İçine Kapanıklık Nasıl Geçer?: Kabuğundan Ayrılabilme Sanatı

İçine kapanıklık kavramı daha çok iç dünyasında yaşayan kişiler için geçerli. Bu kavramın birçok kişi tarafından sadece “utangaçlık” olarak bilinilse de, aslı iç dünyasında iyi geçinen ve içe dönük olan insanlar tarafından da kullanılabiliyor. İçe kapanıklığın birçok sebebi olabilir.

İçe Kapanıklık Nedenleri

İçine kapanıklığın nedeninin yüzde doksanı küçük yaş deneyimlerinizle alakalandırılıyor. Yani küçükken oynadığınız oyunda, yaptığınız hata sonucunda küçük düşürülmüş olabilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak gerekirse: Öğretmenin sorduğu soruya yanlış bir cevap verince, tüm sınıfın verdiğin cevaba gülmesi sonucunda, gereksiz bir şekilde içine yönelirsin. Çocukken bunun farkında olamayabilirsin.

Çocukluk deneyimleri her daim önemlidir. Bunun nedeni çocuklukta değer görmüş ve özgür hissettirilmiş bir çocukla, sen asla bir değilsindir. Yani demek istiyorum ki yetişkinlik çağında, sağlıklı bir çocukluk geçiren kişilere nazaran daha fazla problem yaşama ihtimaliniz var.

Kesinlikle bir tavsiye vermek istiyorum. Benim huyum bu! Ben içine kapanık birisiyim, diye kendinize bu kalıbı diretmeyin. Çünkü çocukluk deneyimlerinizden etkilenip, bu halin içine sürüklendiğinizi sizde biliyorsunuz. İçine kapanıklığı kaderiniz olarak kabul etmemelisiniz. İçine kapanıklık düzeltilebilir bir şey.

İçe Kapanıklık Belirtileri

İçine kapanık olduğumu nasıl anlarım? Diyorsanız, bu belirtilere iyi bakın! İçe kapanık bir birey olduğunuzu düşünüyorsanız, bu saydığım belirtilerin sizde de olduğunu göreceksiniz. Sayacağım belirtilerin birden fazlası sizde bulunuyorsa, büyük ihtimalle içine kapanıklığa yatkın veya içine kapanık bir bireysinizdir. İşte içe kapanıklığı belirtileri:

  • Göz teması kuramamak. Göz teması kuramadığınız zaman, kendinizi garip ve değişik bir şekilde hissetmeniz normaldir. Çünkü yapmanız gereken bir şeyi, yapamadığınızı fark edersiniz. İnsanların gözlerine bakmak, sizin için ayrı bir utanç sebebi olabilir. Kendinizde anlayamadığınız bir şeyin olduğunu da düşünebilirsiniz. Göz teması kuramamanın muhtemel sebebi, içine kapanıklıktır.
  • Konuşurken heyecanlanmak ve hata yapmak. Konuşurken sürekli bir şekilde heyecanlanıyor musunuz? Ya hata yaparsam, ya şöyle anlarsa? Gibi sorularla zihninizi bulandırdığınızı düşündüğünüz oluyor mu? İçe kapanıklık belirtilerinden bir tanesi de konuşurken heyecanlanmak ve haliyle hata yapmak.
  • Yeni insanlar tanıyamamak. Yeni tanıştığınız biri hakkımda ne düşünür acaba? Sorusunu kendinize hiç sordunuz mu? Yeni tanışmaya çalıştığınız biriyle, fazla konuşamamak ve çekinmek içine kapanıklığın diğer belirtilerinden bir tanesi.
  • Kalabalık ortamlarda gerginleşmek. Kalabalıkta sıkıldığınızı ve stres halinde olduğunuzu hatırlıyor musunuz?
  • Kendini beğenmemek. İnsanların sizin hakkınızda çirkin vs. dediğini düşünüyor musunuz? İstemeden bu düşünceyle karşı karşıya kalıyorsanız, kendinizi beğenmiyorsunuz demektir. Bu nedenden dolayı da içinize kapanık olabilirsiniz.
  • Yeni girdiğin ortama alışmakta güçlük çekmek. Güçlük çekmek derken ortamın içinde fazla da bulunmak istemezsiniz. Bulunduğunuz yer size basar; gerginleşirsiniz.
  • Karşındaki kişiden ilgi görmeye başlayınca hemen kendinizi açıyor musunuz? Belki de değersiz olduğunuzu düşünüp, içinize kapanmış olabilirsiniz. Birinin size ilgi göstermesi halinde ne yapıyorsunuz?

İçe kapanıklıktan nasıl kurtulursunuz? İçine kapanıklığın nasıl geçeceğinden de bahsedeyim.

İçe Kapanıklık Nasıl Geçer?

İçe kapanıklığı tam olarak kavradıktan sonra geçmesi için birkaç tavsiyede bulunabilirim. Bu tavsiyeleri uygulamaya başladıkça, içinizdeki çekingenliğini yenmeye başlayabilirsiniz. İşte içine kapanıklıktan kurtulmanın yolları:

İçe kapanıklığın Farkındalığıyla Yaşa

İçe kapanıklığın farkındalığı dediğim; bazen içine yönelmeyi ve insanlardan uzaklaşmayı kendine bir alışkanlık haline getirdiğini anlaman gerekiyor. Yani içe kapanık birisi olmanın sana kazandırdığı bir şeyin olmadığını; hatta günlük yaşamını olumsuz etkileyecek derecede etkilerinin olduğunu bilmen gerekiyor.

İçe kapanıklığın farkındalığıyla yaşamak, biraz sosyalleşmeye gayret göstermek ve dışa dönüklüğe alışmaya çalışmak demektir. Bu farkındalık size inanın çok şey katacak. Sadece bulunduğunuz durumu ve hali fark edin. Ve onun getirdiği çekimserlikle yaşamamaya gayret gösterin.

Spor Yap

Spor benliğinizi anlama, sevme ve değer verme için oldukça önemli bir aktivitedir. Kendinizle vakit geçirmek ve öz duyularınızı kuvvetlendirmek için spor yapmanızı özellikle tavsiye ediyorum. Kendinize ve sağlığınıza dikkat etmek ve içe kapanıklığınızdan biraz olsun sıyrılabilmek için spor yapmayı ihmal etmeyin.

Kendini Sev

Kendini sev! Basit bir kavram değil tabi ki. Hemen oluşabilecek bir şey değil. Kendinize zaman tanıyın; şu an kendinizle barışık bir insan değilseniz, biraz zaman sonra bu farkındalıkla ilerleseniz, kendinizle barışacaksınız. Kendinizle barışabilmeniz için, kendinize acımasız davranmamanız gerekiyor. Kişiliğinizi zedeleyecek, benliğinizi kötüleyecek sözler etmekten vazgeçin. Daha devamını aşağıda vereceğim yazıdan da okuyabilirsiniz.

Dışa Dönük Olmaya Gayret Göster

Dışa dönük bir birey olmak. Sosyalliği sevmek ve insanlarla sohbet etmeye alışmak demek. Dışa dönüklüğü, içinize dönüp anlatmalısınız. Sosyalleşmeniz gerektiğini ve en azından hobilerinizin, uğraşlarınızın ve arkadaşlarınızın olduğunu kendinize hatırlatmanızı tavsiye ediyorum.

Sosyalleşmeye Çalış

Dışarı çıkmak ve kendi başına yürüyüş yapmak bile sosyalleşmeye başladığınızı gösterir. Sosyalleşmek adına bir şeyler yapabilmeyi kafaya koymak dahi sosyalleşmek için bir adımdır. Kendinizle iyi geçinin ve sosyalleşmeyi bir hedef haline getirin. Bunu kendinize bir hedef olarak belirlediğinizde, göreceksiniz ki zamanla kabuğunuzdan çıkacaksınız.

Konfor alanınızı terk etmekten korkmayın. Kendinizle iyi geçinmek ve kişisel gelişiminizi ilerletebilmek için konfor alanınızdan çıkmanız gerekiyor.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir