Kendini Sürekli Mutsuz Hissetmenin Nedenleri: Kronik Mutsuzluk Nedir?

Mutsuzluk, kişinin kendisini üzgün ve huzursuz hissetme haline denilmektedir. Mutsuz olmak, istemediğiniz bir kavram biliyorum. Ancak devamlı mutsuz olmak, bu kavramın devasa bir şekilde üstündedir. Bunun sebebiyse mutsuzluğun geçici olmasından kaynaklı. Kendinizi çoktan tembel ilan ettiniz değil mi? Etmeyin! Bilmediğiniz bir sebepten dolayı belki de kendinizi başka kalıplara koyup, kendinize haksızlık ettiniz.

Psikolojide “distimi” adı verilen sürekli mutsuz olma hali, kronik depresyonun bir tonudur. Gün içinde enerjinizin düşük olduğunu, suratsız ve mutsuz olduğunuzu fark ediyorsunuz. Bu durumun sebeplerini araştırmaya kalkmanız çok doğal. Sizler için hazırlamış olduğum bu yazıda, birçok kaynaktan elde ettiğim bilgiler sayesinde, bu sorununuzu çözmeye yöneleceksiniz.

Merak etmeyin, sizin anında haberlere baktığınızı, sürekli ekonomiyi takip ettiğinizi ve bu ardı arkası kesilmeyen kötü gidişattan bir türlü kopamadığınızı biliyorum. O halde merak ettiğiniz birçok konu başlığından ve neden sürekli mutsuz hissettiğinizden bahsetmeye başlayayım.

Sürekli Mutsuz Hissetmenin Nedenleri Nelerdir?

Gün içinde neler yapıyorsunuz? Sosyal medyada gezme ihtimaliniz var mı? Kronik kaygılar, stresler, sinirler, dertler, tasalar… kim bilir neler, neler yaşadınız da kimseye söyleyemediniz. En azından odaklanıp şu yazının devamını okumaya zamanınızın olduğunu biliyorum. Yazının sonunda ruhunuzun aydınlanabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurursanız sevinirim. Anlaşıldı! Başlıyoruz o halde. İşte kronik mutsuzluğun nedenleri:

Hasta Olmak

Bir şeylerin iyi gitmediği ve bir sorunun olduğu belli. Belki de sağlığınızda bir problem var veya bir hastalık aşamasındasınız. Bunu öğrenmenin en iyi yolu bir hastaneye gidip kontrollerinizi yaptırmak. Hastaneye gitmekten çekinmeyin; bir sorunun olmadığını öğrenmek ilk ihtimali göz önünden çıkartmak demek. Daha sonra içiniz rahat bir şekilde diğer sorunları göz önünde bulunduracaksınız.

Sağlıksız Beslenmek

Ne kadar sağlıklı besinler tükettiğinizle alakalı bilginiz var mı? Veya fazla şeker tüketiminin gün içinde kendinizi bitkin hissetmenize neden olduğunu biliyor muydunuz? Sadece şeker değil, fazla kalori aldığınızda neler yaşıyorsunuz? Mesela gün içinde karnınız şişiyor mu? Midenizde zaman zaman ağrılar, kramplar oluşuyor mu? Sindirim sorunları yaşıyor musunuz? Eveeet, o zaman sizde bizdensiniz! Biz kim? Sağlıksız bireyler. Sağlıksız yağ, şeker ve hamur işi tüketimi gerçekleştiğinde vücudun kimyası zedeleniyor.

Sağlıksız bir beslenmenin ardından ne kadar güzel bir gün geçirebileceğinizi düşünüyorsunuz ki? En fazla süren mutluluğunuzun bile süresinin kısıtlı olduğunu söyleyebilirim. Bunun nedeni midenizdeki o sıkıntının size huzursuzluk verdiği için olabilir. Böylelikle ruh sağlığınızın haliyle sarsılması ve bir şeyleri ertelemeye başlamanız çok normal bir hale geliyor. Ertelemenin de bir tembellik olduğunu iddia ediyorsanız, tabi ki yanılıyorsunuz! Ertelemek duygusal bir hazdır.

Yediğiniz besinlerin ardından üstünüze çöken ağırlığı hatırlayın, sizce tembelliğinizden mi, yapmanız gereken şeyleri yapamadınız?

Hareketsiz Yaşam

Hareketin olmadığı yerde bereket ne arasın sevgili okurum. Mutsuzluk ve yorgunluğun “değiştiremediğiniz” yaşam koşullarınızla alakalı olduğunu söylemek mümkün mü? Tabi ki mümkün. Sürekli evde yerinizde sayıyor ve düzenli olarak sadece bilgisayar oyunu oynuyorsanız, mutsuz olma ihtimaliniz çok yüksek. Tabi ki bir e-sporcu veya bu sektörden para kazanan birisi değilseniz.

Okurum eklemler hareket halinde bedene enerji veriyor. Ruh dinginleşiyor, kendine geliyor. Yürüyüş yapmanın bile bu kadar faydası varken, hareketsiz yaşamı seçmen çok mutsuz bir şey. Hareket etmeye halin yok değil mi? Halin yoksa bile kalkıp bir yürüyüş yapman gerek.

Aşırı Düşünmek

Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeyi kendinize bir “alışkanlık” haline getirdiyseniz, çok yorgun ve mutsuz olmanız doğal sayılabilecek kadar normaldir. Neden mi? Çünkü beyni yoruyorsunuz, kaslarınızı sıkıyorsunuz. İstemsizce düşünmeye başladıktan sonra kaygı, stres seviyeniz yükseliyor ve mide sorunları yaşıyorsunuz. Kendi kendinizi hasta ediyor ve bundan bir haber yaşıyorsunuz. Aşırı düşünmekten kendinizi alıkoyamıyorsanız 10 Adımda Aşırı Düşünmekten Kurtul yazım kesinlikle işinize yarayacaktır.

Kolay Etkilenmek

İzlediğiniz bir filmi düşünün, okuduğunuz bir kitabı veya gördüğünüz bir haberi sizce de bazı şeylerden fazlasıyla etkilenmiyor musunuz? Fazlasıyla naif birisi veya sert mizaçlı fakat içinden inanılmaz düşünceli biriyseniz, bazı durumlardan kolay etkilenmeniz oldukça normaldir. Buradaki asıl mesele, kolay etkilenen bir yapınızın olduğunun farkına varmanız. Olumsuz bir çevre veya olumsuz bir insandan dahi inanılmaz bir şekilde etkilenebilirsiniz. Bir anda karşınızdaki insanın kötü duygularını sizde emmiş olabilirsiniz.

Bu duruma yönelik yapmanız gereken çok net. Kendinize kötü geleceğini veya geldiğini düşündüğünüz her şeyden uzaklaşın.

Monotonluk

Hayatı sürekli aynı tonda yaşamak canınızı sıkmaya başlamış olabilir. Yerinizde saydığınızı düşünmeye başlamış ve kendinizi bir buhranın içinde bulmuş olabilirsiniz. Bu monotonluktan kurtulmak yerine, monotonluğun dibine kadar gitmeyi tercih etmeniz de an meselesi olabilir. Monotonluğu bir fırsat bilip, yok etmeniz gerek.

Belirsizliğe Tahammülsüzlük

Belirsizlik karşısında ne kadar duyarlısınız. Herhangi bir belirsizlikte stresiniz ve kaygınız ne kadar doğal? Sizce de belirsizlik durumunda stresli ve kaygılı mısınız? Bu durumun pandemi dönemlerinde yaşanılması daha muhtemel hale geldi. Bu sorunla alakalı da bir içeriğim var.

Belirsizlikten hoşlanmıyor ve kaygı içindeyseniz Belirsizliğe Karşı Tahammülsüzlük Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.

Her Şeyi Kontrol Etme İsteği

Kontrol altında tutmak istediğiniz birçok şey olabilir. Bu çeşitliliği ne kadar azaltırsanız ve her şeyi kendi haline bırakırsanız o kadar çabuk bu durumdan kurtulursunuz. Anı yaşamaya çalışmak ve kontrol edebileceğiniz şeyin sadece kendiniz olduğunu anlamak bu kilidin anahtarıdır. Her şeyi kontrol etme isteğiniz var mı? Mesela boş duruyorsunuz ve aklınıza birçok kaygı geliyor. Okuyorsunuz ve paranız yok ancak paranızın olmadığı için kaygılısınız. Aklınızı da kendinizi de rahat bırakın, isteklerinizi fark edin.

Engellenme Hissiyatı

Bulunmak istemediğiniz bir yerde bayadır bulunduğunuzu düşünün. Rahatsız duyacak seviye de ve artık hiç bulunmak istemediğiniz bir yerde sürekli bulunmak sizi uyumadan önce dahi strese sokmaya yeter. Bu durum engellenme hissiyatı getirir. Sevmediğiniz ve hiç gitmek istemediğiniz bir yere gitmek zorunda olmak, istemediğiniz bir şehirde bulunmak vs. bu hissiyattayken sabahları uyanmak istemez, akşamları uyumak istemezsiniz.

Sürekli Şikayet ve İsyan Etmek

Sürekli bir şekilde şikayet ve isyan etmek her koşulda yararsız olan bir eylemdir. Size yararı dokunmayan şeyleri sürekli dile getirerek, ruhunuzda huzursuzluk havası uyandırıyor ve memnuniyetsizliğe bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Gözünüzde küçük olan sorunları büyültmeye de adım atıyorsunuz. Şimdi şikayet ettiğiniz olaylar ne kadar büyükse, ilerleyen zamanlarda en küçük olaylara bile şikayet etmeye ve isyan etmeye başladığınızı göreceksiniz.

Memnuniyetsizlik

Her olaya alışkanlık haliyle şikayet etmeye başladıktan sonra boş kalacağınızı mı düşünüyordunuz? Üstüne üstelik bir de memnuniyetsizlik sarar etrafınızı. Sıkıldığınız anda memnun olmamaya ve suratsız olmaya başlarsınız. Mutsuzluk hali her tarafınızdan belli oluyordur. Memnun olmama durumunu sık sık yaşamaya başladıkça çeşitli depresyon tiplerini geçirme olanağınız artış gösterir.

Kronikleşen mutsuzluğun büyümesi kadar tehlikeli bir durum yok. Küçük bir sivilcenin bile gözünüzde koskocaman bir mutsuzluğa dönüşebileceği dönemlere girebilirsiniz. Depresyon ve agresif ruh halini yönetemeyen birçok kişi kronik mutsuzlukla savaş vermekte. Her yerde duyduğunuz bir klişeden söz edeceğim, “isterseniz yaparsınız!” Süreklilikle ve çaba sarf ederek “kronik mutsuzluğa” ulaşabilen ruhunuz, süreklilik ve çaba sonunda huzura ve mutluluğa erişemez mi zannediyorsunuz?

Şu vakte kadar kendinize acımadıysanız, bu vakitten sonra da mı acımayacaksınız?

Şimdiye kadar kendinize iyi gelen şeyleri yapmak isteyip, bir türlü vakit mi bulamadınız?

Kendinize değer vermek istediğinizi biliyorum. Bu mutsuzluğun neden olduğunu düşünüp, sorgulamanız dahi kendinize vermek istediğiniz mutlulukla alakalı. Ben şunu çok iyi biliyorum. Psikolojide “farkındalık” en büyük mutluluk. İnanın bana farkına vardıkça özgürleşiyor ve kilitlerinizi kırıyorsunuz. Bu durumda öğrendikçe ve araştırdıkça gerçekleşiyor.

Kendinizi analiz etme yeteneğinizi ve içinizde olup bitenleri anlama kabiliyetini ne kadar geliştirirseniz o kadar araştırma yaparsınız.

Hangi durumlarda hangi tepkileri veriyorsunuz?

Hangi duygularda ne tür tepkiler veriyorsunuz? Kim olduğunuzu ve kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Ne kadar farkındasınız?

Bu soruların cevaplarının ardından inanıyorum ki, kendinizi analiz edecek, kendinizle istişare edeceksiniz. Size yardımcı olabilmek adına yazdığım bu yazıda bir nebze farkındalık katabildiysem ne mutlu bana.

Her şey bitti miii! Bu kadar mıydın? Unuttum zannetmeyin. Mutsuzluktan kurtulma yollarını aramıyor musunuz? Bu mutsuzluğu nasıl bitireceğini bilmiyor musunuz? Nasıl kendimize geleceğiz biz! Diye söylendiğinizi duyuyorum.

İşte ilacınız: Sürekli Mutsuz Hissetmekten Kurtulmanın Yolları

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir