Kabızlığa Ne İyi Gelir: Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak hareketlerinin sonucunda oluşan birçok hareket ve durum meydana gelmektedir. Bu durumların normalin altına inildiğinde kişide kabızlık oluşma ihtimali çok yüksektir; kabızlığın tıptaki diğer ismi ise, kontipasyondur. Bu rahatsızlığın dünya ve Türkiye üzerinde birçok insanın bazı dönemlerde, hayatının belirli zamanlarında geçirdiği bilinmektedir. Kabızlık sorunu yaşayanlar, kabızlık sorunu yaşamak istemeyenler ve kabızlık sorununun neden ortaya çıktığını bilmek isteyen kişilerin bu makalede yazılanlara göz atmasını tavsiye ediyoruz.

Kabızlık sorunu insanların genel sorunu olduğu için, birçok durumdan dolayısıyla araştırılıyor ve insan sağlığını etkileyen bu sorunun nasıl geçeceğini kişiler bilmek istiyorlar. Bu makalede, kabızlığın ne olduğundan, kabızlığa iyi gelen besinlerden, kabızlığın belirtilerinden ve kabızlığa dair bilinmesi gereken birçok durumdan söz edeceğiz. Kabızlık nedir? Kabızlığın belirtileri nelerdir? Kabızlık ile alakalı bilinen ve bilinmeyen durumlar nelerdir? Kabızlık neden ortaya çıkar? Kabızlığa iyi gelen besinler nelerdir? Bu tarz soruların cevaplarını uzmanların söylevleriyle ve yaptığımız geniş çaplı araştırmaların ardından bilgilerimizi ve tavsiyelerimizi sizlerle açıklayıcı bir şekilde paylaşacağız. Kabızlık rahatsızlığından arınabilmek ve kurtulmak istiyorsanız, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Beslenmenin yanı sıra, kabızlığa iyi gelecek birçok besin ve besin türünün olduğunu da söylememiz gerekiyor; sürekli bir şekilde kabızlık halini yaşıyorsanız, doktora başvurup tedavi olmanızı öneriyoruz. Tedavi sürecinin sonunda kabızlık halinizi azaltmayı başarırsanız, bu durumu beslenmeyle takviye ederek kabızlık sorununu ortadan kaldırmanız oldukça basit bir hale gelir.

Kabızlık hayat konforunuzu oldukça düşüren, gün içerisinde aktivitelerde, insan ilişkilerinde, sosyal hayatta, iş ve okul hayatında kişileri oldukça olumsuz yönde etkileyen bir durum olarak da söylenebilir. Genelde atlatılabilen ve bazı hastalıkların yan etkisi olan bu rahatsızlığı kolay bir şekilde atlatmanız ve bu rahatsızlıktan kolay bir şekilde kurtulabilmeniz için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Söylediğimiz gibi kabızlığın riskli görülebilecek çok bir tarafı olmasa da kişinin hayat konforuna fazlasıyla etkisi bulunuyor; bu durumdan dolayı her kişi kabızlık durumundan muzdarip kalabiliyor ve bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyor. Her insanın bağırsak hareketleri farklı bir şekilde çalışır; bağırsak hareketleri kişilerin gün içerisinde lavabo ihtiyacını karşılamalarını tasarlar. Bazı kişiler günde 4-5 defa lavaboya çıkarken bazı kişiler 2-3 defa lavaboya çıkabilir; kabızlık problemi olan kişilerin gün içerisinde lavaboya çıkamadığı gibi hafta içerisinde 1-2 defa lavaboya çıktıkları gözlemlenmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Doktorların ve araştırmaların da söylediklerine göre 3 günden sonra lavaboya çıkamayan kişilerin vücutlarında bazı sağlık sorunları meydana gelebilir. Üç günün ardından kişinin dışkısında fazlasıyla sertleşme durumu meydana gelebilir; bu durum kabızlığın en büyük belirtisidir. Peki kabızlığın nedenleri nelerdir?

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Kişilerin çoğunda görülebilen ve sorun yaşanan bir rahatsızlık olan kabızlık, birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Kabızlığın hayat konforunu etkilediği ve kişinin yaşam standartlarının altına düşmesini sağladığı da belli bir durumdur. Kabızlığı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır; çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen kabızlık oluşumunun nedenleri ise şunlardır:

 • Kişinin gün içerisinde su tüketiminin oldukça az olması durumu. Kabızlığın oluşma nedenlerinin başında gelen bu durum kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli meselelerden bir tanesidir. Vücudun gereksinimi kadar su tüketmediğiniz zaman, vücut tepki olarak birçok rahatsızlık hali gösterebilir; bu rahatsızlık hallerinin başında da kabızlık geliyor. Uzmanların söylediklerine göre, gün içerisinde tüketmeniz gereken su miktarı 2,5 ila 3 litre arasında yer alıyor. Bu su miktarını tüketmeye özen gösterir ve dikkat ederseniz, kabızlık durumundan kurtulur ve yakalanmaktan da korunmuş olursunuz. Az su içmenin vücutta oluşturduğu birçok zarar da bulunmaktadır; sağlığınız için su içmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Vücutta gerekli liflerin alınmaması halinde kabızlık durumu meydana gelebiliyor. Sağlıksız bir beslenme şekliniz varsa ve bu durumu süreklilik hale getirmişseniz kabızlıkla karşılaşmanız mümkündür. Sağlıksız gıdaların birçok mide rahatsızlığı meydana getirdiği ve sindirimi de zorlaştırdığını söylememiz gerekiyor. Bu durumda sağlıklı beslenmek kabızlığı önlüyor ve gün içerisinde iyi hissetmenizde de katkıda bulunuyor; sağlıksız beslenmek kişinin bağışıklık sistemini de etkiler ve kişinin hastalığa duyarlılığı artabilir.
 • Mide rahatsızlığına sahip olmak; yani gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıkları geçiren kişilerde kabızlık görülme ihtimali yüksektir. Bu durumun en önemli nedeni ise yemeklerin çiğnenmeden yutulması ve bir öğünde çok fazla kalori alınması durumudur. Yemek borusunda sıkıntı oluşturan bu problemi de sağlıklı beslenmeye başlayarak atlatabilmeniz mümkündür.

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi, sağlıksız beslenmek, mide hastalıklarına sahip olmak, lif alımının azlığı ve su tüketiminin azlığı kabızlığa neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Kabızlığın nedenlerinden de bahsettiğimize göre, kabızlığın belirtilerine geçebiliriz.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık mide hastalığı olarak kabul edilen bir rahatsızlıktır. Kabızlığın oluşumunda etkili olan nedenlerden bahsettik; bu durumların yanında ise kabızlığın belirtilerinden de söz etmemiz gerekiyor; işte kabızlığın belirtileri şunlardır:

 • Gün içerisinde tuvalete çıkamama sorunu.
 • Sert çıkan dışkı.
 • Göbek şişkinliği.
 • Midede zorlanma ve bulanma.
 • Yiyecek tüketiminde zorlanma ve terleme

Bahsettiğimiz maddeler ise, kabızlığın belirtilerindendir. Yukarıda gördüğünüz sıkıntıların birkaç tanesini yaşıyorsanız kabız olmuş sayılırsınız. Bu durumdan kurtulmak için düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeniz gerekiyor; bunun yanında da kabızlığa gelen birçok besin bulunuyor. Bu besinleri de tüketmeniz halinde kabızlık durumu oldukça kolay bir şekilde alt edilebilir hale gelir.

Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kabızlığa birçok madde, çay, meyve, yiyecek iyi gelmektedir; bu durum mide rahatsızlığı olarak görüldüğünden dolayı ve dolaşımı etkilediği içinde kabızlığa birçok gıda iyi gelmektedir. Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayan birçok gıda ve besin bulunuyor; bunların yanı sıra içtiğiniz çorbanın, bitkisel çayların da bu durumlara etkisi bulunuyor. Beslenirken dikkat etmeniz gereken hususlar ve kabızlığa iyi gelen besinler şunlardır:

 • Brokoli ve diğer sebze türleri, elma, armut, mandalina gibi meyve türleri ve salata. Bu tür gıdaların tüketilmesi içerdikleri zengin mineral ve vitaminlerden dolayıdır.
 • Bunların yanında lifli gıdaların da kabızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz; fakat bu gıdaların tüketilirken abartılmaması öneriliyor. Doğru bir tüketim haliyle lifli ve posalı gıdaları tüketebilirsiniz.
 • Kabızlığa iyi gelen gıdaların arasında zeytinyağı da bulunuyor. Zeytinyağının sindirim ve dolaşıma iyi geldiği bilinmektedir; bu durumdan ötürü kabızlığa oldukça iyi gelen bir gıdadır.
 • İncirkayısıerik kurusu, erik hoşafı gibi bitkisel ve doğal gıdalarda kabızlığa oldukça iyi gelen besinlerdendir.
 • Kepekyulaf ezmesi gibi gıdalarda kabızlığa iyi geliyor. Bu besinlerde sağlığa ve kabızlığa oldukça iyi gelen gıdalar arasında yer almaktadır; tüketimleri de oldukça kolaydır.

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi kabızlığa iyi gelen birçok sağlıklı besin bulunmaktadır; bu besinleri düzenli bir şekilde ve doğru tüketim haliyle tükettiğiniz zaman kabızlık sorununu çözebilirsiniz. Kabızlıkla alakalı söylenen ilaçların kullanımı da tavsiye etmiyoruz; gerektiği zaman kullanılmalı fakat kabızlık sorunu doğal bir şekilde halledilebilir bir mide rahatsızlığıdır. Kabızlık nedir? Kabızlık hakkında bilinen ve bilinmeyen yönler nelerdir? Kabızlığın belirtileri nelerdir? Kabızlığın nedenleri nelerdir? Bu soruların cevaplarına bu makalede aşina oldunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir