KENDİNİ DAHA İYİ İFADE EDEBİLMEN İÇİN UYGULAMAN GEREKEN (4 YÖNTEM)

Günümüzde birçok kişi kendini daha iyi ifade edebilmek için çeşitli yöntemlere başvurabiliyor. Kişilerin günden güne iletişim becerilerine önem vermesiyle “iletişim becerileri nasıl güçlenir?” sorusunun cevabı da merak konusu olmaya başladı. Bu yazımda sizlere iletişim becerilerinizi güçlendirmeniz için uygulamanız gereken yöntemlerden bahsetmeye çalışacağım. Her insanın yapısı birbirinden farklı olmasıyla biliniyor.

Bazı insanlar dışa dönük yaşayabiliyorken bazılarıysa içe dönük yaşamaya alışmışlardır; bu durumu etkileyen birçok faktörün olduğunu söyleyebiliriz. Bulunduğu çevre, ilgilendiği hobi, sosyallik, insan ilişkileri, yaşayış biçimi, okuma, öğrenme kapasitesi gibi birçok faktöre dayalı bir şekilde bazı kişiler kendini ifade etmekte zorlanabiliyor. Bu yazımızın içerisinde sizlere kendinizi iyi ifade edebilmeniz için uygulamanız gereken 4 yöntemden bahsedeceğim.

Kendinizi Tanımaya Başlayın

İletişim becerisini geliştirebilmek için öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor. Bunun başlıca nedeni duygu reaksiyonları ve herhangi bir duruma karşı gösterdiğiniz tepkilerdir. Kendinizi tanımaya başlamak için öncelikle farkındalığa ihtiyacınız var. Bu farkındalığı iç dünyanızda neler olup bittiğini anlamaya başlayarak yakalayabilirsiniz; bu hareketi yaparken başka bir gözle kendinize baktığınızı da hissedebilirsiniz.

Duygularınızı veya herhangi bir durumdaki davranışınızı bir şekilde analiz etmeye başladığınız da “kendini tanıma” yönünde ne kadar önemli bir adım attığınızı göreceksiniz. Kendinizi dinlemeye başladığınızda bu yolda ilk adımı atmış olacaksınız; ve bu sırada içsel dünyanız da neler olup bittiğini anlamaya çalışarak kendinizi tanımaya başlayacaksınız. Tabi iş kendini tanımakla bitmiyor; kendini tanımakla birlikte yazı içerisinde bahsettiğimiz diğer yöntemleri de uygulamalısınız.

Kelime Dağarcığınızı Geliştirin

Kendini ifade edebilen kişilerin konuşurken tükenmediklerini görebilirsiniz. Bu durumun da temel sebebi kişilerin kelime dağarcıklarının fazla olmasından kaynaklanıyor; sizlere kelime dağarcığınızı nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeyim.

  • Her gün düzenli bir şekilde kitap oku. Bu durum size birçok farklı konuda da gelişim sağlayacaktır; okuma düzeninizi oluşturduğunuz zaman kelime dağarcığınızın ve bilgi hafızanızın nasıl geliştiğini göreceksiniz.
  • Bulmaca ve anlat bakalım tarzında oyunlar oynayabilirsiniz. Bu oyunların kelime dağarcığınızı geliştirdiğini biliyor muydunuz? Kelime dağarcığınızın gelişmeye başladığını bulmaca ve anlat bakalım vb. tarzında oyunlar oynadıktan sonra göreceksiniz.
  • Sözlükten kelimelerin anlamlarına bakın.

Kelime dağarcığınıza verdiğiniz önemle birlikte kendinizi ifade etmekte güçlük çekmemeye başlayacaksınız.

Hissettiklerinizi Söylemekten Çekinmeyin

Sosyal alanlarda, arkadaş ilişkilerinde veya aile ortamında bazen anlaşmazlıklar veya kırılganlıklar ortaya çıkabiliyor. İçinize atmak yerine hissettiklerinizi söylemekten kaçınmazsanız, daha rahat konuşabilmeye başladığınızı göreceksiniz. Karşınızdaki kişiye söylemeyerek içinize her attığınız duygu, düşünce veya olay sizin kendi kendinize bu durumları büyütmenize ve gittikçe “içine kapanık” biri olmanıza neden oluyor.

Karşınızdaki kişinin söylediklerinize kırılacağını düşünüyorsanız, doğru zamanı bekleyerek sakin bir ses tonuyla onu uyarıcı veya yargılayıcı konuşma yapısıyla değil de, benli konuşma tarzıyla konuşmanızı öneriyorum. Mesela “sen bu olayda böyle suçluydun” “Bu olayda neden böyle davranıyorsun!” demek yerine, “ben olan durumdan kendimi bu sebepten dolayı suçlu hissettim” vs. tarzında konuşma tarzları her zaman kendinizi açıklamaya daha sakin karşılanıyor.

İkili insan ilişkilerinde yapıcı olmaya özen gösterdiğiniz kadar, kendinizi de ihmal etmemelisiniz. Kalp kırmaya yönelik değil de kendi rahatsızlığınızı dile getirerek içiniz rahat bir şekilde köşenize çekilebilirsiniz. Bu yöntem de aslında size dile getirmek istediğim nokta açık konuşmaktır; ne kadar açık konuşursanız o kadar kendinizi ifade edebilirsiniz. Üstü kapalı kelimelerle bir şeyleri ifade etmeye çalıştığınızda ne kadar zorlandığınızı görebilirsiniz.

Konuşmaktan Çok Dinlemelisiniz

İnsan ne kadar çok konuşursa o kadar çok yanılgıya düşebiliyor. Dinlemek konuşabilmenin ve iletişim becerilerinizi geliştirmenizin ilk kurallarından bir tanesidir; karşınızdaki kişiyi ne kadar dikkatli dinlediğinize bağlı orantıda ona cevap verme şansınız bulunuyor. Benim size bir önerim, karşınızdaki insanı çocuğunuzmuş gibi dinlemek ve onu anlamlandırmaya çalışmaktır.

Karşınızdaki insana bakış açınızı değiştirdiğiniz de dinlemenin ne kadar büyüleyici bir tarafı olduğunu göreceğinize eminim; yani dinlemenin de verimli olan kısmının olduğunu savunuyorum. Kısaca söylemek istediğim, kendinizi daha iyi ifade etmek istiyorsanız, çok iyi bir dinleyen olmanızı tavsiye ediyorum.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. FD dedi ki:

    Kendinize has olan tarzınız hayata bakışımı değiştirdi. Gerçekten teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir