Gizli Kaygı Nedir, Nasıl Geçer?: Fark Ettiğinizde Şaşıracaksınız

Güne başlarken ne kadar huzurluyum diye düşündüm bugün. Yaşamın güzel olduğunu söylüyorum fakat ne kadar enerjim var? Ancak “tutunacak” kadar. Bu tür sorunlara süreç olarak bakıyorum, süreçten sonra dönem geliyor; şaha kalkma dönemi. Dikkat bu bir motivasyon (belki sana, belki kendime) yazısıdır! Sevgili okur sen süreçte misin, dönemde misin bilmiyorum ama benim seninle konuşmam gereken konular var. Belli belirsiz birçok sorunun gizlice bilincime yerleştiğini kabul ediyorum buna psikolojide “gizli kaygı” deniliyormuş.  Gizli kaygılarımın teni yakan cinsten sıcaklıklarına denk geldiğimde, farkındalığıma bir kez daha şükredip “gizli kaygı nedir?” sorusunun cevabını bulduğumda bu dönemin içerisinden çıkabileceğimi kendime söyledim.

Gizli Kaygı Nasıl Geçer?

Gizli kaygıyı fark ettikten sonra bunu şu an fark ettiğinize ve geride bıraktığınız zamanlara biraz üzülebilirsiniz.

Anı Yaşamak ve Fark Etmek

Seneye ne yapacağım, ne olacak bu doların hali, şaşırmıyorum artık birinin başına gelecekse benim başıma gelir, bizim yüzümüz gülmez kardeşim… Ne de güzel yemişim beynimi, tırnaklarımla kazıyarak kendimi sonunda uzun süreli stresin ve gizli kaygıların içerisinde bulmuşum; itiraf etmeliyim ki zamanında olumsuz bir insandım. Aslında bir seçim olduğunu düşünüyordum, olumsuzluğun veya olumlu olmanın tabi ki bir seçim fakat birçok faktörden dolayı insan istemsizce olumsuza yöneliyor.

Her şeyi kontrol altında tutabilmek, dünyayı ben kurtaracakmışım gibi her şeyin yolunda gitmesini istemek, geçmişten gelen mükemmeliyetçilik, çeşitli çocukluk travmaları sebebiyle öz değerde kayıplar vs. her Türk gencinin olası yaşayabileceği sorunlardır hepsi. Tabi geçmişte kalan birçok kalıntının izleri bunlar, görebilmek ve fark edebilmek o kadar güzel ki.

Geçmişin kalıntılarına da üzülüyor bir yerden insan, bunca zaman, bunca yaşam. İnsan yürürken tenine değen rüzgarı hissetmezse, içinde bulunduğu bir sohbetin içerisinde kusursuz bulunmazsa, anın içinden kaçarsa ne yapar? Böyle psikolojisini etkiler ve yıpratır. İşe ilk olarak anı yaşamayı öğrenmekle başlamalı, fark edilen sorunların aşılmasında öncü olan farkındalığı da keşfetmeli.

Anı yaşamaya başladıktan sonra farkındalığınızda illa ki bir süre sonra yerine oturmaya başlıyor. Ardından birçok durumu da keşfetmeye başlıyorsunuz, bunları dillendirmeyim heyecan olsun. Peki “gizli kaygı nasıl geçer?” sorusunun cevabını daha net verecek olursam, kesinlikle kendine sorular sormak derim.

Anı yaşamayı ve fark etmeyi öğrendikten sonra kendine soracağın altın soruların ardından inan bana bu kaygıdan çok rahat bir şekilde kurtuluyorsun. Kronik stres olarak adlandırılan uzun süreli stresin ve gizli kaygının kendine sorduğun soruları dürüst bir şekilde cevapladıktan sonra geçeceğine emin olabilirsin. Yeter ki kendine soracağın sorularda ve vereceğin cevaplarda cesur ve dürüst ol.

Anı yaşamaya başlarken, anın nasıl yaşanacağını dahi bilmiyordum. Kıymetli zamanımı o kadar hınca hınç geçirmişim ki, sabırsızlığım, tahammülsüzlüğüm ve anı yaşarken bile anın kıymetini yarı yarıya idrak edebilmem gerçekten de beni şaşkınlığa uğrattı. Yani okuruma söyleyeyim, her şey fark edince tamamlanmıyor, yeni başlıyor.

Böylelikle ben ilk adımı atmış, bu süreci de öğrenmeye başlayarak atlatmaya karar vermiştim. Gözle görülür bir şeylere odaklanmayalı çok zaman geçmiş, zaman zaman eski eğilimlerden dolayı andan kaybolabilsem de, inat ettim tamamen anın içinde kalabilmeyi öğrendim. Biraz pratik yaptıktan sonra inanın gerisi geliyor bu işin.

Kendi kendine bir şeylere söylenmek ve söylendikten sonra harekete geçmek, muazzam bir eylem değil mi? Kendine olan inancını, ilk başta kendine kanıtlamak. Geçmiş zamanlara bakıyorum, spora başladığımda, estetik vücut, kısa zaman, büyük beklentiler. Büyük beklentilerden 2 ay sonra sporu an itibariyle bırakmış bulunmaktayım. Biraz zaman geçmiş, spora tekrar başlıyorum, yine bildiğiniz gibi istek ve arzular bitmiyor, estetik vücut, ideal zaman diyelim, beklentiler. Yok kardeşim yine olmadı, sağlıklı beden ve ruh, her zaman, sıfır beklenti.

Böylesi sporu hayat tarzı yapacakken, hırslarımın içerisinde kaybolduğumu anladım. Bu sadece bir örnek, aslında bakarsanız “beklentim yok” derken o kadar da bekliyoruz ki bir şeyleri veya “aceleye gerek yok, hemen olacak bir şey değil ki” o kadar da sabırsızsın ki, inanmak için sadece bir kılıfa sokuyorsun, kusura bakma ama biraz gerçekçi olmak gerek.

Yukardakiler geçmişteki kendime söylediklerim sevgili okur alınmanı istemem.😊

Umarım almak istediklerini sana verebilmişimdir, belki Stres yönetimi nasıl yapılır bu yazımda sana faydalı olabilir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir