Kontrolcü Kişilik: Aşırı Kontrol Eden Bireye Dair Her Şey

Kontrolcü Kişilik

Evhamın kırkından geçmiş, endişenin dört köşesinden yakalamış ve kontrolcü birçok insanın bulunduğu bu hayatta, kendimize gelmenin yollarını aramakta çok haklıyız. Ne kadar delikanlı bir isyan!

Kontrolcü kişilerin, ayrıca benzer özellikleri “mükemmeliyetçilik, evham, baskı, eleştirel ve yargılayıcı yapı” olarak belirtilebilir. Bu özelliklerin ne kadar farkındayız… bilinçli bir kişi, sürekli bir şekilde evhamda olmak ve en mükemmelini isteyerek kendini hırpalamak ister mi?

Aslında bilinçten kastım, daha sağlıklı bir ruh sağlığı. Mükemmeliyetçilik ve aşırı kontrolcü bireylerin yaşadığı birçok sıkıntı var.

Yaşamdaki rolleri değişir. Ancak kişilikleri hep birbirine benzerdir; bunların en başta örneği saygıdeğer annem. Küçüklükten beri farkındayım; o kadar kontrolcü ve evhamlıdır ki. Yani anlayacağınız bu tarz bir insana karşı tecrübeliyim.

Bir de psikolojiye merak olunca, acaba başka nelerle karşılaşacağım “merakıyla” annemi daha da fazla analiz etme imkanım oldu.

Benim annem, sizin belki de patronunuz veya eşiniz. Efendim bu roller değişebilir. Ancak bağlı kalınan karakter daima aynıdır.

Kontrolcü İnsan Ne Demek?

Kontrolcü insan, kendisini ve çevresini panik haliyle birlikte en iyisini bildiğini düşünen insana denilebilir. Kontrolcü olan kişinin temel amacı duygu ve düşüncelerini karşı tarafa çabucak kabullendirebilmektir.

Kontrolcü İnsan Özellikleri

  • Evhamlıdır.
  • Her an endişe içinde olabilir.
  • Bir işin bir an önce olmasını ister.
  • Aceleci olduğundan dolayı birçok şeyde hata yapabilir.
  • Ben merkezcidirler. Yani kendilerini düşünerek hareket ederler.
  • Henüz olgunlaşmamış olabilirler.

Sizlere biraz bu sorunun neden yaşanabileceğinden bahsedeyim.

Bir İnsan Neden Aşırı Kontrolcü Olur?

Birçok uzmanında söylediği üzere kontrolcü kişiliğin temel sebeplerinden bir tanesi savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma o kadar duyarlıdır ki, bir anda yaşanılan stresle başa çıkma durumu olarak kabul edilebilir.

Bu kişiler tarafından, karşılaşılan herhangi bir meseleyi alt edebilmeleri için, kontrolcü kişilikleri ortaya çıkıyor. Belki sizde kontrolcü bir kişiliğe sahip olabilirsiniz.

Eğer ki çocuklukta hata yapmamaya odaklandırıldıysanız ve kusurlu görünmemeye çalıştıysanız muhtemelen bu kişilik özelliği sizde de olabilir. Mükemmeliyetçi ve kontrolcü kişiliğinin temelleri çocukluk çağında atılır.

Bu çağ içinde yaşadıklarınız ardından yaşamı “zannettiklerinizle” yaşamaya başlamanız, ne kadar da üzücü değil mi? Yani bilinçaltınızda beslenen “Ben hep mükemmel olmayı, en iyisini yapmalıyım, herkesin önünde olmalıyım, hata yapmamalıyım” mesajını hiçbir zaman fark edemediniz.

Bir ışık yandı mı? İnanın bana amacım sizin gerekli farkındalığa ulaşabilmeniz. Işık yandıysa, kapamayın.

Sevgili okur, insanoğlu değişim ve dönüşüm içindedir. Yani en azından ben insanoğlunun dönüşüm gerçekleştirmesini savunanlardanım. Dönüşümünüzü başlatmaktan korkuyorsanız, kendinize bir kez daha inanmanızı tavsiye ediyorum.

Yaşadığınız durum artık sizin doğal ihtiyacınız haline gelmiş olabilir. Yani benliğinize “anormal” gelen bir mesele yoktur. Ancak işin gerçeği “onaylanma ihtiyacı ve yetersizlik” sağlıksız bir çocuğun ürünüdür.

Kontrolcü Kişilikten Nasıl Kurtulabilirim?

Sevgili okur, ihtiyaçlarını değiştirebilmen için “içine yönelip” bu tavırlarının ardında yatan sebebi keşfetmen gerektiğini düşünüyorum. E tabi böylesi bir sorunu sen fark ettikten sonra, geriye sadece bu sorundan zamanla uzaklaşmaya kalıyor.

Şunu söylemeliyim ki, bütün bu davranış, tavır ve hissiyatları geçmişten öğrendin.

Böyle davranmaya alışık olduğun için bu durumlara maruz kalmaya hala devam ediyor olabilir misin? Yani daha farklı bir şekilde davranmak, seni kendine yabancı hissettiriyor olduğundan, bu davranışlardan kurtulamadığını düşünüyorum.

Zamanı vaktin birinde “sağlıksız bir çocukluktan” nasibimi aldığımdan dolayı biliyorum. Yetersizlik ve onaylanma ihtiyacına tamamen bir alışkanlık biçimidir.

Ben bu değilim! Sen nesin o zaman? İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için, kendinde ödün veren biri misin? Yada sen ihtiyaç karşılayan mısın? Değilsin sevgili okur. Hiçbir zaman olmadın. Sadece zihnin sana bunu inandırdı.

Anlayacağın kontrolcü ve mükemmeliyetçi olman, senin kişisel özelliğin değil. Sadece birtakım sebeplerden dolayı meydana gelmiş kişilik sorunu.

Kontrolcü İnsanlarla Nasıl Baş Edilir?

Karşınızdaki insanın kontrolcü olduğunun kanaatine vardıysanız, kısaca vereceğim tavsiyeleri uygulamayı deneyebilirsiniz. İşte kontrolcü insanlarla baş etme yolları:

  • Öfkelendiğiniz kişilere karşı biraz daha tahammül etmeyi ve onların bu yapısını kabul etmeye çalışın. Bu söylediğim, çok yakınınızdaki kontrolcü kişiler için geçerli.
  • Kontrolcü kişiliklerini anlayın ve onların size direttiği şeyleri umursamamaya çalışın.
  • Kesinlikle ve kesinlikle hayır demeyi öğrenin. Her söylediklerini yaparsanız, kontrolcü kişi sizi elinin altında tutmaya devam eder.
  • Kontrolcü kişilerle geçirdiğiniz zamanı azaltmayı hedefleyebilirsiniz.

Tecrübe ettiğim tavsiyeleri de verdiğime göre yazıma son verebilirim. Umarım bir sonraki yazıda birbirimize başka değerler katabilmemiz dileğiyle, esenle kal sevgili okur.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir