İnsan Neden Mutsuz Olur?: İnsanlardan Bu 4 Beklentiye Girmeyin

İnsan neden mutsuz olur?

Hayal kırıklıklarınızı hatırlayın! Hepsi beklentilerinizden dolayı değil miydi? Sizlere İnsan neden mutsuz olur sorusunun kendimce cevaplarını vereceğim. Hüzünleriniz, yorgunluklarınız, belki gözyaşlarınız. Sonunda “değdi mi hiç?” diye kendinize sorduğunuzda yanıtınız besbelli değmedi. İnsanlardan beklentilere girdikten sonra mutsuzluk, depresyon ve bazı psikolojik rahatsızlıklara elverişli hale gelebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlardan eğer beklenti halindeyseniz, açıkça söylemeliyim ki ruh halinizin vay haline. Ruh halinizin kafayı kırmış olabileceğinden söz ediyoruz. Konunun ciddiyetinin farkında mısınız ahali?

Beklentilerin psikoloji üzerinden sizlerin içerisinde oluşturduğu duygu selinden haberiniz var mı? Sizde gizli beklentilerinizin farkında değil misiniz? O halde fark etmeniz gerekenler var.

Mutsuz Olmanıza Neden Olan 4 Beklenti

Bu yazıda illaki “beklediğiniz tek şey otobüs olsun” çağrıları olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sizlere “gereksiz beklentilerinizi” anlatmak için buradayım. Beklentinin, hırs, azim, çaba ve emek oluşturduğunu da söylemeliyim, o yüzden her beklenti üzmüyor, naçizane görüşümdür.

En azından kendinden beklentisi olan ve bunun için çabalayan insanlar için bu söylediğim geçerli kalabilir. Mesela ben bu yazıda sizlere bir şeyler katmayı hedefliyor ve haliyle beklentiye giriyorum. Güzel bir beklenti değil de nedir bu? Bir kişiye dokunabilsem, bin beklentim yerine gelir benim. Küçük bir duygusallığın ardından hemen sizleri mutsuz edebilecek beklentilere geçmek istiyorum.

  1. Fikirlerin çarpışmasını istememek. Herkesin sizinle aynı fikirde olmasını mı istiyorsunuz? Fikirlerinizin çarpışmasından korkuyor veya kendi fikirlerinizin sayılmasını mı görmek istiyorsunuz?
  2. İnsanlardan saygı ve sevgi beklemek. İçten içe yaptıklarınız doğrultusunda saygı ve sevgi beklediğiniz kişiler oldu mu?
  3. Konuşmadan tepkinin anlaşılmasını beklemek. Anlaşılmayı bekliyor musun?
  4. İnsanları değiştirmeye çalışırken, onların değişmesini beklemek.

Gelin bu 4 maddeyi yapıları gereği inceleyelim.

Fikirlerin Çarpışmasını İstememek

İnsanlar bazen seninle aynı fikirde olmayabilir. Bu bir sorunu teşkil etmiyor, senin varlığın ve sana bağlı olan bütün durumlar diğer insanlardan ayrı. Bu beklentiye her girdiğinde, insanların neden seninle aynı fikirde olmadıklarını sorgulamayı bırakıp, onlarında fikirlerine saygı duyman gerektiğini anımsa.

Diğer insanların seni eleştiriyor olmalarını neye yoruyorsun? Belki onlarla alakalı bir durum var ve sen bunun farkında değilsin. Yapıcı eleştirilere açık olduğun kadar seni düşürmeye yol açan eleştirileri de umursamamayı öğrenmen gerek. Bu eleştirileri yapan kişilere saygı duyduğunu belli edip teşekkür ederek yoluna devam etmen seni daha güçlü birisi yapabilir. Unutma ki insanlardan beklenti içinde olmamak seni özgürleştirir.

Saygı ve Sevgi Beklemek

Saygı ve sevgi beklemek bir süre sonra psikolojik olarak muhtaçlık getiriyor. Bu durumda size bir süre sonra kabaca kendinizi ezik hissetmenize neden olabilir. Ezik hissetmenin tersine çeşitli komplekslerinizi kendinizden dahi gizleyerek kibirli, gururlu ve kendini beğenmiş bir hal almanız ihtimaller arasındadır. Buradaki naçizane tavsiyem bir şeyleri kendinizden beklemek ve kendinize saygı duymanızdır. Bu madde için bu yazımı da okuyabilirsiniz. (Özsaygı kazanma yolları)

Anlaşılmayı Beklemek

Bazen gereksiz alınganlıklarının olduğunu düşündün mü? Bu alınganlıklarınla birlikte konuşmadan anlaşılmak istediğini fark ettin mi? Kimseden kendinizi ifade etmeden sizi anlamasını beklemeyin. Kendini kuytu bir köşeye atıp, fark edilmeyi beklememelisin. Cesur ve korkusuzca kendinizi ifade etmeyi öğrenmelisiniz. Kendini daha iyi ifade et  yazımda bu kısımda işinize yarayabilir.

Çevrenizdeki İnsanların Değişmesini Beklemek

Çevremizdeki insanların ne tür acılarla ve karakterlerinde çatıştığı durumlarla illaki haşır neşir oluyoruz. Bu durumların ardından sizin tavsiyelerinizi isteyen kişilerin değişimini görmek istiyor olabilirsiniz. Bu tür beklentilerin ardından kişilerin değişim göstermemesini içselleştirmemeniz gerekiyor. Bir süre sonra tavsiye vermeyi ve eleştirmeyi bırakmalısınız. Vazgeçmeniz gereken birçok meseleden bir tanesi de bu konudur.

Belki de bu anlattıklarımla “bu durum bende var ya!” diyebildiniz. Yazının içerisinde kendinizi gördüğünüzde moraliniz bozulmasın. Kendinize karşı anlayışlı olun, sizin yaşadıklarınızı, gördüklerinizi ve istemeden biriktirdiklerinizi kimse bilemez. Bunu sadece bir kalıp olarak algılamamanızı çok isterim. Sizden bir şey isteyeceğim, şu an kendinize odaklanın ve bunları yaşayabileceğinizi kendinize söyleyin. Her insanın bir sorunu ve kusuru olduğunu kendinize hatırlatın. Teşekkür ederim.

Yazı içerisinden saf bir çözüm önerisi çıkarmak mı istiyorsun?

  • Kendine duyduğun saygı ve sevgiyi artır.
  • Kendine karşı anlayışlı olmayı öğren.
  • Kendine karşı acımasızca davranma.
  • İçinde duygu bırakma, kendini karşı tarafı incitmeden açık bir şekilde ifade et. Hissettiklerini dile getir.
  • İnsanlara karşı gizli beklentilerini fark et ve özgürleş.

İnsanlardan beklentiye girmemek bu durumların farkına vardıktan sonra ortaya çıkabilir. Kendinize iyi bakın, kimse sizin içinizde olup bitenleri bilmiyor. İlla birisinden beklentiye girecekseniz, kendinizden beklentiye girmelisiniz. Hedeflerinizi belirleyip, harekete geçmeye ve böylece emek vermeye başlamalısınız. Böylece beklentiye girmeyi hak etmiş olursunuz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir