Öfkeyle Baş Etme Yolları Nelerdir?

Öfkenize en son ne zaman dur diyebildiniz? Dur diyebilmeyi çok istiyorum fakat artık elimde değil, dediğinizi duyar gibi oldum. Öfkenizi yönetebilmenin birçok yolu olduğunu ve bu yolları sabırlı bir şekilde uyguladıktan sonra onu “kontrol” etmeye başlayacağınızı biliyor muydunuz? Öfkeyle baş etmenin yolları azımsanamayacak kadar fazla. Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Uzun uzadı “öfkemi kontrol edebiliyorum” diyebilmek gibisi mi var. Bu durumu kendi benliğinize kanıtlamak sizi oldukça rahatlatacaktır.

Biliyorum belki de öfkenize engel olamadığınız için kendinize kızıyorsunuz veya “ben sinirliyim” dedikten ve sinirlenip rahatladıktan sonra yaşamaya devam ediyorsunuz. Araştırmalarıma göre öfke sorunsalının birçok türü var; bunları size takdim edeyim, belki aralarında kendinizi görebilirsiniz.

  • Kronik öfke. Uzun süreli ataklarla olan öfke türüdür; bağışıklık sistemine birçok sebepten dolayı zarar verir ve çeşitli psikolojik sıkıntılardan kaynaklanır.
  • Kişinin kendine duyduğu öfke. Bu durum kişinin benliğine hissettiği “suçluluk” duygusundan ibarettir. Hissedilen suçluluk duygusunun ardından taşınan öfkenin kendine dönme durumu.
  • Yargı itibariyle öfkelenme durumu. Kişi sadece yargısal bir şekilde dış etkenlere öfkelenebilir ve bu duygu durumu karşı tarafa “kırılganlık” hissiyatıyla devam eder. Aslında yapıcı öfke ama tehlikeli ve sürekliliğinin ardından psikolojik birçok rahatsızlığa neden olabilecek seviyede.
  • Tabiri caizse “saman alevi” denilecek bir öfke türü de mevcuttur. Bu öfke türü ise aniden yükselir ve hızlıca yatışabilir.

Her insan günlük yaşamında bir şekilde sinirlenebiliyor; fakat yerli yersiz öfkelenmeler sonucunda birçok problemin de meydana geldiği aşikar. Önce neden bu kadar öfkelenebildiğinize bakalım mı? Sürekli bir şekilde öfkelenmek (çocuğunuzun her yapma dediğinize bir şeyler yapması, aile ortamındaki ani parlamalar, kendinize öfkelenmek vs.) en ufak bir şeye bağırıp çağırmak sizin de hoşunuza gitmiyordur.

Öfkenin gelişimi ve oluşumu birçok sebebe dayalıdır. Haksızlığa uğradığınızı düşünmek, aşırı arzu, engellenme durumu, anlaşılamama, hormonlardaki dengesizlik, geçmişten gelen travmalar, suçluluk duygusu vs. bu durumlarda “kan beynime sıçradı mı, babamı tanımam” derseniz, emin olun ki babanızı bile tanımamaya başlarsınız. Öncelikle zihninizi eğitmeye başlamanızı tavsiye ediyorum; zihninize sürekli bir şekilde “ben sinirliyim, ben zaten hep sinirleniyorum” tarzında mesajlar vererek onun sizi bu eğilime getirmesini daha kolay sağlıyorsunuz. Ufak bir ipucunun ardından asıl olan “öfke kontrolü nasıl sağlanır?” sorusuna geçebilirim.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke kontrolü sandığınızdan daha basit bir eylem olabilir. Basit derken yanılgıya düşmeyin gözünüzde büyüttüğünüz kadar “zor” bir durum değil. Kendinize inanıp kararlı bir şekilde söylediklerimi yapmaya başlayınca öfkenizi kontrol etmeye başlayabileceğinizi düşünüyorum. Size açıkça söylemem gerekiyor ki bu durumu sağlamak için her işte olduğu gibi sabır ve süreklilik gerekiyor. Şimdi gelelim yapmanız gerekenlere.

Öfke Anında Nefes Alın

Şiddetli bir öfkenin ardından ruhsal gerginlik yani stres seviyeniz fazlasıyla yüksektir; nefes alıp vermek sizi rahatlatır. Öfke bilincinin ardından nefes alıp vermek “öfke kontrolü” için yapılabilecek en güzel eylemdir.

Stres Yönetimini İyi Yapın

Gün içerisinde “ruhsal gerginlik” yaşadığınızda ani öfke patlamaları yaşayabilirsiniz. Stres yönetimini iyi yapabilmeniz halinde öfkenizin kontrolünü de elinize geçirebilirsiniz; günün başında veya sonunda çeşitli meditasyon yöntemleri, kitap okuma, egzersiz yapma gibi aktiviteleri uygulamanızı öneririm.

Kendinizi Net Bir Şekilde İfade Edin

Kendinizi daha iyi ifade edebilmek için iletişim becerilerinizi güçlendirmeye çalışabilirsiniz. Duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade edemediğiniz için öfkenizi kontrol edemeyebilirsiniz. Kendinizi yeterli ve net bir şekilde açıklayabildikten sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz. Kendinizi daha iyi ifade edebilmek için kendini daha iyi ifade et yazımı da okuyabilirsiniz.

Öfke Anında Suçlayıcı Konuşmayın

Öfkenizi birilerini suçlayarak veya birilerine kinlenerek atlatmaya çalışmayın. Kendi içinizde olup bitenleri anlatmaya bakın; sen yerine ben konuşması öfke kontrolü için gerçekten işe yarayabilir.

Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmanız zihninize gönderdiğiniz iyi mesajlarla birlikte stres seviyenizi iyiye yöneltir. Sorunun başındaki ipucumu da göz önünde bulundurursanız meditasyon yapmak gerçekten de öfke kontrolü için birebirdir.

Kendinizi Affedin

Tüm bunların haricinde kendinize duyduğunuz suçluluk duygusu sebebiyle oluşan öfke benliğinizde affedemediğiniz durumların olduğunu gösterir. Geçmişinizi ve hatalarınızı affedip problemlerinizi de kabul etmeyi deneyebilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir