Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir? 15 Bilimsel Fayda

Yazı yazmaya başladığım dönemlerde, inanılmaz bir tutkunun içinde bulmuştum kendimi. Öteden beriden bir ilham geliyor, sağdan bir betimleme, soldan bir şut… gönlümden ne geçiyorsa sel oluyor, kalem bitiyor, sayfalar yetmiyordu. Günlük yazmaya başladıkça, yazı stilimi geliştirmekle kalmadım, farkındalığım ve yanında birçok farklı duygumda gelişim gösterdi.

Yani şunu söylemek istiyorum, hangi yaştan olursak olalım, günlük tutmanın birçok faydası ve yazı yazmaktan farkı var. İlk edinimlerimden sonra günlük yazmanın bana bilinçli farkındalığı da getirdiğini fark ettim. Bu bilinçli farkındalık “yemeklerden tat almamı” ve “ana daha net bir şekilde” odaklanabilmemi sağladı.

Edindiğim tecrübelerden sonra “yahu ben neden bu tecrübeyi bloga aktarmıyorum?” diye yükseldi iç sesim. İç sesimi daha fazla sinirlendirmeden, nefesi sizin yanınızda aldım. Öncelikle bu nefesle sizleri selamlar, gönlünüze birkaç pozitif enerji yollamak isterdim. Ancak vakit “bilgi aktarma” vaktidir. Geyik “okur köşesinde” yapılır.

Günlük Tutmanın Önemi Nedir?

Günlük tutmanın bir hayli önemli hale gelmesindeki sebep bu çağın bize “birey ol” demesinden kaynaklanıyor. Farkındalığı ve çeşitli duyguları artıran günlük tutmanın önemi, bireydeki farkındalıktan tutun, bakış açısına kadar değişkenlik gösteriyor.

Günlük tutmak özellikle “çocuklar” üzerinde fazlasıyla verimli ve geliştiricidir. Yazdığınız ve bu sayede biriktirdiğiniz bir kitapla da karşılaşmanız sizi heyecanlandırabilir. Ardından okuyabileceğiniz ve ne zamanlardı, diye hissedebileceğiniz bir kitabınızda olacak.

Günlük tutma alışkanlığı edinerek çağın temel sorunu olan “stres, endişe ve kaygı” üçlüsünden kolayca sıyrılabilmenizde an meselesi.

Günlük tutmanın önemini şöyle söylemek lazım: Farkındalık ve bilinçlenmenin yanında ruh ve beden sağlığı içinde günlük tutmak önemlidir. Psikolojinizi ve kendinizi tam anlamda anlayabilmeniz, ruhunuzun dinginliklerini ve haykırışlarını duyabilmeniz içinde ayrı bir öneme sahiptir. Sizlere bu faydaları paylaşırken, günlük tutmanın önemini önden anlatmak istedim.

Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Psikolojide günlük tutmak gerçekten de farkındalık ve kişisel gelişime başlayış diyebiliriz. Bu başlayışın yanı sıra günlük tutmanın faydalarını da sizlere sıralamak istiyorum. Gelin başlayalım:

Düşüncelerinizi Şeffaflaştırır

Bazen bizim olmayan “kötümser” düşünceler veya olumsuz düşünmek hayatımızı negatif yönde etkiler. Bu etkinin dışında kalabilmek için düşüncelerimizin farkında olabilmemiz gerekiyor. Günlük tutmak düşüncelerimizi şeffaflaştırmakla birlikte düşüncelerimizin “farkında” olmamızı da sağlar.

Günlük tutmayı sürekli bir hale getirmeye başladıkça düşüncelerinizin geliştiğini ve değiştiğini hissedebilirsiniz.

Beden Sağlığınıza Faydası Vardır

Birçok uzmanın ve bilimsel araştırmalarında söylediğine göre günlük tutmak bağışıklığı güçlendiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayıp, bazı felç faktörü olan hastalıklara da iyi geliyor. Bunların yanı sıra karaciğer ve akciğer fonksiyonlarına da iyi geldiği biliniyor. Vücuttan stresi ve kaygıyı uzak tutmaya yarayan bu ilacın, bu tür faydalarının olmasına hiç şaşırmamak lazım.

Duygusal Zeka ve IQ’yu Artırıyor

Duygusal zeka kendi duygularınızı ve haliyle karşınızdaki kişilerinde duygularını anlayabilme kabiliyetinize denir. Bu zekanızın gelişim göstermesi en az IQ’nuzun gelişmesi kadar önemlidir. Duygusal zeka kendinizi daha iyi tanımanıza, farkındalığınıza ve daha birçok öz duygunuza yardımcı oluyor.

Yapılan araştırmalara göre günlük tutmanın IQ’yu artırdığı da söylenmiştir. Beyin fonksiyonlarına iyi gelen bir aktivitenin IQ’yu geliştirmesine şaşırmamak lazım.

Stres, Endişe ve Kaygı Gibi Olumsuz Duygulardan Uzak Kalırsınız

Hissettiklerinizi, yaşadıklarınızı ve davranışlarınızı iyi bir şekilde kağıda döktükten sonra içinizdeki rahatlama hissiyatı; sizi stres, endişe ve kaygıdan uzak tutar. O rahatlama hissiyatı sayesinde tüm “olumsuz” duygulardan uzakta kalırsınız. Çünkü her psikolojik sorunun “tanımlamayınca” etkisini gösterdiğini söylemek mümkün.

Kendinizi ve yaşadıklarınızı bilmeniz size psikolojik olarak güçlü bir kalkan olarak geri dönüyor. Bu kalkandan mahrum kalmayın derim.

Hafızanızı Geliştirir

Çeşitli beyin fonksiyonlarına iyi gelmesinin yanı sıra günlük yaşamda neler yaşadığınızı süzgeçten geçirmeniz; ve bu sayede hafızanızı zorlamanız “hafızanızı” geliştiriyor. Günlük tutarken güçlü bir şekilde hafızanızı zorlayıp, günün içinde olup biten her şeyi defterinize geçirin. Ve böylelikle hafızanızı da geliştirmek için pratik yapmış olursunuz.

Unutkansanız ve odak probleminiz varsa ayrıyeten günlük yazmanızı da tavsiye ediyorum. Bu sorunlara günlük tutmanın inanılmaz etkilerinin olduğunu göreceksiniz.

Yaratıcılığınız Artar

Sadece “günlük tutmak” değil, yazmanın her türlüsü yaratıcılığınızı geliştirmeniz için önemli bir faktördür. Düzenli bir şekilde günlük tutmanız, bilgiyi, davranışı, duyguyu ve daha nicesini daha iyi kavrayabilmenizi ve ayrıyeten düşünebilmenizi sağlıyor. Bu durumda “yaratıcılıkta” fazlasıyla öne çıkıyor.

Kendinize Olan Öz Değerlerinizi Geliştirirsiniz

Öz farkındalık, öz değer, öz şefkat, öz saygı… gibi duygularınızın kesinlikle gelişmesinde yardımcı oluyor. Günlük farkındalık seviyenizin fazlasıyla önüne çıktığınızı söylemek mümkün.

Günlük tutmanın öz farkındalığı artırdığını her yerde görebilirsiniz. Bu sayede öz değer, öz saygı ve öz şefkat gibi duyularınızın da geliştiğini de söylemiş olayım.

Ruhsal Sağlığınızı Pozitif Yönde Etkiler

Fazla olumsuz duyguyla mücadele etmemeye başladıkça ruhsal sağlığınızın pozitif yönde etkileneceğini söylemek yanlış olmaz. Sadece bu sebepten dolayı değil; kaygıdan ve stresten arınan ruhunuz pozitife doğru yönelir ve kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız.

Böylelikle hayat konforunuzun ne kadar değiştiğini ve iyileştiğini hissedersiniz.

Farklı Bakış Açıları Kazanırsınız

Farklı bakış açıları kazanmanızdaki temel sebep, her gün farklı bir şekilde hayat yaşamanız. Ve o hayatı sürekli kayıt altına almanız. Düşünsenize 10 gün önce yazdığınız bir günlüğü, açıp okuyorsunuz. O gün baktığınız açıyla, şimdiki açının farklı olduğunu görüyorsunuz ve ayrı bakış açıları da keşfediyorsunuz. Bu durum bir insan için muazzam değil midir?

Kaliteli İletişim Kurmanıza Neden Olur

İletişimin nasıl kurulması gerektiği hakkında dahi fikir sahibi olursunuz. İletişime girerken daha bilinçli ve haliyle iletişim kurma şeklinizi tasarlar ve analiz edersiniz.

İletişim konusunda bilinciniz bir hayli artış gösterir ve kaliteli iletişim kurmaya başlarsınız. Modern çağın en önemli meselelerinden birinden bahsediyorum.

Olaylardan Ders Çıkartmanıza Yardımcı Olur

Her tür olaydan ders çıkartmanıza ve fark edemediğiniz her şeyi fark etmenize yardımcı olur. Günlük tutmayı bir alışkanlık haline getirdiğinizi düşünelim. Kesinlikle olaylar hakkında bilgi ve bilinç sahibi olursunuz. Olaylara ayrı bir gözle bakmayı keşfeder ve olaylardan ders çıkartırsınız.

Ayrı bir şekilde olaylara bakabilme kabiliyetiniz, hayatınızın birçok alanında size oldukça fayda sağlar. Her tür olayı doğru değerlendirebilme gücüne sahip olursunuz. Bu özelliğini geliştirmek herkesin istediği bir şeydir herhalde.

Yazı Yazma Becerinizi Geliştirirsiniz

Her gün “günlük tutmak” gerçekten de yazı yazma becerinize ayrı bir beceri katar. Bizzat kendimden biliyorum; günlük tutmadan önce akıcı bir şekilde kendimi ifade edemiyordum. Günlük tutmaya başladıktan sonra yazı yazma yeteneğimin yüzde beş yüz değiştiğini söyleyebilirim.

İçerik, blog veya yazarlıkla ilgili herhangi bir sektörde çalışıyorsanız; kesinlikle günlük tutmanızı tavsiye ediyorum.

Öz Yönetiminize Katkı Sağlar

Öz yönetiminiz nedir? Depresyon, kaygı, stres, endişe vs. duygulara hükmedebilmeniz ve onları yönetebilmenize denilebilir. Herhangi bir şekilde yaşadığınız kötü duruma “iyi tarafından” bakabilmenize denilebilir. Bütün olumsuzluklar bir tarafa “acil durumlarda” ne yapmanız gerektiğine dair soğukkanlı yaklaşabilmenize yardımcı olur.

Öz yönetim, kendinizi iyi tanıyıp, karşınıza çıkan durumları idrak edip, onlara gerektiği ve en mantıklı şekilde müdahale edebilmeniz için önemlidir.

Kendinizi Anlayabilmenize ve Tanımanıza Neden Oluyor

Kendini anlamak, dünyayı anlamaktır. Kendini anlamak, dünyayla, insanlarla bu hayatla derdinin olmadığını anlamaktır. Kendinizi tanıdıktan ve anlamaya başladıktan sonra daha bilinçli bir şekilde yaşamaya başlarsınız. Olgunlaşır ve bilinçlenirsiniz.

Karşınıza çıkan olayları, davranışlarınızı, duygularınızı bildiğiniz için hareketinizi o duruma göre tasarlarsınız.

Olayları Daha Anlaşılır Bir Hale Getiriyorsunuz

Günlük tutmaya başladıktan sonra 1 ay öncesiyle şimdiniz aynı değildir. Kesinlikle kendinizde bir değişiklik olduğunu hissedersiniz. Olayları daha anlaşılır hale getirebilmeniz, olaylara kafanızı takmadan ilerlemenize neden oluyor. Bu durumda psikolojinizi ve ruh sağlığınızı sağlamlaştırıyor.

Düzenli Günlük Tutmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Günün sonunda yazacağınız günlüğünüze çok fazla vakit ayırmayın. Zaman içinde bu durum gözünüzde büyüyebilir; bir anda günlük yazmayı bırakabilirsiniz. En az 5 dakika en fazla 30 dakika günlük yazmanızı öneriyorum.
  • Her günün sonunda yazmaya özen gösterin. Günün sonu olarak kafanızda belirgin bir saat belirleyin ve yazmaya başlayın.
  • Kimsenin okumayacağından ve okuyamayacağından emin olduğu bir yerde tutun.
  • Kimseye beğendirmeyeceksiniz! O sebepten dolayı içinizden ne geliyorsa yazın günlüğünüze. O an öyle düşünüyorsanız, düşüncelerinizi kağıtta görmek size kendinizi iyi hissettirecek.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir