Narsist İnsanın Kişisel Özellikleri Nelerdir?: Narsistlikle Baş Etme Yolları

Narsistlik

Çocuklukta yaşanılan psikolojik travmaların sonucunda yetişkinlikte istenilmeyen kişilik bozuklukları meydana gelebiliyor. Bugün sizler için ve hatırı sayılır “narsistler” için narsist kişilik bozukluğunu araştırdım. Araştırırken narsist kelimesini yüzeysel olarak bildiğimi öğrendim ve sizlerin de bu sorunu yüzeysel olarak bildiğinizi düşünüyorum.

Yüzeysel bilgim bana narsistlerin tamamen kendi ısrarlarıyla kendilerini beğendiklerini ve kendini diğer insanlardan yukarda gördüklerini söylüyordu. Bu araştırmayı yaptıktan sonrada bu fikrimin değişebileceğini düşünmüyordum açıkçası. Acele etmeyin sırasıyla narsistlik hakkında öğrenmek istediğiniz her durumdan bahsedeceğim.

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir?

Aslında kısacası bir psikolojik rahatsızlıktır diyebiliriz. Narsist ne demek? Sorusunu açacak olursam kişinin kendinden başka kimseyi beğenmeme, kibirli olma, karşısındaki insanları kendisinden küçük görme durumuna denilmektedir. Günümüz dünyasında narsistliğe olan bakış açısı tabi ki aşağılayıcı seviyede. Bu durum gayet doğal fakat narsist kişilik bozukluğunun çoğu insan tarafından bazı etkenlere dayalı olarak istemsizce oluştuğunu söylemekte mümkün. Peki bu meret nasıl oluşuyor? Nasıl oluştuğunu öğrendiğinizde “harbiden de mantıklı” diyesiniz geliyor. Kaynatmadan devam edeyim.

Narsist Kişilik Bozukluğu Nasıl Oluşur?

Yaranızı hiç deşmek istemem fakat çocukken aile bireylerinizden şiddet gördünüz mü? Veya size kendinizi yetersiz hissettirdiklerini ve her zaman en iyisi olmanız için direttiklerini hatırlıyor musunuz? Psikolojik şiddete uğradığınızı düşünüyor musunuz?

Neden soruyorum bu soruları?

Biliyorsunuz insan karakterinin özelliklerinin temeli çocuklukta atılıyor. Çocuklukta duygusal ihmale uğrayan çocuk her alanda kendini yetersiz hisseder. Yetersizliğin yanına değersizlik kavramı da gelince bu durumun üstünü örtmek için kendine farklı farklı yöntemler arar. Bu yöntemlerin arasında kendinden sakladığı değersizlik kavramıyla birlikte büyür ve yetişkinlik çağına erişir. Yetişkinlik çağında muhtemelen fiziki veya herhangi bir somut değişimin ardından kişi narsistliğe doğru yol alabilir.

Alınan yolun ardından kişi kendini sevdiğini ve diğer insanlardan farklı (üstün) olduğunu düşünmeye başlar. Çocuklukta yaşadığı değersizliği gizli bir sır gibi içinde tutan narsist, bu durumu kapatmak için aşırı özgüven ve aşırı kendini beğenme durumlarına yönelir. Oysa narsistlik kişinin kendini sevmesi durumu değil, kendine tamamen yabancı olma durumudur.  Tabi ki bu yolu seçmeyenlerin de sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Ancak bu söylediğimi hatırı sayılır narsistler sizden önce anladı.

(Parayı buldun değiştin, paranın güç olduğunu düşündün ve herkesten seni üstün kıldığını zannettin.)

(Vücut yaptın özgüvenin arttı, bu özgüven artmakla kalmadı ve kendinden küçük göreceğin insan sayısı yükseldi, bencilleştin ve kibirli oldun.)

(Savcı, doktor veya hatırı sayılır bir makam sahibi oldun. İşte şimdi insanları küçük görmenin tam sırası dedin ve yardırdın.)

(Bir sevgilin oldu ve sana gerçekten değer verdiğini düşündün. Artık sana dair her şeyi yapacağını düşündün, vazgeçilmez ve terk edilemez birisiydin öyle değil mi?)

Belki kendinize cesur olup dediklerimi onaylamış olabilirsiniz. Bu yazıya adım atma cesaretiyle zaten kendinize değişim fırsatı yaratmış oldunuz. İnanın bana bu durumdan kurtulabilirsiniz. Yeter ki isteyin ve bu yazının devamında yer alan önerileri okuyun. Alt başlıklardan devam ediyorum sevgili okur, lütfen dikkatini topla.

Narsist İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Bu özellikler çoğu insan tarafından merak ediliyor. Bu merakın altında ise “bir narsistle birlikte olduğumu nasıl anlarım?” sorusu da ön planda tutuluyor. Sizi bekletmeyeyim hemen özelliklere geçelim.

 • İnsanları kullanmaya çalışmak.
 • İnsanları küçük görmek.
 • Çevresindeki herkesten onların fikirlerine uymasını beklemek.
 • Sürekli övünmek ve söylediklerini yaptırmaya çalışmak.
 • Saygı ve sevgi beklemek.
 • İnsanlardan beklentiye girmek.
 • Empati kurmama veya empati kurmak istememe.
 • Eleştirilme korkusu.
 • Kibirli olma.
 • Her şeyin en iyisine sahip olması gerektiğine inanma.

Bu özellikler veya belirtiler bitti mi? Bitmedi tabi. Tam anlamıyla olağan durumları ve davranış biçimlerini de size aktarayım. İşte narsistliğin belirtileri:

 • Utanç, yetersizlik ve değersizlik gibi duyguların üstünü örtmek için uzaktan müthiş bir özgüvene sahip gözükürler. Aslında iç dünyalarında işler hiçte öyle değildir.
 • Öz değer eksikliği yaşarlar. Değerlerindeki kaygıdan dolayı kendilerine fazla acımasız davranırlar.
 • Reddedilme karşısında aşırı duyarlıdırlar. Bu durum ise sosyal hayatta en ufak bir pürüzde karakterlerine darbe almalarına müsaade eder.
 • İç dünyalarında oldukça içine kapanık ve kendilerini değersiz hissedirler.
 • Her daim ön planda olmak isterler.
 • Sahip olduklarıyla övünmeyi severler.
 • Başarı ve yeteneklerini fazlasıyla abartırlar.

Söylediğim gibi narsistlik “aslında kişinin kendini sevmesi değil, kendine yabancı olması” durumundan ibarettir. Ne de güzel tespit değil mi? Kendini ve dünyayı anlamayan narsistlerin kendini anlamaları için birçok kaynak var oysa. Neyse fikirlerimi sonra konuşuruz; şimdi narsistlikten nasıl kurtulurum? sorusunun cevabını verelim.

Narsistlikten Kurtulmak İçin 11 İpucu

Bu tür kişilik bozukluklarından tamamen bir anda kurtulma imkanınız tabi ki yok. Öncelikle sabır ve süreklilik, sonrasında ise inançla her işi başarabileceğiniz gibi bu rahatsızlığı da ortadan kaldıracağınızı bilmeniz gerekiyor.

1.Kendinizi Anlamaya Çalışın

Zihnimde ve davranışlarımda yaşadığım bu olayları sorun olarak görmeli miyim? Kendime karşı gerçekten dürüst müyüm? Gibi sorularla kendinizi analiz edip anlamlandırmaya çalışabilirsiniz. Bu sorulara cesurca cevap vererek kendinizde bir sorunun olduğunu anlayabilirsiniz. Unutmayın ki narsist kişilik bozukluğu veya bu kişilik bozukluğuna eğilimi olan kişi sayısı çok fazla. Yani bu sorunu yaşayan sizin gibi insanlar var. Kendinize karşı dürüst olmayı ve içerisinde bulunmuş olduğunuz durumu kendinize itiraf etmeyi ihmal etmeyin.

2.Geçmişinizi ve Ebeveynlerinizi Affedin

Geçmişe göz atmakta her zaman fayda vardır. Geçmişe takılı kalmak veya geçmişin saplantılarıyla mücadele etmekten bahsetmiyorum, geçmişinizde yaşadıklarınız bugününüzü belirliyor olabilir. Çocuklukta atlatamadığınız bir travmanız, görmüş olduğunuz şiddetin ardından verdiğiniz tepkiler veya birçok psikolojik sorun sizi bu yöne itmiş olabilir. Yaşadığınız kötü olaylara saygı duymakta ayrıca bir erdemdir. Ebeveynlerinizin o zaman ki kötü ruh hali veya sizi kendilerince büyütme yöntemleri yanlış olabilir. Ancak araştırmalara bakıldığında çoğunluğu bir yöntem için şiddeti seçiyor. Bu söylemlerim tabi ki onların yaptığını doğru kılmıyor fakat onları affetmelisiniz.

Anlayacağınız geçmişi unutmaya çalışmayın, hayatın her getirdiğine saygı duymaya çalışın.

3.Değişimden Korkmayın

Ne gibi bir değişim? Dönüşüm demek istiyorum. Başka biri olma korkusu veya “ben buyum!” tavrı size de mantıksız gelmiyor mu? Belki korkularınız veya kendinize söylemeye cesaret edemediğiniz meseleler yüzünden değişmekten çekiniyor olabilirsiniz. Her insan değişip dönüşür. Yeter ki isteyin ve istekleriniz doğrultusunda hareket etmeye çalışın. Değişime açık bir yönünüzü belirleyin ve dönüşün.

4.Öz Farkındalığınızı Geliştirin

Öz farkındalığınızı geliştirebilmek için yapacağınız birçok aktivite var. Bunlardan bazıları:

 • Meditasyon yapmak.
 • Kitap okumak.
 • Anı yaşamak.
 • Kendini dinlemek.
 • İnsanları kusursuz bir şekilde dinleyebilmek ve anlamaya çalışmak.
 • Empati kurmaya çalışmak.
 • Günlük tutmak.

İşin açıkçası kendinin farkında olmak güzel meseledir. Bu konu da şu yazım size yardımcı olacaktır.

5.Sorumluluk Almaktan Çekinmeyin

Sorumluluk almanın sizi korkuttuğunu hiç düşündünüz mü? Yapacağınız işleri sürekli erteliyor musunuz? Sorumluluk almaya başladıkça bilinçlenmeye başlayacaksınız. Erteleme sorunsalı duygusal bir sorundur.

6.İçinizdeki Kötü Hisleri Fark Edin

İçinizdeki kötü hisleri analiz etmeye cesaretiniz var mı? Özeleştiri yapabiliyor musunuz? Hiç kimsenin kusursuz olmadığı gibi herkesin bir kusuru, yanlışı ve hatası vardır. İstemeden olsa öfke, nefret veya kin gibi duygulara maruz kalmış olabilirsiniz. Bu tür duyguların hepsi insanı yorar ve yıpratır. Böylelikle ruh sağlığınız ve psikolojiniz oldukça etkilenir.

7.Sizi Bu Duygulara Sürükleyeni Tespit Edin

Herhangi olumsuz duygunuz neden kaynaklanıyor? Durumlara verdiğiniz tepkileri neye göre veriyorsunuz? Narsist birisinin nasıl iyileşmesi gerektiğini öğrenmesi için bu konuya fazlasıyla dikkat etmesi gerekiyor. Açacak olursak hangi durumu ne tetikledi bunu bulmanız gerekiyor. Sebepler bulunur ve işlerin ne kadar farkında olursanız bu durumu atlatmanız o kadar kolay olur.

8.Empati Kurmaya Çalışın

Empati kurma yeteneğinizi pratik yaparak geliştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan insanların başlarına gelenleri kınamak veya sorgulamak yerine kendinizi onların yerine koyarak olaylara bakmalısınız. Sadece kendi açınızdan bakmamayı öğrendikten sonra olayları daha iyi analiz ettiğinizi ve farkındalığınızın artacağını göreceksiniz.

9.Kendinizi Yönetin

Tetikleyicilerinizi ve bu kişilik bozukluğunun getirdiği sorunları fark edip yönetmeniz gerekiyor. Yönetmedikten sonra fark etmenin zaten pek önemi kalmıyor. Özyönetimi ne kadar iyi yaparsanız o kadar çabuk iyileşeceğinizden şüpheniz olmasın.

10.İnsan İlişkilerinize Önem Verin

Herkes bu hayatta bazı sorunlarla karşılaşıyor. İnsanlara karşı ön yargılı olmak ve güvensiz olmak yerine onlarla bir bağ kurmaya çalışın. Sohbetlere kendinizi vererek katılmayı ve arkadaşlıklarınızı sıkı tutmaya çalışın.

11.Meditasyon Yapın ve Şükredin

Günümüz dünyasında meditasyonun faydalarını bilmeyeniniz yoktur herhalde. Bilmiyorsanız şuradan göz atmanızı rica ediyorum. Kısaca meditasyon yapmanın özsaygı, öz şefkat, öz değer ve öz farkındalık gibi duyuları artırdığını söylemek istiyorum.

Bunlarla yetinmeyeceğim. Sizi bir güzel narsistlikten de soğutmaya kalkacağım; tekrar hatırlamakta fayda var narsistlik tamamen kendine yabancı kalmakla alakalıdır.

Narsistlerin Zayıf Yönleri Nelerdir?

Müsaadenizle hemen konuya sağlı sollu dalıyorum.

 • Anlık sinir krizleri.
 • İstemsizce sinirlenme ve bu sinire engel olamama.
 • Yalnız kalmak.
 • Güvensizlik.
 • Bencilliklerinden dolayı insan ilişkilerinde çeşitli sorunlar yaşarlar. (İletişimsizlik, verimli iletişim kuramama, sosyal ortamlardan dışlanma)
 • Depresyona girme oranları diğer kişilere göre daha yüksektir.
 • Kaygı ve stres durumları üst seviyededir.
 • Kendilerine karşı herhangi bir meselede aşırı duyarlıdırlar. Eleştirilmekten veya hata yapmaktan korkarlar.

İşte böyle sevgili okur, okkalı bir narsist olsaydın bu yazıyı okumaya dahi tenezzül etmezdin. Narsistsen veya narsistliğe bir eğilimin varsa artık bu yazı sayesinde daha bilinçlisin. Kendini tanımak için daha neyi bekliyorsun?

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir