Migrenin Sağlığa Zararları Nelerdir?: Migreni Etkileyen Faktörler

coronavirus, viruses, germs-4981176.jpg

Migrenin günümüzde küçük hastalıklar kategorisinde yer aldığı bilinmektedir. Migren, tek taraflı ve şiddetli baş ağrısı olarak adlandırılabilir. Bu rahatsızlığın kişilerde kronik bir şekilde de rastlandığı biliniyor; migrenin hayat kalitesini de oldukça düşürdüğü söylenmektedir. Bu rahatsızlığı tetikleyen birçok durum ve neden bulunmaktadır; tek bir nedeni olmayan migrenin bazı faktörlerden ve birbirine bağlı olan birçok durumdan dolayı olduğunu söylememiz gerekiyor. İlerleyen satırlarda “migrenin sağlığa zararları nelerdir?” sorusunun ve birçok merak ettiğiniz sorunun cevabını da vereceğim. İçerisinde bulunmuş olduğunuz durumdan dolayı veya gün içerisinde yaşamış olduğunuz aksiliklerden dolayı strese maruz kalmanız halinde, çevresel bazı faktörlerden, beslenme tarzınızdan, ruhsal sağlığınızın iyi olmamasından veya yorgunluktan dolayı migren meydana gelebilmektedir.

Migreni Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Parlak ışıklar ve yanıp sönen lambaların absürt ışıkları. Migrenin çoğalmasına neden olan bu durum, kişinin göz hassasiyetini ve göz bebeklerine de zarar verebiliyor.
 • Bilgisayar oyunları, ışığa fazla odaklanma hali. Bu durumsa gün içerisinde fazla bir süre bilgisayar oynama halinde migreni meydana getirebiliyor.
 • Sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer kötü alışkanlıklarda migreni etkileyen ve migreni ortaya çıkartan faktörler arasında yer almaktadır.
 • Fazla bir şekilde kafein ve kahve tüketimi halinde migrenin meydana gelmesi muhtemel bir durumdur.
 • Yapay tatlandırıcılar ve fazla şeker tüketimi halinde migren ortaya çıkabiliyor.
 • Uyku düzeni problemli kişilerde migrene rastlanıyor; bu durum uykusuzluk nedeniyle de oldukça fazla şekilde görülebiliyor. On ila on iki saat arası uyku kişinin hayat konforunu düşürmekle kalmıyor! Baş ağrısı ve halsizliğe sebep veriyor. 3 ila 4 saat uyku ise uykusuzluk hissiyatı ve baş ağrısı yapıyor; migreni tetikliyor.
 • Öfke ve stres halinde vücudun bir diğer tepkimesi de migren olabiliyor. Stres ve öfkenin sağlık açısından fazlasıyla tehlikeli olduğu bilinmektedir; bu durumların sürekliliği halinde vücut tepki olarak bazı sağlık sorunlarını meydana getirebilmektedir; onlardan bir tanesi migrendir.
 • İklim değişimleri de migreni etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Migrenin Zararları Nelerdir?

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi migreni etkileyen ve çoğaltan birçok faktör bulunmaktadır. Migren hakkında geniş çaplı araştırmalar yaptık; migren kişilerin hayat konforunu etkileyen ve gün içerisinde kişiyi oldukça rahatsız eden bir çeşit hastalıktır; bu hastalığın vücutta bıraktığı zararlar ise şunlardır:

 • Vücutta halsizlik ve yorgunluk. Tüm gününüze yansıyan bu durum sizi insan ilişkilerinden ve sosyal hayatınızdan soğutabilir ve olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Migrenin vücutta hissettirdiği durumlardan bazıları ise mide bulantısı ve kusmadır. Bu durumu migrenin şiddetli olduğu anlarda hissetmeniz oldukça sakıncalı bir meseledir; süreklilik haline gelirse doktorunuzdan randevu alıp tedavi olmayı unutmayınız.
 • Migrenin son raddesine kadar acı çeken birey bulanık görmeye başlayabilir. Bu durumdan sonra ise kişi bayılabiliyor.
 • Düşüncelerde yavaşlama ve düşünmede zorluklar. Bu durumsa migrenin en şiddetli anlarında kişilerin hissedebileceği durumlardan bir tanesidir; bu durum tekrarlanırsa hastaneye gidip tedavi olmalısınız.
 • Durgunluk ve odaklanamama. Dikkatsizlik durumları da yaratan migren, kişilerin hayat konforlarını düşürmekte ve oldukça zorlaştırmaktadır.
 • Duygusallık ve öfke. Bu durumlarda migren rahatsızlığı çeken kişilerde oluşabiliyor.

Yukarıda da gördüğünüz gibi migrenin vücuda birçok zararı ve tepkisi oluyor; bu durumların yanı sıra migrenin beden sağlığına zararı olduğu gibi ruh sağlığına da fazlasıyla zararı olduğu görülmektedir. Migrenin tetiklediği durumlardan uzak durmanızı öneriyoruz; düzenli bir uyku, sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durma, fazla ışığa maruz kalma durumlarından uzaklaşmalısınız ve kendinizi korumalısınız. Beslenme şeklinize ve beslenme yapınıza dikkat göstermeniz halinde migren hastalığını en az seviyede yaşayabilmeniz mümkündür. Migren rahatsızlığını yaşayan kişiler genelde genetik bir şekilde bu durumla karşılaşsalar da beslenme durumu da oldukça önemlidir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir