IHLAMURUN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Bu yazımızda ıhlamur ile alakalı merak edilen birçok konudan bahsedeceğiz; ıhlamur ile yaptığımız kapsamlı araştırmanın ardından sizlerle paylaşacağımız bilgilere oldukça önem vermekteyiz. Ihlamurun insan sağlığına faydaları nelerdir? Ihlamur nedir? Ihlamur nasıl tüketilmelidir?

Ihlamur 40 farklı türde yetiştirilebilen bir ağaç türüdür. Sahil kenarlarında fazlasıyla yetişebilmekle birlikte çoğunlukla çalı durumunda göz önünde bulunur; kış aylarında yapraklarını oldukça dökmekle birlikte kökleri derinlere kadar gider. Yaprak biçiminde uzun saplı ve kenarlarında ise dişli oluşumlar görülebilir; yapıları ise oldukça sık ve düzgün bir haldedir. Ihlamur çiçekleri Haziran ve Temmuz aylarında düzenli ve sağlıklı bir şekilde kurutularak, çay olarak kişiler tarafından tüketiliyor. Günümüzde fazlasıyla ön plana alınan ve doğal bir besin olan, oldukça popülerleşmiş ve kişiler tarafından faydalarının daha da araştırılmaya devam edildiği de biliniyor. Ihlamurun insan sağlığına birçok faydası ve faydasından ziyada tüketildiği takdirde insan vücudunda normale dönecek birçok durum bulunuyor. Bu makalede, ıhlamurun demlenmesi, ıhlamurun faydaları, ıhlamur hakkında bilinen ve bilinmeyen yönlerden bahsedeceğiz. Ağaçlar halinde ve çalı şeklinde bulunan ıhlamur yaz aylarında üretilir ve saklanır; ıhlamurun bu denli bilinmesi ve faydalarının araştırılması hali içinde barındırmış olduğu antioksidan ve zengin vitamin içeriği sayesindedir. Kış aylarında ıhlamurun fazlasıyla tüketildiği biliniyor; bu durum hastalıkların ve rahatsızlıkların başladığı için olabilir.

Ihlamurun İçinde Bulundurduğu Vitaminler

Ihlamurun bir ağaç türü olduğunu söylemiştik; Tilia adlı bir cinsten oluşan ıhlamur, ılıman ve yarı tropik bölgelerde yetişmektedir. Ağaç halinde bulunabildiği gibi çalı şeklinde de görülebiliyor; yaz aylarında açan bu ağaç ve çiçekler, güzel kokularıyla da önem taşımaktadırlar. Çiçeklerin önemi, ıhlamurun çay oluşumunda ve yapımında kullanılmasından kaynaklanıyor; ayrıca ıhlamur çiçeklerinden tıbbi ve sağlık açısından da fazlasıyla yararlanılmaktadır. Ihlamurun içerisinde bulundurduğu birçok vitamin ve antioksidan olduğu gibi sağlığa da faydaları oldukça fazladır. Ihlamurun içerisinde bulunan vitaminler nelerdir? İşte aşağıda listede gördüğünüz gibi ıhlamurun içerisinde bulunan vitaminleri sıraladık.

 • Ihlamur yani ıhlamur çiçekleri içerisinde birçok fitokimyasallar barındırır. Bu fitokimyasallar ıhlamurun bir nevi doğal savunma mekanizmasını oluşturur. Tat, renk, aroma sağladıkları gibi, savunma sistemi olarak görev yapan fitokimyasallar, ıhlamurun barındırdığı faydaları ve vitaminlerin yok olmamasını sağlıyor.
 •  Ihlamurun içerisinde bulunan diğer vitaminler ise, tanen, şeker, C vitamini, P vitamini, manganez, ossidaz, saponin, glusid, strol, reçine, birçok enzim, flavon, müsilaj, farnesol, organik asitlerde ıhlamurun içerisinde bulunurlar.

Ihlamurun içerisinde bulunan vitaminleri yukarıda görmüş olduğunuz gibi sıraladık; ıhlamurun barındırdığı maddeler sayesinde özelliklerinden de bahsedeceğiz. İşte ıhlamurun özellikleri:

 • İçerisinde bulunan Antispazmodik yani spazm sökücü olarak adlandırılan, kas gevşetici olarak da etkide bulunmaktadır.
 • Ihlamurun içerisinde buluna digestif, sindirim sistemini fazlasıyla düzenler ve yerine getirir; mide rahatsızlıklarını azaltır. Hazmetmeyi kolaylaştırır ve besinlerin sindirilmesine yardımcı olur.
 • Sedatif, sudofirik adlı maddelerde terletici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptirler. Ihlamur tükettiğiniz zaman rahatladığınızı ve fiziksel aktivitelerde terlediğinizi de görebilirsiniz.

Ihlamurun özelliklerinden de bahsettiğimize göre ıhlamur bitkisinin sağlığa getirdiği faydalardan da bahsedebiliriz. Ihlamurun insan sağlığına, beden ve ruh sağlığına faydaları nelerdir? Ihlamur neden bu kadar tüketiliyor? Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur sağlığa ne kadar etkide bulunuyor? Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur sağlığa zarar verir mi? Ihlamur fazla tüketilirse ne olur?

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamurun insan sağlığı bakımından oldukça faydası bulunuyor; araştırmalarımız ve uzmanlarında söylediklerinden çıkarttığımız sonuçlar halinde özgün halde oluşturduğumuz listemizde ıhlamurun insan vücuduna getirilerini açıklayıcı bir halde görebilirsiniz. Ihlamurun insan sağlığına getirdiği bu faydaları maddeler halinde sıraladık. İşte ıhlamurun insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Ihlamur rahatsızlıklara ve hastalıklara birebir bir doğal tedavi ilacı olarak sayılabiliyor. Ihlamurun ülkemizde en bilindik yararlarından olan ve bütün annelerin eksiksiz olarak evde bulundurduğu bu gıdanın, hastalıklarla kişinin oldukça çetin bir savaş vermesine neden olacağını söyleyebiliriz. Bu hastalıklara genel bir örneklendirme çıkartacak olursak, grip, boğaz ağrısı, mevsimsel hastalıklar, yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardır. Bu ve bu tarz hastalıklara fazlasıyla iyi gelebiliyor ve en az seviyeye indiriyor.
 • Gözünüzdeki yorgunluğu ve gözaltı morluklarınızı da fazlasıyla azaltabilen bir bitki çeşididir. Çay şeklinde bulunan ıhlamura bir pamuk batırarak göz ve göz çevrenize sürmelisiniz. Gözlerinize tampon şeklinde uyguladığınız bu yöntemin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz; göz sağlığına ve göz yorgunluğuna oldukça iyi gelen ıhlamurun bu durumlarda kullanılmasını kesinlikle önermekteyiz.
 • Saç bakımı için ıhlamur şart! Saç sağlığına ve saç bakımına da oldukça iyi geldiği bilinen ve bilimsel olarak kanıtlanan bu durumsa kişilerin bu dönemlerde uyguladığı başka bir doğal yöntemdir. Kafanızın derisinde oluşabilecek bakteri ve zararlı maddelerinde dışarı atılmasına yardımcı olan ve derinin içerisinin rahatlamasına da öncülük eden bir gıdadır. Bu mucizevi gıda, saçların parlaklığını ve daha sağlıklı gözükmesini de sağlıyor.
 • Ihlamur tüketimi halinde cildinizde oluşabilecek sivilce, akne ve diğer belirli izler engellenmiş olur. Cilt sağlığına devasa bir katkısı olan bu gıdanın cilt bakımında da kişiler tarafından doğal bir şekilde kullanıldığı biliyor; kişiler tonik şeklinde uyguladığı ve yüz çevresine yaptığı tamponla kırışıklıkları, sivilceleri ve akneleri yüzünden yok edebiliyor. Kozmetik birçok üründen daha etkili olan bu doğa mucizesi antioksidan içermesinden dolayı ciltte ve tüm vücutta hücre yenilemesine de neden olur.
 • Sinir sistemine fazlasıyla iyi gelmektedir. Bu çayın sinir sistemine iyi gelmesindeki temel neden içerinde barındırmış olduğu vitaminlerin zenginliğidir; stresi ve kaygıyı da azalttığı bilinen ıhlamur çayının özellikle akşam vakitlerinde tüketilmesi öneriliyor. Psikolojik ve ruhsal durumlara da ıhlamurun birebir doğal tedavi gözüyle bakıldığı biliniyor.
 • Vücutta oluşan ödem ve şişkinlik durumlarını en az seviyeye indirir. Vücudun sıvı alımını dengeleyen ve destekleyen ıhlamur, limon suyu ile birlikte tüketildiği sıra vücutta herhangi bir durumda oluşabilecek ödemleri ve şişkinlikleri en az seviyeye indirir. İçerisinde barındırdığı çeşitli asitler sayesinde de terlemeyi de sağlatan ıhlamur, kişinin terleyip vücudundan bazı toksinleri atmasına yardımcı olabiliyor.
 • Bağışıklık sisteminin mucizesi ıhlamur! Ihlamur vücudumuzun savunma mekanizması olarak bilinen bağışıklık sistemine oldukça iyi gelir ve güçlendirir. Doğal şifa kaynakları arasında popülerleşmiş ve yerini koruyan ıhlamur, bağışıklık sistemini fazlasıyla güçlendiriyor. İçerisinde fazlaca antioksidan barındıran bu gıda, vücutta bulunan bakterileri bağışıklık sistemine bırakmadan temizler.
 • Sindirim sistemi sorunlarına birebirdir ve bu sorunlara oldukça iyi gelir. Sindirim sistemi fonksiyonlarını tetikleyen ve fonksiyonları da düzenlemeyi başarabilen bu gıda, hazımsızlığa, reflü, gastrit ve diğer mide rahatsızlıklarına da doğal bir ilaç olarak kullanılabilir ve bu durumlara oldukça iyi gelmektedir.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi ıhlamur sağlık sorunlarına ve sağlığa fazlasıyla iyi gelmektedir. Bu durum ıhlamurun düzenli ve yeterli bir şekilde kullanılması halinde gerçekleşebilir. Bu meselenin yanında uyarıcı bir diğer durum ise, ıhlamurun fazla bir şekilde tüketilmemesidir. Fazla bir şekilde tüketilen ıhlamurun vücuda ve insan sağlığına birçok zararı bulunuyor. Bu zararlardan da biraz bahsedelim. Ihlamurun fazla tüketilmesi halinde vücuda verebileceği zararlar nelerdir? İşte ıhlamurun fazla tüketildiği takdirde vücuda verdiği zararlar şunlardır:

 • Kan basıncını yüksek derecede yükseltir. Kan basıncının fazla bir şekilde yükselmesi insan sağlığını tehdit eden unsurlardan bir tanesidir.
 • Kalp sağlığına iyi gelmez ve kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlar.
 • İshal oluşumuna neden olabilir.

Doğal bir şekilde her şeyin fazlasının zarar olduğunu söyleyebiliriz; gün içerisinde 3 bardaktan fazla ıhlamur tüketmeniz halinde gerçekleşebilecek muhtemel durumlardan da bahsettik. Uzmanların tavsiyeleri ve yeterli olacak ıhlamur içimi gün içerisinde 2-3 bardaktır. Ihlamurun tüketilmesi halinde vücudunuza ve sağlığına mucizevi etkilerinin farkına varabilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir