MİDE BULANTISINA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI ve BESİNLER NELERDİR?

Mide bulantısını çeşitli sebeplerden dolayı her an yaşayabilme ihtimalimiz var. Birçok kişi tarafından merak konusu olan mide bulantısının doğal yollarla nasıl geçeceğini biliyor musunuz? Son zamanlarda bitki çaylarına artan merakın bir sebebi de bu çayların “mide bulantısına” iyi gelmesinden kaynaklanıyor. Bitkisel metotların sonucunda şikayet ettiğiniz baş ağrısı, mide bulantısı, hazımsızlık ve gereksiz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Gelin o halde mide bulantısına nelerin iyi gelebileceğini inceleyelim.

Mide Bulantısını Ne Geçirir?

Bu sorunun kapsamlı bir cevabı var elbette ancak mide bulantısını en hızlı şekilde geçiren birçok çay bulunuyor; ilk sıralamamda çaylara yer verdim fakat diğer maddeleri de incelemenizi öneririm.

Zencefil

Bitkisel çayların mide bulantısına tabi ki iyi geldiğini söyleyebiliriz; fakat zencefil aralarında en etkili olanı. Mide bulantısı için bire bir olarak görülen ve sindirim sistemi için önemli faydaları olan zencefil, önerilerimiz arasında birinci sırada yer alıyor. Zencefili kaynatarak bekletmeden tüketmelisiniz.

Papatya Çayı

Mide bulantısına karşı etkili bir diğer bitki çayı papatya çayıdır. Bu çayı demledikten sonra bekletmeden tüketiniz fakat uzmanlar küçük yudumlar şeklinde tüketmenizi öneriyor. Mide bulantınızın anında kesildiğini fark edince şaşkınlığa uğrayabilirsiniz.

Rezene Çayı

Rezenede diğer çaylar gibi elinizde bulunuyorsa mide bulantısı için tüketebileceğiniz bitkisel bir çaydır. Verebileceğim öneri, bu çayların her birine az miktarda olsa şeker ilave edebilirsiniz; çünkü şekerde mideyi yatıştırma özelliğine sahiptir.

Elma Sirkesi

Hani “her derde deva” diye bir tabir vardır ya, elma sirkesi bu tabire uyan en önemli gıdalardan bir tanesidir. Mide bulantısını geçirmekle birlikte midenizin de rahatladığını hissedersiniz; ayrıca sindirim sistemine de iyi gelmektedir.

Naneli Şeker

Sürekli mide bulantısı rahatsızlığınız varsa yanınızda naneli şeker gezdirmenizde fayda var. Mide bulantısı semptomlarını azaltmak ve dindirmek için tüketmeniz gereken gıdalardan bahsettim. Midenizi korumak içinde naneli şeker tüketebileceğinizi söylemeliyim.

Mide Bulantısı İçin Hangi Besinleri Tüketmelisiniz?

Mide bulantısı çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebiliyor. Basit yöntemlerle veya tükettiğiniz besinlerle bu bulantının kaybolmasını sağlayabiliyorsunuz. Aşağıda maddeler halinde görmüş olduğunuz besinler, mide sağlığınıza da oldukça iyi geliyor.

  • Tuzlu kraker.
  • Süt.
  • Kuruyemiş.
  • Limonata 
  • Yeşil elma.
  • Lifli besinler.
  • Tavuk suyu.

Yukarıda görmüş olduğunuz besinler, mide şikayetlerinizi giderebilir. Umarım faydalı olmuşumdur, sağlıklı günler diliyorum.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir