Meditasyonun Ruh ve Beden Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Meditasyon, genelde kişilerin ruh sağlıklarının kötüye gittiğinde psikologların önerdiği ve kişinin ruhuyla yalnız başına kalıp yaptığı olumlamalara denilebilir. Kişilerin sosyal durumlarında, özel hayatlarında, okul ve iş hayatlarında birçok stres durumuna maruz kaldığı biliniyor; bu stres durumu sıkılaşmaya ve ilerlemeye başladıkça kişiler depresyona doğru yöneliyorlar. Meditasyon ruhsal sağlığımızı tedavi sürecine sokan ve ruh sağlığımıza fazlasıyla etkili olan bir yöntem olarak biliniliyor; bu dönemlerde de popülerleştiği, kişilerin meditasyon yapmaya fazlasıyla aşina olmaya başladığı da araştırmalara bakılınca anlaşılıyor. Kişinin kendi ruhunu keşfetmesi halinde, benliğiyle girdiği olumlu söylevlerin ardından, geçmişini kabul edip birçok durumdan farkındalığı yakalamasındaki sebeplerden bir tanesi de meditasyondur.

Zihindeki huzursuzluğun kavramını, huzursuzluğun neden meydana geldiğini, beynini yönetmeyi öğreten meditasyon, yüzyıllara dayanan bir geçmişle günümüze kadar gelmiştir. . Son yılların en ünlenmiş yöntemlerinden bir tanesi olan meditasyon, pandemi sebebiyle de oldukça araştırılan bir kavram haline geldi. Meditasyon hakkında yapmış olduğum geniş çaplı ve kapsamlı bir araştırmanın ardından, uzmanların ve psikologların da tavsiyelerinden yola çıkarak, meditasyonun insan sağlığına faydalarından bahsettim. Maddeler içerisinde ve açıklayıcı bir şekilde sizlere sunduğum yazıyı göreceksiniz.

Meditasyonun Ruh ve Beden Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Stresi Azaltır

Meditasyonun en çok bilinen sağlığa faydası vücutta stresi fazlasıyla azalttığıdır. Sadece bu durum bile meditasyonun kişiler tarafından yapılması için oldukça yeterli bir sebeptir; çünkü stres ruh haline girin kişi sağlığına zarar her yönden zarar verebilir ve ruh sağlığı da zarar görür. Gün içerisinde meditasyonun yapılma saatini, uyandıktan ve kahvaltıyı yaptıktan sonra ayarlayabilirsiniz; güne başlamadan sakinliğinizi ve soğukkanlı olduğunuzu hissedeceksiniz. Stresi azaltan bu durum, gün içerisinde de sakinlikle başlayacağınız gibi enerjik hissetmenize de neden olmaktadır.

Öz Farkındalığı Geliştirir

Her kesimin de tabi olduğu gibi meditasyon öz farkındalığı geliştiren bir durumdur. Kişi hayatının bazı dönemlerinde kendini sorgular ve benliğini keşfeder; bu durumlarda benliğini keşfetmeye hazır olan ve benliğini tam tamına arayan kişilerin meditasyon yapmaları ruh sağlıklarına iyi gelecektir. Öz farkındalık kişiye sosyal hayatında, iş ve okul hayatında da oldukça fazla yarar ve kişinin gelişiminde büyük katkıda bulunur.

Hafızayı Güçlendirir

Unutkanlığınıza da iyi gelen meditasyon, günün sabah saatlerinde yapıldığı takdirde, hafızaya verilen mesajların sayesinde ve beyin dalgalarının oluşumu halinde, unutkanlığı azaltır ve beyin sağlığına da fazlasıyla iyi gelmektedir. Bu durum meditasyonun Alzheimer gibi hafıza ve unutkanlık hastalıklarının da önüne geçtiğinin kanıtıdır. Meditasyonun hafızayı geliştirdiğini ve güçlü tuttuğunun da bilimsel olarak kanıtlandığını söylememiz gerekiyor.

Hayat Konforunuzu Artırıyor

Disiplinli bir kişi ve iradeli bir yapıya sahip olmak istiyorsanız da, kendinizi motive etmek gün içerisinde olumlu düşünebilmek, sakin kalabilmek ve bunun yanında enerjik olabilmek için meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyonun ruh sağlığına iyi geldiği gibi yaşamınıza da etki de bulunduğunu unutmayın; meditasyon hayat konforunuzu üst seviyeye çıkartan bir yöntemdir.

Bağımlılıklara Karşı Mücadele Etmenizi Kolaylaştırıyor

Bağımlılıklara karşı mücadele etmekte oldukça güçlü ve sakin olabilirsiniz. Sigara, alkol ve geriye kalan uyuşturucu bağımlılıklarına karşı uzmanlar meditasyon yapmanızı öneriyor; gün içerisinde yapabileceğiniz iki seans meditasyon, sizi stres altından kurtaracak ve gerçeklerle yüzleşeceksiniz.

Düzene Sokuyor

Düzensiz bir hayatınız varsa meditasyon hayatınızı düzene sokar. Gün içerisinde yapacağınız olumlamalar düzensizliğinizi ve uykusuz ruh haline iyi gelir. Meditasyonun uykusuzluğa da iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur; gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki çeşit meditasyon yapmanız halinde uykusuzluk ve düzensizlik durumlarınız düzelebilir.

İç Huzur Sağlıyor

Kişilerin iç huzura kavuşmasında önemli bir rolü vardır; bu dünyada mutluluğun ve huzurun birçok durumun ardından geleceğini düşünenler fazlasıyla bulunuyor; ancak mutluluk ve huzur zihinle alakalıdır. Gün içerisinde meditasyon yöntemini uygulamanın kişiye huzur ve mutluluk kattığı da söyleniyor.

Odaklanmayı Artırıyor

Meditasyon odaklanmayı artıyor ve dikkatsizliğe iyi geliyor. Bu durum kişinin sosyal hayatını, özel hayatını, insan ilişkilerini, iş ve okul hayatını da oldukça etkilemekle beraber kişinin hayat konforunu da yükseltiyor. Ders çalışmadan önce, uyumadan önce, bir işe başlamadan önce veya sabah uyandıktan ve kahvaltıyı yaptıktan sonra meditasyon yapmanız halinde, odak durumunuz artar ve anı olduğu gibi yaşadığınızı hissedersiniz. Bu yöntemin dikkatsizliğe de iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur.

Mutluluk Sağlıyor

Meditasyonun serotinin hormonunu da tetiklediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Meditasyon yaparken beyne gönderilen mesajlar sayesinde, mutluluk hormonun da aktif hale geldiğini söyleyebiliriz. Bu durumun hayat konforunuzu ve sosyal hayatınızı da etkilediğini düşünürsek meditasyon yapmanın ruhunuza katkılarının yanında hayatınıza da faydaları bulunuyor.

Ruhsal Sorunlara İyi Geliyor

Psikolojik ve ruhsal hastalıklardan, sorunlardan uzak kalırsınız. Pandemi sebebiyle de fazlasıyla yapılan meditasyon, ruhsal hastalıklardan ve psikolojik sıkıntılardan da korunmanıza neden olabiliyor. Bu durumların yanında ise depresyon başlangıçlarına ve depresyon ruh halinden de uzak kalmanıza yardımcı olur; iç huzur açısından da meditasyon bilinen ve uygulanan bir yöntem oluyor.

  • Kalp ve damar hastalığına da meditasyon fazlasıyla iyi gelmektedir. Kan basıncını da sağlayan ve düzenleyen meditasyon böylelikle kalp ve damar sağlığına da iyi bir şekilde fayda sağlar.

Yukarıda da görmüş olduğunuz meditasyonun ruh sağlığına, beden sağlığına ve kişinin hayatına oldukça faydası bulunmaktadır; bu faydaları göz önünde bulundurur ve hayatınız için meditasyon yaparsanız, hayat konforunuzun seviyesi olumlu bir şekilde yükselmeye başlayacaktır. Gün içerisinde iç huzuru, günün telaşıyla ve gün içerisinde yaşamış olduğunuz stres durumundan kurtulmanızı sağlamayı, enerjik olmayı, bazı durumlarda sakin kalmayı ve soğukkanlı olmayı istiyorsanız meditasyon yapmayı ve uygulamayı unutmayınız. Meditasyon yapmadan önce, zihninizin kesinlikle durgun ve duru olması gerekiyor; bu durumun yanı sıra meditasyon sırasında anı yaşamanız oldukça önemlidir.

Anı yaşarken zihninizle yalnız başınıza kaldığınızı unutmayınız; zihninizin içerisinde dolaşmaya başladıktan sonra derin nefeslerle kendinizi kontrol haline almanız gerekiyor. Bu nefes takiplerini kontrol etmeye başlayıp ve süreklilik haline getirmelisiniz; nefes takiplerinizin ve nefes alıp verişlerinizin sırasında dahi iç huzurun geldiğini hissedebilirsiniz. Mantra etmeye devam ederek ve bu durumu sürdürmeye devam ederek zihninizdeki enstrümanı fark edebilirsiniz. Tüm bedeninizi ve ruhunuzu sonuna kadar hissettikten sonra ruhunuz ve bedeninizdeki o huzuru fark ettiğinizde meditasyonun ne kadar yararlı ve gerekli bir yöntem olduğunu anlıyorsunuz. Günün sabah ila akşam vakitlerinde 2 adet meditasyon yöntemiyle bu uygulamayı yapabilirsiniz; sağlıklı günler dileriz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir