Konuşurken Heyecanlanmak: Neden Heyecanlanıyorsun?

Konuşurken Heyecanlanmak

Konuşurken heyecanlanmak, birtakım sebeplerden dolayı oluşan “fobi” haline gelmiş bir durum olabilir. Öncelikle yaşadığınız durumun sadece sizin başınıza geldiğini düşünüyorsanız, bu düşünceden derhal kurtulmalısınız. Çünkü “konuşurken heyecanlanmak” herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Sadece bu durumu fobi haline getirmeyi başarmış olduğunuz için, sizde ayrı bir sorun yaratmış olabilir. Sorundan kastım, insanlarla konuşmaktan çekiniyor olabilirsiniz, konuşurken hata yapmaktan korkuyor veya karşınızdaki kişiye kendinizi tamamen anlatamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu durum sizde ayrı bir öz güven eksikliği yaşatıyor olabilir.

Yani hep birtakım sebeplerden dolayı konuşurken heyecanlanıyor ve bu heyecanınızı nasıl yeneceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Adım adım neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim; bütün bunları araştırdım fakat ilk olarak bu durumun köküne inmek istiyorum.

Konuşurken Neden Heyecanlanıyorum?

Konuşurken heyecanlanmanız gayet doğal. Hatta sağlıklı düzeyde olan heyecan, kişiyi pozitif yönde de etkiliyormuş. Yani heyecan, enerjik olmanıza, konuşmanıza daha iyi hazırlanmanıza, odaklanmanıza ve geliştirmenize yardımcı oluyor.

Bir toplantının içinde, sizde o konuşmadan çekiniyor musunuz? Yada gece uyurken, keşke şunu söyleseydim, bunu da söyleyebilirdim diye aklınızda kuruyor musunuz? Konuşmanız gereken yerde, sessizlikle kendinizi kamufle edip, o günüde stressiz bir şekilde atlatıyor musunuz?

Muhtemelen sizin hakkınızda ne düşünüleceğini umursuyorsunuz. Yada rezil olmaktan, stres altında konuşamama fobinizden dolayı konuşamıyorsunuz. Yani “heyecan” yaşadığınız ortamlarda konuşmayı reddetmek, sizi özgür hissettirebiliyor.

Yavaş yavaş kendinizi dış dünyadan soyutlamaya ve içinize kaçmaya başlayabilirsiniz. Bu durum ilerlemeden, yaşadığınız olumsuzluğun farkına varıp, çözüm aramaya başlamalısınız. Bu yazıda olduğunuza göre en azından küçük bir farkındalıkla, çözüm arıyorsunuz.

Haydi gelin devam edelim.

Konuşurken Heyecanlanmaktan Korkmak Neye Yol Açar?

Konuşurken sürekli bir şekilde heyecanlanmaktan korkmaya başlamak demek; kendinizi konuşmaktan uzak tutmak demektir. Sosyal çevreden ve karşınızdaki kişilerden stres altında kalmamak için “sosyal anksiyete” yaşama ihtimaliniz olabilir.

Sosyal fobinin getirdiği birçok olumsuzlukla karşı karşıya kalmakta hayat kalitenizi oldukça düşürür.

Konuşurken Heyecanlanmak Nasıl Geçer?

Gelelim aradığınız başlığa: Konuşurken heyecanlanmak nasıl geçer? Buyurun gelelim tavsiyelerime:

Heyecanınızın Neden Olduğunu Fark Edin

Sizce heyecanlanmanızdaki sebep ne? Kendinize güvenmemeniz mi, konuşurken hata yapınca rezil olmaktan korkmanız mı vs. bu sebebi dürüst bir şekilde kendinize söyleyin ve sebebin farkındalığıyla yaşamaya başlayın.

Bu farkındalıkla birlikte heyecanınıza dair bir bilinç kazanacaksınız. Şöyle düşünmeli: Bir harfi yutarsam veya yanlış söylersem, en fazla ne olabilir? En fazla anlayışla karşılaşabilirsiniz; çünkü kimse sizin düşündüğünüz gibi düşünmüyor. Sizin baktığınız açıdan bakmıyor. Siz bir hata yapınca zannettiğiniz gibi gözükmüyorsunuz.

İletişim Becerilerinizi Güçlendirin

Kendinizi telaffuz ederken, beden diliyle birlikte iletişiminizi daha da kuvvetli hale getirebilirsiniz. Becerilerinizi ne kadar geliştirirseniz, bu durumdan o kadar çabuk kurtulabileceğinizi düşünüyorum. Beden dilini öğrenerek ve diksiyon egzersizleri yaparak, iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Kendinize Güvenin

Kendinize güvenmezseniz, hiçbir şekilde istediğiniz performansı sergileyemeyeceksiniz. Her an heyecanlanabilirsiniz; önemli olan heyecanınızı doğru bir şekilde kontrol altına alabilme. Ve heyecanla birlikte kendini yönetebilmek.

Bu maddede kendinizi telkin etmenizi öneriyorum. Heyecanlıyım sorun yok; ancak kontrol edebilirim vs. cümlelerle kendinizi telkin ederek devam edebilirsiniz. Tabi ki burada konuşma kabiliyetinizin iyi olması kendinize güvenmeyi direkt olarak etkiliyor

Sürekli Konuşma Alışkanlığı Kazanın

Bir veya iki gün çalışıp, üçüncü gün bırakırsanız iletişim becerilerinizi güçlendiremezsiniz. Sürekli bir şekilde konuşma pratiği yaparak becerilerinizi geliştirmelisiniz. Bu duruma özellikle dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Mizah Yönünüzü Geliştirin

Mizahınız yoksa mizah yönünüze biraz ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Varsa da bu özelliğinizi iyi bir şekilde kullanmanızı.

Mizah size ayrı bir öz güven ve sempatiklik kazandırabilir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir