Negatif İnsanların Özellikleri: Elbet Bir Gün Bizimde Çiçeklerimiz Açar

Negatif İnsanların Özellikleri

İstikrarlı bir şekilde yayılmaya devam eden, insan hastalığı negatiflik! Gününüzden hayatınıza, hayatınızdan sağlığınıza kadar uzanan bir kötülük. Düşünebiliyor musunuz? Sırf negatif insanlarla vakit geçirdiğiniz anda, sizin de istemsizce negatifleşmeye başladığınız görülüyor. Bunun başlıca sebebi, evriliyor olmamız. Yanımızdaki ve çevremizdeki birçok şeyden etkileniyoruz.

Etkilenmenin insan doğası için oldukça normal olduğunu düşünüyorum. Negatif insanların özellikleri birbirine benzer. Yanınızdan geçen, çevrenizde, toplumda veya aile bireylerinizde illaki negatif bir bireyi tanıyorsunuzdur.

Olumsuzluk tasavvur eden insanların, tipik olarak özgüvenleri düşüktür. Kendileri hakkında kötü hissederler ve olumsuzlukları sadece bu duyguların yansımasıdır.

Şimdi belki de acaba negatif bir insan mıyım? Diye merak edip, bu yazıya geldin. Şunu söylemeliyim ki, istemsizce de negatifleşebiliyorsunuz. Bunu bilmelisiniz. Yani çevrenizden ve ailenizden gelen kodlar sayesinde, zihniniz oluşan kodlara göre hareket ediyor. Sürekli bir şekilde negatifliğe maruz kalırsanız, bir süre sonra iç sesinizin negatif şeyler söylediğini göreceksiniz.

Yani olumsuz bir insan olduysanız, bir süre sonra da pozitif bir insan da olabilirsiniz demek istiyorum. Negatifseniz, negatif kalacaksınız diye bir şey yok. Bu notu da söylemiş olayım.

İlgili İçerik: Olumlu düşünme teknikleri nelerdir?

İlgili İçerik: Olumlu Düşünebilme Sanatı

Negatif İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Tüm negatif insanların özellikleri böyle olmasa da, saf bir genellemeyle, çoğu negatif insanların bu özelliklere sahip olduklarını görebilirsiniz. İşte olumsuz insanların özellikleri:

Negatif İnsan

Şikayet ve İsyan Ederler

Şikayet etmenin yanı sıra, isyan etmeleri de onlar için ayrı bir lütuftur. Çünkü isyan, şikayeti destekler. Şikayet isyanı. Şikayet etmeyi bir alışkanlık haline getirdikleri için, karşılarına çıkan her olayı bir şikayetle karşılarlar. Olaydan ziyada karşılarına çıkan bir problemi ve sorunu da böyle karşılarlar. Çünkü mücadele etmekten çekinirler ve korkabilirler.

Negatif İnsanların Özellikleri

Başarıya Açlardır

Başarısızlıklarını bir şanssızlık ve “kaderden” olarak tanımlarlar. Ne yaparlarsa yapsınlar “başarılı” olamayacaklarını düşündükleri için, önlerine birçok fırsat gelse de, çabalamaya mecalleri yoktur. Çünkü her daim “zaten başarısız olacağım” düşüncesiyle hareket ederler.

Yani başarısızlığa bakış açıları pes etmektir. Oysa başarısızlığın, başarının önündeki en değerli taş olduğunu bilemezler.

Anı Yaşayamamak

Anı Yaşamakta Zorlanırlar

Anın içindeki “olumsuz düşünceleri” onları rahat bırakmayabilir. Anın içinde kesiz kez duramamakla beraber, anın tamamen tadını almakta zorlanırlar. Böylece hayatı kaçırma hisleri ve belirsizliğe karşı tahammülsüzlükleri de oluşabilir.

Karşılarındaki kişiyi dinlemekte ve odaklanmakta da oldukça güçlük çekebilirler.

Öz Saygı Eksikliği

Öz Saygıları Düşüktür

Kişinin özüne duyduğu saygının büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Kendilerine saygı duymamaya başladıkları için, herhangi bir şekilde kendilerini harekete geçiremeyebilirler. Çünkü iç motivasyonları yoktur; kendilerine inançları ve güvenleri yoktur.

Kin Tutmak

Kin Tutabilirler

Kin tutmanın zayıflık olduğunu düşünüyorum. Yapılanı unutmadan, affedebilmenin erdemliğine ulaşmak, güzel bir seviye değil mi? Bu kişiler kin tutmamanın zayıflık olduğunu düşünebilir; ancak kin kişiye zarar veren ve olumsuz bir duygudur.

Yani kin tutmakla birlikte karşılarındaki kişiyi asla affetmeyebilirler.

Öz Eleştiri Yapmazlar

Öz eleştiri, kişinin kendine karşı yapıcı eleştirilerde bulunabilme kabiliyetidir. Yani kendine bir şekilde olsa uzaktan bakabilme halidir. Objektif bir şekilde kendilerini değerlendirmek yerine, karşılarındaki kişide hatayı arayabilirler.

Hata Yapmak

Hata Yapma Lüksleri Yoktur

Hata yapma lükslerinin olmaması, zihinlerindeki olumsuzluklardan dolayı oluşabilir. Hata yaparlarsa, her şeyin kötü olacağını düşünürler. Oysa başarıda, edilen tecrübede hatadan doğar.

Mükemmeliyetçi

Mükemmeliyetçidirler

Mükemmeliyetçilik de, hata yapma korkuları da çocuklukta yaşanılan durumlarla alakalı olabilir. Zihinlerindeki olumsuz düşünceler sayesinde de mükemmeliyetçi olabilirler.

İlgili İçerik: Mükemmeliyetçi İnsan Kimdir?

Kendini Sevmemek

Kendilerine Güvenleri Kısıtlıdır

Kendilerine güvenleri ya kısıtlıdır, ya da hiç yoktur. Genelde öz güven problemleri yaşarlar.

Genelde Zayıf Yönlerine Odaklanırlar

Olumsuz bir zihnin hedefi daima olumsuzluktur. Herkes istediği zaman olumsuz bir şey görebilir; en incesinden dahi olumsuzu kopartabilir. Yaşadığı en pozitif durumdan dahi olumsuz bir şey çıkartabilir insan.

Zayıf yönlerine odaklanan kişiler, sürekli yetersiz ve kötü olduklarını düşünebilirler.

Ne kadar yol kat etseler de, mutsuzluğun formülü bellidir. Olumsuzluk! Kendinize ve zihninize sahip çıkmanız bu noktada fazlasıyla önemli; hangi noktada derseniz, izlediğiniz film, çevreniz, bulunduğunuz yer, duyduğunuz cümleler ve yaşadığınız kişiler derim.

Kendinize iyi bakın, esenle ve farkındalıkla kalmanız dileğiyle.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.