İç Sesi Susturmanın 10 Yolu: Eleştirel İç Sesten Korunun

İçten içe körelen ve artık arsızlaşan bir sesle mücadele mi ediyorsunuz? Mücadele etmek yerine “artık sussa keşke” dediğiniz için bu yazıya geldiğinizi düşünüyorum. Susturmak yerine iç sesi olumluya yöneltmek sizce de daha mantıklı değil mi? Sonuçta iç motivasyon bir nevi yaşadığınızı ve kendinize olan güveninizi tetikleyen bir unsur. Sevgili okur inan bana “iç sesle mücadele ettikçe” mücadelende yorulacak ve sorunlar yaşamaya devam edeceksin. Olumsuz iç sesten nasıl kurtulacağını, yazının ilerleyen satırlarında sizlere tek tek anlatacağım.

İlk olarak olumsuz iç sesin neden oluşabileceğine göz atalım:

  • Her türlü başarısızlığın ardından “olumsuz iç ses” harekete geçebilir. Sen zaten bunu da yapmamıştın, şöyle başarısızdın, ilk baştan belliydi böyle olacağı…
  • Stres verici bir iş esnasında kendine olan güveninizi yitirebileceğiniz şekilde iç ses harekete geçebilir.
  • Konfor alanınızı terk ettiğiniz anda iç sesinizle mücadele etmeye başlayabilirsiniz.
  • Sürekli mutlu olma arzusuyla yaşıyorsanız kendinizle iç sesinizle çelişirken bulabilirsiniz.
  • Her türlü kaygı durumundan sonra iç ses ortaya çıkabilir.
  • Uzun süre yalnız kaldıktan ve sosyal ortamlarda bulunmadıktan sonra meydana gelebilir.
  • Duygusal boşluk.
  • Uzun süreli değersizlik hissiyatı.

Neden oluştuğuna dair hemen hemen fikriniz vardır. Yukarıda belirtilmiş olan en azından bir iki tanesi sizde de olmuştur. Her insanın değil fakat aşağı yukarı çoğu insanın “iç sesi” vardır. İç sesin mantığını ve neden geliştiğini anlayınca farkındalık ve çeşitli uygulamalar sonucunda sizi sürekli eleştiren ve olumsuza iten iç sesten kurtulacaksınız.

İç Ses Nedir?

Olumsuz iç sesinizin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız size bir örnekle bu durumu açıklayayım. Geçmişte annenizin bir işten önce “oğlum bunu yapamazsın, tehlikeli” veya babanızın “bunu yaparsan böyle olur” keza arkadaşınızın “böyle yapmamalıydık” gibi söylemlerine şahit olmuşsunuzdur. Herhangi bir başarısızlığınızın ardından oluşan iç sesinizin “annenizin bir sesi” veya “babanızın bir uyarısı” olarak düşünebilirsiniz. Yargılayıcı iç sesiniz ile gözlemleyen siz başkasınız.

İç ses aslında bir vızıltıdan ibarettir. Önemsedikçe büyür, zaman geçtikçe vazgeçilmeziniz olmaya başlar. Zihninizde dönüp duran düşüncelere de biraz önem vermeye başladıysanız, iç sesinizin vay haline.

Bu sesin sizden kaynaklanmadığını geçmişten kalma birçok kalıntının birikintisi olarak kabul etmelisiniz. Olumsuz taraflarınızın daha fazla çalışması ve bunun yanında birçok etkenden dolayı etkilenen zihniniz, istemsizce olumsuza ve tehlikelere odaklanmaya başlıyor.

Olumsuz İç Sesi Susturmanın 10 Yolu

Olumsuz iç sesinizin ikna kabiliyetine dair bir fikriniz var mı? Mesela olumsuz yani karamsar bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız “iç sesiniz” sizi ikna etmiş demektir. Bu söylediğimi gerçekten değerlendirmenizi istiyorum; olumsuz iç sesin sizi ikna etmesi demek kendinize olan inancınızın sarsılması demektir. Olumsuzluğa tamah etmemelisiniz; direnmeli ve mücadeleden vazgeçmemelisiniz. Nasıl mı? Sizin için hazırladığım “İç sesi susturmanın 10 Yolunu” takip ederek. O halde başlayalım:

1.İç Sesinizi Fark Edin

İç sesinizi fark edin derken, iç sesinizin size neler söylediğini gözlemleyin demek istiyorum. Eleştiren iç sesin söylediklerinin %99’u alışılagelmiş kalıplardan öteye gitmez. Bir başarısızlığınızın ardından oluşan iç ses, depresyon anındaki iç ses vs. bu tarz seslerin neden oluştuğunu anlayın. İç sesinizi izleyin ve gözlemci olun.

2.İç Sesinizden Gelenleri Kağıda Yazın

Eleştirilen iç ses için yapılması gereken en mühim olaylardan bir tanesi de onları kağıda yazmak. Başta da söylediğim gibi gözlemleyen siz ile eleştirel iç sesiniz çok ayrıdır. Bu durum tıpkı sürekli olumsuz düşünen bir insanın düşüncelerinin her olayda “olumsuz” oluşması gibidir. Kağıda yazdıktan sonra ne kadar gerçekçi olduklarını kendinize sorabilirsiniz. Eleştirel iç ses alışılagelmiş zihin kodlarından başka bir durum değildir. Bu durumu fark ettikten sonra yönetmesi kolaylaşıyor. Özellikle altını çiziyorum gözlemci olan siz ayrı, eleştirel iç sesiniz ayrıdır. Sürekli iç sesle konuşmak bir sorundur fakat bu sorunu halletmek inanın sizin elinizde.

İç sesinizden gelen sesi anlamlandırmayı da başarabilirseniz işiniz daha kolay hale gelecektir. Mesela bir başarısızlığın ardından otomatik olarak zihninizden geçen “kötü kodlar” başarısızlığınız yüzündendir. İlerleyen adımlarda söylemek istediğimi daha net anlayacaksınız devam edelim.

3.İç Sesinize Engel Olmayın ve Serbest Bırakın

Gelmesine ve gitmesine izin verin demek istiyorum. İç sesinizi ne kadar kabul eder ve gelmesine engel olmazsanız o kadar önemsizleşir ve kısa bir zaman sonra gider. İç sese ne kadar önem vermeye ve gözlemek yerine onun gitmesine odaklanırsanız, o kadar güçlenecektir. Bu durumun neredeyse herkesin başına gelebileceğini unutmayın; yönetmeyi öğrendikten sonra işlerin sandığınız kadar zor olmadığını anlayacaksınız.

4.İç Sesinize Cevap Verin

Nasıl yani kendimle mi konuşayım dediğinizi duyar gibiyim. Ancak başta da söylediğim gibi gözlemci sizle eleştirel iç ses ayrıdır. İç sesinizden gelen seslerin çoğu eleştirel ve doğru olmadığı için zamanınızda kendinize karşı acımasız davranmış olabilirsiniz. Böylelikle kendinize olan güveniniz ve inancınız azalmışta olabilir. Bu durumları kabul ederek ilerlemek ve artık kendinize acımasız olmadığınızı, her insanın hata yapabileceğini, kendinize karşı şefkat beslediğinizi iç sese de anlatın. Yani bir olayda iç sesten gelen “bak yine başarısız oldun, sen böylesin” sesine, “Evet başarısız oldum fakat tecrübe edindim, her başarısızlığın ardındaki tecrübe sayesinde başarıya bir adım daha yaklaşıyorum.” Diye kendinize ve iç sesinize şefkatle davranmalısınız.

5.Olumluya Yönelmeye Başlayın

İnanın kötü kodlarla süslediğiniz zihninizin, iyi ve doğru kodlara da ihtiyacı var. Her ne olduysa oldu ve olumsuz bir iç sese sahip oldunuz. Bu durumun da zamanla olduğunu ve bir anda olmadığını biliyorsunuz; o halde iç sesin olumluya dönmesi de zamanla olacaktır öyle değil mi? Kendinize değer vererek ve öz şefkatinizi artırarak bu yolda ilerleyeceksiniz.

İlgili İçerik: Olumlu Düşünme Yöntemleri

6.İç Sese Kendinizi Kanıtlayın

Nasıl kendimi kanıtlayım yahu derken sözünüzü balla kesiyorum. Zamanında kendinize acımasız olmuş veya çevrenizdekilerin söylemleriyle bilinçaltınızı kötü kodlarla doldurmuş olabilirsiniz. Yani bir olayın ardından kendinize “ben de zaten bunu beceremeyecektim, beceriksizim” diyerek güveninizi ve inancınızı bitirmiş olabilirsiniz. Şimdiyse tam tersi kendinize güveniyor ve inanıyor olabilirsiniz. Ancak geçmişte bu kodları alan zihin bir anda sizin kendinize olan güveninize ve inancınıza inanmayacak. Bu sebepten dolayı 4. Yolda da gördüğünüz gibi “iç sese cevap verin” dedim. Anlayacağınız şimdiki kendinizle gurur duyduğunuzu ve artık “eski” siz olmadığınızı iç sesinize de söyleyin.

7.Meditasyon Yapın.

Günümüz çağında ruh sağlığın öneminin popülerleşmesiyle meditasyon yapmaya başlayan kişi sayısı oldukça çoğaldı. Meditasyon yapmanın ruh sağlığından beden sağlığına kadar birçok faydası var. İç sesinizi olumluya dönüştürmede işinize kesinlikle yarayacaktır.

8.Ruh Sağlığınıza Önem Verin

Ruh sağlığınıza önem göstermeniz hayat konforunuzu da belirleyecektir. Ruh sağlığı ne kadar zarar görürse olumsuz iç sesinizin o kadar sesi artacaktır. Bu madde için ruh sağlığını korumanın yolları yazım size yardımcı olacaktır.

9.Uzun Süreli Yalnız Kalmayın

Günümüz dünyasında bilinçaltımıza ne kadar çok olumsuz kod yükleniyor haberiniz var mı? İzlediğiniz filmler, sosyal medyanın kattıkları ve daha birçok unsur, bilinçaltınıza yalnızlığın bir sorun, keder-kahır sebebi veya eziklik olabileceğini zannettiriyor. Bu durumların ardından çeşitli sebeplere bağlı olarak psikolojik sorunlar hatta bir süreden sonra sürekli yalnız kalma isteği dahi yaşayabiliyorsunuz.

10.Boş Vakitlerinizi Azaltın

Boş kaldığınız her an elinizde telefon, yatağa yatıp keyif sürmekten bir süre sonra sıkılmaya başlayabilirsiniz. Hareket etmediğiniz her an ruh sağlığınız için problem çıkartabilir. Unutmayın hareket berekettir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir