Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmanın Yolları: Sağlıklı Psikoloji İçin 50 Altın Öneri

Güçlü psikoloji herkesin bildiği üzere global dünyanın en önemli unsurlarından bir tanesi. Ruh ve beden sağlığını düzgün bir şekilde idare edebilmenin, hayat konforumuzu belirlediği şüphesiz. O vakit ne yapıyoruz, bozuk psikolojimizi fark ediyoruz, sağlıklı psikolojiyi öğreniyoruz ve güncelleniyoruz. Sizler ve dolaylı yoldan kendim için “akıl sağlığını koruyabilmek için yapılması gerekenleri” araştırdım. Aradığınız şifayı buralarda bulmanız dileğiyle.

Güçlü Psikoloji İçin Bilmeniz Gerekenler

Psikoloji nasıl düzelir? Sorusunun cevabından önce bilmenizi istediklerim var. Sağlıklı psikoloji için farkında olmanız gereken birçok mesele var. Bu meselelerin her birine karşı farkındalık geliştirdikten sonra “sağlıklı psikoloji” için bilinçli adımlar atmaya başlayacağınızı düşünüyorum. Gelin bozuk psikolojinizi düzeltmek için bilmeniz gerekenlere bakalım:

  • Kendinizi ne kadar düşünüyorsunuz? Ne kadar kendinize karşı anlayışlı ve şefkatli bir bireysiniz? Bu soruların cevapları psikolojinizin “sağlıklı” olabilmesi için bir hayli önemlidir. Kendi değerinizi ve benliğinizi önemsemelisiniz.
  • Öz farkındalığınızın olduğunu düşünüyor musunuz? Psikolojide farkındalık mutluluktur. Kendinize ne kadar soru soruyorsunuz? Kurban psikolojisiyle mi hareket ediyorsunuz? Bu sorulara şeffaf cevaplar vermenizi istiyorum. Kendinizi geliştirirken ve sağlıklı bir psikolojiye sahip olmadan önce bu söylediklerime “olumsuz cevaplar” verirseniz, araştırmanız gereken bir konunuz daha var demektir.
  • Kötümser misiniz? Veya fazla mı iyimsersiniz? Her zaman mutlu olmayı mı istiyorsunuz? Hayattaki beklentileriniz, kendinizden değil de, başka insanlardan mı? Bu soruların cevaplarını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, şimdi kendinize sordunuz ve elbette bir cevabınız var. Kendinizle istişarenizi yapıp, kötümserliğin hiçbir zaman işe yaramadığının farkında olmanız gerekiyor. Fazlasıyla olumlu bakmanın da, gerçeği görmeyi engellediğinin farkında olmalısınız. Olumlu bir zihne sahip olmalısınız. Ancak gerçekçi bir beyinle birlikte.
  • Bakış açınızın yeterli seviyede olduğunu düşünüyor musunuz? Olaylara hangi bakış açılarıyla yaklaşıyorsunuz? Empati yeteneğiniz ne kadar iyi? Empati kurmayı bilmeli, sadece kendi açınızdan bakmamalısınız. Bakış açınızı ne kadar genişletirseniz, kaygı ve streslerinizden o kadar çok arınırsınız.
  • Bilinçli bir birey olabilmek için ne yapıyorsunuz? Okuyor musunuz? Geziyor musunuz? Anlamaya çalışıyor musunuz? En azından kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Sürekli pasif agresif davranışlara sahip misiniz? Kin, nefret ve öfke gibi duyguları ne kadar sahipleniyorsunuz? Hayatınızı bu tür soruların cevaplarıyla birlikte şekillendirebilmek bile mümkün. Amacım size biraz farkındalık katıp, bu soruların cevaplarını bulmanız.

Sağlıklı Psikoloji İçin 50 Öneri: Güçlü Bir Psikolojiye Sahip Olmanın Yolları

Bu 50 öneriyi kabataslak uzatmadan vermeye çalışacağım. Benim psikolojime de fazlasıyla işe yarayan önerileri kattım. Sizlere biraz farkındalık ve güç verebilirlerse ne mutlu bana. İşte güçlü bir psikoloji için yapmanız gerekenler:

1.Sağlıklı Beslenin

Düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenen insanların gün içinde daha dinç ve enerjik olduğunu biliyor muydunuz? Kahvaltıda fazla yağ, kalori veya ekmek tüketmek yerine protein ağırlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin.

Dinç ve enerjik olabilmenin yollarını arıyorsanız, temel çözüm sağlıklı beslenmektir.

2.Ruh Sağlığınıza Önem Gösterin

Ruh sağlığınızı koruyabilmeniz demek, psikolojinizi de büyük ölçüde “güçlü ve sağlıklı tutuyorsunuz” demek. Ruh sağlığınızı etkileyecek her şeyin, psikolojinize de zarar verebileceğini aklınızdan çıkartmayın. Beden sağlığı kadar, psikolojinizin ve ruh sağlığınızın da önemi var.

İlgili İçerik: Ruh Sağlığını Korumanın Yolları

3.Kendinize Değer Verdiğinizi İspatlayın

Kendinize değer verdiğinizi ispatladıkça “kendinizi tanıma” yolunda büyük adımlar atmış olacaksınız. Kendinize değer verdiğinizi ispatlamak için yapmanız gerekenler:

  • Spor yapmak. Dur sevgili okur, hemen fitnes olarak algılama bu söylediğimi. Evde dahi ufak egzersizler yaparak spor yapabilirsin. Yeter ki yapmak iste. Yarım saat kendinle yapacağın bir yürüyüşte spordur unutma.
  • Hayır diyebilmek. Hayır diyebilmeye başladıkça, istemsizce kendinizin önemli olduğunu beyninize de ispatlamış oluyorsunuz. İnanın bana hayır diyemeyenlerdendim. Sadece çekimserlikten vazgeçmek lazım.
  • Kendine kötü ve acımasız davranmamak.

4.Gününüzü Verimli Geçirin

Gününüzün boş geçmesinin ardından “psikolojik bir çöküntüyle” karşı karşıya kalabilme şansınız bir hayli fazla. Gereksiz kaygı ve stresleriniz, fazla düşünmeleriniz, kötümserlikleriniz hep buradan değil mi?

Peki nasıl verimli geçireceksiniz?

Sosyal medyadan kopmaya (en azından geçirdiğiniz süreyi azaltmaya) başlayarak!

Yapmanız gerekenleri yaparak, okuyarak ve öğrenerek, spora giderek. Kısacası günü özel ve verimli bir şekilde atlattığınızı kendinize kabul ettirmeniz gerekiyor. Bu verdiğim örnekler, ilgi alanlarınıza ve düşüncelerinize göre değişir.

5.Kendinizi Sevin

Kendini sev! Demekle keşke kendini sevebilse insan. Kendini sevmeme sorunsalının tamamen geçici olduğunu bilmelisiniz. Kendini sevmeyi bir sanat olarak görürseniz, bu sanat içinse birçok yapılması gereken unsurun olduğunu düşünün.

Sanatkar sizsiniz ve kendinizi sevebilirsiniz. İsteyin, çabalayın ve deneyin.

6.Öz Farkındalığınızı Artırın

Öz farkındalığınızı artırdıktan sonra hayatla pek bir derdinizin kalmadığına şahitlik ediyorsunuz. Bu şahitliğin, ettiğiniz en güzel şahitlik olduğuna emin olabilirsiniz. Kendinizle, hayatla ve insanlarla derdinizin azalmasını istiyorsanız, öz farkındalığınızı kesinlikle geliştirmelisiniz.

İlgili İçerik: Bilinçli Farkındalık Nedir?

7.Asla Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamanız halinde, motivasyonunuz, benliğinize olan saygı ve sevginiz kesinlikle düşüşe geçecektir.

Kendinizi, bir önceki kendinizle kıyaslayın ve böylece gelişime odaklanın. Kimseyle işiniz yok. Kimseyle aynı hayatı yaşamıyorsunuz. Bu algıda olduktan sonra gerisi geliyor.

8.Gereksiz Olaylar ve Konularda Fazla Düşünmeyi Bırakın

Hayatınızda pek bir önemi olmayacak olay ve konular hakkında çokça düşünmeniz sizi bir hayli yıpratabilir; hatta yıpratıyor.

Bu olayları ve konuları düşünmeye başladığınızı hissedince, kendinize “bu olay çok gereksiz ve düşünmeye değmez” dedikten sonra, olayın ne kadar önemsizleştiğini göreceksiniz.

9.Geçmiş İle Barışmayı Bilin ve Affedin

Geçmişi dert etmeyi bırakmalı ve tüm travmalarınızı, problemlerinizi ve hatalarınızı affetmeyi bilmelisiniz. Çünkü zaman geçiyor, hayat bitiyor ve olan sizin o “an” içinde ezdiğiniz benliğinize oluyor.

10.İnsanların Sizin Hakkınızda Ne Düşündüklerini Önemsemeyin

Şu şöyle demiş, bu böyle konuşmuş, benim hakkımda böyle düşünebilirler! Kim ne düşünürse, kendisiyle ilgilidir. Dünyanın en başarılı adamlarını veya dünyanın en güzel kadınlarını ya da size kim görkemli geliyorsa, hepsini eleştiriyorlar ve bir kusur buluyorlar.

Kimse kusursuz değil ve kimse sizin ne yaşadığınızı bilmiyor.

11.Zamana Bırakmayı Bilin

Zaman geçtikçe, yaşanılan acılar, kayıplar, dertler, tasalar azalıyor. Neden mi? Zamanla geçiyor, geçmez dedikleriniz. Karşınıza çıkan her duruma sızlanmak yerine, zamana bırakmalısınız.

12.Gülümsemeyi İhmal Etmeyin.

Gülümsemek mi? Durup durmadık yerde mi? Evet, durup durmadık yerde gülümseyin. Beyninize giden o mesajdan sonra ruh halinizin dahi yerine geleceğini biliyor musunuz? Her an gülümseyebilin. Suratsız olmaktan çok çok daha iyidir.

13.Bakış Açınızı Değiştirmeyi Bilin

Bakış açılarınızı şöyle değiştirmelisiniz: Olaylar hemen hemen sizin baktığınız pencereden doğru ve olağan gözükebilir. Ancak başka türlü bir pencere bulursanız, o taraftan bir yanlış bulabilirsiniz.

14.Kötümserlikten Vazgeçin.

Kötümserliğe alışkı bir zihniniz varsa, ilk başta kötümserliğe alışkanlıktan kurtulmaya çalışmalısınız. Bunu nasıl mı anlarsınız? Karşınıza çıkan ilk sorunda direkt olarak “iç sesinizden” kötü bir mesaj geliyorsa, fazlaca kötümserliğe alışmış bir zihniniz var demektir.

15.Olumluya Yönelin

Olumlu bir zihne ulaşmanın yollarını arayın. Olumlu bir insan olmanın “imkansız olduğunu” düşünmeyin. Olumsuz bir zihinden, olumlu bir zihne yönelmenin birçok yolu ve tekniği var.

İlgili İçerik: Olumlu düşünme teknikleri nelerdir?

16.Sağlıklı Uyku Uyuyun

Sağlıklı uyku, enerji, dinçlik, güçlü mental ve iyi hissetme demektir. Sağlıklı uyku uyuduğunuz zaman, gözlerinizin şiştiğine rastlamazsınız. Kendinizi bitkin, kötü, halsiz ve yorgun hissetmezsiniz.

İlgili İçerik: Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler

17.Spor Yapmayı İhmal Etmeyin.

Spor yapmayı sadece fiziksel olarak algılamamanızı istiyorum. Zihnen ve beyin sporu da yapmanızda mükemmel sonuçlara yol açacaktır.

Mesela her gün zihninize olumlu kodlar göndermeyi ihmal etmemelisiniz. Bu zihnin olumlama “sporu” denilebilir.

Beyin sporu ise, kitap okurken, kitabı analiz etmeniz, bulmaca çözmeniz veya sudoku oynamanızdır.

Normal sporu sadece “fitness” olarak da düşünmemelisiniz. Yarım saat tempolu bir yürüyüşte spordur. Yeter ki spor yapmak istenilsin.

18.Özyönetiminizi Yapmayı Bilin.

Öz yönetim de ne! Kendini en iyi şekilde tanıma ve yönetebilme haline denilebilir. Fazla düşündüğünüzde, fazla düşünmemek için ne yapmanız gerektiğini bilmek gibi.

“Ben şöyle yapsam, düzelirim!” Düzeleceğinizi bilmeniz gibi.

19.Kendinize Karşı Şefkat ve Anlayış Besleyin

Öz şefkatin ne olduğuna dair bir fikriniz var mı? Bu öz şefkat kendinize karşı şefkat ve anlayış besleme biçiminize deniliyor. Yaptığınız ilk hatada vazgeçmek ve kendinize kızmak, size ne kadar tanıdık geliyor? Neyse ilacı yolluyorum.

İlgili İçerik: Öz Şefkat Geliştirme Yolları

20.İnsanlara Karşı Kin, Öfke, Kibir Beslemekten Vazgeçin

İnsanlara kin beslemek ve öfke duymak sadece size zarar verecek. Size zarar veren bu kavramlardan elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın. Kendinizi onlardan büyük görüyorsanız, bu tutumdan da vazgeçmelisiniz.

İlgili İçerik: Narsist Kişilik Bozukluğu

21.Davranışlarınızın Neden Kaynaklandığını Anlamlandırın

Arkadaşlarınız bir olaya gösterdiğiniz tepkinin aşırı olduğunu mu söyledi? Hiç o tepkinin neden aşırı olduğunu ve tepkiyi nasıl sınırlandırabileceğinizi düşündünüz mü? Ne yaptıklarınız, nelerle karşılaştığınızla ilgili olabilir.

22.Kendinizin Arkadaşı Olun

Arkadaşlarınıza gaz verdiğiniz gibi kendinize de gaz vermelisiniz. Arkadaşlarınızla dertleşebildiğiniz gibi, benliğinizin de derdini anlamalısınız. Kendinizle iyi vakit geçirmeye başladıktan sonra, ihtiyaçlarınızın azaldığına şahit olabilirsiniz.

İlgili İçerik: Yalnız Başına Vakit Geçirmek

23.Beklentilerinizi Düşünün ve Değiştirin

Hangi şekilde beklentilerinizin olduğunun düşünün. Belki mutsuz olmanızın, depresyona girmenizin, suratsızlıkla mücadele etmenizin tek nedeni beklentilerinizdir. Rahat ve iyi bir yaşam sürdürebilmeniz için, beklentilerinizi tasarlayabilmeniz gerekir.

Düşün, yeterince gözden geçirdikten sonra anlamsızları bul ve yok et. Ardından yeni beklentiler ekle.

Duyarlı yazardan önemli tavsiyeler: İnsanlardan asla beklentiye girme.

Gerçekçi olmayan beklentilerin varsa derhal gerçekçi halini beklemeye başla.

Beklentilerini minimum seviyede tut.

24.Hedeflerinizin ve Hayallerinizin Peşinden Gidin

Ama peşinden gidin. Peşinden gittiğinizi bilin ve hissedin. Emin olun bu bir dayanaktır. Bu dayanak sizi sağlam ve dirayetli tutmaya yarayacak bir araçtır.

Hedeflerinizin ve hayallerinizin peşinden gidebilmek, sizi ayakta tutmaya zorlayacak bir unsurdur.

25.Hayattaki Amacınızı Kendinize Hatırlatın

Rotası olmayan bir yol, ne kadar sağlıklı ve bulunabilirdir ki. Hayattaki amacınızı bilmelisiniz.

Yazarın hayattaki amacı: Kendine ve insanlığa bir faydasının dokunabilmesi, kalbinin ve vicdanının izin vermediği hiçbir şeye müsaade etmemesi, sevmesi ve inandığı Allah’a ibadet edebilmesi.

26.Hayattan Her An İyilik Beklemeyin

Çünkü hayat size her an iyilik vermeyecek. Karşınıza çıkan her problemde şikayet etmeye alıştıysanız, daha çok problemle karşılaşacaksınız, haberiniz olsun. Karşılaştığınız her şeyi hayatın verdiği bir nimet olarak görün. Hayatın getirdiği bir mesele.

“Ne oluyorsa iyi ki oluyor, ne olmuyorsa iyi ki olmuyor”

27.Gerçekçi Olmasını Bilin

Gerçekçi olabildiğiniz kadar, kırılganlıklarınız ve gereksiz hevesleriniz azalabilir. Gerçekçi olmak, karamsar olmaktan ve çok fazla olumlu düşünmekten çok çok daha iyidir.

Aslen olunması gereken: Zihnin pozitife uyarlanması taraftarıyım fakat zaman zamanda gerçekçi olunması gerektiğinin bilincindeyim.

28.Size Zarar Veren Şeylerden Vazgeçin.

Size ne zarar verir? Çevrenizdeki sürekli olumsuz düşünen ve size hiçbir şey katmayan arkadaşlar. Sürekli bir şekilde gezdiğiniz sosyal medyanın ruh sağlığınıza ve psikolojinize olumsuz etkileri. Toksik ikili ilişkileriniz. Çeşitli bağımlılıklarınız.

Bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Çözüm yolu aramalısınız. E tabi, çözüm yolu aramayı istemekte bir hayli önemli.

29.Kendinizi Geliştirmeye Çalışın

Her bir yıl kendinize farklı şeyler katmayı hedefleyin. Yıllık bir gelişim planınız olsun ve bu plan üzerinde ilerleyin. Hem işinizde gelişin, hem karakterinizi geliştirin hem becerilerinizi.

Yeter ki gelişime açık olun.

30.Okuyun

Sadece kitap okumayın, gerçek hayat hikayelerini okuyun ve ilham alın. Blog okuyun, dergi okuyun, e-kitap okuyun… Okunacak her şeyi okumaya gayret gösterin. Yeter ki bir şeyler kapın ve alın. Okuduğunuz kitabı sadece okumayın, okuduğunuz dergiyi sadece okumuş olmayın. Bir şeyler çıkartmayı düşünün.

İlgili İçerik: İyi Bir Okur Nasıl Olunur?

31.Özeleştiri Yapmayı Bilin

Özeleştiri yapmayı bildikten sonra, karşınıza çıkan gereksiz eleştirilerden de uzak durmayı bilirsiniz. O size şunu dedi, bu size bunu dedi, önemsizleşir. Tabi ki yakınınızdaki kişilerin eleştirilerini ciddiye almalısınız. Ancak hayatınızda pekte önemi olmayan kişileri sessize almayı öğrenirsiniz.

32.Egonuzu Yönetmeyi Öğrenin

Egonuzu yönetmeyi öğrenmelisiniz. Ama önce hangi konularda egonuzun sizi yıprattığını bulmak lazım. Sanki aynaya çok bakıyorsunuz?

Aynaya çok bakıyorsanız, aynaya daha az bakmaya yönelin. Çok daha fazla para hırsına mı düştünüz? Siz çok daha fazlasını kazanabilecek kapasitedesiniz. Ancak bu aşırılığınız fazla para getirmeyecek.

Ego yönetimi önemli. 😊

33.Meditasyon Yapın

Günün başında, güzel bir bağdaş kurup nefes egzersizleriyle birlikte olumlamalar yapmanın tadını aldınız mı? Veya günün sonunda şükür meditasyonları yaptınız mı? Bir kez olsun denedikten ve bu duruma alıştıktan sonra hayatınızda nelerin değiştiğini görünce, kendinizle gurur duyacaksınız.

İlgili İçerik: Meditasyon Nasıl Yapılır?

34.Konfor Alanınızı Terk Edin

Güvenli hissettiğiniz o alandan uzaklaşmayı bilin. Evden çıkın ve gezin. Harekete geçin. Her harekette bir bereket vardır. Konfor alanınızı terk ettiğiniz gün, ne kadar olgunlaştığınızı, büyüdüğünüzü ve değiştiğinizi göreceksiniz.

Konfor Alanı Nedir: Özgürlüğünü Keşfet

35.Maneviyatınızı Güçlendirmeyi Deneyin

Maneviyata ne kadar önem gösteriyorsunuz? Teninize değen rüzgardan huzur bulmaya denilir maneviyat.

Aslında rutin olarak gördüğünüz hayatın, kıymetini anlamaya ve bilmeye denir maneviyat. Ruhunuzun derinliklerindeki güçlü yapıya, kalbinizin güzelliğine ve vicdanınızın sağlığına denir. Maneviyatınızı güçlendirdikten sonra gereksiz endişe, kaygı ve stresten ayrıca kurtulursunuz.

Psikolojik sorunlar yaşamazken, psikolojinizi güçlendirirsiniz.

36.İlişkilerinizi Güçlendirin

İnsan ilişkilerinizi, ikili yakın ilişkilerinizi ve aile bağlarınızı tamamen kuvvetlendirmeyi hedefleyin. Bu hedefin farkındalığı sayesinde, daha samimi ve yürekten bir bağ ile devam eden ilişkilerinizin size kendinizi her daim iyi hissettireceğinden emin olabilirsiniz.

Bir kişiye veya ilişkiye tamamen alışmak ve önemini unutmak, duygusal bir körlüktür. Kendinize ve sahip olduklarınıza önem gösterin.

37.İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Etkili bir iletişim, tastamam bir özgüvendir; bu durumsa kişinin kendini her daim iyi ve hazır hissetmesine eşdeğerdir. İletişiminize güvendikten sonra ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz. Etkili iletişim kurabilmenin ruh sağlığına ve psikolojiye de ayrı ayrı faydaları var.

38.Ana Odaklanma Becerinizi ve Farkındalığınızı Artırın

Bu maddeyi tek bir örnekle açıklamama müsaade edin: Banyoya girdikten sonra sadece suyun teninize değişine odaklandığınızda aldığınız zevk, tamamen anı yaşama becerisiyle alakalıdır. Zihninizle olan bağlantınızı kesip, ana odaklanabilmeniz psikoloji için önem temsil eder.

39.Geçmişi Düşünmek Yerine Ders Çıkartın

Ders çıkartmayı bir alışkanlık haline getirdikten sonra başınıza gelen her olayın “ders alınacak” kısmına odaklanmaya başlıyorsunuz. İşte psikolojinizin sağlığı için iyi haber! Böylece güçlü bir psikolojiye sahip olmak için önemli bir adım atmış olursunuz.

En azından bir fikir, bir önerme, bir ışık olsun aklınızda. Denemeye ve alışmaya başladıktan sonra yediğiniz meyvenin tadından haz alacağınızdan şüphem yok.

40.Fazla Düşünmenin Hiçbir İşe Yaramadığını Anlayın

Nasıl anlayayım çok düşünüyorum işte! Fazla düşünmenin artık sizde bir alışkanlık haline geldiğini anlamanız lazım. Alışkanlıklardan kopmak için kendinizi her olayda “düşünmemeye” programlamalısınız. Bu durumun bir anda değil, zamanla gerçekleşeceğini asla unutmayın.

Tabi ki yol haritanızı aşağıya bırakıyorum. 😊

İlgili İçerik: 10 Adımda Aşırı Düşünmekten Kurtul

41.Gereksiz Kaygı, Endişe ve Streslerinizden Arının

Bu “gereksiz” kavramını çözmelisiniz. Hangi konuda gereksiz kaygı, endişe ve strese giriyorsanız, bunları belirlemeli ve arınmayı denemelisiniz. Birçok arınma yönteminin olduğunu, rastgele bir şekilde arınamayacağınızı da söylemek lazım. İşinize yaracak en temel yöntemi aşağıya bırakıyorum.

İlgili İçerik: Meditasyon Nasıl Yapılır?

42.Kabullenmeyi Öğrenin

Bir hedefinizi düşünün; zaman zaman nasıl da hemen vazgeçiyorsunuz. Üstüne üstelik yapamayacağınızı düşünüp, kabul dahi ediyorsunuz. İşte bu durumu yapabiliyorsanız, başınıza hayat halinden gelen bir problemi veya sorunu kabul etmeyi de öğrenmelisiniz. Çünkü siz insansınız! Kabullenin ve yönetmeye bakın. Nasıl atlatacağınıza odaklanın.

43.Mükemmeliyetçi Olmaktan Vazgeçin

Sizde de biraz mükemmeliyetçilik var mı? Her şeyin en mükemmelini istemek bir hastalıktır. Kusurları sevebilmek bir güzelliktir. Kendinizle iyi geçinemediğinizin bir göstergesi mükemmeliyetçiliktir. Bu durumdan kurtulabilirseniz, psikolojiniz ve düşünceleriniz tamamen pozitif yönde etkilenecektir.

İlgili İçerik: Mükemmeliyetçilik Nedir?

44.Makul Vakitlerde Oyun Oynayın

Oyun oynamayı gereksiz bulmuyorum. Haftanın bazı günleri 1-2 saat oynayıp, kafa dağıtmak ve olduğunuz yerden eğlenmek sizin de hakkınız. Bu hakkı güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ancak abartılmamalı ve bağımlı hale gelinmemeli.

Bu şartlara uyarak, oyun oynamak sizi rahatlatır ve boş bir zamanı eğlenceye çevirmenize neden olur.

45.Kendinize Bir Hobi Edinin

Kamp yapmayı denediniz mi? Peki yazı yazmayı? Basketbol oynamayı, tura gitmeyi, gezmeyi, dans etmeyi, okumayı… denemeniz gereken birçok aktivite varken, içlerinden kendinize bir hobi edinmeniz çok doğal olacak.

Bu durumsa psikolojinize olumlu yönde etki edecektir.

46.Sosyalleşin.

Kendi değerinizi biliyor ve anlıyorsanız, insanların ve hayatında değerini anlamaya başlıyorsunuz. İletişiminizin iyi olduğu arkadaş grubunuzla veya bir arkadaşınızla dışarı çıkın, gezin, sohbet edin, eğlenin. Sinema, tiyatro veya sessiz bir ormanda ateş eşliğinde sabahlamak gibi.

47.Yaptığınız Her İşi Sevin.

Bir yerde okumuştum “ne yaparsan yap, her işi güzelleştir ve sev” Ne demek istiyor ki? Mesela basit bir örnek: Sanayidesiniz ve çok sıkıcı gördüğünüz bir işiniz var. Ancak o ortamda özgürsünüz ve sadece işinizi yapmalısınız. Size sıkıcı gelebilen bir işi nasıl güzelleştirebilirsiniz? Keyif almaya çalışarak! Nasıl mı? O işi yaparken, tüm algılarınızla işe odaklanarak ve mükemmel bir şeyi yerine getiriyormuşçasına çalışmak.

İş esnasında, şarkı söylemek ve dikkatini işe vermek. İşin zevkli olduğuna beyninizi inandırdığınızda, görün bakın, ne kadar da güzel ve zevkli oluyor.

Bu sadece işte değil, memnun olmadığınız bir yeri düşünün, o yeri bir şekilde memnun olur hale getirmeyi deneyin.

48.Kendinizi Motive Etmeyi Bilin.

İç motivasyonunuzu iyi sağlamalısınız diyorum. İç motivasyon da ne! Diye haykırmayın hemen, kendini motive edebilme sanatına denilebilir. İç motivasyon iç dünyanla ve kendinle alakalı bir durum. Kendinize karşı nasıl davrandığınızı düşünün, kendinize ne kadar anlayışlı ve şefkatlisiniz. Ne kadar saygılısınız ve ne kadar seviyorsunuz benliğinizi.

Karşınıza çıkan zorluklarda “sen pes etmezsin!” Diye üç kelimelik bir motivasyon cümlesi söyleseniz, bambaşka biriyle karşılaşacağınızı görebilirsiniz.

Dikkat: Test edildi ve uygulandı. Sonuç: Başarılı! 😊

49.Fazla Hassas Bir Yapıya Sahipseniz Ona Göre Hareket Edin

Hemen hemen karşısına çıkan her şeyden etkilenebilir insanoğlu. Kendi tamamen farkında olmasa da bazen etkisi altında kaldığı kişiye benzeyebilir. Etkisi altında kaldığı bir filmin içinde olmaya çalışabilir. Veya okuduğu bir kitabın karakteri gibi davranabilir.

Yapınızı öğrenmek ve fark etmek etrafta olan olumsuz çevre, olumsuz arkadaşlıklar, toksik ilişkiler ve daha nicesinden uzak durmanıza fayda sağlar. Etkilenebilirsiniz yeter ki fark edin. Ve etkilenen bir yapıya sahip olduğunuzu anlayın.

50.Kendinize Göre Bir Başarı Kavramı Oluşturun

Başarı Elon Musk gibi bir servete sahip olmak değildir. Başarı zengin olmak değildir. Başarı evin ve arabanın olması değildir. Kimine göre tabi ki başarı dediğiniz bunlardan ibarettir. Ancak başarı bana göre iradene ne kadar baş kaldırabildiğindir. Kendine koyduğun hedefler için ne kadar mücadele edebildiğindir.

Kişiden kişiye başarı kavramının değişim gösterdiğini anlamalısınız. Kendinize bir “başarı” kavramı oluşturun ve bu yönde “başarılı” olmaya çalışın.

Bonus Öneriler:

51.İnsanların Hayatlarını Önemsememek

İnsanları neden bu kadar çok merak ediyorsunuz? Hem de tanımadığınız insanları. Tamam birkaç tanesini belki edebilirsiniz. Ancak birçoğunu merak etmenizdeki sebep ne! Sizin hayatınızın sığlığı mı?

Yazardan duyarlı not: Kendi hayatınızı önemseyin ve yarın neler yaşayacağınızı merak edin.

52.Güzel Bakıp Güzel Görmek

Ne ekersen onu biçersin. Nasıl bakarsan öyle görürsün. Güzel bakıp güzel göremeyeceğiniz, hiçbir şey yok. Kusurları sevin.

53.Her Şeyin Kıymetini Bilmek

Kolunuzun olmadığının düşünün. Şu an belki de olduğuna sevindiniz. Ancak kolu olmayan, bacağı olmayan, felç geçirip yürüyemeyen birçok insan nefes almanın kıymetini biliyor. Siz neden bunlardan bir haber yaşıyorsunuz?

Kendinize farkındalık meditasyonları yapabilirsiniz. Gelin meditasyon yapalım: Kolunuzu hareket edin ve sadece kolunuzun hareket ettiğini hissedin. Kolunuzun vücudunuzda olduğunu hissedin. Ve bunun ya olmasaydı kısmını da düşünmenizi istiyorum. Belki hislerinizde bir değişiklik görebilirsiniz.

Sadece kol değil, sahip olduklarınızın. Kol verdiğim basit bir örnek. Değer verdiğiniz bir kişinin sizinle olmadığını düşünüp, değer verdiğiniz kişinin kıymetini daha iyi anlamaya çalışın.

54.Unutmayın ki Herkes Haklıdır

Herkes kendince haklıdır. Bunu kabul etmeye başladıktan sonra fazlaca tartışmaktan ve tartışmaya meyilli olmaktan kaçınıyorsunuz. Herkesin haklı olduğunu kabul etmek; size bir iç huzur veriyor. Ve kin, nefret ve öfke gibi duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı oluyor.

Bazı tartışmalar, insanların kendi özelliğiyle ve içindeki duyguyla alakalı, sizinle değil. Çocukluktan kalma bir travma yüzünden birisi sizinle saçma sapan bir konu yüzünden tartışabilir. Çünkü çocuklukta o konudan yaralı.

Anlatabildim mi? Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız dahi tartışmaktan kaçının. Çünkü bazen haklı çıkmanın hiçbir artısı yok.

55.Gösteriş Meraklısı Olmamak.

Kısacası şu çağa ayak uydurmayın. Sevgili okur, gösterişten kaçınmaya çalışmalısınız. Gösteriş insanlar için yaşamaktır. İstemsizce de olsa insanları memnun etmeye çalışırsınız.

56.İnsanlar Hakkında Fazlaca Kötü Yorum Yapmaktan Vazgeçin.

İnsanların hakkında kötü konuşmanız, sürekli bir şekilde üstünüzde baskı yaratabilir. Kötü konuşmaya devam ettikçe, kendinizin o kötülükleri yapmadığını düşünüp, kendi kendinize kibirlenmenize neden olabilirsiniz.

57.Yeri Geldiğinde Umursamaz Olmak

Hayatı ne kadar ciddiye alıyorsunuz? Bu dünyaya neyle geldik, ne ile gideceğiz. Ne kadar ömrümüz var bilmiyoruz. Bırakın yarını, bir saatimizin garantisi yok. Bu farkındalıkla küçük meseleleri, olayları ve insanları umursamamaya başlıyorsunuz.

Evet bonus eklentilerinde sonuna geldim. Bu söylediklerim haliyle ruh sağlığına iyi gelen şeyler olarak da söylenebilirler. Psikolojinizi sağlamlaştırmak ve güçlendirmek için söylediklerimi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir