10 Adımda Kendinle Barışık Olmanın Yolları: Kendini Sevmek Ne Demek?

Hayatın zor şartlarından dolayı bir oyana bir buyana savrulan Selim, göğüs germeye çalıştığı zorlukların yanı sıra kendisine de acımasız davranıyordu. Bir türlü kendisiyle antlaşma imzalamayan selimin sonu kendisi oldu… Sizde kendinizle barış antlaşması imzalamayanlardan mısınız? Kendinizle barışmak için bu yazının tamamını okuyup, size vereceğim yol haritasını takip etmenizi öneririm.

Hangi soru başlıklarını aradığınızı biliyorum desem ne dersiniz? Utangaçlıktan kurtulmanın yolları mı? Yoksa içine kapanıklıktan nasıl kurtulurum mu? Kendinizi beğenmeme sorunsalı yaşıyor musunuz? Bu tarz soruların cevaplarıyla aranız iyi değilse, doğru yerde olduğunuzu bilmenizi isterim. Efendim bu yazının içine kapmanız gereken birçok anlam bıraktım. Yazarken uğraştığım kadar, birilerine dokunabilme motivasyonuyla da doldum taştım.

Kendinle Barışık Olmak Ne Demek?

Kendinle barışık olmak, kişinin kendini güzel bir şekilde kabullenebilme biçimine denilebilir. Huzurlu bir hayat arıyorsanız, kendinizle barışık olmalısınız desem inanın iddialı bir cümle etmiş olmam. Duygularınızı tanımak, kendinizi tanımak ve bilmek, kendinize sevgi beslemek kişinin içindeki en özel anlamlardır. Kişinin kendini beğenmemesi, kişinin kendinden uzak olması ve kendini tanımaması her imkanda onu sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

Kendinle barışık olmamanın dolaylı yoldan etkilediği birçok sorunun olduğunu söylemek zor değil. Kendinizle barışık değilseniz muhtemelen yaşayabileceğiniz sorunlardan bahsedeyim. İşte kendini sevmeyen insanlarda oluşabilecek sorunlar:

 • Özgüven eksikliği.
 • Utangaçlık.
 • Aşırı düşünmek.
 • Her şeyi sorgulamak.
 • Fazla ayrıntılı düşünmek.
 • Tamamen içine kapanıklık.
 • İnsan ilişkilerinde çeşitli problemler.
 • İletişim kurmada sorun yaşamak.

Tanıdık geliyorlar mı? Kimine geldi, kimine gibi geldi. Bu durumlardan alnınızın akıyla çıkabileceğinizi biliyorsunuzdur umarım.

Kendinle Barışık Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

İşte aradığınız başlık öyle değil mi? Kendini sevmemek kendinize yaptığınız haksızlıktan başka bir şey değildir. Kişinin kendine saygı duyma hali, öz şefkati, kendini sevebilmesi, kendisiyle barışık olabilmesiyle alakalandırılır. Bu sebepten dolayı kişinin kendini kabul edebilmesi gerekir. Şimdi soruma döneyim; 10 maddede kendinizle barışık olabileceğinizi düşünüyorum. Bu 10 maddeyi dikkatli bir şekilde okuduktan sonra söylediklerimi düşünün ve deneyin.

1.Kendinizi Fark Edin

Nasıl yani? Kendimi nasıl fark edeyim ben, diye haykırmayın duyuyorum. Farkındalık en büyük hazinedir sevgili okur. En çokta kendini fark edince sevinir insan; arayış içindeyken kendini bulmak ne güzeldir. Hemen bir örnekle ne demek istediğimi anlatayım; sinirlendiğinizde kendinizi analiz edin, hangi olaylarda nasıl tepkiler veriyorsunuz? Mutlu olduğunuz anları analiz edin, ne yapmak istediğinizi düşünün. Kendinizi tanıyın. Tanıma bilinciyle yaşamaya başlayın.

Bu dünyaya bir daha gelmeyeceğinizi düşünün. Özünüzün içindeki güzelliği fark edin; gözünüzün gördüğünü, ayaklarınızın tuttuğunu fark ederek şükredin. Kendinizin kıymetini bilin yahu. Siz kendinizi sevmezseniz, kimse sizi sevmez.

Çevrenizin, toplumun ve ailenizin size dayattığı kalıpları bulun. Çocukluğunuzda yaşayabileceğiniz herhangi bir travma “yetişkinlik çağınızı” etkiliyor. Nasıl bir çocukluk geçirdiniz? En önemlisi de inanın, yapabileceğinize inanın. Zaten buraya gelerek ilk adımı atmışsınız; bunu başarabilen, kendisini de fark eder, ne yapması gerektiğini de bilir.

2.Kendinize Değer Verdiğinizi Gösterin

Daha kendime değer bile vermiyorum, sen değer verdiğini göster diyorsun demeyin. Kendinizi fark etmeye başladıktan sonra, herhangi bir şekilde kendinize vakit ayırıp, kendinizle ilgilenirseniz dolaylı yoldan kendinize değer vermiş olursunuz. Kendinize tabi ki değer vermeniz gerektiğini bilin. Ancak bunu kanıtlayın efendim; nasıl mı? En basit örneğiyle spor yapın. Sporu kendiniz için yaparsınız öyle değil mi? Olmadı mı? Kendinize bir hedef belirleyin ve planlı bir şekilde hareket edin. Yine mi yok? Kitap okuyun. Çok basit bunları yapmak; en ufak bir şeyi kendiniz için yaptığınızı bilmek size kendiniz güzel hissettirecektir.

Google’a çaba içerisine girip kendiniz için bir şeyler yapmak istemeniz bile, kendinizi önemsediğiniz anlamına gelir. Yeter ki vazgeçmeyin.

Kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin diyorum. Hayatınızın başrolü sizsiniz; önceliklerinizi biraz da kendinize vermeye çalışın, ihmal etmeyin güzelim ruhunuzu. İsteklerinizi, hobilerinizi, hedeflerinizi ve hayallerinizi bilin.

3.Bakış Açınızı Genişletin

Hayata, olaylara veya kendinize nereden baktığınızı düşünün. Her olumsuz durumdan bir olumlu taraf çıkartılabildiği gibi, her durumun da ayrı ayrı bakış açılarının olduğunu unutmayın. Nasıl bakıyorsanız öyle görürsünüz hayatı. Mutsuzsanız çözüm bulmaya değil problemi yaşamaya çalışırsınız.

Bu söz aslında fazla anlamlı nasıl bakarsan öyle görürsün hayatı. Sizin seçiminiz, güzel bakarsanız güzel görürsünüz, kötü ve anlamsız bakarsanız kötü ve anlamsız görürsünüz.

4.Olumsuzluktan Uzak Durun

Olumsuz düşünmenin size kazandırdığı hiçbir şey yok. Olaylara hep yapıcı yaklaşmaya çalışmanız lazım. Her olumsuz durumun ardından olumlu bir ders çıkartıp önünüze bakmayı bilin. Böyle bir sıkıntınız varsa Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmak yazım size bu konuda yardımcı olacaktır.

5.İnsan İlişkilerinizi Güçlendirin

İletişim kurmaktan çekinmeyin. Kimsenin sizin üzerinize tamamen odaklandığı yok, hiçbir şey büyüttüğünüz kadar büyük değil. Arkadaşlarınızla samimi sohbetleriniz olmalı, ailenizle paylaşmak istediğiniz bir anınız veya yaşadığınız bir olayı anlatma isteğiniz olmalı. Her insandan bir şeyler öğrenmeye bakın. Karşınıza çıkan insanlarla birbirinize bir şeyler katma bilinciyle hareket edin.

6.Yalnız Başınıza Vakit Geçirmeyi Öğrenin

Sizde yalnız kalınca sıkılıyor musunuz? Yoksa sıkılmak için yer mi arıyorsunuz? İnsan kendiyle vakit mi geçirir demeyin, bal gibide geçirir. Nasıl mı? İlginizi çeken bir konu üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Söylediğim gibi spor yapabilirsiniz, huzur evine gidip yaşlılarla sohbet edebilirsiniz. Daha fazla mı açıyım konuyu? Aşağıda verdiğim linke tıklayarak konuyu nasıl açtığımı görmek sizi sevindirebilir.

İlgili İçerik: Yalnız başına vakit geçirmek

Bir bakmışsınız yalnızlıktan nefret ederken onu sevmeye başlamışsınız.

7.Kendinize Soru Sorun

Ne için geldiniz bu dünyaya? Hayattaki amacınız ne? Hedefleriniz neler? Aslında bakarsanız bu sorular görüldüğünde oldukça kolay gibi gelir insana. Ancak cevaplarınızın tıkandığını görünce şaşırır kalırsınız; kendinize bir hedef, amaç ve hayal koymak durumunda kalırsınız sonra. Niye geldim ben bu dünyaya arayışından, bu olayda haklı mıydım? Bu durumla neden karşı karşıya kaldım? Gibi sorulara ulaşabileceğinize eminim. Kişinin kendini fark etmesi, tanıması, sevmesi, barışık olması, hayatı tanıması soru sormakla veya bir soruyla başlar.

Kendinizi tatmin edici cevaplar verin. Veremiyorsanız kendinizi tatmin edici cevaplar bulun; hayatı doyasıya yaşamak istiyorsanız, kendinizi bilmelisiniz.

8.Kötü Alışkanlıkları Bırakıp Yenilerini Arayın

Ne gibi kötü alışkanlıklarınız var. İlla sigara, alkol veya uyuşturucu olmasına gerek yok; sabahları kahvaltı yapmamakta kötü bir alışkanlıktır. Sürekli olumsuz düşünmekte kötü bir alışkanlıktır. Kötü alışkanlıklarınız aklınıza geldi süper. Sırada onları yeni ve işinize yarar alışkanlıklarla değiştirme vakti var. Ne gibi alışkanlıklar kazanabilirsiniz? Hemen önerilerimi aşağıya bırakıyorum:

 • Kitap okuma alışkanlığı kazanın. Bilinçlenmek ve farkında olmak istiyorsanız, okuyun, araştırın, öğrenin.
 • Sabahları duş alma alışkanlığı. Uykunuza ne kadar düşkünsünüz? Ayılamadığınız düşünüyor ve güne kötü başladığınızı iddia ediyorsanız bu alışkanlığı düşünün derim.
 • Daha fazla su içmeye alışabilirsiniz.
 • Kendinize yatırım yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Evde egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

9.Şükredin ve Şükran Günlüğü Tutun

Şükretmek gibisi mi var? Elinizdekilerin kıymetini bilmeyi öğretir. Fazla istemek yerine, olduğu kadarının da güzel olduğunu anlatır. Şükran günlüğüne gelecek olursam, tutacağınız bu günlüğün size birçok konuda faydası olacağını söylemeliyim. Mesela hangi konularda:

 • Olumsuz düşünmek.
 • Aşırı fazla düşünmek.
 • Agresiflik ve suratsızlık.
 • Psikolojik rahatsızlıklar.
 • Ruh sağlığı.
 • Huzurlu olabilmek.

Minnettarlığın ruha huzur getirdiğini biliyor muydunuz? Ruhsal ve psikolojik birçok durumda bu günlük işinize yarayacak. Günlüğü nasıl dolduracağınızı anlatayım. Her gün üç madde şeklinde ve birbirinden farklı cümle yazacaksınız. Örnek vereyim:

 • Bugün iyi ki sağlıklıyım.
 • Bugün iyi ki kendimi bilerek hareket ettim.
 • Şükürler olsun kendimin farkındayım…

Tarzında cümleleri yazmaya başladıktan sonra her gün daha da zorlaşacağını fark edeceksiniz. Kesinlikle deneyin.

10.Spor Yapın

Spor yapmanın birçok faydası var. Bunlardan bir tanesi de kişinin öz güveninin yerine gelmesidir. Öz güvenden ziyade sağlıklı bir hayat sürersiniz. Spor yaptıktan sonra mutlu olduğunuzu da hissedersiniz.

Yorumlarda buluşmaya ne dersiniz? Kendinizle alakalı veya bu yazının size neler kattığı benim için önemli. Yorumlarda buluşmak dileğiyle sevgili okur.

Bütün bunların sağlamasını yapabilmeniz içinde elimde bir harita var. Bu haritanın ismi “kendiyle barışık insan özellikleri” nasıl beğendiniz mi? Hemen sizle bu haritayı da paylaşayım. İşte kendiyle barışık insanın özellikleri:

 • Kendilerini her halleriyle severler. Dağınık saçları olduğunda da, güzel saçları olduğunda da. İyi giyindiğinde de, sade giyindiğinde de.
 • Bir sorun olduğunu kabul ederler ve bu sorunu çözmeye uğraşırlar.
 • Kendilerini değiştirmeye ve düzeltmeye çalışmazlar.
 • Benliklerinin ihtiyaçlarının farkındalardır. Kendilerine önem gösterirler.
 • Özgüvenleri vardır.
 • Öz saygıları yerindedir.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir