleyelim: Protein değeri yüksek gıdalar tüketmek. Sağlıksız yağ ve yapay şekerlerden uzak durmak. Doymuş yağ içeren besinleri de azaltmayı denemek. Bu üçünü uygulamaya çalışın.

Sağlıklı ve Kaliteli Uyku Uyumak

Bu uykunun sağlıklı ve kaliteli olabilmesi için birçok şeye ihtiyacınız var. Gece geç saatlere kadar durup, 7 saat sonra uyanırsanız, bu uykunun kaliteli ve sağlıklı olduğunu asla düşünmemelisiniz. Çünkü sağlıklı uyku gece uyunan uykudur.

İlgili İçerik: Dinç Uyumak ve Sağlıklı Uyku

Vitamin ve Mineral Takviyesi Almak

Takviyeleri gerekli testleri yaptırdıktan sonra doktor tavsiyesiyle alabileceğinizi unutmayın. Vitamin ve mineral takviyesinin ardından değişim gösterecek bir ruh halinizin olduğunu bilmelisiniz. Yeterli vitamin ve mineral alımını gerçekleştirdiğinizi düşünüyorsanız, diğer maddelere göz atın.

Güneş Işığına Çıkmak

Güneş ışığı dopamini artıran bir diğer maddedir. Ayrıca D vitamini de verir. Bu maddeyi asla es geçmeyin. Sadece deneyin.

Meditasyon Yapmak

Meditasyon yapmanın çeşitli faydaları var. Bilimsel olarak açıklanan birçok faydasının yanında, meditasyonun dopamini artırdığı da biliniyor. Meditasyon yapmayı ihmal etmeyin. Nasıl mı? Aşağıya güzel bir ilaç bırakıyorum.

İlgili İçerik: Meditasyon Nasıl Yapılır?

Kendinle Barışık Olmak

Kişinin kendisiyle barışık olabilmesi dopaminin ana oluşumudur diyebilir miyiz? Ben öyle diyorum. Kendini beğenmeme ve kendini değersiz bulma sonucunda çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bunun sebebi ise dopamin eksikliği; dopamin neden düşük, hayata ve kendinize karşı bakış açınız.

İlgili İçerik: Kendinle Barışık Olmanın Yolları

Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş yaptıktan sonra dopamin seviyenizin yükseldiğine şahitlik edebilirsiniz. Takın kulaklığınızı, açın müziğinizi ve yürüyüş yapın.

Sosyalleşmek

Sosyal bir yaşantıda dopamin düşüklüğü yaşamanız düşüktür. Sosyalleşmeyi ihmal etmeyin; insanlardan uzak kalmayın. Hepimiz sosyal canlılarız.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir