Gastrit ve Reflü Nasıl Geçer? Belirtileri Nelerdir?

Gastrit ve reflü dünya üzerinde bilinen ve en fazla rastlanan mide rahatsızlıklarıdır. Her birey, bir anında veya birçok anında mide rahatsızlığıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu durumun birçok sebepten kaynaklı olduğu bilinmektedir; temeli beslenmeye bağlı olup, ayrı durumlarla da alakalı olabiliyor. Her insanın aynı şekilde beslenmesinin mümkün olmadığı gibi, sağlıksız ve dengesiz bir beslenmenin ardından mide rahatsızlığı yaşamamaları da mümkün değildir. Bu yazımızda, en yaygın mide rahatsızlıkları olarak bilinen, gastrit ve reflüyü konu alacağız; “Gastrit ve reflü nasıl geçer?” ve “Gastrit ve reflü belirtileri nelerdir?” sorularının cevaplarını yazının devamında göreceksiniz. Bu hastalıkları şu şekilde tanımlayabiliriz; gastrit ve reflü, kişinin sağlığına zararlı yağları, şekerleri, sigara, alkol ve zararlı maddelerin tüketimi ve kullanımı halinde mide zarının iltahap kapması durumuna denir. Bu rahatsızlıkların, kişinin ruhsal sağlığına kadar olumsuz yönde etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. İç huzurunuza kadar sizi etkileyen bu hastalıklardan kurtulmanız, sizin elinizde olmakla birlikte mümkün kılınıyor.

Gastrit ve Reflü Belirtileri Nelerdir?

Peki bahsettiğimiz, gastrit ve reflüyü nasıl belirginleştirebiliriz; gastrit ve reflünün belirtileri nelerdir? Bu sorunun cevabını aşağıda görmüş olduğunuz gibi maddeler halinde sıraladık.

 • Vücutta hissettiğiniz, sırt ağrısı, göğüs ve omurilik ağrısı gastrit ve reflünün belirtilerindendir. Bu rahatsızlıkları yaşayan kişilerin genelde kronik reflü hastası olduğu bilinmektedir.
 • Kişinin mide bulantısı ve kusma durumu yaşaması. İki hastalığın belirtileri arasında da bu rahatsızlıklar bulunmaktadır; mide zarının iltahap kapması halinde, midede sindirilemeyen gıdaların, bulantı durumuyla ağız yoluyla dışarı atılmasına neden olur.
 • Karın bölgesinde hissedilen şişkinlik durumu. Midenin aniden fazlaca kalori alma durumunda, karın bölgesinde şişkinlik olur. Fazla kaloriyi, rahatsızlık geçiren kişinin midesinde oluşan iltihaptan ötürü sindiremeyen mide, karında şişkinlik oluşturur. Yemeğin yanında içtiğiniz sıvı gıdalar ve su ise bu durumu tetiklemektedir. Genellikle gastritte görülen bu rahatsızlık kısmen reflüde de görülmektedir.
 • Aralıklarla, sürekli bir şekilde geğirme ve gaz çıkarma isteği. Bu iki durum, iki rahatsızlığında belirtilerindendir; bu belirtiler en sık rastlananlardır.
 • Dışkıda kan veya siyah dışkı. Vücuttan bir türlü atılamayan gıdaların birikimi halinde oluşan durumdur. Gastrit geçiren kişiler de oldukça sık rastlanan bir durum olarak bilinmektedir.
 • Mide ekşimesi durumu. Bu durumu yaşayan kişilerin çoğunluğu reflü rahatsızlığına mahrum kalmış kişilerdir; mide ekşimesinin yanında mide yanması da kişide görülebilir.
 • Ağza istemsizce gelen acı ve ekşi tat. Bu durum ağızda ayrı bir kötü koku da yaratmaktadır; genellikle reflü rahatsızlığı geçiren kişilerde görülmektedir.

Yazımızda da görmüş olduğunuz üzere, gastrit ve reflünün insan sağlığına birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararların yanında gastrit ve reflününde belirtilerini bildirmiş olduk. Bu belirtilerin bir kaçını geçiriyorsanız, hastaneye başvurup, doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Tahlilleriniz sonucunda, doktorunuzun söylediği tavsiyelere de uymanız sizi olumlu yönde etkileyecektir.

Gastrit ve Reflü Nasıl Geçer? 

 • Bu mide rahatsızlıklarının geçmesini istiyorsanız, sağlıklı ve düzenli beslemeniz gerekiyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve gıdaları tüketmeniz halinde, gastrit ve reflünün en aza indiğini göreceksiniz.
 • Yemekten önce su içmek ve yemekten yarım saat sonra su içmek. Bu durum ise, gıdaların sindirilmesini beklemekten dolayıdır; midede bulunan iltihaplanma sonucunda sindirim yavaşladığından dolayı, gıdaların sindirilmesini beklemelisiniz. Yemek yerken su içmeniz halinde, midenizde sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Düzenli olarak spor yapmak. Günlük olarak fiziksel aktivitelerde bulunmak, mide sağlığınıza da iyi gelmektedir. Sporun, gastrit ve reflüye iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.
 • Günlük içmeniz gereken su miktarını içmelisiniz. Bir insanın günlük vücuduna alması gereken su miktarı 2,5 ila 3 litre arasındadır.
 • Haftada bir, mide koruyucu içmenizi de tavsiye edebiliriz.

Bu maddeleri uyguladıktan sonra reflü ve gastritinizin azaldığını göreceksiniz; sağlıklı günler dileriz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir