NASIL KENDİNİ DEĞERLİ HİSSEDERSİN?: 4 Adımda Kendi Değerinin Farkına Var

Ne zaman kendinle vakit geçirdiğin bir anda keyif aldığını hissettin? Kendine ayırdığın bir vaktinin olduğunu düşünüyor musun? Dikkatini çekecek iki soruyla başlamak istedim; muhtemelen belli belirli cevapların var. Bu cevaplarla yazının devamını merak ediyorsun; yazının devamında bir insanın neden kendini değerli hissetmesi gerektiğinden, kendini nasıl değerli hissedebileceğiyle ve “değersizlik duygusuyla” alakalı birçok bilgi bulunuyor. Sana sadece “bilgiyi” verip bırakmak istemiyorum; bilgiyle birlikte uygulaman gereken yöntemlerden ve keşfetmen gereken “değer” kavramının sana katacaklarından da bahsedeceğim. İnsanoğlunun tarihin tozlu sayfalarından günümüze kadar uzanan arayışı ve bu arayışların ardından ulaşmak istediği olgu ve arayışın içerisindeki gerçekliğin peşinde. Kişi kendi benliğindeki arayışı ne zaman fark ederse o zaman “değer” kavramına ulaşmaya çalışıyor. Pek tabii bu kadar felsefi konuşmamla gelinebilecek bir nokta yok. Lafı uzatmadan, kendimce ve araştırmalarımın da sonuçlarıyla oluşturduğum maddeler doğrultusunda “değerinizi keşfedebilmeniz için” uygulamanız gereken yöntemleri sizlere anlatayım.

Kendini Tanımaya Başla

Kendini tanıdığından emin misin? Kendini tanımaya önce duygularından başlamalısın; ilk adımda duygularınızın reaksiyonlarını ve hangi durumlarda hangi tepkileri verdiğini analiz edebilirsiniz. İkinci adımda herhangi bir kağıda karakterinizin özelliklerini, temel değerlerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi yazabilirsiniz. Bu durumları zamanla fark ederek kendinizi tanıma yönde iyi bir iş çıkartmış olursunuz. Kendini değersiz hissetmek, farkında olamadıklarınızdan dolayı olabilir.

Kendine Saygı Duy

Benliğinize duyduğunuz saygı, dış çevreye gösterdiğiniz ilgi alakayı azaltabilir. Bu durumsa kendinize yönelmenizi, kendinizi tanımanıza yardımcı olur. Dış etkenlere önem vererek kendini “değerli” hissetmeye çalışmak sizi her zaman yanılgıya düşürecektir. Kendi benliğinize “saygı” duymanız konforunuzu, ruh sağlığınızı ve hayata bakış açınızı olumlu yönde değiştirecektir. Dış çevredeki etkenlerden etkilenmeyerek iç dünyanıza odaklanın, kendinize güvenmeyi, fark etmeyi ve kendinizi “kabul etmeyi” de unutmayın.

Kendine Önem Ver

Kendine önem vererek, kendini tanımaya, saygı duymaya ve sevmeye başlamaya ilk adımı atmış olursunuz. Bilinçli bir şekilde “kendin” için bir şeyler yaptığını beynine kabul ettirmeye başladığında, öz saygı, farkındalık ve benliğine duyduğun sevginin harekete çoktan geçeceğini söylemeliyim. Kendine önem göstermeye, kendi alanını oluşturmaya başladığın zaman fark edersin. Örneğin tek başına bir kafeye gidip kendi halinizde kitap okuyup, çay içebilirsiniz. Kendinize vakit ayırıp herhangi bir spor salonunda günün “1 saatini” vücudunuz için ayırabilir idman yapabilirsiniz. Gün içerisinde meditasyon yapabilir veya günün sonunda 10 dakikalık şükran günlüğü yazabilirsiniz. Şükür etmek için başınıza herhangi bir olayın gelmesini, hastaneye gitmeyi veya cenaze görmeyi beklememelisiniz.

Kendini Sev

Bu dünyaya sadece bir kere geldiğini, yüz şeklinin seninle hiçbir alakası olmadığını anlamalısın. Güzelliğin ruhta ve iç dünyada olduğuna inanmaya başladığında maneviyata verdiğin önemin artacağını göreceksin. İç dünyanla güzel bir bağlantı kurduktan sonra kendine gösterdiğin saygı ve kendini tanımanın da sana birçok yönde faydası dokunacaktır. Kendinizi sevmeye başlamak için bu durumların farkındalığıyla hareket etmeniz önemlidir; bunların yanında yapabileceğiniz aktiviteler ve ruh sağlığınıza gösterdiğiniz önemle birlikte tamamen kendinizi sevmeye başladığınızı göreceksiniz. Düzenli bir şekilde yaptığınız spor, sağlıklı yediğiniz yemek, sağlıklı uyuduğunuz uyku, olumsuzluklardan kaçmak ve olumluya yönelmek, isteğe bağlı meditasyonlar ve şükretmek kendinizi sevmek için yapmanız gereken aktivitelerdendir.

Bu dört maddeyle birlikte uygulamanız gereken yöntemlerle benliğinizde oluşan değeri fark edebileceğinizi düşünüyorum. Ruhsal bağlantılar ve vücudunuza verdiğiniz önemle birlikte aradığınız değere ulaşacaksınız.

Sana vereceğim tavsiyelerin bittiğini mi düşündün? Bu konuda yanılıyorsun, değerini keşfetmeye büyük adımları anlayarak, küçük adımlarla başlayabilirsin. İlk olarak “ben” diyebilmeyi keşfettikten sonra kendine güzellikler yapmaya başlayabilirsin. “Hayır” diyebildikten sonra artık değiştirmen gereken “küçük” durumların kaldığına emin olabilirsin. Sağlığını “önemsemeye” başladığın sıra vücuduna verdiğin değerden ötürü beynine verdiğin “ben değerliyim!” mesajını anımsamalısın. Olumsuzluklardan kaçmak yerine “olumlu” olabildiğinde yani kötümserlik yerine iyimserliği seçtiğinde “değerli” bir ruhunun olduğunu ve “kendini değerli hissetmek” kavramını anlayacaksın. Toplumun sana ezberlettiği kötü kodlardan bahsediyorum. Her şeyi kontrol etmeye çalışman ve mükemmelliyetçiliğin seni yoruyor ve strese sokuyor olabilir; bu durumdan da arınmayı da bir şekilde öğrenmelisin. Bildiklerimi sana aktarmak beni mutlu ediyor, senin değerini keşfedebilmende küçük bir payım olabilirse ne mutlu bana, sağlıkla kal.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir