Kendini İyi Hissetmenin 50 Farklı Yolu

Yaşadığımız şu dönemlerde insanların temel ihtiyacı haline gelmiş “ruh sağlığı” zedelenmeye fazlasıyla açık hale geldi. Aratılan başlıklardan da belli ki çoğumuz iyi hissetmeyi istiyoruz, güne umutlu bakmayı ve kaygılarımızdan kurtulmayı istiyoruz. Günlük rutine binmiş hayatlarımızdan kaybolup, iyi hissetmek için “herkesin yapamayacağı” şeyler söylemek yerine herkesin anında yapabileceği şeylerden bahsedeceğim.

Yani okuruma düşüncesizlik etmem demek istiyorum. Herkesin imkanı aynı değil; manevi değerler, insanı güçlü kılar. Psikolojik olarak iyi hissetmek herkesin arayışı içinde olduğu bir konu diyebilir miyiz? Diyebiliriz. Ruh sağlığınıza ve kendinize yaptığınız yatırımın ardından “huzur” doğuruverirsiniz. İnanın bana maneviyatı önemsemeye başladıktan sonra “mutluluğu” tatmaya başlarsınız. Vereceğim maddeler iyi hissetmenin yolları diye okunsa da, maneviyatla aranızda oluşturduğunuz bağ ile alakalı da anlamlandırılabilir.

İlk olarak kafanızda canlanabilecek muhtemel soruyu yanıtlamak istiyorum. Maneviyata nasıl önem gösterirsiniz? Adım adım ilerleyeceğiz okumayı seven biriyseniz, yazının her bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Ben alacağımı alayım, iyi hissetmenin yollarına geç diyorsanız, biraz aşağıya inerek aradığınıza ulaşabilirsiniz.

Maneviyat, gönül bağınızla alakalandırılabilir. Maneviyat, iç dünyanızla alakalı her şeye söylenebilir. Bazen teninize değen rüzgarı hissedip, keyif alabilmek maneviyatınızla alakalıdır. Bazen yağmurdan kaçmak yerine, yağmuru hissedip ıslanmanın tadını çıkartmak maneviyatınızla alakalı olabilir. Maneviyat sahibi olmak, sizi ufak şeylerle mutlu edebilir. Huzurlu ve mutlu olmak zannettiğiniz kadar zor veya imkansız değil. Peşinden sürüklendiğiniz hayatın içinde, her şeye realist ve akılcı yaklaşmanız bir süreden sonra sizi depresyona sürükleyebilir.

Bilinçli bir şekilde gülmeniz ve içten gülümsemenizi hissetmeniz size kendinizi iyi hissettirir. Ancak gülmek için gülerseniz ne hissedersiniz? Sadece bir hiç. Vücudun bir hareketi. Neyi nasıl gördüğünüzle alakalı. Anlatmak istediğimi anladınız diye umuyorum ve geçiyorum asıl konuya.

Kendini İyi Hissetmenin 50 Farklı Yolu

Kendini iyi hissetmemek, ruh sağlığınızla veya yaşadığınız sorunlarla alakalı olabilir. Merak etmeyin elimde size kendinizi iyi hissetmeniz için 50 adet madde var. Hepsi de çok basit, uygulanabilir cinsten. Yeter ki uygulayın, deneyin. İyi hissetmeyi sadece istemek yetmez, biliyorsunuz hayatta hiçbir şey sadece istemekle olmuyor. Bu 50 maddeyi size emanet ediyorum; sahip çıkın, yorumlarda buluşalım olur mu? Merak etmeyin, tek düze yazılmış bir yazı yok burada. Eğlenceli ve okunabilir maddeler olduğuna emin olabilirsiniz. İşte psikolojik olarak kendini iyi hissetmek için yapılması gerekenler:

1.Teşekkür Edin

Şu dünya üzerinde yaşayıp, nefes almanın ne kadar anlamlı olduğunu biliyor musunuz? Bilmenin pek bir önemi yok aslında, biraz farkındalıkla işin ne kadar mucizevi bir şey olduğunu anlıyorsunuz. Binlerce yıl bu dünyaya gelmeyi beklemiş olan siz, teşekkür etmeyi bilmeyecek misiniz? Neye mi teşekkür etmelisiniz? Hayatın kendisine, hayatın size sunduklarına. İmkanlarınıza, sizin elinizle ittiğiniz her bir şeyin, başkasının bir hayali olduğunu unutmayın. Yiyeceğiniz bir lokma yemeğe şükretmek, elinizde olanlar için Allah’a teşekkür etmek siz kendinizi iyi hissettirecek.

Bu durumu alışkanlık haline getirdiğinizde, ruh halinizdeki değişime inanamayacağınıza eminim.

2.Selam Verin.

Selam vermek derken nasıl yani? Tanımadığınız birine güzel yüzle selam verdiniz mi hiç. Enerjik bir gününüzü düşünün, yerinizde duramıyorsunuz. Yürüyor, koşmak için can atıyorsunuz; bu enerjinizi yanınızdan geçen birine yansıtmak kadar güzel bir durum olabilir mi? Tanıdık, tanımadık herkese selam verin. Güzel günler dileyin.

3.Hoşgörü Gösterin.

Anlayışlı ve hoşgörülü yaklaşmaya çalışın. Güzel duygular, güzel tavırlardan meydana gelir. Size yanlış gelen bir şey, karşınızdaki kişilere doğru gelebiliyor, bu durum insanlığımızda var. Hayatın her alanında fikir çatışmaları olacak, çeşitli münazaralar yapılacak. Karşınızdaki biriyle sert bir şekilde tartışmak yerine, doğru bildiğiniz fikrinizi beyan edip “benim düşüncem bu, ama seni de anlayabiliyorum, sana göre de böyle doğru” demek, hem karşınızdaki kişiyi hem de size kendinizi iyi hissettirir.

4.Gülümseyin.

Ne kadar gülümserseniz o kadar iyi. Durup durmadık yerde bile gülümsemek, ruh sağlığınızı ve enerjinizi etkiliyor. Bunu biliyor muydunuz? Kendinizi kötü hissetmek yerine, gülmeye karar verip kendinizle yaşayabileceğiniz problemlerden kurtulabilme şansınız dahi var. Neydi o:

-Korkuyorum

-Neyden korkuyorsun?

-Senin bu hayatı ciddiye almamayı fazla ciddiye aldığından korkuyorum.

Hayat zannettiğiniz kadar uzun olmayabiliyor. Gülümsemek, karşınızdaki insanlara enerji saçmak ve kendinizi iyi hissetmek zor değil.

5.Moral Verin.

Ne geldi aklınıza? Hemen bir kişiye moral vermek olarak algıladığınız değil miiiii? Yakalandınız! Tabi ki arkadaşınıza moral vereceksiniz. Tabi ki aile bireylerinize ve değer verdiğiniz diğer kişilere moral vermek sizin en büyük hakkınız. Ancak bir hakkı daha olan kişiyi unutuyorsunuz. Kendiniz. Kendinize moral vermeyi öğrenin. Yani iç motivasyonunuzu asla kaybetmeyin ve her an yakalamaya uğraşın. İç motivasyon keşfedildikten sonra inanın bir daha gitmesi zor olan bir şey. Deneyin. Kendinize diğer arkadaşlarınıza söylediğiniz gibi “başarabilirsin, sen hiç pes etmedin, yine yapacaksın.” diyebilin.

Kendinize yaşamın ne kadar güzel olduğunu hatırlatın. Kuşların bugünde uçtuğunu, yarınların ne kadar umut dolu olduğunu hatırlatın. Anın içinde kalıp, geleceğinizi tasarlamaya uğraşın.

6.Çözüm Üretmeyi Öğrenin.

Hayatın her noktasında türlü türlü sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Problemlere odaklanmak yerine, çözüm üretmeye odaklanmalısınız. Bu sorunlar, sıkıntılar sadece sizin başınıza gelmiyor, bu algıdan derhal çıkmanız gerekiyor. Mesela başarısız oldunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. “Başarısız oldum ama tecrübe edindim ve yoluma devam ediyorum, denemekten vazgeçmiyorum.” diyebilmek var, “Ah ben o kadar başarısız biriyim ki, zaten bütün başarısızlıklar beni bulur, ne yapabilirim, kader gülmedi yüzümüze…” demek var.

Çözüm üretmeyi sevmeye çalışın. Sevdikçe sorunlara değil de bu sorunların nasıl çözülmesi gerektiğine odaklanırsınız.

7.Çocukları Sevin ve Anlayın.

Çocuklar hayatın bir parçasıdır. Çocuklardan alabileceğiniz derslerin farkında mısınız? Hani “çocukla, çocuk olma!” gibi bir tabir vardır. Efendim mümkünse çocukla çocuk olun. Onların dünyasında her şey bambaşka dönüyor. Çocukları sevin, güldürün, eğlenin ve onlara ilgi gösterin.

8.Hediye Alın.

Annenize durup durmadık yerde bir gül aldığınızı düşünün. Kız kardeşinize bir kahve ısmarlayın veya sevebileceği bir eşya alın. Sevgilinize hiç olmadık bir zamanda küçük ve anlamlı bir hediye verin. Bu durumun tam olarak mayasını anlamanız için “hediye alıp” karşınızdaki kişinin gözlerini görmeniz gerekiyor. Size olan sıcakkanlılığını ve samimiyetini görmeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişinin sevincini görmeniz gerekiyor.

9.Kendinizi Sevin.

Kendinizle alakalı bir probleminiz varsa büyük ihtimalle o sebepten ötürü kendinizi iyi hissetmiyor olabilirsiniz. Kendinizle iyi geçinmenin gerçekten şu hayattaki en önemli meselelerden bir tanesi olduğuna emin olabilirsiniz. Kendinizle iyi geçinmekten başka çarenizin olmadığını düşünün. Kendinizin bir mucize olduğunu bilin. Keşfedin, kendinizi anlayın.

10.Sevdiklerinizi Arayın.

Ah beklenti içine girilen o arkadaşlıklar. Neden ben onu arıyorum, o beni aramıyor dediniz mi hiç? “Durup durmadık yerde aramaya ne gerek var” dediniz mi hiç? Efendim kimseden bir beklenti haline girmeden, egonuzu da bir köşeye atarak sevdiğiniz birini arayın. Sohbet etmeyi ve kendisini sevdiğiniz birini aramak aynı anda ruh halinizi değiştirebilir. Bu durumu alışkanlık haline getirdikten sonra kendinizi iyi hissetmediğiniz anlarda, telefona sarılıp sevdiğiniz biriyle sohbet edip, açılacağınıza eminim.

11.Sevginizi Gösterin.

Toplumdan, kültürden veya yetiştirilme tarzından kaynaklı olabilir. Sevginizi göstermeye alışkın değilsinizdir; veya size kimse direk olarak sevgisini göstermemiştir. Sevgi gösterildikçe daha da güzelleşir. Deneyin.

12.Dua Edin.

İnançlı biriyseniz, dua etmek kadar huzur verici bir şey olmadığını da biliyorsunuzdur. Huzur bulmak ve kendinizi iyi hissetmek adına dua edin. Allah’a sığının.

13.Hayal Kurun.

Ne kadar gerçekçi olursanız olun, bir hayaliniz olması gerekiyor değil mi? Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyen biri olmayı başardığınızda, kat edebileceğiniz yollar çoğalıyor. Nereye gideceğinizi biliyor ve ne için savaştığınızın bir anlamı oluyor. Küçük hayaller kurun, büyük hayaller kurun fark etmez, yeter ki hayal kurun ve gerçekleştirmeye çabalayın.

14.Şükretmeyi Bilin.

Ruh sağlığınızla alakalı biri problem mi yaşıyorsunuz? Sürekli olumsuz mu düşünüyorsunuz? Her gün şükretmeyi denediniz mi? Şükretme olumlamalarıyla ne gibi şeyler kazanacağınızın farkında mısınız? Emin olun, tahmin ettiğinizden daha fazla kazançlar elde edeceksiniz.

Bir şükran günlüğü tutmanızı istiyorum. Her gün 3 farklı cümle kurarak şükredin. Bu şükürleri deftere yazın. İlk üç, dört günden sonra olayların tamamen başkalaştığını göreceksiniz. Olumlu düşünmeye ve öz farkındalığınızın yükseldiğini görmeye başlayacaksınız.

15.Takdir Etmeyi Bilin.

Başkalarının başarılarını takdir etmeyi bilmelisiniz. Çekememezlik veya kıskançlık söz konusu olduğunda içinizdeki öfkenin ve kötülüğün farkında olmayabilirsiniz. Bunlar insanın fıtratında olan şeyler fakat öğrenmemiz gereken bir şey varsa o da takdir etmeyi bilmek. Herhangi bir kişiyi takdir edebildiğiniz gibi kendinizi de takdir etmeyi bilin.

16.Sağlığınızı Koruyun.

Ne kadar sağlıklı besinler tükettiğinizin farkında mısınız? Kahvaltıda sağlıksız beslenirseniz, bu durumun gün içinde huzursuzluk ve isteksizlik yaratabileceğini biliyor musunuz? Kötü beslenmek ruh sağlığınızı ve psikolojinizi olumsuz yönde etkiler. Sağlıklı beslenmeye önem gösterin. Sağlığınıza dikkat edin, gündelik egzersizler yapın.

17.Sadeleşmeyi deneyin.

Sadeleşmeye başlarsanız, daha fazla alana sahip olursunuz. Kendinize ayırdığınız zaman ve cebinizde olan paranızın boş yere gitmediğini görürsünüz. Finansal özgürlüğün yanı sıra ruhsal özgürlüğünde tecelli etmesiyle kendinizi daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz. Mesela bir sene boyunca kullanmadığınız eşyalarınızı artık kaldırma vaktiniz gelmiş, uzun zamandır giymediğiniz giysilerinizi dolaptan kaldırma vaktiniz çoktan gelmiş. Anlayacağınız gereksiz olan ne varsa kaldırın veya ihtiyaç sahibi birisine verin.

18.Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanın.

Kitap okumayı seven birisi olarak söylüyorum, kitap okuma alışkanlığı kazanmadıkça pek bir faydasını göremiyorsunuz. İlk defa kitap okuyan biriyseniz, akıcı kitaplar seçin. Her gün en az 10 sayfa okuyarak, bu alışkanlığı kazanabilirsiniz. Yeter ki en azından 10 sayfa okuyacağım hedefi koyun. Göreceksiniz okumak size huzur ve sakinlik getirecek.

19.İçinizdeki Çocuğu Kaybetmeyin.

İçinizdeki çocuk zaman zaman sizi ne de güzel eğlendirmiyor mu? E kaybetmenin ne lüzumu var böyle bir güzelliği. Gerektiği zaman ciddi ve suratsız olmak yerine güler yüzlü ve çok ruhlu olmayı bilmek lazım.

20.Eğlenmeye Vakit Ayırın.

Eğlence ruh sağlığınıza iyi gelecek ve sizi kendinize iyi hissettirecek en önemli şeylerden bir tanesidir. En basit örnekle küçük bir şekilde nasıl eğleneceğinizi söyleyebilirim. Hazır mısınız? Arabaya binin ve son ses şarkı açın, bağıra çağıra şarkıya eşlik edin. Evde olduğunuz yerde yatarken bile eğlenebilirsiniz; televizyondan son ses bir şarkı açıp, dans edin.

21.Kendinizi Geliştirin.

Kişisel gelişim için ne düşünüyorsunuz? Yerinde saymak istemediğinizi biliyorum. Bu yazıya önem verip, okumaya devam etmeniz dahi kendinizi geliştirmekle alakalı. Gelişim göstermek için ilk işiniz kitap okumak ve okuduğunuz kitaplardan ders çıkartmak olsun. Kitap okumanın dışında yapabileceğiniz aktiviteler ise:

 • İngilizce öğrenmek.
 • Diksiyon ve beden dili geliştirmek.
 • Blog okumak.
 • Olaylardan ders çıkartmayı bilmek.
 • Farklı kurslara gitmek.
 • Yeni hobiler edinmek.

Gelişim için tabi ki bunlar bir fikir. Siz istediğiniz takdirde başka şeylere de yönelebilirsiniz.

22.Yeni Şeyler Öğrenin.

Hayatınızda yemediğiniz bir yemeği düşünün, keyifli ve lezzetli bir tadı bulmak sizi kendinize ne kadar iyi hissettirir bir düşünün. Hayatta da tam olarak böyle. Rutine oturmuş ve alışagelmiş bütün hoşunuza giden her şeyi yapmakta tabi ki özgürsünüz. Ancak yeni bir şeyleri keşfetmek insanı gerçekten de kendine iyi hissettirebiliyor. Bu durumu sadece bir “bilgi” olarak algılamamanızı çok isterim. Çocuklara ilginiz olmayabilir ve çocukları sevmeyebilirsiniz. Ancak bu duruma nasıl bakacağınızı ve çocukların psikolojisini bilmiyor olabilirsiniz. Çocuk psikolojisini öğrendikten sonra çocuklarla daha çok vakit geçirmek isteyebilirsiniz.

Verdiğim örnekle olayı net bir şekilde anlattım diye düşünüyorum. Neyi öğrenmek istediğinizi siz keşfedeceksiniz. Şimdiden iyi ilhamlar diliyorum.

23.Yalnız Kalın ve Dinlenin.

Yalnız kalmakta neyin nesi be adam! Diye seslenirseniz, beni yadırgamadan okumaya devam edin derim. Bazen yalnız kalmaya da ihtiyaç duyarız ve o gerekli zaman gelmeyebilir. Yalnız kalma ihtiyacınızı keşfedin ve bazen yalnız kalın. Kendinizi, duygularınızı ve özünüzün içindeki olup biten her şeyi dinleyin. Yalnız kalmaktan çekinmeyin.

24.Gezgin Olmaya Çalışın.

İmkanınız yettiğince hareketli olmaya özen göstermelisiniz. Harekette bereket vardır; gezdikçe daha çok gezesiniz gelmeye başlar. İmkanlarınız doğrultusunda gezgin olmayı ihmal etmemenizi öneriyorum. Gezdiğiniz her yerden bambaşka hayat dersleri çıkartabilir; birçok insan tanıyabilirsiniz. Konfor alanınızı terk edin! İki günlüğüne kaçın yahu, bulamasınlar sizi. Tabi ki latife ediyorum, haber verdikten sonra kaçın (sen söylemesen zaten kaçacaktık). 😊

25.Meditasyon Yapın.

Psikoloji ile ilgili yazıların çoğunda “meditasyon yapın” maddesinin geçtiğini fark ediyorum. Ancak bunu boşuna da söylemediğimi biliyorum. Meditasyonun ruha ve beden sağlığına inanılmaz etkilerinin olduğunu göreceksiniz. Yeter ki deneyin. Bunun yanı sıra öz şefkat egzersizleri de yapabilirsiniz. Birçok durumda kendinize kötü davrandığınızı ve haksızlık ettiğinizi düşünüyorsanız öz şefkat geliştirmek için yapılması gerekenler yazımı okumanız size çok şey katacak.

26.Affedin.

Uzun zamandır mı mutsuzsunuz? Kendinizi iyi hissetmeye ne kadardır ihtiyacınız var? Sevgili okur, inan ki zaman geçiyor ve senin düşündüklerin bazen kimsenin umurunda değil. Bir kişiye karşı öfkelenmek, kin tutmak veya kıskançlık etmek size hiçbir şey kazandırmaz. Sizden alır, sizden götürür. Kendinize “birçok hata oldu, bana haksızlıkta yapıldı fakat ben herkesi her şeye rağmen affediyorum.” Demeyi öğrenin. Öğrendikten sonra bu ne kadar güzel ve rahatlatıcı bir hissiyat böyle diyebilirsiniz. Dikkat edin çarpmasın. 😊

İlla başka birini affedecek zorunda değilsiniz. Kendinize karşı acımasız davrandığınızı düşünüyorsanız, kendinizi affedin. Geçmişte sorun yaşadığınızı ve bu sorunları kaldıramadığınızı düşünüyorsanız, geçmişinizi affedin.

27.Dolu Dolu Yaşamayı Öğrenin.

Ne demek kardeşim bu dolu dolu yaşamak? Bütün algılarınızı açmanızdan bahsediyorum. Tüm algılarınızı açın, yaşama canavarı olun. Anın içerisinde o kadar güzel kalın ki ruhunuz ve psikolojiniz bu durumu şaşkınlıkla alkışlasın. Gün içerisinde kendinize belirlediğiniz hedeflerinizi bir anda yapın. Ertelediğiniz bir işi aniden yapmaya kalkışın. İnsan ilişkilerinde daha aktif olun. Daha iyi ve dikkatli bir dinleyici olun.

28.Yazı Yazmayı Deneyin.

Kötü ve kaygılı bir gün geçirdiğinizi varsayıyorum. Kaygılarınızı ve kötü geçen bir gününüzü tertemiz bir sayfaya yazın. Ardından rahatladığınızı hissedin. En kötüsünden bir günlük tutun ve öz farkındalığınızın bir ayda ne kadar geliştiğini fark edin. İnanın bana gelişecek. Duygularınızı yazın, neler hissettiklerinizi yazın. Duygularınızı daha iyi tanırsınız.

29.Temizlik Yapın.

Odanızın dağınık olduğu zamanlar ruh halinizin ne halde olduğunu veya olabileceğini biliyor musunuz? Temiz ve düzeni yerinde bir odayla, dağınık bir odanın refahı sizce de farklı değil midir? Güzelinden son ses bir şarkı açın ve her tarafı temizlemeye koyulun. Yaşınız kaç olursa olsun, deneyin. Etkisini göreceğinize eminim. Hatta işi biraz daha eğlenceli hale getirin; şarkı söylerken dans edin. Eğlenmek ve kendini iyi hissetmek aslında bu kadar basit olaylarda.

30.Doğayı Ziyaret Edin.

Nereye gideceğim demeden önce hemen Google Amca’ya gidin ve Gençlik Spor Bakanlığı’nın düzenlediği doğa gezilerini araştırın. Öğrencilere özel gezilere bakın. Ücretsiz bir şekilde gidebileceğiniz birçok gezi var. Doğayla baş başa vakit geçirmek isterseniz, yine Google Amca’yı ziyaret edin ve yer bakın. Doğa havası almak ve biraz da kendi içine yönelerek huzuru keşfetmek gibisi mi var. Faydasını göreceğinize eminim, bu durumu aydan aya alışkanlık haline getirmenizi de öneririm.

31.İçinizi Dökmeyi Bilin.

Çevrenizde en azından derdinizi, tasanızı paylaşabileceğiniz bir kişi vardır. Onu arayın ve hissettiklerinizi, neler yaşadıklarınızı dökün. Sizi neyin kaygılandırdığını, problemlerinizi ve hayatınızı birine anlatın. Birinin sizi dinliyor olduğunu görmek bile ayrı bir terapidir.

32.Yardım Edin ve Paylaşın.

Özellikle tanımadığınız birine yardım ettiğinizde kendinizi “ 3 saniyeliğine” ne kadar güzel hissettiğinizi fark ettiniz mi? Bu hissiyatı pekiştirmeyi ve yardımseverliğinizi çoğaltmayı hedefleyin. Kendinize aldığınız bir şeyden annenize, kardeşinize veya dostunuza alın.

33.Komedi Filmi İzleyin.

Biz komedi filmini nereden bulacağız demeyin. Google Amca’dan bir liste isteyin ve konusunu beğendiğiniz bir komedi filmini izleyin. Gülmekten kaçınmayın, tebessümden çok gülün.

34.Derin Nefes Alın.

Kötü hissettiğiniz bir zamanda dahi derin nefes almak sizi kendinize iyi hissettirecek. Özen göstererek derin nefes almayı ihmal etmem. Nefes almak ruhunuzu sakinleştirir. Nefes almak dinginleştirir. Basit bir örnek veriyorum. Hazır mısın? Kaygı ve stres dolu bir ortamdaysanız, 5-7 saniye sayarak bir nefes alıyorsunuz ve nefesi 5-7 saniye tutuyorsunuz. Nefesi yavaş yavaş bıraktıktan sonra ne kadar dinginleştiğinizi hissedeceksiniz. Bu söylediğimi 5-10 kez yapmanız idealdir. Zor zamanlarınızda bir derin nefes bile size iyi gelecek.

35.Arkadaş Grubunuzla Bir Aktivite Yapın.

Arkadaş grubunuzla aranız nasıl? Aramız fena değil fakat biraz herkes kendi dalgasında diyorsanız, işte tam sırası. Grubu harekete geçirecek bir mesajla, onlara piknik yapmayı teklif edin. Buluşmayı ve eğlenmeyi teklif edin. Arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin; bu durum hem kendinize hem onlara iyi gelecek.

Efendim arkadaş grubu olmayanlara da küçük bir tavsiye vereyim. Toplayın pılınızı pırtınızı, ailenizi alın bir alışveriş merkezine götürün. Fiyatları yüreğim kaldırmaz diyorsanız, küçük bir çantayla piknik yapmaya gidin.

36.Ertelemekten Vazgeçin.

Ertelemenin gerçekten de sizi yıprattığını ve gittikçe tembel olduğunuzu düşündürtmesini sağlamayın. Tembel ve üşengeç olduğunuzu düşünmek sizi kendinize kötü hissettirebilir. Bu söylediklerimde hemfikirsek Ertelemekten kurtulun yazımı inceleyebilirsiniz.

37.Küçük Şeylerle Mutlu Olmayı Öğrenin.

Yahu bir teyzeye yardım etmişsiniz, onun güzelim ağzından dualar almışsınız. Düşünsenize bir çocuğu gülümsetip, onu eğlendirmişsiniz. Bazen bunlar mutlu olmanıza yetebilmeli. Yeter ki mutluluğa karşı bakış açınızı değiştirin. Nasıl bakarsanız, öyle görürsünüz.

38.Herkesi Memnun Etmeye Çalışmayın

Herkesi memnun etme şansınız sizce var mı? Bunu sağlam bir kafayla düşündüğünüzde zaten böyle bir şeyin mümkün olmadığını anlarsınız. Herkesi mutlu veya memnun etmenize gerek yok. Bazen bu durumdan dolayı bile kendinizi bir depresyondan diğerine sürüklemeyi başarırsınız. Sürekli memnun etme isteğiyle birlikte bazı kişilerde sürekli mutlu olma beklentisi de oluşuyor. Bunun da mümkün olmadığını anlamanız gerek.

Sürekli mutlu olma isteği bulunan kişilerin ağır depresyonlara maruz kaldığını biliyor muydunuz? Hayatın her anı ve yaşattığı her duygu güzel. Mutluluğu yeri geldiği zaman mutsuzlukla değişebilmeyi bilmelisiniz.

39.Yaptığınız Her İşe Kusursuz Odaklanın.

O kadar iyi sohbet edin ki, aklınıza sohbet sırasında hiçbir şey gelmesin. O kadar güzel temizlik yapın ki o an hiçbir şey düşünmeye fırsatınız olmasın. O kadar güzel dans edin ki, o an yarın yapacaklarınızı unutuverin. Size bir soru sormak istiyorum, anın ne kadar içindesiniz? Anı o kadar kusursuz yaşayın ki, endişe ve korkularınızı unutun.

İlgili İçerik: Anı yaşama sanatı

40.Maneviyatınızı Güçlendirin.

Maneviyatla ilgili olarak yazının başında belirttiğim cümleler bir hayli önemli. Tabi maneviyatınız bir anda yükselmeyecek. Maneviyatı nasıl güçlendirirsiniz:

 • Dine yönelmeyi deneyin. Huzurlu bir şekilde namaz kılmak, ruha huzur veriyor. Bir çeşit meditasyon tekniği de diyebiliriz.
 • Meditasyon yapmayı ihmal etmeyin. Ruhunuzu dinlendirin, dinleyin.
 • Her gün iç sesinizi, kendinizi ve benliğinizde olup bitenleri dinleyin. Ne istediğinizi bilin, ne için yaşadığınızı kendinize sorun.
 • Doğayla iç içe olun. Doğanın huzurunu ruhunuz keşfedince bir daha kopamayacaksınız.

41.Sağlıklı Beslenin.

Bu söylediğim aslında gününüzün temelinin nasıl geçeceğini belirleyen etken. Sağlıklı beslenmek, ruh sağlığı için hayati önem taşıyor diyebiliriz. Sağlıksız beslendiğinizde ve yüksek kalori aldığınızda hiçbir şey yapmak istemediğinize rastlamış olabilirsiniz. Üşengeç ve erteleyen  bir insan haline gelmenizdeki en temel sebep belki de sağlıksız beslenmeniz olabilir. Mutsuz ve kendinizi iyi hissetmemenizdeki baştaki sebep sağlıksız beslenmek olabilir mi? Bunu bir düşünün. Hele ki mideniz hassas ve zarar görmeye açıksa, söylediklerim oldukça muhtemel bir durum.

42.Size İyi Gelecek Alışkanlıklar Edinin.

Kötü gelen alışkanlıklardan uzaklaşıp iyi gelen alışkanlıklara yönelmelisiniz. Öğrenciyseniz ve haftada çok boş gününüz varsa, geç uyanmaktan vazgeçmeyi deneyin. Bu da kötü bir alışkanlıktır. İşten geldikten hemen sonra uyumak yerine, gece uykusunu tercih edin. Sabah erken kalkmayı alışkanlıklarınıza eklemenizi de tavsiye ederim.

Kendiniz belirleyin, alıştığınız gibi gidersiniz. Yeter ki kötü alışkanlıklarınızı fark edin ve vazgeçin. Bulun, isteyin ve değiştirin.

43.Enstrüman Öğrenmeyi Deneyin.

Müziğe karşı ilginiz olsa da olmasa da enstrüman çalmak her zaman güzel hissettirir. Bir keman kursuna gidip, keman çalmayı veya Youtube’dan saz, gitar veya başka türlü enstrümanları öğrenebilirsiniz. Öğrenmek istedikten sonra gerisi sabırla gelecektir.

44.Huzur Evini Ziyaret Edin.

Huzur evi mi? Ne o da ne! Diye haykırmayın, yaşlıların şefkatini ve sevgisini görmek, onları ziyaret ettiğinizde gözlerinde göreceğiniz güzellikler, her şeye değer. En azından huzur evine gitmeye değer. Denemelisiniz. Hele ki yaşlılarla sohbet, muhabbet etmeyi seviyor ve onları anlamaya çalışıyorsanız.

45.Hayvanları Sevin.

Küçüklükten kalma hayvan korkunuz var mı? Hayvanları ne kadar tanıyorsunuz? Bu soruların cevabına göre hayvanları sevdikçe ve gördükçe kendinizi iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Hayvanlar küçüklükten kalma bir fobinizse, onlara alıştıkça ve sevmeye başladıkça çok iyi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

46.Kendinizi Ödüllendirin.

Çok çalışıp, çok emek verdiğiniz bir iş mi bitti, kendinize bir yemek ısmarlayın. Bir gününüzü boşa çıkartın ve o gün sadece kendinizle ilgilenin. Yorulduğunuzda ve bir şeyleri başardığınızda kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Bu yeri geldiğinde bir bardak su olsun, yeri geldiğinde bir haftalık tatil. Yeter ki kendinizi ödüllendirebilecek seviyeye gelin.

47.Eski Fotoğraflarınıza Göz Atın.

Eski albümlere ve anılara göz atmak ne kadar da güzeldir. İnsanı o zamanlara tekrar götürür “vay be ne güzel zamanlardı” dedirtir öyle değil mi? Bu durumu arada bir tekrarlamayı ihmal etmeyin. Fotoğraf çekinin, anı biriktirin. Güzel günler hatırlandıkça daha güzel.

48.Kötü Enerjiden ve Olumsuzluktan Uzaklaşın.

Çevrenizde ne kadar olumsuz insan var? Ne kadar olumsuzluğa maruz kalıyorsunuz? Ne zaman “kötü enerjiyi” sevmemeye başlarsanız, kendinizi o kadar pozitife itmeyi başarırsınız. Olumlu düşünebilme ve kendinizi iyi hissedebilmek için karamsarlıktan uzak durmalısınız. Bu durum psikolojinizi fazlasıyla etkiliyor.

49.Öz farkındalığınızı Geliştirin.

Fark etmenin mucizevi faydalarının olduğunu biliyor musunuz? Fark etmenin ne kadar güzel bir his olduğunu anladıkça, etrafınızda olup bitenleri daha iyi anlıyor ve gereksiz endişe, korku ve kaygı gibi durumlardan anında arınabiliyorsunuz. Bu nasıl mı oluyor? Olaylara bakış açınız değişiyor ve büyük puzzleyi görüyorsunuz. Büyük puzzleyi görmek için oyunu kurallarına göre oynamanız gerekiyor. Olumsuz bir durumda kendinizi suçlamak yerine, o durumdan tecrübe etmeniz gerektiğini anlamalısınız. Karamsarlığın hiçbir işe yaramadığını ve bu durumun sadece sizi kötü yönde etkilediğini bilmelisiniz. Olumlu düşünebilmek ve realist olmak arasındaki çizgide yürümeyi bilmekte sizin elinizde.

Farkındalığınızı geliştirebilmeniz için yapmanız gerekenler:

 • Kendinize soru sorun.
 • Kitap okuyun.
 • Kendinizi tanıyın ve geliştirin.
 • Dünyada neler olup bittiğine göz atın.
 • Konfor alanınızı terk etmeyi öğrenin.
 • Kendinize vakit ayırın ve değer verin.

50.Duş Alın.

Duş aldıktan sonra rahatlama hissiyatınızı hatırlayın. Ilık veya soğuk suyla duş aldığınızda kendinizi iyi hissedeceksiniz. Ayrı bir hatırlatma yapacak olursam; ılık veya soğuk duşun psikolojik rahatsızlıklara fazlasıyla faydası bulunuyor.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

 1. Hazal dedi ki:

  Şükür ettiğim zaman kendimi hep huzurlu hissetmişimdir. Keşke affettiğim zaman da böyle hissetsem öneriniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir