Psikolojide Hiçbir Şey Yapmak İstememek: 8 Çözüm Önerisi

 

Yapmanız gerekenler şeyler var, sorumluluklarınız ve sizden beklentisi olan bir çevreniz var fakat hiçbir şey yapmak içinizden gelmiyor mu? Şu aralar sizde mi hiçbir şey yapmak istemiyorum naraları atıyorsunuz? Yaşama sevinciniz elinizden mi alındı?

O halde doğru yerde olduğuna emin olabilirsin sevgili okur. Sana bu sorunla alakalı bütün merak ettiğin soru başlıklarının cevabını vereceğim.

Zaman zaman benimde yara aldığım “hiçbir şey yapmama isteğinin” psikolojide çeşitli nedenleri bulunuyor. Bu nedenleri öğrendikten sonra neden hiçbir şey yapmak istemediğinizi anlayacağınızı biliyorum.

Hiçbir Şey Yapmak İstememe İsteği Neden Olur?

Hiçbir şey yapmak istememek, belli nedenler doğrultusunda oluşan bir isteksizlik halidir. Bu isteksizlik neden oluşur? Bir süreçten geçtiğinizi unutmamalısınız. Kendinizi dizginleyip, bu süreci daha kolay nasıl atlatacağınıza odaklanmak zorundasınız.

Yaşadığınız bu süreci nasıl geçirmeniz gerektiğinden de bahsedeceğim. Önce bu problemin nedenini ve belirtilerini inceleyin, kendinizi gördüğünüz bir yer illaki olacaktır. İşte her insanın başına gelebilecek nedenler:

 • Her gün aynı şeyleri mi yapmak ve sürekli yerinde saymak.
 • Hemen hemen hiçbir değişikliğin olmaması.
 • Finansal sorunlar.
 • Gelecek kaygısı.
 • Durmaksızın çalışmak, yorgunluk nedir bilmemek.
 • Umutsuz hissetmek. Yaşadığınız bu süreçte isteksizlikle mücadele ederken, umutsuzluk hissiyatına kapılmanızda anormal bir durum değildir.
 • Sürekli mükemmeliyetçi düşünmek ve mükemmeliyetçi olmak. Her şeyin en iyisini yapmak zorunda hissettiğiniz için, hiçbir işe kalkışmak istememek sizce ne kadar mantıklı?
 • Çaresizlik hissi. Çaresizlik hissiyatı sürekli kafanızda bir şeyleri düşünüp, yolun sonunu olumsuzluklarla doldurmanızla alakalı olabilir mi?
 • Sürekli başarısız olacağını düşünmek. Başarısızlığın size getireceği tecrübelerden bir haber mi yaşıyorsunuz?
 • Hiçbir şey yapmak istememenin depresyon başlangıcı olduğunu da unutmamalısınız.

Ne kadar kendinizi gördünüz? Yazının devamını okuduktan sonra harekete geçip dediklerimi yaptığınızda kendinizdeki değişime inanamayabilirsiniz. Bana güvenebilirsiniz. Damdan düşenin halini damdan düşen anlar. Yalnız değilsiniz, hiç olmadınız.

Tekrar üstüne basarak söylüyorum sevgili okur, içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor, diyorsan sana vereceğim önerileri kesin kez uygulamalısın. Kendi hatırın için en azından denemelisin.

8 Adımda Hiçbir Şey Yapmak İstememek Nasıl Geçer?

Yoksa derdinize derman olacak soruyu mu yakaladınız? Umuyorum ki öyle olur. Yapmanız gerekenleri adım adım sıralayacağım.

1.Süreci Kabul Edin

Yaşadığınız bu süreci kabul etmek, bu süreci hasarsız bir şekilde atlatmak için atacağınız en büyük adım. Kabul ettikten sonra yaşadığınız sürecin ne kadar hafiflediğini ve durumları kontrol altına alabileceğinizi göreceksiniz.

Her insanın başına bazı dönemlerde böyle şeylerin geldiğini düşünün. Yaşanabilir bir problem yaşadığınızı unutmayın.

2.Küçük Görevlerle Başlayın.

Bu süreçten kurtulmak istiyor musunuz? “Seninki de soru mu sevgili yazarım” diyorsanız inanın bana harekete geçmeniz gerekiyor. Bir söz var “beyniniz sizi değil, siz beyninizi yönetin” söz de ne söz.

Beyniniz birçok bahane üretmeye zaten meyilli. Onu destekleyici (yani uyuyup, yataktan kalkmamak gibi) şeyler yapmak yerine, beyninizi şaşırtmalısınız. Beyninize sizi yönetemeyeceğini kanıtlamanız gerek. Küçük görevlerle başlayın. Sorumluluk getiren en küçük göreviniz nedir? Yatağınızı toplamak. O yatağı topladıktan sonra mutlu olduğunuza dahi rastlayabilirsiniz.

Evde ekmek mi yok? Ekmek almaya gidin. Alınacak malzemeler mi var? Siz alın. Kendinizi bu küçük görevlerle adapte edebilirsiniz. İstekli olduğunuzu beyninize kanıtlayın. Yatarsanız, sürekli yatmaya devam edeceksiniz. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

3.Yapılacaklar Listesi Oluşturun.

Tamam kabul ediyorum, biraz kendiniz tembel ilan etmeye başlamış olabilirsiniz. Ancak bir sürecin içinde olduğunu fark ettiniz ve bu süreçten kurtulmak için adımlar atıyorsunuz. Öyle değil mi? Kendiniz için bir şeyler yapıyorsunuz.

Bu bilinçle kendinize gece uyumadan önce yarın yapılacaklar listesi oluşturmanız, sizi bir hayli kamçılayacak. Örnek vermeden geçmeyeceğim merak etmeyin. En basit sıralaması:

 • Uyanınca ilk iş banyo ol.
 • Kahve iç ve kendine gel.
 • Yapmanız gereken diğer aktivite veya sorumluluklar vs.

Her birini yaptıktan sonra yanlarına tik atmanın gururuyla iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

4.Sosyalleşmek İçin Adım Atın.

Çok hareketli bir yapınız olmasa bile, dışarıya çıkıp kendi başınıza yapabileceğiniz bir yürüyüşün dahi bu süreçte ne kadar önemli olduğunu atlamayın. Sosyalleşmek derken hemen topluluk içine koşun demiyorum. Tabi bir kafeye gidip değer verdiğiniz kişilerle kahve içmek size daha iyi gelecektir. Ancak ilk adımda bunu söylemek biraz ağır gelebilir.

Küçük bir yürüyüşe çıktıktan sonra kendinizi iyi hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu iyi hissiyatın ardından, değer verdiğiniz biriyle veya birileriyle buluşma ayarlamayı deneyin. Bu süreçte cesaretli olup sosyalleşmek için adımlar atmayı bilmelisiniz.

5.İç Motivasyonunuzu Sağlayın.

Eleştirel bir iç sese mi sahipsiniz? Ne kadar başarısızlık ve hata yaptıysanız, kendinize her seferinde acımasız mı davrandınız? Kendinize karşı anlayışsız olduğunuzu düşünüyor musunuz? Bu soruların cevaplarını az çok tahmin edebiliyorum.

Aslında bakarsanız iç motivasyona dair bir fikriniz var mı emin değilim. İç motivasyon, kendinize karşı inançlı olabilme halinize denilebilir. Kendinize karşı şefkat duyabilme haline denilebilir. Kendinize karşı anlayışlı olabilme halinize denilebilir.

Bunlara ne kadar sahipsiniz? İç motivasyonu yakalayabilmek için olumlamalar yapmalı ve kendinize inanmalısınız.

İlgili İçerik: İç Sesi Susturmanın Yolları

6.Meditasyon Yapın.

Çok basit değil mi? Meditasyon yapın demek kadar basit bir şey yok. Bu konuyla alakalı fikir edinmek kadar da basit bir şey yok. Ancak edindiğiniz fikri uygulamadıktan sonra hiçbir şeyin anlamı yok. Meditasyon yapmayı, kendinize karşı anlayışlı olmak ve öz farkındalık olarak görebilirsiniz.

7.Öz Şefkatinizi Güçlendirin.

Öz şefkat kendine karşı nazik ve anlayışlı olabilme halinize deniliyor. Bu hali ne kadar güçlendirirseniz, kendinize karşı o kadar anlayışlı oluyorsunuz. Başınıza gelen olayları ne kadar kabullenebiliyorsunuz? Bu sorunun cevabı aslında, bu halde olmanızın da nedeni olabilir. Bazen başınıza gelen olaylara isyan etmek ve sürekli şikayet etmek sizi bu noktaya kadar getirebiliyor.

Öz şefkatinizi geliştirebilmek için Öz Şefkati Geliştirme Yolları yazıma kesinlikle göz atmalısınız.

8.Mükemmeliyetçi Olmaktan Vazgeçin.

Mükemmeli aramaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Ne zaman başarısızlığı sevmeye ve başarısız olduktan sonra ilerlemeyi bilmeye başlayacaksınız. Bunları kendinize sorup, pozitif cevaplar almaya başlayınca, her şeyin ne kadar değiştiğini göreceksiniz.

Kimse mükemmel değil. Her insanın bir kusuru, bir yanlışı ve başarısızlığı var.

İlgili İçerik: Mükemmeliyetçi misin?

Kısaca hiçbir şey yapmak istemiyorsanız ne yapmalısınız?

 • Süreci kabul edin.
 • Mükemmeliyetçi olmayın.
 • Başarısızlıktan korkmayın.
 • Kendinize inanın ve iyi davranın.
 • Kendinize karşı anlayışlı olun.
 • Sosyalleşin.
 • Yapılacaklar listesi oluşturun.
 • İç motivasyonunuzu sağlayın.

Psikolojide farkındalık mutluluktur. İnanın bana ne kadar çok şeyin farkına vardıkça o kadar çok rahatlıyorsunuz. Hiçbir şey yapmama isteğinin, bazı nedenlerle alakalı olduğunu bilmek, tembel olmadığınız anlamına geliyor. Yani yapınızda böyle bir durum olmasa bile, çeşitli sebepler sizi tembelliğe sürüklüyor.

Tabi ki gidişattan kopamadığınızı ve hiçbir değişikliğin olmadığını düşünüyorsanız, terapi görmekten kaçınmayın. Esenle kalın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir