KENDİNİZİ NEDEN DEĞERSİZ HİSSEDİYORSUNUZ?: 5 Adımda Kendi Değerinizi Keşfedin

Değersizlik hissiyatına girmendeki etkenlerin farkında mısın? Bu etkenlerle birlikte kendini umutsuz ve önemsiz hissetmen gayet doğal. Girmiş olduğun “gizli depresyonun” seni olumsuz yönde etkilediğini bile bile bu ruh haline devam etmen, çaresizliğinden olabilir. Sürekli bir şekilde “değersiz” hissedebilmen için bazı durumların farkında olmaman lazım. Sana bu yazıda senin de bildiğin birkaç safi durumdan bahsetmek istiyorum. Kendini değersiz hissetmendeki etkenleri saydıktan sonra “değersizlikhissiyatının farkına varacaksın. Farkındalığınla birlikte, sunacağım yöntemleri uygulamaya başladıktan sonra zaman içerisinde “değerini keşfedeceğini” düşünüyorum. Bu duruma inancın veya umudun ne kadar fazla olursa, o kadar çabuk tepkiler alabilirsin; isteklerin ve düşüncen seni yönlendirir. Kendine değer verebileceğini kendine de açıklaman gerekiyor. İlerleyen satırlarda kendinizi neden değersiz hissettiğinizi ve değerinizi nasıl keşfedeceğinizi sizlere göstermeye çalışacağım.

Değersizlik Hissiyatı Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Kendinizi değersiz görmenizin altında ne yattığını merak ediyorsunuz; meseleye ilk olarak “değersizlik duygusu neden oluşur?” sorusunun cevabını vermekle başlayayım. Değersizlik duygusunun oluşumundaki temel sebep  kendinize duyduğunuz saygının ve sevginin oldukça az derecede olmasından kaynaklanıyor. Tabi ki her yerde görebileceğiniz üzere size “kendinizi sevin!” önerisinde bulunacağım; fakat bu yazının içerisinde detaylı bir şekilde araştırmış olduğum “değersizlik hissiyatını” anlamlandırabilmenizi ve başka neler yaparak bu hissiyattan kurtulabileceğinizi size söyleyeceğim. Değer kavramının kendi farkındalığımızla başladığını düşünüyorum. İnsan kendi değerini keşfetmeye sorguladığı zaman başlıyor. Soru sormanın, kendini tanımaya, hayatı anlamaya ve içine yönelmeye yaradığını düşünüyorum; kendinize soru sorarak ve cevap vererek anlamsız “stresleri, endişeleri ve sorunları” atlatabilmeniz mümkün. Kendinizi dinlemek, soru sormak, cevaplamak ve anlamak birçok meselede alışkanlık haline getirdiğiniz zaman, bakış açınızı geliştirecek ve içerisinde bulunduğunuz durumdan rahat bir şekilde sıyrılabileceksiniz. Bakış açısının önemi ise “olumsuz veya olumlu” düşünebilmekte saklı; bu durum da kişiye bağlı olduğundan, kişi durumlara görmek istediği yerden bakmayı seçiyor. Durumlara karşı bakış açısı üretmeyi de sizlere tavsiye ediyorum, değersizlik hissiyatının oluşumu, olumsuz düşünme, tükenmişlik sendromu, depresyon baktığınız açıyla veya bakamadıklarınızla alakalıdır.

Bu durumla ilgili yaptığım araştırmalar ve kendi fikirlerim doğrultusunda değersizliğin altında yatan sorunları sizler için belirledim. Sizlere kendi değerinizi keşfedebilmeniz için fark etmeniz gereken bazı sorunlardan bahsedeceğim; bu kavramları aşabilmeniz için uygulamanız gereken yöntemleri de verdiğim başlıkların altında açıklayacağım.

Çocukluk Travması

Çocukluğunuzda yaşamış olduğunuz olaylar ve aile tarafından görmüş olduğunuz psikolojik ve bedensel şiddetin kendinizi değersiz hissetmenize neden olduğunu söyleyebilirim. Değersizlik hissiyatınızı tabiri caizse iliklerinize kadar hissedebileceğiniz en tehlikeli dönem çocukluktur. Çocukluğunuzdan gelen fark edemediğiniz bir “değersizliğin” içerisindeyseniz, durumun farkına vardıktan sonra bu hissiyatın geçeceğini umuyorum. Çocuklukta yaşadığınız travmalar, hissettiğiniz duygular, bastıramadığınız hissiyatlar nedeniyle değersiz hissedebilirsiniz; bu durumu aşabilmeniz için geçmişinizde bu tür olayları yaşadığınızı kabullenmeniz gerektiğini kendinize söylemelisiniz. Geçmişi kabullenmeye başladıkça bu hissiyatın diğer etkenlerle birlikte geçmeye başladığını görebilirsiniz.

Olumsuz Düşünmeyin

Olumsuz bir beyin sizi gün içerisinde fazlasıyla strese sokar. Stres, ruh ve beden sağlığınızı olumsuz yönde etkiler; depresyon başlangıçlarına veya kendinizi mutsuz hissetmeye hazır olmanız, kendinizi “değersiz” hissetmenize de neden olabilir. Ruhsal sağlığınızda depreme yol açan bu düşüncelerden ne zaman vazgeçeceksiniz? Biliyorum aklınıza istemsizce gelen bu düşüncelerden kurtulmayı istiyor olabilirsiniz; bunun için https://benimleogren.com/2022/02/17/olumsuz-dusuncelerden-nasil-kurtuluruz/ yazımı okuyabilirsiniz. Bu yazı sizi tatmin etmezse https://benimleogren.com/2022/03/11/olumlu-dusunebilme-sanati-bakis-acin-seni-ozgurlestirir/ “olumlu düşünebilme sanatı” adlı yazıma da uğrayabilirsiniz.

Geçmişi Sorgulamak

Geçmişte yaşamış olduğunuz birçok şey sizi şimdi değersiz hissettirebilir. Geçmişinizi kabullenebilmek, geçmişte yaşanılan olayların aklınıza geldiğinde “evet, bunlar yaşandı, bugünkü beni oluşturdu ve saygı duyuyorum.” Dedikten sonra geçmişi artık sorgulamayı ve düşünmeyi bırakabilmektir. Anın içerisinden sizi çekip savuran, hatta ruhunuzu yıkan “geçmişi” bir kenara atıp “anı” yaşamaya başlamalısınız.

Stres Yönetimini Yapamamak

Her insan gün içerisinde kısmi stres hallerine girebiliyor; bu durum oldukça normalken, stres halinde tabiri caizse pimpiriklenerek stres seviyenizi artırabiliyorsunuz. Uzun süreli stresin ardından, ruh sağlığınız olumsuz yönden etkileniyor; ardından olumsuz düşünceler ve “değersizlik” hissiyatıyla baş başa kalabiliyorsunuz. Gün içerisindeki stres yönetiminize dikkat ederek davranmanızı öneriyorum; bu durumsa zamanla oluşum gösteriyor. Stres anınızı fark etmeniz ve analiz etmenizle ilk adımı atabilirsiniz; zamanla ruh halinizdeki farklılığı da görebilirsiniz.

Ruh Sağlığını Önemsememek

Günümüzde ruh sağlığına verilen önem git gide artmaya devam ediyor. Ruh sağlığı yerinde olan insanların hayat konforları ve huzur seviyeleri diğer insanlara oranda daha iyidir. Ruh sağlığınıza neyin iyi gelip, neyin kötü geldiğini düşündüğünüz oldu mu? Ruh sağlığı, enerjinizi, stres durumunuzu, huzurunuzu hatta gün içerisindeki yorgunluğunuzu belirliyor. Depresyon başlangıçları, tükenmişlik sendromları veya süreli mutsuzluklar, sağlıksız bir ruhun habercisidir. Sağlıksız ruhun size hissettirebileceği birçok olumsuz duygunun yanında “değersizlik” hissiyatı da bulunuyor; değersizlik hissiyatından kurtulmak için ruh sağlığınıza önem vermenizi tavsiye ediyorum.

 

 

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir