Göz Teması Kuramamak Neden Olur?: Psikolojide Göz Teması Kuramamak

Göz Teması Kuramamak

Göz teması kuramamak, birçok sorunun habercisi olabilir. Bu keskin kanıyla başlamak istemezdim sevgili okur. Ancak göz teması kuramamanın sosyal fobiden, özgüvensizliğe kadar uzanan geniş çaplı bir yolu olduğu, her tür bilimsel araştırmada gözüküyor.

Göz Teması Kuramama Nedenleri?

İnsanlarla muhtemelen neden göz teması kuramadığınızın nedenleri:

  • Özgüven problemi.
  • İçine kapanıklık.
  • Sosyal fobi.
  • Fazla utanç
  • Gereksiz alınganlık.
  • Öz saygı eksikliği.
  • Güvensizlik.

Tabi bu etkenlerinde oluşmasında en büyük pay “çocuklukta yaşadığınız deneyimlerle” alakalandırılıyor. Konuşurken göz teması kuramamak birçok nedeni olduğu gibi bu durumun “tüm sebebi” veya tek sebebi siz değilsiniz. Sadece bu sorunu oluşturan durumları yaşadığınız için kişilerle göz teması kuramıyorsunuz.

Merak etmeyin bir dönem bende kimseyle göz teması kuramıyordum. Çoğu yazımda tecrübe ettiğim psikoloji ve kişisel gelişim yazılarını yazmaya gayret gösteriyorum. Tecrübe ettiğim konuları da yazının içinde ayrıca belirtiyorum.

Herhangi bir ortamdan çıktıktan sonra “keşke şunu da söyleseydim ya!” diye kendi kendinize serzenişte bulunmuş olabilirsiniz.

Sosyal ortamlarda insan ilişkileriniz zayıf ve kendinizden asla emin olamıyorsunuz değil mi? Neden! Hepsi bu bir bütünle buluşuyor; o da çocukluk çağı deneyimleri.

Yani artık tecrübeli birinden konuşmayı dinlediğinizi biliyorsunuz. Neler yaptığımı ve bu sürecin içinde başka nelerle karşılaştığımı sizlere bir güzel anlatacağım. Bunun yanında tekrardan nasıl herkesle göz teması kurmaya başladığımı da belirteceğim.

Psikolojide Göz Teması Kuramamak

Göz teması kuramayan kişinin, kendini sürekli yetersiz hissettiği ve değersizlik kavramıyla boğuştuğu için yok sayıldığı korkusuyla, karşısındaki kişiyle göz teması kuramadığını düşünüyorum. Göz teması kurunca derhal “utanç” duygusu harekete geçiyor ve kendini aşağılanmış gibi hissetme sorunsalı meydana gelebiliyor.

Bende bu durumun bir ara hastalık olup olmayacağını araştırmıştım. Bu söylediklerimle de göz teması kuramama hastalığı, diye bir şey olmadığını böylelikle anlamış oldunuz. Olsa olsa bir sorun veya davranış bozukluğu olarak da gösterilebilecek bir şeydir.

Anlayacağınız aşılamayacak hiçbir tarafı yok.

Bu durumun gerçekleşmesindeki sebebin “sizden” dolayı olduğunu mu zannediyorsunuz? Ola ki kendinizden dolayı böyle bir şey olduğunu zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Derhal bu algıdan kurtulmanızı tavsiye ederim. Hiçbir insan durup durmadık yerde, bu seviyeye gelmiyor.

Geçmişin kalıntılarıyla mücadele ediyor olabilir misiniz?

Geçmişte sizi eğitmek için söylenilen bir hakaretin dahi, şu anınıza ne kadar etkisi olduğunu biliyor musunuz? Ebeveynleriniz tarafından bilinçsizce yetiştirilmiş ve sağlıksız bir çocukluk geçirdiyseniz, bu durumu yaşamanız kadar doğal bir şey yok.

Sizce de yaşadığınız bu sorun, eskiden yaşadığınız bir durumdan veya durumlar bütününden kaynaklanmıyor mu? Evet şimdi mantıken düşünmeye başladınız. Duygusal düşüncelerden uzaklaştığınızı düşünüyorum.

Böylelikle değersizlik ve utanç duygusunun sizden kaynaklanmadığını, sadece öyle hissettirildiğinizi anlamış oldunuz.

Sadece çocuklukta veya geçmişte hissettikleriniz değil. Şimdilerde yaşadığınız özgüven problemi ve öz saygı eksikliği de bu durumlara tabi. Ancak bu faktörlerde sağlıksız bir çocukluğun habercisi olarak düşünülüyor.

Benim size burada söylemek istediğim, bu durumun sizden bağımsız gerçekleşmesi. Elinizde değildi ve böyle hissettiniz. Yetişkinlik çağına geldiniz ve nedenini bilmeden böyle olduğunuzu düşündünüz.

Artık bilinçlendiniz.

Göz Teması Kuramamak Nasıl Geçer?

Göz Teması Kuramamak Nasıl Geçer?

Size kısaca kendimde uyguladığım yöntemlerden bahsedeceğim. Uyguladıktan sonra emin olun ki, her yolun bir sonu olduğu gibi, bu yolunda bir sonu olduğunu göreceksiniz.

Yeter ki kendinize “ben bu durumu atlatabilirim” mesajını verin. Kendinize inanın, kendinize inanmak ve güvenmek isteyin. Yapabildiğinizi göreceksiniz. Gelin şu tavsiyelere bir göz atalım.

Göz Teması Kurmaya Bilinçli Olarak Yaklaşın

Göz teması kurmanın farkındalığıyla hareket edin. Yani şöyle: Artık insanlarla göz göze gelmenin utanç verici bir şey olmadığını, sadece geçmişte hissettiğiniz duygular yüzünden bu sorunla karşı karşıya kaldığınızı anladınız. Şimdi konuşurken, insanların gözünün içine bakarak konuşmayı denemenizi tavsiye ediyorum.

Merak etmeyin yaşayacaklarınızı ve aklınızdakileri biliyorum. Şimdi nasıl yapacağım ben ya, benim zaten sorunum bu… diyebilirsiniz. Ancak bu durumu sürekli bir şekilde uygulamaya başlayınca, bir, iki, üç, dört dedikten sonra insanların yavaş yavaş gözlerinin içine bakabildiğinizi görüyorsunuz.

İnanın bana pratik yaptıktan sonra utanç duygusunun uzaklaştığını hissedeceksiniz.

Temel mesele farkındalıktı. Ve siz bu farkındalığı elinize aldınız. Unutmayın her yazımda da söylediğim gibi psikolojide farkındalık mutluluktur.

Özgüveninizi Artırın

Bu söylediklerim hiçbir zaman aniden olmayacak. Zaman içinde özgüven sorununuzu halledebilirsiniz; tıpkı bu konuda bilinçlendiğiniz gibi, nasıl özgüven kazanacağınız konusunda da bir fikir sahibi olabilmeniz için aşağıdaki içeriği okuyabilirsiniz.

İlgili İçerik: Özgüven Eksikliği Nasıl Giderillir?

Öz Saygınızı Geliştirin

Yani burada şair diyor ki kendinle aranı düzelt. Kendinize karşı acımasız davrandıkça ve kendi değerinizi hiçe saydıkça kimse size istediğiniz saygıyı ve değeri vermez. Çünkü bilinçli duygular yaşayabilmeniz için, benliğinize saygı duymak zorundasınız.

Kendinizi sevmiyor musunuz? Sevmek için çok şey yapabilir ve kendinizi sevmeye başladığınızı görebilirsiniz.

Kendinizi değersiz mi görüyorsunuz? Merak etmeyin, yapılacak ve tıpkı bu durum gibi fark edilecek birçok şey var.

Gelin farkındalıklarımızla bu yoldan zaferle ayrılalım. Psikolojinizi ve hissettiklerinizi anlamlandırabilmeye başladıktan sonra, gözünüzde bitmek tükenmek bilmeyen bu sorunlar silsilesinden kurtulmaya başladığınızı göreceksiniz.

Donanımlı ve Bilinçli Hale Gelin

Kendinizin farkında olun. Ve yaşadığınız durumların neden olduğuna dair bilinçlenin; bu bilinç ve farkındalıkla birçok sorundan da kurtulacaksınız.

Her şeyin başı “acaba neden oluyor?” merakından geliyor. Her şeyin başı “istekle” ortaya çıkıyor. Siz bu yazıyı okudunuz ya, inanın bana gerisi de gelecek. Merak etmeyin, her şey istediğiniz gibi olacak. Sadece bu istek ve çabanızdan asla vazgeçmeyin. Esenle ve nice farkındalıklarla kal sevgili okur. 😊

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir