Meditasyon Nasıl Yapılır?: Odaklanabilme Sanatı

Zihnimizde geçip giden birbirine yapışmış milyonlarca düşünceden uzakta kalmak herkesin istediği bir mesele öyle değil mi? Yorgun beynimizin de bazen sakinliğe ihtiyaç duyduğunu ve sakin kaldıktan sonra daha işlevli çalıştığını anlamamız gerekiyor. Çeşitli duygularınıza yön verebilmek, kendinizi daha iyi tanıyabilmek, farkındalığınızı geliştirebilmek ve ruh sağlığının önemi için meditasyon yapmak oldukça gerekli ve faydalı bir aktivitedir.

Meditasyon nasıl yapılır? Kimse kendini kandırmasın, hiçbir zaman tamamen pozitif olamayız. İnsanız ve her duyguyu tatmaya ve yaşamaya muhtacız. Ancak bilmeliyiz ki duyguları tanımak, anlamak ve onlara yön vermek bizim elimizde olan bir durum. Duyguları tanıyabildiğimiz kadar, benliğimizi tanımak ve kendi özyönetimini sağlayabilmekte bir hayli önemli.

Rutin hayatta strese maruz kalmanız çok doğal. Stres, endişe, kaygı, öfke… sevgili okur, bu tür duygulardan arınmak veya en az seviyede bu duyguları yaşayabilmek için meditasyon yapmanın faydasını tahmin bile edemezsin. Bir kere denedikten sonra gerisini isteyeceğinden hiç şüphen olmasın. Günümüzdeki ruh sağlığının önemini bilmediğini düşünmüyorum. Meditasyonun ruh ve beden sağlığına faydalarını bilmediğini düşünmüyorum.

Senin aradığın soru başlığına hemen intikal ediyorum.

Meditasyon Nasıl Yapılır Evde?

En iyi ve en basit şekilde meditasyonun nasıl yapılacağını sizlere anlatacağım. Basit olmasındaki sebep günlük rutin hayatınıza bu meditasyonu yerleştirdiğinizde, yaşamınızın ne denli değiştiğini fark edeceksiniz. Ruhunuza günden güne ektiğiniz “olumlama filizleri” gün geçtikçe gelişim gösterecek ve ruhunuzdaki güzelim manzarayı doyasıya hissedeceksiniz.

Bu güzel yöntemi haftada en azından 2 kez, vaktiniz yetiyorsa haftanın her günü uygulamaya özen gösterirseniz, sonuç elde edeceğinize emin olabilirsiniz. Hazırsanız anlatmaya başlıyorum.

 • Rahat bir şekilde yere oturduktan sonra omurganızın dik olmasına dikkat edin. İlk temel adım omurganızın dik olmasıdır. Bu duruma önem göstermelisiniz. Duruş bozukluğuna sahipseniz dahi, dik oturabilirsiniz. Omurganızın eğik, yamuk, yatık olmadığına dikkat edin.
 • İlk temel adım tabi ki pozisyon ve duruş fakat bir o kadar da önemli olan nefes var. Meditasyona anlam ve lezzet katan mesele nefestir. Birçok farklı nefes teknikleri olsa da en bilindik olanı sizlerle paylaşacağım. Başlangıç etabında burnunuzdan derin bir nefes alıp, birkaç saniye tutup, ardından ağzınızdan nefesinizi yavaş bir şekilde verin.
 • Nefes alıp verme esnasında yapmanız gereken nefesinize odaklanmanız. Nefes alıp verirken, nefesinize kusursuz bir şekilde odaklanın. Bedeninizde nefesinizin tamamen dolaştığını şiddetle hissedin. Nefesin bedenden çıktığını ve nefesin bedenin içine girdiğini hissedin.
 • Güzel ve doğru bir akış yaşadığınıza emin olduktan sonra hedefiniz düşünceler. Sırada düşünce kısmı var. Düşüncelerinize odaklandıktan sonra belki kötü veya fazla düşünce aklınızda birikecek. Hemen panikleyip, odağınızı bozmamaya özen gösterin.
 • Düşüncelerinizi adapte ve kontrol etmeyi öğreneceksiniz. Pratik yaptıkça düşüncelerinizi kontrol etmeyi ve onların siz istedikten sonra geçerli olduğunu göreceksiniz.
 • Şu an düşüncelerinize sadece dışardan bir gözlemci gözüyle yaklaşmanız gerekiyor. Evet yanlış anlamadınız! Düşüncelerinize dışardan bir gözle bakın ve onlara bir anlam katmayın. Dışarıdan bir gözlemci olarak düşünceleri kabul edin.
 • Bu kabul etmeyle birlikte hayatınızda olup bitenlere de dışarıdan bir göz olarak bakmayı öğrenecek ve bu öğrenmeye sayesinde kişiliğinize birçok şey katacaksınız.
 • Olayların ve olanların her birine dışarıdan bir göz olarak baktığınızda olayları içselleştirmek yerine atlatmayı öğreneceksiniz.
 • Bu esnada tabi ki nefes alıp vermeleriniz devam ediyor. Zihninizin boşaldığını hissedince, olumlama cümlelerini tekrar edebilirsiniz. Hayattan istediklerinizi, şükür cümleleri ve iyi ki dediğiniz her şeyi söylemeye başlayın.
 • Aklınıza ne geliyorsa, yavaş yavaş söylemeye devam edin. Kendinizin ne kadar değerli birisi olduğunu, kendinize hatırlatın. Bugünün ne kadar mucizevi bir şey olduğunu, kendi benliğinize fark ettirin.
 • Yaşamın bir mucize ve her yeni günün özel olduğunu bir süre sonra anlamaya başlayacaksınız. Bu algıyla hareket etmeye başlayınca, göreceksiniz ki huzur sizi kendiliğinden bulmuş.

Huzurda, mutlulukta içe yönelmekte. Ne giydiğiniz kıyafetlerde, ne gördüğünüz son model arabalarda, ne evlerde, barklarda. Huzur ve mutluluk içinizi, maneviyatınızı keşfetmekte.

İnançlı bir bireyseniz, namaz kılmanızı da ayrı tavsiye ederim. Bu durumda tabi ki başka bir meditasyon çeşididir. Aklen ve kalben doyum vücut içinde önemli.

Meditasyona Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Rutin Haline Getirmeyi Hedefleyin

Meditasyonu yaşam tarzı haline getirmeyi öğrenmelisiniz. Rutin hayatta nasıl işe veya okula gidiyorsunuz, bunun gibi de meditasyon yapmalısınız. Rutin haline getirmeyi “hedeflemeniz” gerekiyor. Bir kez yapıp hemen fayda görmeyi beklemektense, 20-30 kez yapıp alışkanlık haline getirdikten sonra faydasını beklerim. Ancak zaten bir kez yaptıktan sonra bile ne kadar ferahladığınızı hissettiğinizde bu söylediğimi yapacağınızdan şüphem yok.

Burada kısaca söylemek istediğim meditasyonu sıkılıp bırakmamalısınız. Günlük rutin haline getirmeye gayret göstermelisiniz.

Kendinize Saat Belirleyin

Gün içinde meditasyonu yapacağınız bir saat aralığı olmalı. Bunu “21 gün kuralı” şeklinde uygulamaya başlarsanız, meditasyonu hayatınızın bir parçası yapacağınıza emin olabilirsiniz. Gerekli uygun ortam ve saati belirli olursa, kafanızda o kadar sağlam bir parça oturtmuş olursunuz.

Bu zamanı siz belirleyeceksiniz. Zamanınız bolsa, hemen uyanır uyanmaz yapmak istemiyorsanız, öğleye doğru yapın. Zamanınız kısıtlıysa, gün başında meditasyon yapmak çok faydalı ve etkilidir. Yalnız rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam içinde olması şart.

Rahat olmalı ve rahatsız edilmemelisiniz. Çünkü rahat hissetmezseniz bir süre sonra meditasyon yapmanın keyfini alamayacak ve durumdan bir hayli sıkıldığınızı göreceksiniz. Düzeni kurduktan sonra meditasyonu alışkanlık haline getirebileceğinizi bilmelisiniz.

Bu algıyla ilerlemeyi unutmayın, düzen olursa, meditasyonu her türlü uygularsınız.

Bulunduğunuz Yeri Ferahlatın ve Güzelleştirin

Bulunduğunuz yerin tertipli düzenli ve rahat bir yer olduğundan emin olun. Ruh halinizin dağınık bir yerde olduğunda ne kadar kötüye gittiğini hissetmişsinizdir. Düzenli bir yerde meditasyon yapmak size kendinizi daha rahat hissettirir.

Tabi en başta sessiz ve huzurlu bir ortamda bulunmanızı tavsiye ediyorum.

Güzel Bir Melodi Açın

Güzel bir melodisi olan ve kendini sürekli tekrar eden bir müzik melodisiyle tüm hazırlıklarınızı tamamlayın ve işte hazırsınız! Meditasyonla alakalı bunları bilmeniz belki de ek huzur, ek rahatlık demek. Açıkçası meditasyonun tuzu biberi bu söylediklerim. Meditasyona tat verecek şeyleri bildikten sonra daha fazla hevesleniyorsunuz.

Esneme Hareketleri Yapın

Esneme hareketlerini iyi bir şekilde uygulamaya gayret gösterin. Böylelikle içinizde ayrı bir rahatlama oluştuğunu hissedeceksiniz. Esneme hareketleri sizi enerjik ve canlıda hissettirebilir. Meditasyondan önce yapmanız, stres, sinir veya öfkenizi def etmenize yarayabilir.

Rahat Kıyafetler Giy

Rahatlama yaparken, kendinizi sıkacak giysiler giymekten kaçınmalısınız. Bununla birlikte rahat kıyafetleri giymek ve onlarla olmak kendinizi size iyi hissettirecektir.

Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?

Meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmiş insanlar günde en az 20’şer dakika meditasyon yapıyor. Ancak başlangıç seviyesindeki meditasyon günde 1 kez 5-10 dakika arasında gerçekleşebilir. Alışkanlık kazandıktan sonra bu sürenin fazlalaşması da söz konusu olabilir.

Mantra Meditasyonu

Bu meditasyon türü aklınıza gelen ve sizin için anlamlı bir cümleyi sürekli bir şekilde tekrar etmekle alakalandırılır. Böylelikle bu durum meditasyona odaklanmanızı sağlar. Mantra meditasyonu sayesinde zihninizi susturup, meditasyondan daha fazla verim alacaksınız.

Örnek kelime veya cümleler: Huzurluyum ve bugüne güzel başlıyorum. Huzur, bir, sakin, sessizlik.

Kelimeleri veya belirlediğiniz cümleyi tekrar ederken, dalıp gitmemeye dikkat edin. Andan koparsanız ve farklı düşüncelerle karşılaşırsanız paniklemeyin. Endişeye gerek yok. Tekrar ana odaklanmaya ve kelimeye dönmeye çalışın. Dikkatli ol ve toparlan. Zamanla göreceksin ki artık düşüncelerini daha iyi yönetebiliyorsun.

Farkındalık sürecin geçtiğinde ve yeterli zamanı aldığında sürekli mantrada belirlenen kelime veya cümleyi tekrarlamak anlamsızlaşabilir. Bu duruma da dikkat etmelisiniz.

Zihinde Canlandırma Meditasyonu

Zihinde canlandırma derken, zihninde “huzurlu bir yer” oluşturmak demek istiyorum. Etrafında ağaçlar, karşında deniz manzarası ve sessizlik. Kumlu bir plajın ortasındasın veya çiçeklerle dolu bir ovanın içindesin. Seç beğen al veya kendin oluştur.

Gevşeyerek ve nefes alarak bütün bunları canlandırmaya odaklan. Yürüdüğünü ve daima yürüdüğünü hisset. Çevrendekilere odaklan, koku almaya ve izlemeye odaklan. Kendi zihninde yeni bir huzur inşa et.

Sevgi ve Şefkat Meditasyonu

Bu meditasyonda, kalp çakralarınıza odaklanıyorsunuz. Kalbinizin içindeki merhamete, sevgiye ve şefkate dikkatlice odaklanın. Rahat hissetmeye başladıkça kalbinizdeki şefkati ve sevgiyi daha net ve güzel bir şekilde hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Sevginin ve sevginin var ettiği bütün duyguların bedeninize dağıldığını düşünün. İçinizdeki güzellikleri ve enerjiyi hissedin.

Olumlama Meditasyonu

Günün sonuna geldikten sonra, meditasyon pozisyonunda gerçekçi bir şekilde gününüzde güzel olan şeyleri söylemeye başlayın. Bir cümle veya daha fazlasıyla gününüzü özetleyin. Olumsuz yaşadığınız bir durumdan çıkarttığınız olumlu durumu söyleyin. Şükrettiğiniz herhangi bir durumunuzu söyleyin.

Olumlama meditasyonunu günün sonunda kağıda veya not defterine de yazarak yapabilirsiniz. Bunun asıl adı “şükran günlüğü” olarak da bilinir.

Meditasyonun nasıl yapılacağı, ön hazırlığı ve meditasyon çeşitleri  hakkında fikir sahibi oldunuz. İsterseniz Meditasyonun Sağlığa Faydaları yazıma da göz atıp, meditasyonun çeşitli faydaları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir