OLUMLU DÜŞÜNEBİLME SANATI: Bakış Açın Seni Özgürleştirir

Biliyorum olumsuz düşünmeyi bazen engelleyemiyorsun, onların tamamını kendi düşüncen zannedip kendini bir başka buhranın içerisine sürüklüyorsun. Bu durumu sürekli yapmıyorsan bazen bakış açının kurbanı oluyor ve o an kendini kötü veya kaygılı hissediyorsun. Doğrusunu söylemek gerekirse benimde hayatımda olumsuz düşündüğüm zamanlar ve birçok vesvesenin kurbanı olduğum anlar oldu. Bu durumun tamamen içerisinde bulundum; ve kendimi fazlasıyla analiz etme şansım oldu. Analizlerimin yanı sıra gerekli araştırmalar doğrultusunda “olumlu düşünebilmeyi” öğrendim diyebilirim. “Olumlu Düşünme Sanatı” adlı yazıya başlamadan önce bu yazıyı okumanıza sebep olan olumsuz düşüncelerle alakalı farkına varmanız gereken meselelerden bahsedeceğim. Olumsuz düşünce ve vesvese yetiştiğiniz çevre, geçmişte yaşadıklarınız, kurduğunuz arkadaşlık ilişkileri, aile yapısı, olaylara bakış açınız ve iç sesinizi ettiğiniz terbiyeyle alakalı olarak beyninize yerleşmiştir. Kötü kodlarla yetiştirdiğiniz beyniniz ve duygusal olarak kötümserliğiniz ruh sağlığınızı ve psikolojinizi olumsuz yönde etkiliyor.

Sonuçta beyninizi düşünce gücüyle ikna edebiliyorsunuz. Bu durumu birçok örneklendirmeyle anlatabilirim; başınıza gelmemesi gereken bir durumun ardından kendinizi de şaşırtacak bir şekilde gülümserseniz ve bir çözüm yolu aramaya koyulursanız aykırı bir stresle baş başa kalmazsınız. Tam tersine suratsızlığınızı korur ve zihninizin içerisine dalmaya başlarsanız stresten kurtulma imkanınız yoktur. Kaldırmanız gereken bir ağırlığı aklınızda büyütüp, onu kaldırmaktan vazgeçmeniz veya kaldıracağınıza inandıktan sonra kaldırmayı başarmanız da bu verdiğim örneğe dahildir; “imkansız sadece zorluktur” diyen beyninin ne kadar güçlü kodlarla donatıldığını şimdi anlıyor musunuz? Olumlu düşünebilmek bir sanattır; zihninizi ve duygularınızı yakalamakta aslında bakarsanız bir beceridir. Olumlu düşünmeyi “hayalperestlik” olarak gören kişiler bu konuda yanılgıya düşüyor; bakabilmeyi öğrenmek hayalperestlik değildir. Olumlu düşünmeye nasıl başlamalısınız? Hemen başlıyorum.

Nasıl Olumlu Düşünmeye Başlarsın?

Kırmanız gereken zincirleriniz veya farkına varmanız gereken birçok sorununuz olabilir. Her insanda dönemsel olarak bu tür problemlerle karşılaşıldığını düşünüyorum; ancak sağlıklı olana yönelmekle birlikte değişmeye başlayan insan sayısında emin değilim. Bu tür düşüncelerden sorun yaşayan ve “efkar” veya “dert” kisvesi adı altında mutlu olabilen kesiminde olduğunu görmek üzücü; kendilerine olmayan dertler, edinilmemesi gereken sorunlar yaşattıklarının farkında değiller. Sizin bu yazıya gelmeniz kesinlikle o kesimden olmadığınızı gösteriyor; olumlu düşünmeye başlamanız için uygulamanız gereken birçok yöntem olduğunu düşünüyorum. Düşüncelerinize bir anda olmasa da, yaptığınız uygulamaların ardından zaman içerisinde “etki” edebileceğinizi söyleyebilirim. Uygulayacağınız yöntemlerin ardından zaman içerisinde olumluya yöneldiğinizi ve ne kadar değiştiğinizi göreceksiniz. Şunu da söylemeliyim ki düşünce gücü, hayat konforunuzu ve ruhsal sağlığınızı etkiliyor, bu sebepten dolayı da en doğru yol olumlu düşünmektir.  Sizlere uygulamanız gereken yöntemlerden de söz etmek istiyorum.

Kendinizi Analiz Edin

Duygusal olduğunuzu düşündüğünüz oldu mu? Mükemmelliyetçi olup olmadığınız hakkında bir fikriniz var mı? Genelde fazlaca olumsuz düşünmek bu soruların arkasındaki cevaptan dolayı da gelebiliyor; tabi illaki başka sebeplerden dolayı da olumsuz düşünceler zihnimizi terk etmiyor olabilir. İlk aşamada kendinizi analiz etmeniz ve zihninizin nasıl çalıştığının farkında olmanız gerekiyor; bu olayın ilk meselesi analiz edebilmek ve farkındalıktır. Analiz edebilme yeteneğiniz ve farkındalığınız sayesinde beyninize gelen düşüncelerin “sizin düşünceniz” olmadığını anlıyorsunuz. Zamanla bu durumun farkına vardıkça kötümser biri olduğunuzu anlıyor ve değişime hazır oluyorsunuz. İstemsizce dalıp gitmeleriniz, odaklanamamalarınız, düşündükçe en derinine kadar düşünüp olayların en kötü tarafından bakmalarınız sizi günden günde dibe sürüklüyor.

Kendinizi Suçlamayın

Mükemmelliyetçi bir yapıya sahip olmanız, olayları kabullenememenize ve her zaman daha iyisini isteminize sebep oluyor; bununla birlikte zamanla tatmin olmamaya başlıyor ve kötümserleşiyorsunuz. Duygusal olmanız ise, oluşan olayları çok içselleştirmeniz ve bu içselleştirmede de kendinizi suçlamanıza neden oluyor; bu durumsa olumsuz düşüncelere açık kapı bırakıyor. İlk adımda verebileceğim tavsiye kendinize iyi davranmanız ve bu farkındalığı iyi kullanabilmenizdir; beyninizi olumluya yöneltebilmeniz, şu an imkanı yokmuş gibi gelebilir fakat inanın bana zamanla “olumlu” bir yapıya dönüşmeye başlayacaktır. İlk adımın ardından ikinci tavsiyem ise iç sesinizi terbiye edebilmenizdir; bu durumsa aklınıza gelen olumsuz düşünceleri olumluya dönüştürebilmekte saklıdır. Olumsuz düşüncenin sadece bir düşünceden ibaret olduğunu ve durumlara farklı bakış açısıyla yaklaşmayı öğrenmelisiniz; farklı bakış açısıyla olumluya yönelmelisiniz.

Şikayet Etmeyin

Kendinize hiç sordunuz mu, ne zaman olumsuz düşünmekten fayda ettim? Her şey sizin başınıza gelmiyor, her olumsuz durum sizin için değil. Başınıza gelen her türlü olumsuzluğu kabullenebilmeye başladığınızda “olumluyu” görebilmeye başlayacaksınız; isyan veya şikayet etmek hiçbir şeyin çözümü değil. Bunu çok iyi bilip de beyninizi olumsuzluklarla doldurmak sadece zihninizi kötüyle dolduruyor; bu durumsa zamanla beyninizin içine kötü kodlar işlemekten başka bir işe yaramıyor.

Önemsemeyin

Hayatı ne kadar fazla ciddiye alırsanız o kadar strese maruz kalırsınız. Stres “ruhsal gerginlik” durumudur; ruh sağlığınız ve ciddi kaygılarınız bu sebepten dolayı oluşabilir. Önemsediğiniz hayatın içerisinde “şimdinin” olduğunun farkına varmalısınız; geçmiş artık bitti ve bir daha gelmeyecek. Geleceğiniz için olmayan kaygılarınızı şimdiden canlandırarak, şimdiyi yok ediyorsunuz; bu durum olumsuz düşünmenize neden oluyor. Olumlu düşünebilmek için en sağlıklı çözüm beyninizde istemsizce oluşan “olumsuz kodları” temizleyebilmektir; bu kodların temizlenmesi de zaman alıyor ve farkındalık istiyor. Olumsuzun, olumluya dönüşümüne inancınızı yitirmediğiniz sürece emin olun ki bir süreden sonra beyninizde değişim gösteriyor.

Çevrenizi Değiştirin

Çevrenizdeki bakkalın söyledikleri bile olumsuza eğilimli olan zihninizin içerisine yerleşebiliyor. Uygulamanız gereken yöntemlerin farkında olduktan sonra bunun fazla bir etkisi olmaz fakat arkadaş çevrenizin olabilir. Bunun sebebi karşınızdakinin stresinin istemsizce olsa da size de yansımasıdır; arkadaş çevrenizde bulunan hayata en kolay tarafından bakan ve olumsuz bir yapıya sahip olan insanları hayatınızdan çıkartmayı öğrenmelisiniz.

Toplum Kodlarını Anlayın

Toplum kodları biz küçükken zihnimizin içerisine yerleşmeye başlar. Bu durumun farkında olmadan büyürüz ve zihnimiz “istemsizce” olumsuz toplum kodlarını yaşadığımız olaylara kılıf takar. Gerçekten bakış açımızla da alakalı olsa bu kodları anlamamız ve fark edebilmemiz bizi “olumluya” itmeye başlayacaktır. Aklınıza gelen olumsuz kodların ardından durumu fark edip, o kodu olumluya çevirmeyi de ihmal etmeyin; her gelen kodun ardından olumluya dönebilmeniz zihninizi de olumlu yönde etkiliyor.

Bakış Açınızı Değiştirin

Bakış açınızı değiştirebilmeniz diğerlerine göre çok daha kolaydır. Hayat baktığınızda değil bakabildiğinizde saklı; biraz baktığınız gözü güzelleştirdikten sonra “olumsuzluğun” ne kadar saçma ve gereksiz bir şey olduğunu anlıyorsunuz. Edindiğim tecrübelerin ardından bakış açısının insanı özgürleştirdiğini düşünüyorum; tekrar tekrarlamak istiyorum, hayat baktığınızda değil bakabildiğinizde saklı.

Olumlu düşünmek için önemli gördüğüm uygulamanız gereken yöntemlerden bahsettim. Gerçekten uygulamaya çalıştığım bu yöntemlerin ardından beynimde istemsizce var olan “olumsuzluklardan” kurtulmaya başladım. Zaman içerisinde ise karşıma çıkan olayları yorumlamamda dahi olanların en güzel tarafını edinmeyi ve olumlu bakabilmeyi öğrendim. Karşınıza çıkan olayların güzel tarafından bakmayı ve beyninizi “olumluya” yönlendirebilmeniz dileğiyle, hoşça kalın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir