Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gereken 50 Altın Madde

Kişinin kendini dönüştürebilmesi, değiştirebilmesi ve geliştirebilmesi gibi imkanları varken neden kendine eziyet eder, hiç aklım almaz. Bugün kişisel gelişiminizi nasıl sağlamanız gerektiği hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bir yazı yazdım. İyi bilmelisiniz ki, gelişmeyi istemeye ve sevmeye başladıktan sonra değişim sizin için kaçınılmaz olacak. Bu yazının amacı, sizlere kişisel gelişiminiz ile alakalı fikir verebilmek ve anlam katmak.

Kişisel gelişim, kendinizi daha iyiye götürebilmek için uğraşlarınız sonucunda oluşan gelişime denilebilir. Gelişimi seçmek ne güzel! Sevgili okur, seni güzel bir alıntıyla baş başa bırakıp, asıl konuya döneceğim.

Sevgili Bob Ross ne demiş? “Bir milyon yıl süreyle resim yapsanız bile, başyapıtınız hep bir sonraki resminiz olacaktır. Her defasında resminizde geliştirmek istediğiniz bir şeyler göreceksiniz. Aldığım mektuplardan bazılarında böyle şeyler yazılıdır: “Bir resim yaptım ama sonucundan memnun kalmadım…” Bu harika bir şeydir. Çünkü insanda bir sonraki resme başlama arzusu uyandırır. Yolunda gitmeyen şeyin ne olduğunu anlarsınız. Umarım yaşam boyu ara ara böyle duygulara kapılır ve sonuçta giderek en iyiye ulaşmaya çalışır ve kendinizi geliştirirsiniz.” Bu sözün üstüne kişisel gelişim için neler yapılmalı? Sorusunun aklınıza gelmesi mükemmel bir seçenektir. Hemen bu seçeneğin altını doldurmaya başlayalım.

Kendinizi Geliştirmek İçin Yapılması Gereken 50 Altın Madde

Kişisel gelişimin isteğinizle ve bakış açınızla alakalı olduğunu düşünebilirsiniz. Her an gelişim içerisindeyiz ve bu gelişimin ucu bucağı yok.

Evet, gelelim Müjdat abinin ettiği o kavgaya ya da sosyal medyanın faydalarına. Yok efendim hiç gelmeyelim, biz boş işlerle uğraşmayanlardanız. O vakit kendinizi geliştirmenize fayda sağlayacak 50 ipucuna geçebiliriz. Bu 50 ipucuna ihtiyacınız olduğuna eminim. İşte kendinizi geliştirmek için yapmanız gerekenler:

1.Kendinizi Analiz Etmeyi Öğrenin.

Kendinizi nasıl mı analiz etmelisiniz? Hangi olaylarda ne tarz tepkiler verdiğinize bakın. Kendinizi izlemeyi öğrenin, duygularınızı dinlemeyi öğrenin. Kendini analiz etmek ve kendi yönetimini sağlayabilmek çok önemli bir meseledir. Kişisel gelişiminizin ilerlemesindeki yegane sebebin de bu analizlerin devamı sonucunda gelebileceğini düşünüyorum.

Ben her daim kendimi analiz etmeye, neyi neden yaptığıma dikkat ediyorum. Size de tavsiye ederim. Denendi, görüldü, tanındı. 😊

2.Kendinize Soru Sorun.

Kendine soru sormakla başlar her şey. İnsanoğlu doğumundan beri hep bir arayışın içindedir ve bu arayışın farkında olmaya “soru sormayla” başlar. İnsanın kendine soru sorabilmesi demek, gelişmeyi, değişmeyi ve fark etmeyi istemesi demektir. Neyi neden yaptığınızın farkında olduğunuz gibi, kendinize sorduğunuz soruların ardından bazı meseleleri de açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Mesela çok takıldığınız veya kaygılandığınız bir durum var. En basit bir şekilde neden kaygılanıyorum bu kadar, değip cevabını doğru bir şekilde verdiğinizde kaygı halinizin kaybolduğuna şahitlik edersiniz. Bu durumu ben kendime uyguladığımda her daim şaşırmışımdır. Neden mi? Yahu bir soruyla bin bilinmezi aşabiliyorsun.

3.Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanın.

Okumayı, değişmeyi veya gelişmeyi sevmeyen birisi olsanız, haliyle bu yazının içinde dahi olmazdınız. Yani bilmeniz gerekiyor ki okumayı sevdiğinizi ve istediğinizi düşünmek beni daha iyi hissettiriyor. Okumayı seviyor ve istiyor, kendinize zaman ayıramıyor musunuz? E bu çok basit, her gün 10 sayfa, dikkat edin sadece “10” sayfa okuyarak, kitap okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Alışkanlık kazandıkça, göz kaslarınız da bu duruma fazlasıyla ayak uyduracak.

Sayfa sayılarını 1 ay geçince ne kadar artırdığınızı göreceksiniz. Bu yolda başınıza gelecek güzel şeylerden ben sorumlu değilim, kemerinizi sıkı bağlamayı unutmayın. Başka dünyalara yolculuk etmek keyifli iştir vesselam.

4.İletişim Becerilerinizi Geliştirin.

İletişim, çağın her noktasında işinize yarayacak bir araçtır. Ne kadar iyi kullanırsanız, o kadar kendinizi iyi hissedersiniz, orası ayrı. Ancak en önemli noktası da kişisel gelişime olan faydası. İletişim becerilerini geliştirmek “kişisel gelişiminiz” için çok önemli bir unsurdur. Nasıl mı geliştireceksiniz? Duydum, sordunuz. İlacı ilgili içerik kısmına bıraktım.

İlgili İçerik: Etkili İletişim Kurma Sanatı

5.Yaptığınız Her Hatadan Ders Çıkartın.

Öncelikle şununla hemfikir olmalıyız. Her insan hata yapabilir ve hatta insan hata yapmalıdır. Hataya karşı kendinize bu zamana kadar ne kadar şefkatli davrandınız? Hata yapmanın önemi “hatalardan ders çıkartabilmekle” alakalandırılır. Ders çıkartmayı öğrendikten sonra yolunuza emin adımlarla, olumlu bir şekilde yürümeyi öğreneceksiniz.

6.Hedeflerinizi Bilinçli Bir Şekilde Belirleyin.

Bir insanın kendine koyduğu hedefler doğrultusunda yürümesi mühimdir. Ne yapacağınızı bilmek, sizi gün içerisinde strese ve kaygıya sokmaz. Tam tersi ne yapacağınızı bilmediğinizi düşünürsek, gün içerisinde neler yapacağınız konusundaki belirsizlik sizi kaygı ve strese sokabilir. Bilinçli bir şekilde belirlemeyi de şöyle açıklayalım. Küçük hedeflerden büyük hedeflere doğru yürümeyi bilmelisiniz. Merdiveni bir anda çıkmak yerine, birer birer doğru adımlarla çıkmanız gerekiyor.

Ne istiyorsanız, onu hedefleyin. Neyi hayal ediyorsanız, onun için çabalayın.

7.Sağlıklı Beslenmeyi İhmal Etmeyin.

Sağlıklı beslenmenin gün içerisindeki her hareketinize etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız şimdi öğrendiniz. Ne kadar az sağlığa zarar veren yağ, sağlıksız şeker, fazla hamur işi ve yapay ürün tüketirseniz, gün içerisinde o kadar enerjik ve canlı olursunuz.

Sağlıksız beslenmenin sonucunda beden sağlığınızın yanı sıra ruh sağlığı ve psikolojinizde bu durumdan fazlasıyla etkileniyor. En azından imkanlarınız altında sağlıklı beslenmeye çalışmalısınız. Mesela keyfi üç şeker tüketecekseniz, bir şeker tüketin.

8.Araştırın.

Araştırın yazdığıma bakmayın. Önce güzelim bir meraklı olmayı öğrenin. Merak edin, neyi merak ediyorsanız edin sonrasında zaten araştırmaya hevesiniz olacak. Okumayı sevdiğiniz gibi araştırmayı ve öğrenmeyi de sevin. Yeni bir bilgi edinmenin verdiği mutluluk hissiyatıyla baş başa kalmak ruh sağlığınız için hiçte fena sayılmaz öyle değil mi?

9.Seminerlere Katılın.

Sadece zaman zaman okul konferansında seminer izleyenlerden misiniz? Onlardan olmayı bırakın derim. Bazen bir seminerin kattığını 10 kitap katamaz. Google amcadan ilgilendiğiniz bir konuda seminer bulmaya başlayarak bu durum için ilk adımı atmış olursunuz.

10.Sosyal Olun.

Yeterince sosyal olduğunuzu düşünüyor musunuz? Pandemi sizi köreltmiş olabilir mi? Sosyalliğe bakış açınız kül olup gitmiştir belki. Sosyal olmanın sadece dışarıya çıkıp gezmek olduğunu düşünmekten vazgeçmelisiniz. Sosyal olmaya bakış açınızı değiştirebilmek veya genişletmek için kendinizle vakit geçirmeyi öğrenmelisiniz. Kendinizle güzel vakitler geçirmeye başlayınca, insan ilişkilerinde ayrı bir sosyallik kazanırsınız. Fikirler üretmekte zorlanmazsınız. Ortada hiçbir sebep yokken dışarıya çıkıp birkaç kez tur atmak dahi sosyalleşmek demektir.

Kapalı olmayın, kendinizle ilgilenin, bazen kendinizle de sosyalleşmeyi önemseyin.

11.Dil Öğrenin.

Daha Türkçe gonuşamıyohhh! Diye serzenişte bulunmadan söyleyeyim, İngilizceyi öğrenmek zannettiğiniz kadar zor değil. İngilizceden harici diller için bir garanti veremeyeceğim fakat İngilizceyi yeterli şekilde isteyen ve sabır gösteren herkes öğrenebilir. Hele İngilizce öğrenmeye hevesiniz varsa ve sürekli erteliyorsanız, hiç durmayın başlayın. Şu an açın Youtube’u ilk dersinize başlayın. Her yerden bulabilirsiniz. İnanın para vermenize gerek yok.

Deneyip karar vermek mi, yoksa hiç denemeden vazgeçmek mi? Siz seçin.

12.Kendinize Vakit Ayırın.

Kıymetli vaktinizi kendinizi ayırmazsanız “kişisel gelişim” için ne yapmış olursunuz? Vakit ayırarak, İngilizce öğrenmeyi deneyeceksiniz. Vakit ayırarak, iletişim becerilerinizi geliştireceksiniz. Sürekli arkadaşlarınızla buluşup goy goy yapacağınıza (ki çok severim, her şey yerinde güzel) biraz da kendinize vaktinizi yaratın.

Anlayacağınız kendiniz alan yaratın, zaman yaratın.

13.Yalnız Başınıza Vakit Geçirmekten Keyif Alın.

Kendine vakit ayırmakla, kendinle vakit geçirmekten keyif almak başka şeyler tabi. Nasıl başka şeyler ya? Şöyle başka şeyler, kendine vakit ayırıp yarım saatte sıkılmak var, kendinle vakit geçirip kimseye ve hiçbir şeye ihtiyaç duymamak var.

İlgili İçerik: Yalnız Başına Vakit Geçirmek

14.İç Motivasyonunuzu Sağlayın.

İç motivasyon ne, dış motivasyon ne ilk önce bunu bellemek lazım. Dış motivasyon, hemen hatırlayın bir video izlersiniz, deliler gibi gaza gelirsiniz ve ertesi gün bu gaz fıss diye söner. Ancak iç motivasyonda işler hiçte böyle olmuyor. Sürekli bir motivasyona sahip olmak ve iç motivasyona gerçekten sahip olmak istiyorsanız, önce kendinizi sevmeyi ve saygı duymayı öğrenmelisiniz. Sevgi ve saygıdan sonra tabi ki şefkat ve nezakette gerekiyor.

Anlayacağınız burada da kendinizle barışık olma durumunuz söz konusu. Kendinizle ne kadar iyi geçinirseniz, bir şeyleri başarmak için kendinize inancınız o kadar artar. İç motivasyonu sağlayabilmek için kendinize hata yapabileceğinizi ancak hiçbir zaman vazgeçmeyeceğinizi hatırlatın. Potansiyelinizi biliyorsunuz, isteyip, çabaladıktan sonra gerçekleştiremeyeceğiniz hiçbir şey yok.

15.Uyku Düzeninize Dikkat Edin.

Ah ah, öğrencilik zamanları sabaha doğru yat, akşama doğru kalk. Sonra inanılmaz verimsiz bir gün geçir. Tabi ki bu durum kişiden kişiye değişse de çoğu öğrenci bu duruma maruz kalabiliyor. Sağlıklı uyku uyuduğunuzda ne kadar enerjik ve canlı olduğunuzu fark ettiniz mi? Uyku düzeninizin bozulması her zaman sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Hayattan aldığınız verimi ve hayat enerjinizi azaltacaktır. Sağlıklı uyku için Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler yazımı okumanız da fayda var.

16.Planlı Olmayı Öğrenin.

Hadi gelin dürüst olun, hiç yapılacaklar listesi oluşturdunuz mu? Gün içerisinde kendinize belirlemiş olduğunuz bir “yapılacaklar listesi” nelere kadir ah bir bilseniz. Erteleme sorununuz mu var? Yapılacaklar listesi oluşturun ve küçükten büyüğe doğru gidin. Kendinizi iyi mi hissetmek istiyorsunuz, yapılacaklar listesinden bir şey yapın ve ona yeşil tiki atın. Düzenli mi olmak istiyorsunuz, ihmal etmeyin hemen “yapılacaklar listesini” oluşturun ve tamamlamaya bakın. Öz disiplinle aranız nasıl? Öz disiplininizi geliştirmeye bakın. Disiplini sevmeye başladıktan sonra şaşıp kalacaksınız.

17.Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulun.

Her gün uyandıktan sonra eline telefonu alıp kurcalayan kaç kişiyiz? Dijital dünyanın kattığı bağımlılık ve alışkanlıklardan kurtulmayı hiç düşündünüz mü? Veya bu durumu bağımlılık ve kötü alışkanlık olarak sayıyor musunuz? Biliyorum çok soru sordum fakat cevapları da çok mühim değil mi sizce? Sosyal medyada harcadığınız boş vakitler ve bilinçaltınıza aldığınız saçma kodlar, sizce ne kadar önemli? Sizin kadar önemli mi? Vaktiniz kadar? Tabi ki değil. Bu sorun için de size önereceğim bir içeriğim var.

Şöyle buyurun: Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmak İçin 10 İpucu

18.Olumsuz Çevre ve İnsanlardan Uzaklaşın.

Olumsuzluğun ne faydasını gördün, dertli kardeşim. Nereye bakıyorsun farkında mısın? İstediğin her an olumsuzu görebileceğini biliyor musun? Şu çağda her an her yerde olumsuz bir durum var. Ülke ekonomik krizde, kaygı, depresyon, mutsuzluk… ne kadar daha sürecek böyle? Olumsuzlukların size hiçbir şey katmadığının farkına varmalısınız. Olumlu bir insana yönelmeye başlamak çokta zor değil. Belki de olumlu bir insansınız. Ancak insanoğlu etkilenir, hele ki kolay etkilenen bir yapınız varsa etrafınızdaki her insandan ve çevrenizden etkilenirsiniz. Siz farkında olsanız da olmasanız da bu durumlar sizi negatif yönde etkiler.

İlgili İçerik: Olumlu Düşünme Teknikleri

19.Geçmişte Takılı Kalmayı Bırakın.

Kendinize sorun, geçmiş ne kadar geçmişte kaldı? Acaba geçmişten hala etkileniyor muyum? Geçmişte yaşanmış olan bütün kötü olayları affedin. Kinini, öfkesini, kıskançlığını veya haksızlığını unutun. Geçti, gelmeyecek bir daha, şimdiye odaklanın. Şimdiye odaklanıp, geleceğinizi planlamanız gereken bir hayatınız var. Hayattasınız, umudunuz hala var. Nefes alıyorsunuz ve kendinizi dönüştürme imkanınız var. Anı yaşamakta sıkıntılarınız varsa Anı Yaşama Sanatı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

20.Kendinize ve Çevrenizdeki İnsanlara Karşı Anlayışlı Olun.

Neden mi anlayış? Anlayıştan başka hiçbir şeyin faydası yokta ondan. Bazen direttiğiniz düşünceyi karşınızdaki almayabilir, ona göre olmayabilir. Diretmeyin, anlayışlı olmayı öğrenin. Kendinize karşı da fazla direnmeyin, anlayışlı olmasını bilin. Bazı durumlarda sizde hata yapabilir, sıkılabilir, verimsiz bir gün geçirebilir, sinirlenebilir veya mutsuz olabilirsiniz. İnsanlık hali değip, anlayışla karşılamayı deneyin. Anlayış ve minnettarlıkla yaşayacağınız hayat size gerçekten birçok şeyi öğretir.

21.Meditasyon Yapın.

Psikoloji ve kişisel gelişim yazılarımın ve yaptığım araştırmaların neredeyse hepsinde meditasyon yapma tavsiyesini görüyorum. Bunun sebebi gerçekten de meditasyonun farkındalıktan çok sağlık, huzur, anlayış ve öğreniş olmasından kaynaklanıyor. Meditasyon yapmayı ihmal etmeyin. Günün sonunda güzel bir gündü diyebilmek bile en küçük bir olumlama meditasyonudur. Günün sonunda veya başında kuracağınız üç tane olumlama cümlesinin sizi ne kadar etkileyeceğini tahmin bile edemezsiniz.

Gün başında aynaya bakarken “naber güzellik?” diye kendinize sormayı deneyin. Başka tezlerde siz oluşturabilirsiniz yeter ki deneyin.

22.Kendinizi Ödüllendirmeyi Bilin.

Çok yorulduğunuzda durmayı bildiğiniz gibi bir şeyleri başardıktan sonra da kendinizi ödüllendirmeyi bilin. Örneğin, uzun bir çalışma sonunda elde ettiğiniz yüklü bir miktar paranın küçük bir kısmını tatil yapmaya harcayarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Böylece kendinize olan saygınız, sevginiz ve inancınız daha da artış gösterir. Kendinizi şımartmayı ve ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

23.Hayatınızdaki ve Diğer İnsanlardan Ders Çıkartmayı Bilin.

Ders çıkartın derken, bir defter yazın demiyorum tabi ki. Hayatınızdaki her insana bir şeyler katmanız gerektiği gibi, bir şeyler almanızda gerekiyor. Hayatınızda olmayan insanların yaptığı hataları görerek de kendinize ayrı dersler çıkartabilirsiniz. Hatayı yapmadan, hata yapmış gibi olmakta büyük marifettir. Çıkarttığınız derslerle aldığınız tecrübe size kişisel gelişiminiz hakkında çok şey katacak.

24.Eksikliklerinizi Belirleyin.

Hangi alanda ne konuda eksiksiniz? Ya da kendinizle alakalı eksiklikleri biliyor musunuz? Zayıf yönlerinizi ve değiştirmek istediğiniz şeyleri bir kağıda yazın. Bunları belirlemek o konular hakkında size farkındalık sağlayacaktır.

25.İsteyip Durmak Yerine Harekete Geçin.

Kendinizi sürekli yetersiz ve başarısız gördüğünüz oldu mu? Ya da sürekli kararsız kalıp, mükemmeliyetçi olduğunuz için bir türlü harekete geçemiyor musunuz? En ufak bir düşüncenizi bile yerine getirmedikçe veya isteğiniz doğrultusunda bir harekete geçmedikçe kendinizi her daim kötü ve başarısız hissedeceksiniz.

Beyniniz sizi değil, siz beyninizi yönetmelisiniz. Beyninizin her an bir bahanesi, bir uyruğu olabilir. Ancak bunlara izin vermediğinizi beyninize de kanıtlamalısınız. Her ne olursa olsun, harekete geçmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde işlerin ne kadar değiştiğini göreceksiniz.

26.5 Yıl Sonraki Halinizi Düşünün.

Şu an ne yapıyorsanız 5 yıl sonraki halinizi etkileyecek. Bunun bilincinde yaşamakta çok ayrı bir durumdur. Hedeflerinizi, amaçlarınızı ve hayallerinizi şekillendirmenizi ve onların peşinden daha istikrarlı yürümenizi sağlar.

5 Yıl sonraki halinize bir mektup yazın. Kendinize bir not bırakın.

27.Kıskançlık, Nefret, Öfke ve Kibir Gibi Duygulardan Uzak Durun.

Bu tür duygulardan ne kadar uzak durursanız, o kadar iyi hissedebilirsiniz. Çünkü baktığınızda kötü görmez, kınamaz tam tersine anlayış sahibi olursunuz. Kıskançlıkta, nefrette, öfkede, kibirde her daim size zarar veren duygulardır. Bakış açınızı körelten ve sizi kötüye iten bu duyguları yaşamanız normaldir. Ancak kontrol etmeniz ve onlardan uzaklaşmanız da sizin elinizdedir. Bu sayede gelişime daha açık ve daima kendi yolunda ilerlemeyi bilen bir birey haline gelebilirsiniz.

28.Bulmaca, Satranç ve Sudoku Gibi Oyunlar Oynayın.

Beyin egzersizi yapmak ve daha hızlı düşünebilmek istiyorsanız bu tarz oyunları oynamayı ihmal etmeyin. Hem eğlenceli hem beyninizi çalıştıran bu oyunları oynamanın zekanızı da pozitif etkisi olduğunu biliyor olmalısınız. Bu oyunları oynamayı süreklilik haline getirmeye başladıktan sonra faydalarını göreceğinizden şüpheniz olmasın.

29.Bir Kişiyi Örnek Alın.

Hedefiniz ve hayalleriniz peşinden gitmiş ve başarılı olmuş birini “idol” olarak alabilirsiniz. Aslında bakarsanız bana idol almak yerine örnek almayı denemek daha mantıklı geliyor. İdol biraz fanatikliğe giriyor ve idol aldığınız kişinin hatalarını görmezden gelebiliyor veya yapılan hataları hata olarak görmüyorsunuz. Bir kişinin tabi ki örnek alınması kadar doğal bir olay yok.

30.İnsanları Gereksiz Yere Önemsemeyin.

İnsanları ne kadar önemsiyor veya umursuyorsunuz? Dış dünyayla etkileşiminiz ne durumda? Yani birisi size baktığında kendinizi gergin hissediyor musunuz? Ya da size yersiz eleştiriler yapanları çok fazla umursuyor musunuz? Bir an önce insanları gereksiz yere önemsememeyi öğrenmeniz gerekiyor. Kendi hayatınızın başrolündesiniz ve sizin hayatınıza kimse müdahil olamaz. Bunu bilmeniz rağmen insanları umursamaktan vazgeçmelisiniz. Hedeflerinize, hayallerine ve hayatınıza odaklanıp, hayatınızı en iyi şekilde idame ettirmeye çabalamalısınız.

31.Ruh Sağlığınıza ve Psikolojinize Önem Gösterin.

Son zamanlarda ruh sağlığının ve psikolojinin önemi ne kadar da arttı hepimiz bu duruma aşinayızdır. Bunun sebebi de dijital dünya ve çağın durumu. Ruh sağlığınıza ve psikolojinize ne kadar önem gösterirseniz, rutin hayatınızda dolaylı yoldan istediğiniz gibi gitmeye başlayacak.

Dikkatli olun, çevrenizi, arkadaşlarınızı, kendinizi gözlemleyin. Ne kadar sağlıklı ilişkiler kuruyorsunuz veya ne kadar sağlıklı bir çevreyle yaşıyorsunuz. Olumsuzluktan uzak durduğunuz gibi kendinize karşı şefkatli davranmayı ihmal etmeyin.

32.Bakış Açınızı Genişletin.

Bir olaya karşı bakış açınızı nasıl genişletirsiniz? Baktığınız açıdan her zaman doğru söylediğinizi ve haklı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bir başka açıdan bakınca belki de anlayışsız ve size göre haklı bir durumdasınızdır. Ne kadar bakış açısı katarsanız, o kadar anlayış sahibi olacağınızı düşünüyorum. Olumsuz bir olayın içinden çıkabilmek için nasıl “olumlu” tarafını alabiliyoruz, bakış açısını genişletmekte, bu insan böyle yanlış yaptı ama bunun sebebi de onunla alakalı.

33.Büyük Resme Odaklanmayı Öğrenin.

Büyük resim nedir? Hemen bu sorunun cevabını vereyim. Bir hayaliniz var ve onun peşinden koşuyorsunuz. Her koşturmanın sonunda bir yorgunluk elbette olacak. Küçük küçük ilerlerken yorulduktan sonra pes etmek yerine, büyük resmi düşünüp dinlenmeyi bilmelisiniz. Büyük resmi düşünüp, motivasyonunuzu kırmamanız gerekiyor. Büyük resme 2 senenin sonunda bir eve sahip olacağım da denilebilir, 5 sene sonra Türkiye şampiyonu, 10 sene sonra Dünya şampiyonu olacağım fikri de denilebilir. Bu sizin büyük resminizle alakalı. Büyük resimle yan yana gelip fotoğraf çektirdikten sonra başarmanın gururunu yakalamak mı? 10/10 Aktivite 😊

Yolunuzda yanılmamanız ve pes etmemeniz dileğiyle devam ediyorum.

34.Teknolojik Cihazlardan Uzak Durup İçinize Yönelmeyi Deneyin.

Neleri istiyorsunuz? Neleri seviyorsunuz? Ne size iyi gelmiyor? İşte bu soruların cevabını içinizde aramaya başlamak için biraz da kendinize vakit ayırmayı, kendinizi dinlemeyi unutmamalısınız. Teknolojik cihazlardan bir gün ayrı yaşamayı denediniz mi? Ne çok sıkılır, bomboş bir hale düşersiniz değil mi? İşte tam bu sırada beyniniz fikir üretmeye ve ne yapması gerektiğiyle uğraşacak. Bu durum sizin için ne kadar dezavantajmış gibi gözükse de inanın bana zannetmediğiniz kadar avantajlı.

Yeter ki deneyin. Fırsatları görmek için denemeniz gerekiyor. Hangi maddeyi denerseniz deneyin, yeter ki isteyip, harekete geçmeyi bilin.

35.Düzenli Bir Şekilde Spor Yapın.

Spor yapmanın faydaları tartışmasız herkes tarafından biliniyor diye düşünüyorum. Düzenli bir şekilde spor yaparsanız ruh sağlığınız ve psikolojiniz haliyle sağlamlaşacak. Gelişiminizde spor yapmanın çeşitli katkıları olduğunu göreceksiniz.

36.Potansiyelinizi Fark Edin.

İnsanoğlunun başaramayacağı şey yoktur bu hayatta. Nerde ne kadar motivasyon videosu izlediyseniz, ne kadar başarılı insan gördüyseniz, potansiyellerinin sınırlarını zorladıkları için başarılı oldular. O sebepten dolayı sizlere motivasyon vermek için konuşmalar yapıyorlar. Tabi ki herkesin başarı kavramı farklıdır. Bu başarı kavramlarının üstesinden gelebileceğinizi ve daha fazlalarını elde edebileceğinize inanmalısınız. Potansiyelinizi anlayabilmek için uğraşın, sınırlarınızı zorlayın.

37.Tutkularınızı Öğrenin.

Tutkular insanı yaşama daha çok bağlar. Yaptıkça yapasınız gelen bir şeyler bulun. Yapmaktan zevk aldığınız aynı zamanda coştuğunuz bir şeyler bulmak bu kadar da zor olmamalı. En ufak bir örnek vereyim: Yazı yazmak. Yazı yazmak benim için inanılmaz bir tutku. Sizin için bambaşka bir şey olabilir. Mesela tribünde bağıra çağıra tuttuğunuz takıma destek vermek, resim çizmek vs. olanaklar ne kadar fazlalaşırsa seçim imkanınız ve kendinizi anlama şekliniz o kadar basit olur.

Ne kadar çok şey denerseniz, o kadar çok tutkularınızı öğrenme imkanınız artar.

38.Durmayı ve Dinlenmeyi Bilin.

Her şeyin fazlası zarar değil mi sevgili okur? Sende biliyorsun, bende. Her şeyin sonunda durmayı ve dinlenmeyi bilmelisiniz. Kendinize karşı biraz anlayışlı olun derken bunu da söylemek istiyorum. Artık durup dinlenmeliyim bilinci aklınızda oluşmalı.

39.Öz Eleştiri Yapın.

Eleştire karşı ne kadar açıksınız? Şimdi kendinize dürüst olup sorduğum soruyu cevaplayın. İnsanların sizi eleştiremediği bir ortamda olduğunuzu düşünürsek, öz eleştiri yapmayı bilmeniz gerektiği kesin bir durum. Sosyal kimliğinize dayanarak öz eleştiri yapmama hakkınızı kullanmamalısınız. Her insanın hatası, yapmaması gerektiği şeyleri yaptığı veya problemli zamanları oluyor. Bir hata yaptığınızı düşünüyorsanız, “bunu yapmamalıydım ama ders oldu bir daha yapmayacağım” demeyi bilmelisiniz. Ne zaman diyebilirsiniz? Önce eleştiriye açık olduğunuzda. Yapıcı eleştirileri kaldırmayı öğrenmeye başladıktan sonra. Kendinizle iyi geçinmeye başladıktan sonra.

40.Zorlukları Kabul Edin ve Asla Pes Etmeyin.

Of, amaaaan, yetti gayriii! Diyerek mi zorluklarla başa çıkmaya çalışıyorsunuz yoksa kabullenerek mi? Hangisi, bazen ilki değil mi? Anlayabiliyorum. Bazen tak ediyor olabilir ancak zorlukların hayatın içinden olduğunu bilmek lazım. Hayat tarzınız haline getirmeniz gerekiyor. Hayatta zor olan bir şeyleri başarıp “pes etmedim!” diyerek başarıya ulaşmanın duygusu, çok nadir duygulardandır. Böylesi bir hazzı reddetmeyeceğinizi biliyorum. Pes etmek potansiyelinizi reddetmektir. Bu söylediğimi bir yere not mu alsanız? Pes etmek tamamen potansiyelinizi reddetmektir.

41.Beyniniz Sizi Değil Siz Beyninizi Yönetin.

Nasıl yahu! Nasıl ben beynimi yöneteyim. Beyinden gelen kodların farkında mısınız? Farkındaysanız ne kadar bu kodları reddedebiliyorsunuz? Şöyle söyleyeyim, beyniniz sizi ele geçirdiyse çoktan fazlasıyla ertelemeye başlamışsınızdır. Üşenmeye ve üşengeçlikten vazgeçmemeye devam ediyorsunuzdur. Konfor alanının dışına çıkmak istemiyorsunuzdur. Yapmanız gereken önemli gereksinimlerinizi yapmayıp, sosyal medyada geyik yapıyorsunuzdur.

Bilmem anlatabildim mi? Okurum sana söylüyorum, kendim sen anla. Biraz da benim uygulamam gereken bir yöntem fakat yapabiliriz. Beyni bir araç olarak görürsek başarabiliriz.

42.Kendinizi Sevin, Tanıyın, Anlayın.

Bu üçünü yapabildiğinizde hayatta bir şeyleri başardığınızı ve ilerleme kat etmeye başladığınızı fark edersiniz. Bu üç maddenin önemi su içmekle aynı önemi taşır. Ruhunuzu beslemez, kendinizi anlamazsanız bir avuç ezber düşünceyle yaşamaya mahkum kalırsınız. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, kendinizi ihmal etmeyin.

43.Geleceğinizi İyi Planlayın.

Gelecek planlarla kurulur. Düşüncenizin sağlamlığına ne kadar inanıyorsanız, o kadar umutlu bakarsınız yaşama. Gelecek önemli meseledir. Ancak şu anda ilgilendiğiniz meşgaleler de bir o kadar önemli. Bunun sebebi şu an ilgilendiklerinizle geleceğinizi tasarlıyorsunuz. Bu durumun bilincinde yürümek ne gibi şeyleri geliştirmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

44.Stres Yönetimini İyi Yapın.

Stres yönetimini ne kadar iyi yaparsanız, o kadar iyi görünür ve kendinizi o kadar iyi hissedersiniz. Başarı stresi yönetebilmekte değil mi? Bir sunum esnasında ne kadar stresini iyi yönetirseniz, o kadar iyi bir görünüme sahip olmaz mısınız? Olursunuz. Stres yönetimi hayatınızın her alanında ihtiyacınız olan bir meseledir.

İlgili İçerik: Stres Yönetimi Nasıl Yapılır?

45.Kötü Alışkanlıklardan Vazgeçin.

Kötü alışkanlıklar sadece bağımlılıklar değildir. Kendinizle alakalı kötü alışkanlıklara bir örnek vereyim: Gece uyumamak. Bu kötü bir alışkanlıktır, vazgeçin. Fazla uyku uyumak ve yataktan telefonla oyalandıktan sonra kalkmak, aşırı düşünmek, olayları çok çabuk içselleştirip etkilenmek. Bu tür alışkanlıklarınız varsa vazgeçebilirsiniz. Tabi ki sizleri kötü etkileyen bağımlılıklarınızdan da kurtulmaya çalışmalısınız.

46.İyi Alışkanlıklar Edinin.

Kötü alışkanlıkları öğrendiniz ve vazgeçmeye çabalıyorsunuz. Şimdi aynı zamanda iyi alışkanlıklar edinme vakti. İyi alışkanlıklar edinmek için aşağıdaki gösterdiğim yollardan fikir edinebilirsiniz:

  • Güne su içerek başlamak.
  • Günün başlangıcında veya ortasında kahve içmek.
  • 7 saat uyku uyumak.
  • Nefes egzersizleri yapmak.
  • Yapılacaklar listesi oluşturmak.
  • Sağlıklı kahvaltı yapmak.
  • Doğa yürüyüşü yapmak.
  • Kitap okumak.
  • Yüzmek ve spor yapmak.

47.Güne Enerjik Başlayın.

Hayattan ne kadar memnunsunuz? Bu memnuniyetiniz nelere ihtiyaç duyduğunuzla alakalıdır. Memnuniyet kavramınızı “nefes alıyorum ve hala bir umut var” olarak belirlemeniz gerekiyor. Güne inançla başlamak ve günün neler getireceğini merak etmek gerekiyor. Bu sebepten dolayı güne uyandığınızda aklınıza direkt olarak yapılacak işleri vs. getirmeyin. Kafanızda her şeyi büyütmeyin, güne stresle uyanmayın. Güne nasıl başlarsanız, öyle gider.

48.Yaşama Minnetle Bakın.

Yürürken havaya, insanlara veya bulunduğunuz çevreye minnetle bakabilir misiniz? Bu bazı insanlara göre çok zor, bazılarına göreyse yapılabilir bir şey. Bunu “Veronika Ölmek İstiyor” kitabından kendime bir ders olarak çıkartmıştım. Ne kadar minnetle bakarsan o kadar çok şey görür ve o kadar iyi anı yaşarsın. Yaşamın endişesiyle köşedeki şarkı söyleyen gençleri dinlemeyi unutmak, dertleşmek isteyen o teyzeyle ilgilenmemek ne kadar da kötü. Anı yaşama bilinciyle ilerleyin, ne olursa olsun anda kalmaktan vazgeçmeyin.

49.Kendinize İnanın ve Güvenin.

Kendinize olan inancınız sizi ilerdeki siz yapacak. Kendinize olan güveniniz sayesinde bir yerlere geleceksiniz ve bu yerlerde yükseleceksiniz. İnanmak ve güvenmek kişinin gelişiminde muhteşem bir yere sahiptir. Kendinize güvenmediğinizi ve inanmadığınızı varsayarsak, bu iki kavramı ne kadar uygulamayı denerseniz o kadar işinize gelecek. Ne kadar kendinize inancınızın olduğuna “kendinizi inandırırsanız” o kadar inanmaya başlayacaksınız. Güven derken illa özgüveninizin yüksek olmasından bahsetmiyorum. Herhangi bir konuda veya bilmediğiniz bir konuda kendinize olan güveniniz, “öğrenebilirim, yaparım” diyebilmeniz önemlidir.

50.Blog Okuyun.

Blog okumak, dijital okuyucu olmak demektir. İnsanların yazdığı bloglardan birçok tecrübe sahibi olabilirsiniz. Çeşitli bloglar takip etmek, sizin kişisel gelişiminize yardımcı olacaktır. Mesela bloğumu takip ederek her hafta psikoloji, kişisel gelişim ve ruhsal sağlık alanlarında yazılar okuyabilirsiniz, bunu sol üstte bulunan e-posta kısmına, e-postanızı yazarak gerçekleştirebilirsiniz. İlgilendiğiniz alandaki herhangi bir bloğu takip etmeye başlayarak bu işi de halledin.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir