Maneviyat Nedir? Maneviyat Nasıl Güçlendirilir?

Maneviyat, maddi ve somut olmayan, kişinin iç dünyasıyla alakalandırılan her şeye denilebilir. Şu yaşıma kadar “maneviyata” gerçek anlamda fazla önem verir ve inanırım. Sizlerin de ilgilenebileceğinizi düşündüğümden dolayı da bugün “maneviyatın getirileriyle” karşınızdayım.

Şu koskoca dünyada herkesle ilgilendim de, kendimi hep ihmal ettim.

Ne acı bir cümle okudunuz az önce değil mi? Akla dayalı her şeyi esirgemeden yaptığınız oldu mu? Mantıkla hareket etmek ne kadar doğruysa, maneviyat sahibi olmakta o kadar güzel. Mantığı ve aklı bir araç olarak görüyorum. Olması gereken bir araç. Ancak bazen “duygusal” olmamız gerekiyor. Yanlış anlamayın da hepimiz “insanız” yahu!

Maneviyatın azalması sonucunda insanlar karşısına çıkan her şeyi büyütme eğilimine girerler. Çünkü bu durum materyalistlikten gelir. Yani maddeye önem vermek.

Yolun başında manaya verdiğiniz değerin azalmasından sonra kendinizle aranız dahi bozulabilir. Gelin biraz  bilgilenelim.

Maneviyatı yüksek insan nedir?

Şu dünyadaki koşturmacadan uzak kalmış insana denilebilir. Gönlündeki huzuru, kendiyle paylaşabilmiş kişiye denilebilir. Maneviyatı yüksek kişinin, dostluğa ve iki kelam sohbete verdiği önemi, kendine vermeyen birçok insan var.

Şöyle bir yağmur yağdığını düşünün. Böyle bir kerameti tastamam bir “mucizeymiş” gibi izlediğinizi ne zaman hatırlıyorsunuz? Dünyanın telaşındaysanız, stres ve kaygının dönüp durduğu bedeninizi nasıl rahatlatıyorsunuz? Aklım ermiyor. Duygusallığı bir tehdit olarak sayan insanların, maneviyatının çokta güçlü olabileceğini düşünmüyorum. Her yerde bir gerçeklik arayana saygı duyuyorum fakat “her zaman” somut bir gerçeğe bakacağıma inanmıyorum.

Maneviyatımın belki de inancımdan fazla olduğunu düşünüyorum. İç dünyandaki huzuru sen keşfedeceksin. Benimki “inançla” gerçekleşmiş. Senin ki belki başka bir görüşledir. Sadece inançla değil. Dünyanın bütün nimetlerine şaşarak bakarak.

Anlayışla, huzurla ve şefkatle. Maddiyattan çok maneviyata önem veren kişilerin çoğu huzurludur. Kendi iç dünyalarında huzurludurlar. Bu şu demek değil tabi: Kendileriyle çatışmazlar, mutsuz olmazlar, suratsız olmazlar değil. Sadece o en derinlerindeki huzuru bilirler. İçleri rahattır.

Maneviyatı düşük insan nedir?

Akıl ve mantığın her dediğine uyan kişiye denilebilir. Ruhunu beslemeyi bilmeyen kişilere denilebilir. Dünyaya tek bir bakışla bakan kişilere denilebilir.

Maneviyat Sahibi Nasıl Olunur?

Maneviyat sahibi olmak, somut bir yaşamdan uzaklaşabilme kabiliyetinizle alakalı; tabi benliğinizle yeniden tanışma isteğinize ve paslanmış duyularınızı açma isteğinizle de. Maneviyatımı güçlendirebilmek için zaman zaman istemsizce paraya önem vermemeye başladığımı gördüm. Paranın önemsiz olduğunu nereden biliyorsun ki! Ev isteyip, evini aldıktan sonra mutlu olmayı başarmış kaç kişi var? Sadece şunu söylüyorum bir örneği var mı? Kaç 3 gün mü mutlu olmuş, bravo…

Parasızlığın mutsuzluk getireceğine eminim orası ayrı. Kendime yetecek kadar param olsun ve kendimle yetinebileyim, bu her zaman daha makul geldi bana.

Çok para mutluluk getirmez ama parasızlık mutsuzluk getirir.

Her neyse, maneviyat nasıl güçlendirilir? Gelelim maneviyatın nasıl güçlendirilebileceğine:

Olaylara Materyalist Bakmamaya Çalışın

Çok açık ve net materyalist bakmamaya çalışın. Her şey madde değil; madde olsa, ne anlamı var mananın. Mesela bir arkadaşınızın cebinde 50 TL varken size 50 TL’lik bir hediye alması, onun sizi ne kadar önemsediğini göstermez mi?

Cebinde 10000 TL olan arkadaşınızın size 50 TL’lik bir hediye aldığını düşünün? Hangisinin verdiği hediye sizi tatmin edecektir. İçteki anlamı ararsınız değil mi?

Kısacası ince düşüncelerden hoşlanın, pahalı hediyelerden değil. Mana arayın, madde değil.

Duygusal Düşünmeye Çalışın

Her daim akla ve mantığa dayalı düşünmek sizi yormuyor mu? Ne zaman kalbinizin dediğinin peşinden gittiniz? Kalbinizin dediklerine de kulak asmak bazen hiçte kötü bir seçim değil.

Vicdanınızın sesini duymaya çalışın. Merhametinizin sesini duymaya çalışın. Kalbinizin sesini duymaya çalışın.

Paraya Verdiğiniz Gereksiz Önemi Azaltın

Parayı araç olarak görmelisiniz. Para geçinebilmeniz için bir unsur; ve gerekli. Bunu bende kabul ediyorum. Ancak gittikçe gözünüzde büyüttüğünüz zaman, tek mutluluk kaynağınız para olur. Paradan hariç neyden mutlu olacağınızı düşünün. Neyin size kendinizi iyi hissettireceğinin düşünün.

Tamam maddiyat olmadan maneviyat olmaz. Düşüncesi ortadadır. Ancak elinizdeki size yetiyorsa, sürekli çok daha fazlasına ulaşmaya çalışarak mutlu olmayı düşünmemelisiniz.

Farkındalığınızı Geliştirin

Öz farkındalığınızı geliştirdikçe, kendinizle, hayatla ve parayla olan derdinizin ne kadar azaldığını görüyorsunuz. Şahsen bende böyle oldu. Öz farkındalık diye bir şeyin olduğunun farkına varmak bile bu yolda, ilerleyebilmek için önemli. İnanın bana kendinden bir haber milyonlarca insan yaşıyor.

İki avuç ezber düşünceyle ve toplum normlarıyla hareket etmeyi kim kendine layık bulur ki? Kendinizi keşfedin, farkındalığınızı geliştirin.

Küçük Şeylerle Mutlu Olmayı Öğrenin

Hemen örnekle açıklayım: Kaldırımın kenarında filizlenmiş bir çiçek mi gördünüz? Sevinin çünkü çok zor bir ihtimal ve güzel bir görüntü. Yoruldunuz ve terlisiniz. Kendinize bir gazoz ısmarladığınızda mutlu olun. Dostlarınızla geçirdiğiniz bir vakitte sevinçli olmayı bilin. Çünkü bazılarının dostu yok. Anlatabildiğimi düşünüyorum.

Samimi Olmaya Çalışın

Yaşadığınız sevgide, üzünçte, korkuda ve karşınızda olan insanlara samimi olmayı öğrenmelisiniz.

Hüznünüzü aslanlar gibi yaşamayı, sevincinizi aslanlar gibi yaşamayı öğrenmelisiniz. Her duyguyu sonuna kadar yaşamayı bilin.

İnsanlara karşıda soğuk ve mesafeli yaklaşmak yerine şefkatli ve samimi bir şekilde yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Bu dengeyi kendiniz kuracaksınız. Sadece “samimiyetsizlik” sizi rahatsız etmeli.

Uzun lafın kısası: Maddeden çok manaya bakılmalı. Kendini tanımalı ve en derinlerinde bir huzur inşa etmeli.

Kendinizi keşfettiğiniz o limanda “sığlıktan” uzakta olmanız dileğiyle.

Maneviyat Sahibi İnsanın Özellikleri

Maneviyata karşı bakış açınızı daha da genişletmek için maneviyat sahibi insanın özelliklerinden de bahsetmek istiyorum. Gelin hep beraber inceleyelim:

  • Hayata pozitif bakmaya çalışırlar.
  • Herkese karşı duyarlıdırlar.
  • Haksızlığa tahammülleri yoktur.
  • Küçük ayrıntılara takılabilirler.
  • Genelde ince ruhlu insanlardır.
  • Her duyguyu sonuna kadar yaşarlar.
  • Samimiyeti sever ve ararlar.
  • Maddeden çok manayı ararlar.
  • Asıl zenginliğin güzel duygular olduğunu düşünürler.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir