Ertelemek Nasıl Geçer?: Erteleme Bir Hastalık Mı?

Bugün hani spora gidecektin? Bilemedim, ders mi çalışacaktın? Nasıl hoşuna gidiyor değil mi “yarın yaparım” kelamı. Aslında pek hoşuna gitmediği için artık burayı ziyaret etmen gerektiğini düşünmüş olabilirsin. Bu durumdan hiç hoşnut değilsin ve tembel olduğunu mu düşünüyorsun? Ertelemenin duygusal bir hazdan ibaret olduğunu biliyor muydun? Ertelemenin bir hastalık olmadığını ve yaşadığın (görüp, geçirdiğin) olumsuz duygular sonucunda sana bir “kaçınma arzusu” getirdiğini söylemeliyim.

İş hayatı, okul hayatı veya herhangi bir sosyal alanda başınıza gelen bir olayı erteleyip sonraya bırakmanız, zaman yönetiminin eksikliğinden değil duygu yönetimini yapamamanızdan kaynaklanmaktadır.

Sürekli bir şekilde erteleme eylemini harekete geçirdikçe kendinizi “tembel” veya “üşengeç” ilan etmenizde muhtemeldir. Sizlere gözünüzde bu sonu gelmez davranışın neden olduğunu (oluştuğunu) ve ertelemekten nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağım.

İlk olarak kendine sorabileceğin sorulardan bir tanesi olan “neden erteliyorum?” sorusunun cevabını vererek başlayayım. Yapılan bilimsel araştırmalarda ertelemenin muhtemel nedenleri:

  • Mükemmeliyetçilik
  • Motivasyon eksikliği
  • Başarısızlık inancı, başaramama içgüdüsü

Tabi bunların yanına uyku düzeninde bozukluklar, gereksiz kaygı durumu, ruh sağlığının yerinde olmaması vs. sorunları da ekleyebiliriz. Bir işi ertelerken aynı zamanda çok büyük işler yapacağınızın hayalini kuruyor olabilirsiniz; emin olun ki ertelemeye alışkanlığınızın ardından duygu yönetimini kaçırıyor olmanız, tembel olduğunuz anlamına gelmiyor. Kendinize “artık tembelim, üşeniyorum her şeye” gibi söylemlerde bulunmaktan vazgeçin; zihne neyi anlatırsanız ona odaklanır.

Ertelemenin karakterinizle alakalı değil “duygu yönetimiyle” alakalı olduğunu anladığınızı varsayıyorum. Sırada yoğun ilgiyle merak ettiğiniz erteleme nasıl geçer? Sorusu var.

Ertelemek Nasıl Geçer?

Beyninizin içerisinde olup bitenlerin ne kadar farkındasınız? Bir işe başlarken beyniniz size daha makul eylemler sunarak yapacağınız işi size erteletebiliyor. Tam bir işi yapmaya koyuldunuz ve dikkatiniz dağıldı; bunun suçlusu sizce kim? Tabi ki dikkat dağıtan etkenleri bulmanız gerekiyor. Dikkatin önemi olduğu gibi yaptığınız işi bölümlere ayırmakta ayrı bir önem taşımaktadır. Kararlılığınız erteleme konusunda fazlasıyla ön planda olmalıdır; ertelemenizin önüne kararlılığınız geçmelidir. Yapmanız gereken işleri kafanızda büyütmeden “harekete geçmeniz” gerekiyor; ilk başlarda bu alışkanlığınızdan ve davranış biçiminden dolayı beyniniz size birçok daha güzel fırsatlar sunacaktır. Kararlılığınız başlangıç seviyesindeki ertelemenin önüne geçerse bu sorunu halledebileceğinizi düşünüyorum.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir