İyi Bir Okur Nasıl Olunur?: Etkili Okuma ve Verimlilik

Okuduğunuz her yazıyı zihninizde anlamlandırmaya çalışanlardan olduğunuz için bu yazının içerisinde olabileceğinizi düşünüyorum; belki de sahiden “iyi bir okur nasıl olunur?” sorusunun cevabını merak ettiğiniz için buradasınız. Biliyorsunuz ki hayatı yaşanılabilir kılan, anlamlardır; bu anlamları fark etmeye başladığınızdaki heyecan, umut, sevinç, mutluluk, hüzün, mücadele gibi duygu çeşitleri size her daim bir şeyler kazandırır. Okuduğunuz bir roman, cümle veya herhangi bir yazıda “anlam” aramakta belki de bu sebepten dolayı türüyor ve bu kadar önemli bir hale geliyor; çünkü fark edilen o anlam bize paha biçilemez bir duygu yükleminde bulunuyor.

Sevgili okur, kafanda net bir cevabı olan bu soruyu sana sormaktan zevk duyuyorum; kitap okumayı ne kadar seviyorsun? Muhtemelen aşağı yukarı seviyorsundur veya isteğin vardır diye tahmin ediyorum. Sevmiyor veya isteksiz olsan bu başlığın dikkatini çekmesi hatta bu yazının devamını okuman zaten çok zor. Uzatmadan konuma döneyim, ne kadar çok okursak tabi ki o kadar iyi fakat kitaptan alınan verimliliğinde bir o kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Burada anlama yatıracağımız konu verimlilik ve etkili okumadır.

Verimlilik ve etkili okumanın olmadığı yerde uzun bir yazıdan net bir şey öğrenilmesini güç buluyorum. Bu sebepten dolayı, zihinde kalıcı bir iz bırakabilecek ve okuduğunu anlamlandırabilecek kişilerin verimli ve etkili okumaya yönelmesi de gayet normaldir. Peki bu verimlilik ve etkili okuma hangi özelliklere sahip olduktan sonra geliyor? Yani, iyi bir okurun özellikleri nelerdir? Bu sorunun cevabını maddeler halinde sizlere vereyim.

  • Okurken, bir amaca sahiptir. İyi bir okur, okuduğu kitabı neden ve niye okuduğunu anlamlandırabilir.
  • Gerekli yerlerde not alır. Herhangi bir not defterine aldığı not, belki de altın değerindedir.
  • Araştırmacı kimliği ve öğrenmeye açlığı vardır.
  • Düşünmeyi ve idrak etmeyi her zaman sever.
  • Okurken kesinlikle odaktır. Dikkatini sadece kitabın içerisinde neler olup bittiğine ve ne anlatılmak istediğine verir.
  • Okumayı anlamlandırır ve bu durum fazlasıyla hoşuna gider. Bir süre sonra bağımlılık yaratabilecek en güzel sebep kitap okumak olabilir. Her gün yeni bir hikayenin içerisindesiniz ve başka yazarlarla tanışıyorsunuz, gayet sağlıklı bir bağımlılık. 😊
  • Okuduğu kitaba ve bulduğu anlama, değer verir.

İyi Bir Okur Nasıl Olunur?

Okur olduysanız, iyi bir okur olmanız çok basit bir eylemdir. Sizlere kısaca maddeler halinde tavsiye etmem gereken yöntemleri anlatayım.

Yazarın Ne Anlatmak İstediğini Bulun

Bu durum bir yerden beyninizi çalıştıracak bir yerden de size zevk vermeye başlayacaktır. En önemlisi, okuduğunuz yazılarda aradığınız anlamları bulmaya başladıkça “öğrenme” kapasitenizi geliştireceksiniz.

Kitabı Okumadan Önce İnceleyin

Kitabın önsözünü, kitap hakkında yazılan yazıları incelemeniz size kitabı okumadan önce “rehber” olabilir. Bu durum sizi kitaba karşı ayrı bir merakla baş başa bırakabilir.

Kitap Eleştirilerini Okuyun

Kitap yorumlarını takip etmek, kitabı daha fazla merak etmenize ve en azından ilk 30 sayfasında sıkıldığınız bir kitabı tamamen bırakmak yerine devamında oluşabilecek yazıyı anlamanıza yardımcı olur. Kitap hakkında yapılan olumlu veya olumsuz yorumları okuduktan sonra dört elle kitabı okumaya başlayabilirsiniz.

Boş Vaktinizde Kitap Okuyun

Kendinizi sadece bir zamana şartlayarak kitap okumanız bazı durumlarda doğru olmayabilir. Tamam bazı durumlarda boş vaktinizi diğer aktivitelere ayırmanız güzeldir; fakat sadece gece uyumadan önce kitap okuyacağım düşüncesi de iyi bir okur için pek anlamlı olmaz.

Kitap Haznenizi Genişletin

Her konu hakkında kitap okuyabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığınızın ardından, ben bu konuyu “sevmiyorum” değip üstünü çizmemelisiniz. Emin olun her konunun kendine has bir güzelliği bulunur; yeter ki artık başka tür konuları merak etmeye başlayın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir