Ergenliğin Psikolojik Belirtileri: Ergenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ergenlik Dönemi

Hayatı ve kendini anlamaya başlamanın ilk temellerini attığımız o dönem! Ergenlik dönemi. Daha doğrusu kendinle ve etrafındakilerle zaman zaman geçinemediğin, gereksiz duygu değişiklikleri yaşadığın ve kendini aramaya başladığın o dönem.

Kendimi hatırladım da, insan tebessüm ediyor. Nereden baksan, ne hissettiğini ve nelerle mücadele ettiğini anlayamazsın. O dönem farklı bir dönem; farklı bir evre. İşleyeceğim konuyu derinden araştırdım, sizlere bu dönemle alakalı bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğim. Lafı uzatmadan derhal başlamak istiyorum.

Ergenlik Dönemi Nedir?

Ergenlik, dönüşümümüzün bir parçası olan evredir. Bu evrenin içinde çeşitli sorunlarla ve durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Hayatın en önemli ve dikkat edilmesi gereken dönemlerinden olan ergenliğe, birey olmaya ilk adımı atmak diyebilir miyiz?

Bu dönemin içinde yaşayacağınız tek değişim fiziken olmuyor. Duygusal ve psikolojik olarak da farklı bir şekilde yenileniyorsunuz. Bu sayede özünüzü keşfetme imkanınız da doğmuş oluyor. Ergenlik döneminizin nasıl şekilleneceğini, ebeveynleriniz, yetiştirilme tarzınız ve çocukluğunuzda yaşadığınız deneyimler belirliyor.

Ergenlik döneminde yaşayacağınız birçok psikolojik ve ruhen sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunlar hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Yaşayabileceğiniz çeşitli psikolojik sorunlar:

 • Depresyon
 • Kaygı ve depresif bozukluklar
 • Duygu durum bozuklukları
 • Obsesif kompulsif bozukluk
 • Davranış bozuklukları
 • Yeme bozuklukları

Ergenlik döneminde en çok meydana gelen psikolojik sorunlar yukarıda belirttiğim maddelerden ibaret.

Bu meşakkatli dönemi taçlandıran ve oluşturan çevresel faktörler, genetik faktörler ve kültürel etkenlerdir.

Ergenlik Döneminde Neler Oluyor?

Ergenlik döneminde birçok değişimle karşı karşıya kalıyorsunuz. Ne gibi değişiklikler? Kendinizle alakalı her tür değişiklikler. Yani fiziksel, duygusal, psikolojik ve ruhsal olarak bir dönüşüme giriyorsunuz gibi düşünün. Gelin şu değişimlerinize göz atalım.

Erkek ergenlerde meydana gelen fiziksel değişimler: Testislerin büyümesi, penis bölgesinde tüylenme ve büyüme, gırtlakta yumru çıkması, bıyık ve sakal oluşumu, boy uzaması, el ve ayağın büyümesi, ses tonunun kalınlaşması, sivilce ve akne, kas gelişimi.

Kız ergenlerde meydana gelen fiziksel değişimler: Göğüslerin büyümesi, koltuk altlarında tüylenme, genital bölgede tüylenme, boy uzaması, ciltte siyah nokta ve sivilceler, vücutta yağlanma, belin incelmesi, kalça genişlemesi ve adet.

Ergenlik Döneminde Meydana Gelen Psikolojik Sorunları

Bu dönemde yaşadığımız psikolojik değişiklikle birlikte yaşanılacak muhtemel rahatsızlıklara zemin hazırlıyoruz diye düşünüyorum. O dönemlerde hayatı fazlaca sorgulamaya başladığımı ve kendimi yeni yeni anlamlandırmaya başladığımı biliyorum. Özgürlüğü çok istiyordum ve birey olma halini seviyorum.

Ergenlik döneminde meydana gelen psikolojik değişiklikler: Hayatı sorgulama eylemi, asilik, fikir çatışmaları, saldırganlık, şiddet eğilimi, bağımsız olma isteği, duygusallık, duyarlılık ve hassasiyet, bencillik, beğenilme isteği, güvensizlik, madde alışkanlıklarına karşı merak duyma, dış görünüme fazlasıyla önem gösterme ve beğenilme isteği.

Bu tarz değişimlerle karşı karşıya kaldığınızda, ister istemez bazı sorunla da karşılaşabilme ihtimaliniz oluşuyor. İşte ergenliğin getirebileceği psikolojik sorunlar:

Yalnızlık Hissi

Yalnızlık hissiyatını fazlasıyla hisseden ergen birey, kendini dışlanmış ve değersiz hisseder. Bu durumla birlikte meydana gelebilecek diğer sorunlara da zemin hazırlamış olur. Aşırı düşünmek, değersizlik hissiyatının getirdiği utangaçlık vs.

Değersizlik Hissiyatı

Kendini değersiz hisseden ergen birey, çevresindeki kişilerin dediklerini daha fazla önemseyeceği için onlara ayak uydurmaya çalışır.

Depresyon

Çeşitli şekilde depresyona girebilen ergen birey, şiddetli bir depresyonda intihar düşüncesini bile düşünebiliyor. Bunun nedeni kendini tamamen değersiz hissetmesidir.

Narsistlik

Küçük yaş deneyimleriyle alakalı olan narsistlik kişilerin ergenlik ve ergenliği sonlandırdığı dönemlerde meydana gelebilir. Bir anda aşırı öz güven zannettikleri şeyin, aslında büsbütün değersiz hissedilmesinden kaynaklanır.

Yeme Bozuklukları

Çeşitli sebeplerden dolayı iştahınız fazlasıyla açılabilir. Ve sürekli bir şekilde kendinizi yemek yerken bulabilirsiniz; veya iştahsız olabilir, hiçbir şey yemek istemeyebilirsiniz. Bu durum kişiden kişiye değişse de nitekim kötü bir mesele.

Kaygı Bozuklukları

Kaygı bozukluğu yani anksiyete yaşama ihtimaliniz var. Ancak bu herkesin başına gelecek diye bir şey yok. Zaman zaman aşırı düşünmekten veya kaygılanmaktan dolayı kaygı bozukluklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili İçerik: Anksiyete Nedir? Nasıl Geçer?

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Duyarlı ve hassas bir ergenlik geçirme ihtimaliniz yüksek. Bu sebepten dolayı kimilerine normal gelen ve dikkat edilmeyen şeyler, sizin dikkatini çekebilir. Yani detaylı düşünmeye odaklanabilirsiniz; ince düşüncelerle birlikte kendinizi yıpratmaya başlarsanız, bu bir takıntıya dönüşebilir. Takıntı düşünceler ise obsesif kompulsif bozukluğa sebep olabiliyor.

İlgili İçerik: Obsesif kompulsif bozukluk nedir?

Ergenlik Dönemi Özellikleri

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

 • Ergenlik döneminde çeşitli sebeplerden dolayı hassaslaşmaya ve bazı durumlara karşı duyarlı olmaya başlayabilirsiniz.
 • Hayatı sorgulamaya ve daha fazla düşünmeye başlarsınız. Ve bu durum sizi aşırı düşünmeyle birlikte depresyona dahi sokabilir.
 • Kendinizi öğrenme adına adımlar atmaya başlarsınız.
 • Ergenlik döneminde daha fazla duygu durum bozukluğu yaşayabilirsiniz. Sürekli bir şekilde duygularınızın değiştiğini hissedebilirsiniz. Bu hislerin geçici olduğunu söylemekte mümkün.
 • Sinirli ve öfke dolu bir ergenlik muhtemeldir. İstenilmediğinizi veya değersiz olduğunuzu düşündüğünüz için size her şey yanlış gelebilir.
 • Asiliği her daim uygulamaya çalışırsınız. Yani her durumu haksız bulabilir ve baş kaldırmaya meyilli olabilirsiniz.

Ergenliğin Psikolojik Belirtileri

Dönemin içinde kişinin iç dünyası arasında yaşadığı ve hissettiği hisler sonucunda birçok değişim meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı düşünce ve davranış değişimlerinin bu dönemde oluşması oldukça normaldir. Ergenlik döneminden, özelliklerinden, ergenlikte yaşanılması muhtemel durumlardan ve psikolojik rahatsızlıklardan bahsettim. Gelelim ergenliğin psikolojik belirtilerine:

 • Konsantrasyon bozukluğu.
 • Odak problemleri.
 • Kararsızlık ve karar vermede zorluk.
 • Aşırı suçluluk hissiyatı.
 • Baş ağrısı, bel ağrısı ve karın ağrısı.
 • Zaman zaman yaşanılan yorgunluk, bitkinlik.
 • Sorumsuz davranışlar. Okulu asma, görevlerini yerine getirmeme vs.
 • Aşırı iştah veya aşırı iştahsızlık. Çeşitli yeme bozuklukları.
 • Hafızada sorunlar. Çeşitli hafıza kayıpları.
 • Yanlış bulduğu her duruma meydan okuma.
 • İsyankar davranışlar.
 • Gece uyumamak. Gündüz uyanmamak.

Ergenlik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ergenlik dönemi kaç yaşında biter?

Ergenlik döneminin kesin kez bir yaşta biteceği belirtilmiyor. Ancak bu dönemin hissiyatlarının 18-19 yaşında azaldığı görülüyor. Bu yaşlardan sonra normal hormonlarınızla kısa dönemlerde hala ergenlik hissiyatlarına ve ergenliğe sahip olma ihtimaliniz var.

Ergenlik dönemi ne zaman başlar?

Ergenlik dönemi kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Ancak yapılan araştırmalarda: kızların ergenlik dönemine giriş yaşının ortalama “11” olduğu tespit edilmiş. Erkeklerin ise ortalama yaşı “12” olarak tespit edilmiş. Kızların ergenliğe girme yaş aralıkları 8-13’dür. Erkeklerin ise ergenliğe girme yaş aralığı 9-14’dür. Bazı durumlarda ergenlik gecikebilir. Veya erken başlayabilir.

Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Ergenliğin aşamaları nelerdir?

Ergenliğin aşamalarını üçe ayırabiliriz. Erken ergenlik, orta ergenlik ve geç ergenlik. Bu üç aşamada çeşitli şekillerle ergenliğe girersiniz. Kendinizi ve kendi benliğinizde olan biten şeyleri keşfedersiniz. Kişiden kişiye süreçler ve süreler değişkenlik göstermektedir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir