Kıskançlık Nedir?: Kıskançlıktan Kurtulmanın Yolları

Satırlarıma başlamadan önce kıskançlık adlı duygunun bizim ülkemizde ne kadar fazla olduğunu düşündüm. Daha çok kendi hayatlarımızla ilgilenmemiz gerekirken, diğer insanların hayatlarıyla ilgilenmeyi “ilgi alanımız” haline getirmek yapımızda var herhalde. Veya geçmiş kuşaklardan bu yana gelen bir kültürde diyebiliriz. Ancak kıskançlığın yavaş yavaş son bulacağının ümidi içerisindeyim. Bunun sebebi globalleşen dünyanın kişiye “birey” olmayı öğretmeye başlamasıdır.

Amma konuştun, iki boş kelam daha edersen sayfadan uçup gideceğim demeyin. Kıskançlık adı altında arayıp bulamadığınız ne varsa bu yazıda göreceksiniz. Üstelik kıskançlık sorunsalı yaşıyorsanız, kıskançlığın çözüm önerilerinden de bahsedeceğimi bilmenizi isterim.

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık, şüphe duymaktan korkuya, korkudan öfkeye, öfkeden aşağılanmaya kadar birbirine dolaylı yoldan bağlı duyguları kapsayan bir duygu çeşididir. Aslında bakarsanız “kıskançlık” bizim toplumumuzda birçok kişi tarafından sevgi göstergesi olarak da kabul edilen bir sevgi çeşididir.

Her tür yaşta insanın vakıf olabileceği bir duygu olduğunu söylemek mümkün. Ancak hangi konulara veya ne tür şeylere karşı kıskancız? Bu sorunun cevabı asıl meseleyi belli edecek.

Kıskançlığı sadece duygusal bir ilişkide görülür olarak kısıtlamamak lazım. Sonuçta kişi her türlü kıskançlık yapabiliyor. Sadece sevgiliyi kıskanmak yerine, iş yerinde başarılı olan diğer bir bireyi kıskanıyor. Yetmiyor ebeveynlerinin ilgisi için kendilerini yarış halinde bulan kardeşler dahi birbirlerini kıskanabiliyorlar. Başka bir örnekle geleyim. Güzel bir ilişkisi olan kimseyi kıskanabilen birçok kişi var.

Uzman psikologların söylediklerine göre “kıskançlık” bastırılması gereken bir duygu değildir. Aksine kıskançlığın tamamen dikkate alınması gereken bir mesele olduğu söyleniliyor. Bir sorun olduğunu fark etmeniz veya kıskançlığı araştırmanız dahi “kıskançlığı” çözebileceğiniz anlamına geliyor.

Efendim şimdi bu yazıya geldiyseniz, biraz kıskançlığınız var mıdır? Vardır herhalde. Sakin olun size saldırı eyleminde değilim. Olabilir insanız herkesin türlü kıskançlıkları vardır. Kendinize de bu şekilde yaklaşmanızı öneririm. Ancak tehlikeli kıskançlıklardan uzak durmak için yapmanız gerekenler olabilir. Ben burada “yapmanız gerekenler” için bulunuyorum.

Bir arkadaşınızı içten içe başarılı oldu diye kıskanıyorsanız, problem var demektir. Güzel bir ilişkisi olan arkadaşınızı, içten içe kıskanıyor ve onu yanıltmaya çalışıyorsanız, problem var demektir. Kıskançlık bazı şartlarda sizi kamçılayan bir neden olabiliyor. Bazı şartlarda iyi gelebiliyor. Ancak bu şartların haricinde oluşan kıskançlıktan kendinizi soyutlamalısınız.

Neden Fazlasıyla Kıskançsınız? Kıskançlık Neden Olur?

Aslında kıskançlığınızın nedeni olduğu gibi kıskançlık belirtileri olarak da gösterebileceğim maddeler bunlar. İşte kıskançlığın belirtileri:

 • Düşük özsaygı.
 • Çok fazla sahiplenme.
 • Fazlasıyla güvensizlik duygusu.
 • Paylaşmaktan kaçınma.
 • Özgüvensizlik.
 • Aşırı bağlanma
 • Kaybetme korkusu.
 • Sayısı belli olmayan psikoloji rahatsızlıklar.

Üzgünüm ki fazla kıskançlığın sebepleri pek iç açıcı değil. Bunların başında düşük özsaygı yer alıyor, ardından bırakılma ve terk edilme korkusu da bunu tetikliyor. Güvensiz bir kişi misiniz? Belki de bu sebepten dolayı fazla kıskançsınızdır.

Kıskançlığı aşama olarak düşünürsek, bir aşamada kıskançlık yeterli ve iyi bir duygudur. Ancak ikinci ve diğer aşamalarda kıskançlık kişiye daha fazla zarar verir. Genellikle kendini yetiştirmeyi bırakan ve başka kişilerin hayatlarıyla ilgilenen kişilerinde fazla kıskanç olduğunu söylemeliyim.

Kıskançlıkla birlikte hissedebileceğiniz duyguları merak ediyor musunuz? Bu duygularda kıskançlığın fazla olduğu zamanlarda gidişatın iyi olmadığının habercisi. Kıskançlıkla beraber hissedilebilecek duygular:

 • Mutsuzluk
 • Güvensizlik.
 • Keder, hüzün.
 • Kaybetme korkusu.
 • Aşağılanma.
 • Kaygı, stres, sinir.

Kıskançlık Nasıl Geçer?

Öncelikle hangi tür kıskanç olduğunuzu kavramanız gerekiyor. Size türleri göstereyim:

 • Kardeş kıskançlığı
 • Ebeveyn kıskançlığı
 • Arkadaş kıskançlığı
 • İşlerde kıskançlık
 • Başarı kıskançlığı

Kısaca sadece kıskançlığı karşı cinsle sürdürdüğünüz bir birliktelik olarak değerlendirmediğimi bilin.

Şimdi maddeler halinde kıskançlığın nasıl geçebileceğini kısaca bahsedeyim. En azından bu konu hakkında fikir ve farkındalık sahibi olmanız, kıskançlığınızın zaman içinde azaltabilir. İşte kıskançlıktan kurtulmanın yolları:

Özgüven Kazanın

Kıskançlığın geçebilmesi için ilk olarak size verecek önerim kendinize olan güveninizi yükseltmeye çalışmanızdır. Kendinize ne kadar güveniyorsunuz? Kendinize güvenmediğinizi düşünüyorsanız, kıskançlığın temel sebebinin özgüvensizlik olduğuna emin olabilirsiniz. Bazen güvensizlik duygusu insanı fazla yıpratabilir. Kendinize güvenebileceğinize inanmanız gerekiyor.

Kendinizle alıp veremediğiniz hiçbir şeyin olmaması lazım. Aşağıda kesinlikle ihtiyacınız olan bir ilaç bırakıyorum. Kullanmayı unutmayın.

İlgili İçerik: 10 Adımda Öz Güven Kazanmak

Zamana Bırakmayı Bilin

Hemen kıskançlığı yenebileceğinizi düşünüp, kendinizi zorlamak yerine oluruna bırakmayı ve bu bilinçle yaşamayı sürdürün. Kendinize verdiğiniz zaman doğrultusunda kıskançlığın “farkındalığınız” sayesinde azaldığına şahitlik edeceksiniz. Emin olun ki kendinize güvenmeye başladıktan ve kendinizden emin olduktan sonra kıskançlık duygunuz azalacaktır.

Yeter ki beklemesini ve zamana bırakmayı bilin.

Kendinizi Kimseyle Kıyaslamamaya Özen Gösterin

Kimseyle kıyaslanacak bir potansiyele sahip değilsiniz. Herkesin bir farklılığı ve doğuşundan itibaren yetiştiği hayatı var. Kendinizi birileriyle kıyasladığınızda zaman içerisinde yetersizlik duygusuna kapılmanız çok normaldir. Çünkü bu hayatta sizin elde edemediklerinizi elde eden birçok kişi var. Elde ettiklerinizi elde edemeyende birçok kişi var. Bu farkındalıkla ilerleyip, sadece kendinizi kendinizle kıyaslayabilirsiniz.

Ne demek istiyorum? Yani bir yarış içindeyseniz, kendinizle yarışmalısınız. Kendinizi geliştirerek, aynı insan kalmayarak, ilerleyerek ve başarılı olarak. Kimseyle değil, sizden bir yıl önceki kendinizle yarışmayı öğrendikten sonra kendinizi kimseyle kıyaslamaya vaktiniz dahi olmayacak.

Kendinize Uğraşlar Bulun

Uğraşlar edinmelisiniz. Tek işiniz bir sohbet esnasında kıskandığınız birinin “bu da böyleydi, şurası ne güzel, bunun çok parası var…” gibi meselelerini saymakla geçmesin. Kendinize ayıracak bir zamanınız, kendinizle vakit geçirebileceğiniz birden çok hobiniz olsun. Böylelikle kendinizle vakit geçirmeye alışacaksınız.

Kendinize uğraşlar bulduktan sonra öz güveninizin yükseldiğini ve kendinizle daha iyi geçindiğinizi de göreceksiniz.

Öz Farkındalığınızı Geliştirin

Öz farkındalık göremediğiniz bir bütünü size gösterir. Fark edemediğiniz birçok şeyi fark ettirir. Öz farkındalığınızı ne kadar yükseltir ve geliştirirseniz o kadar refah içinde olacak ve kendi özününüzle ilgileneceksiniz. Kendinize değer ve öz güven kattıktan sonraki ilk işiniz “öz farkındalığınızı” geliştirmek olmalı.

İlgili İçerik: Bilinçli Farkındalık Nedir?

İlişkilerinizin Bağını Güçlendirin

İlişkilerinizi sağlamlaştırır ve güven yakalarsanız kıskançlık seviyenizde belli bir azalmanın olduğunu görebilirsiniz. İnsan ilişkilerinizde ne kadar şeffafsınız? Karşınızdaki kişiye karşı ne kadar samimisiniz? Aslında bu soruların cevabı ilişkilerinizin ne denli güçlü olup olmadığının belirtisi. Bağlarınızı güçlendirmek istiyorsanız yeteri kadar şeffaf ve samimi olmayı bilmeniz gerekiyor.

Özyönetiminizi İyi Yapın

Kendinizi analiz etmeniz, içerisinde bulunduğunuz durumu tanımanız ve o duygunun içinden çıkabilmeniz önemlidir. Kendinizi ne denli tanıdığınıza bağlı olarak “özyönetiminizi” yapabilirsiniz. Öz yönetiminizi yapabilmek için kendinizle iyi anlaşmanız ve kendinize soru sormanız gerekiyor.

Neden bu durumu yaşıyorum, bu his bana ne katıyor, bu hissin altında yatanlar neler… gibi sorular sorarak kendinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Böylelikle özyönetiminizi de yapmaya başlamış olursunuz.

Yorum yapın, kıskançlıklarınızı tartışalım. Etkileşimde bulunalım, başka kişilere ulaşalım. Haydi sevgili okurum, itiraf et kıskançlıklarını. Sevgili yazarım önden diyorsan, ben önden başlayayım.

İtiraf etmeliyim ki birilerine hızlıca ulaşıp, onların derdine derman olanları çok kıskanıyorum. İnşallah yakın zamanda bende olacağım. 😊

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir