KONFOR ALANI NEDİR?: Özgürlüğünü Keşfet

Kendi evinizden ayrı bir yerde kaldığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Kendi odanızda, benimsemiş olduğunuz yatağınızdan ayrı düşmek, sizi tehdit ediyor mu? Bu tehdidin temel sebebi “konfor alanı” kavramından ayrılmanızdan kaynaklanıyor. Konfor alanı, kişilerin psikolojik olarak kendilerini iyi hissedebildiği ve benimsediği her yere denilebilir. Ünlü düşünürlerin konfor alanıyla ilgili modellemeleri korku, öğrenme ve büyüme olarak tasarlanmıştır; konfor alanının ilk adımı olan korku alanı aşılması gereken bir adımdır. Bu adımın ardından gerçekleşecek “öğrenme” ve “büyüme” adımları insanı dünyaya bağlamaya ve kendini yetiştirmeye sürükler.

Korku alanının bazı kişiler tarafından aşılamamasındaki sebep fazlasıyla benimsenmiş “konfor alanları” bulunmasıdır. İlk adımda korku duygusunu bütün kişilerde andıran bu adımı aşmak o kadar da kolay değildir. Kişiler belirsizliklerin üstüne gitmek yerine, onlardan kaçmayı tercih ederlerse bu durum psikolojik travmalara dahi neden olabilir. Sizlere önerim kendinize “belirsizlikler” listesi oluşturup, karşınıza çıkan durumları değerlendirmenizdir; konfor alanının aşılmasının ardından hayata yelkenlerinizi açmaya ve “kendinizi” daha iyi tanımaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Konfor Alanının Psikolojideki Yeri Nedir?

Kişilerin, tanıdığı, bildiği ve gördüğü yer ve kişilerin “konfor alanının” içerisinde yer alması ve yaşamında hiçbir belirsizliğin veya bilinmezliğin olmaması onları güvende hissettirir. Konfor alanımızda, kişilere davranışlarımız, çeşitli tavırlarımız hatta hislerimiz bile farklılık taşımaz; konfor alanında alışkanlıklarımızın ötesine geçemeyiz. Bu alanın üzerinde kurduğumuz dünyada güvende hissetmemiz tamamen bir alışkanlıktır; bazı insanlar konfor alanlarının dışına bu sebepten dolayı çıkmak istemiyorlar. Bu alanın dışına çıkıldığında bireyle “olumlu” veya “olumsuz” yönde etkilenebiliyorlar; bu durumunda temel sebebi psikoloji olarak biliniyor. Korkuları, kaygı ve endişelerini gizleyen ve bastırmaya çalışan insanların “konfor alanını terk etme” mevzuatında sınıfta kaldığı söylenebilir. Böylelikle konfor alanında kalan kişilerin, hayatlarında kendilerini geliştirme şansları ve daha ileriye gitme durumları azalacaktır. Bu kişilerin aksine korku, endişe ve kaygılarının üzerine giden “konfor alanını tamamıyla terk eden” kişiler, hayatlarında yenilikleri, gelişim ve ilerlemeleri göreceklerdir.

Konfor Alanından Çıkabilmek

Kendinizi keşfetmek ve yeniden tanımak için konfor alanınızı zaman zaman terk edebilirsiniz. Bunu şu şekilde açacağım, “spora gitmek” eylemini gerçekleştirirken yeni insanlar tanımaya ve böylelikle yeni bir “sosyal yaşam” olanağıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. En basitinden konfor alanınızı terk ettiğinizde, bulunduğunuz durumu değerlendirmeleriniz, kendinize kattıklarınız ve farkındalığınız ciddi şekilde değişim gösterecektir. Gerçekten kendinizi keşfetmek ve yeniden tanımak istiyorsanız konfor alanınızı küçük küçük değiştirmeye başlamalısınız. Şunu da söylemeliyim ki alanınızı terk ettiğiniz dönem içerisinde yaşayacağınız ruh halini veya mutsuzluğu ciddiye almamalısınız. Her şekilde değişikliğe gittiğinizi ve bu durumun zaten “normal” olmadığını kabul etmelisiniz.

Korku alanı olarak kabul edilen alanda hissettiğiniz “güven” sizi her zaman güvende tutmayacaktır. Hayatınızda önünüze çıkan birçok engeli, değişikliği ve hengameyi aşabilmek ve bunları yadırgamamak için bu durumlara hazırlıklı olmalısınız; işte tamda burada düşünürlerinde söylediği gibi “konfor alanını terk edin!” uyarısını dikkate almanız gerekiyor. Kendinizle çelişmeden, psikolojik olarak kendinizi hazır hissettiğiniz zaman konfor alanından uzaklaşmak, ilk hedefiniz olabilir.

İlk olarak “güvende” hissettiğiniz ortamı belirleyip, bu ortamlardan en azından haftadan haftaya uzaklaşmayı deneyin; bu sayede konfor alanınızda duyduğunuz güveni ve kendinizi analiz etmeye başladığınızı göreceksiniz. Değişiminizi görmeye başladıktan sonra, düzeniniz değişecek; ve büyüme (öğrenme) kapasitenizin sınırını yok ettiğinizi anlayacaksınız. Alanların değişimiyle birlikte kendinize “yeni alanlar” oluşturduğunuzu göreceksiniz; bu durumda size ayrı bir özgüven verecek. Yeni alanlara girişiminizin ardından biraz cesaretle birlikte, daha nice alanlar keşfedeceğinize inanıyorum; ki zaten konfor alanını “terk etmeyi” başarabilen bir birey, yeni alanlar keşfetmekte zorlanmayacaktır. Kendinize yeni hedefler belirlemeye başladıktan sonra aştığınız yolların farkında bile olmayacaksınız; bu durumsa ruh sağlığınıza ve psikolojinize iyi gelecektir.

Konfor alanınızı terk ettikten sonra, bir müddet dayandığınız sorunlara, değişikliklere ve engel gözüken durumlara bir süre sonra “iyi ki yaşanmış” diyeceğinizden de eminim. Bunun sebebi hayatınızın ilerleyen dönemlerinde karşınıza, iş yeri alanları, farklı sosyal alanlar, arkadaş ortamları ve ayrı şehirde yaşama ihtimaliniz bulunan üniversite zamanlarınız çıkacak. Bu dönemler için günden güne bazı değişikliklerle “konfor alanını terk etme” mevzuatını çözebilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. Temmuz 16, 2022

    […] İlgili İçerik: Konfor Alanı Nedir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir